DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 255. DINSDAG 1 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. Hoofdredacteur R. O. K IJ li K IV ft. Bureau: UI, KI NU lfliOO. Tclcl. Iiitcrr. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf4.Franco per Van 1 tot 5 rogole f0.40. Voor iodoren rogel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Builen het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummeis f 0.05. abonnement belangrgke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu Buitenlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7S. 78. Amsterdam Belgie. De Indépendanee maakt zich tot tolk der klachten van het reizend publiek omtrent de verwarring, welke schijnt te heerschen in den spoorwegdienst. Het blad vraagt of minister de Brocque- ville het voorbeeld in deze wil volgen van zijn voorganger Helleputte: geen trein bijna vertrekt op tijd, en zelfs de vertrekuren van de internationale trei nen worden aanmerkelijk overschreden. De conducteurs, het voortdurende klagen en mopperen moede, geven openlijk de schuld aan het nalatige beheer. Rusland. In Petersburg, waar nog altijd de cholera dagelijks offers eischt, zijn nu ook enkele honderden gevallen van pest geconstateerd. Indien het bericht juist is, dan is de ziekte ontstaan door on begrijpelijke lichtzinnigheid. Doktoren uit Petersburg hadden aan collega's in Odessa (waar pestgevallen voorkwamen) verzocht om ingewanden van gestorven pestlijders, met het doel onderzoekingen te doen. Niettegenstaan de het groote gevaar en het spoorweg reglement werden de ingewanden ver zonden in een simpele kist. In Petersburg kwam een docter aan het station de kist aihalen en laadde haat- op een aapje. Maar onderweg viel de kist van het rijtuig. Een oude vrouw raapte haar op en ging er mee naar het politiebureau. Daar dacht men natuurlijk een bom voor zich te hebben; het ding werd geopend en de inhoud nauwkeurig on derzocht. Den medicus, die er bij kwam, verklaarde dat die inhoud bestond uit overblijfselen van een menschelijk lichaam. Toen de andere dokter, die de kist had laten vallen, zijn verlies be merkt had en aan het politiebureau de kist had afgehaald, had reeds menig een de besmette deelen aangeraakt. Niemand van hen werd afgezonderd en in een oogwenk had de ziekte zich verspreid. De prefect van politie beval, op order van minister Stolypin, het geval geheim te houden. Italië. Te Milaan werd Donderdag het eltde congres der Italiaansche sociaal-demo craten gesloten, nadat men vijf dagen lang bijeen was geweest. Het resultaat van dit congres was, dat de revisionisten er een definitieve overwinning behaalden, gelijk bleek door de aanneming van een motie Turati met groote meerderheid. Diensvolgens zal de parlementaire groep in de Kamer haar tot nu toe gevolgde houding ten opzichte van het Ministerie voortzetten. Griekenland. Ondanks de houding van- de oude partijen in Griekenland, staat Venizelos er blijkbaar nog niet zoo slecht voor. In pers en openbare meening wordt het besluit van de partijen van Teotokis, Rallis, Mavromichalis, om aan de ver kiezingen voor de nationale vergadering niet deel te nemen algemeen afgekeurd. Men noemt het besluit een teeken van lafheid en van vrees voor den uitslag. Er zijn onder de volgelingen van Rallis velen, die zich bij Venizelos willen aan sluiten, die althans weigeren aan ver kiezingsstaking mee te doen. Ook onder de volgelingen van Mavromichalis schijnen afwijkende meeniugen te be staan. Het volk schijnt aan die hooggestemde protesten der oude partijleiders tegen wetschennis en overweldiging der Ivamer weinig waarde te hechten en behoefte te gevoelen aan een krachtige regeering, die nu eens eindelijk iets zal tot stand brengen. En dit laatste verwacht men van Venizelos Turkije. Dertig gevallen van cholera, waarvan 15 met doodelijken afloop, kwamen voor onder de troepen van Konstantinopel, die in het vilayet Andrinopel oefeningen hielden. Alle besmette bataljons zijn af gezonderd te Seidler. Moord op Celebes. