Gemeenteraad. WEERBERICHT. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 31 October 1910. Hoogste barometerstand 768.2 m.M. te Horta laagste 718.2 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 2 No vember 1910. Meest krachtige tot storm achtige westelijke tot Zuidwestelijke wind. Gesteldheid van de lucht: zwaarbewolkt, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPX Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 76S m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. Zaterdag. Tevens protesteer ik tegen de manier, waarop door eenige raadsleden candidaten worden gekweekt voor den Raad, zeker wellicht, dat zij bang zijn, dat er raads leden komen, die hen op de vingers tikken. Dit is de zaak der kiezerB, niet hun werk. Mijnheer de Redacteur, mijn dank, Joe Maintz. Wanneer zal het Sittardsche publiek eens wijzer worden, en gaan meestrijden in den groofen socialen strijd van onze dagen? Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 November, des namiddags te l'/j uur. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden ongewijzigd gearres teerd. De Voorzitter deelt mede, naar aanleiding van een in de vorige verga, dering door de heer Van Duinen gevraagde inlichting omtrent het door de gemeente aangekochte paard, dat bij nader onderzoek gebleken is, dat er volmaakte overeen stemming was tusschen het advies van den veearts van de Trammaatschappij en dat van den directeur van 's Rijksveeartsenij- school aan den eigenaar van het paard. Mededeeliug wordt gedaan van verschil lende ingekomen stukken, waarvan wij noemen Van Burgemeester en Wethouders het procesverbaal van de opname aan do kas en boekon van den Gemeente Ontvanger, op 27 October 1910