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. meldt: „Te Makassar is aangebracht Mesman, die beschuldigd wordt, een vijftigjarige inlandsche vrouw drie dagen aan een boom vastgebonden gehouden en daarna gedood te hebben." De burgemeester van Blaricum. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad van Blaricum. .Aan het einde der vergadering ver zocht de heer Verver inlichtingen aan gaande den toestand van de kas van het Burgerlijk Armbestuur. Medegedeeld werd dat bij onderzoek gebleken was dat de gemeente f217.85 schuldig is aan deze kas en deze dit op haar beurt weder moet teruggeven aan burgemeester Hosang ter voldoening van door hem gedane voorschotten. Ook de financiën van de Boerenleen bank, waarvan burgemeester Hosang voorzitter is, zouden, zooals beweerd werd, niet in orde zijn. De inspecteur van die instellingen, daartoe aangezocht, stelde een onder zoek in, toen de burgemeester in hech tenis zat, en ontdekte een abuis van twee centen te veel in kas. Industrie- en Huishoudschool. Gisterenavond hield dc voreeniging „Amersf. Industrie- en Hui-houdschool" een algemeene ledenvergadering ouder voorzitterschap van den heer J. \V. Mid delburg. Na opening der vergadering, leest de secretaris de notulen van 10 Maart 1910, die worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de correspondentie met Burg. en Wethouders, waarover in de vorige vergadering is ge sproken, is afgeloopen, en op do meest loyale wijze is behandeld. Het bestuur heeft zijn oud standpunt mogen en kunnen handhaven. Daarom is geen vergadering meer noodig geweest. Hierna komt aan do orde: do begroo ting voor 1911. De inkomsten zgn geraamd als volgt: Subsidies: Rijk f6000, Provincie f 1500, Gemeente f2500, contiibuties en bijdragen f 60u, Schoolgelden f 6000, verkochte 6pijzen en afgeleverd werk f 750, totaal f 17350. Do uitgaven: tractomenten f5350, concierge en werksters f 875, onderhoud gebouw f 600, leermiddelen f 400, vuur, licht eu wator f 1100, bolasting en assuran tie f175, rente en aflossing f3676, druk werk enz. f275, huishouden f4720,[onvoor zien f 179. Totaal f 17350. De voorzitter wijst er op, dat dc post contributies ieder jaar achteruit gaat. Het Bestuur zint op middelen, om het ledental uit te breiden, een plan daarvoor is in bewerking. Een aantal jongedames hebben zich bereid verklaard leden te werveu en zij zullen spoedig haar arbeid aanvangen. Thans zijn er 5 interne leerlingen, tegen 6 in 't vorig jaar, vandaar dat do post schoolgelden iets lager is. Wat de salarissen aangaat deelt de voorzitter mede, dat de toewijding der leeraressen boven allen lof is verheven, maar de salarieering is met die toewijding niet in overeenstemming. Het Bestuur zal daarom ernstig overwegen hierin verbete ring te brongen. Tot leden der commissie tot nazien der rekening en verantwoording over 1910 worden gekozen: mevr. Rolandus Hage- doorn-Schutte en de heeren H. J. van der Knoop en E. van Vollenhoven, en tot plaatsvervangers: moj. A. J. van Driel en de heeren W. H. Kam en Jhr. 8. M. van Reigersberg Versluijs. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden de aftredende leden: mevr. B. de PoolRoos en heeren J. Bolk, J. W. Middelburg, dr. H. J. Regndcrs en F. Wesseling nerkozen. De heeren Bolk, Reguders, Wesseliug en Middelburg nemen hun herbenoeming aan, aan Mevr de PoolRoos zal bericht worden gezonden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zacht najaar. Dezor dagen werden in een moestuin nabij Bergen op-Zoom vrij rgpe aardbeien van den kouden grond geplukt. De eed in de naaischool. Uit Tiel schrijft men aan de „N. Arnh. Ct." Een paedagogisch drama! In de naaischool onder leiding van de zusters voor wijkverpleging, werd dezer dagen een beursje met geld vermist. Fouilleoren leverde geonerlei resultaat op. Den volgenden morgen kwamen de meisjes, allen kinderen van 12 tot 14 jaar, op school, waar zij werden ontvangen met de vraag, of zij onder aanroeping van den naam des Allerhoogsteu durfden zeggen, dat zij het geld niet hadden. Allen zwoeren. Is er een dievegge, dan is zg bovendien een meineedige geworden. Aan wie de schnld. Opzienbarend geval. In ver band met een onlangs te Castricum go- pleegden diefstal van omstreeks f 2000, is Zaterdagmiddag te Velsen door het Gerecht uit Alkmaar huiszoeking gedaan bij een geacht ingezetene, den heer M. Den uitslag van dit onderzoek kent men niet; maar men is algemeen onder den indruk nu de heer M. gevankelijk naar Alkmaar gebracht is. Eeu monschen redder. Bij de ovor8trooming, die aan honderden pelgrims te Sorong aan de Ganges het ieven kostte, heeft een olifant gewichtigo diensten als menschenredder bewezen. Toen de pelgrims aan den oever van den Ganges door het hooge water werden verrast, trachtten velen het hooge gedeelte van den oever te bereiken. Tengevolge van eene inzinkiug, kwamen zij daardoor echter in diep water terecht en verdronken. De anderen bleven waar ze waren en hielden elkander vast, zoodat zij, hoezeer tot do borst in hot water staande, niet door den stroom werden medegesleurd. Inmiddels werden van den hoogen oever maatregelen genomen, om do in gevaar verkeereude lieden te hulp te snellen. Daarbij werd ook gebruik gemaakt van de diensten van een olifant, die voorzien van touwen, aan het tuig bevestigd, telkens van den oever nuar do bedreigde lieden, waarvan er dan eenigen zich aan touwen konden vasthouden, heen en weer zwom. Door de hulp van dezen dikhnidigon menschenredder bleven wei duizend lieden voor den dood gespaard. Limburg op zijn malst. Men meldt uit Sittard aau „De Tijd": Bij de jongsto verkiezing (tusschcutgdsche) voor een lid van den gemeenteraad (vaca ture-Verheggen) werden om en om het dozijn condidaten gesteld. Verschillende provinciale en Hollandsche bladen hebben niet ten onrechte den draak gestoken metdergelgke verkiezingslolletjes. Nu blijkt wel achteraf, dat er verschillende personen buiten huu weten candidaat zijn gestold eene- leemte in de bestaande kieswet -doch hierdoor worden nog geenszins de feiten ontzenuwd, dat op politiek-sociaal gebied in onze stad nog alles te verbeteren valt. Ten bewijze hoe serieus sommige candi- daten zgn, die hun candidaatstelling hand haven, kan de volgende bloemlezing dienen uit de advertentie-kolommon der Sittardsche bladen van jl. Zaterdag. Zekere W. Tuminers, oud-artillerist, iu troduceert zich als volgt bij de Sittardsche kiezers: Aan Heeren Kiezers v. d. Gemeenteraad Met 13 zgn wij nu aan den Caudidaten- disch aangezeten. Misschien zullen nog verscheideno mijner colega's niet in aan merking willen komen, omdat hot getal 13 aan tafel bepaald gevaarlijk is. Helmus is echter niet bijgoloovigen blgft stevig zitten. Ik heb als oud-artillerist, menige charge in het kamp van Rijen meegemaakt, zonder uit het zadel te vallen, welnu, ik wil ook eens in het kamp van de hoogere politiek meerijden. Gegeven to Ophoven, den 28 Oct. 1910. Wilh. Timmers,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1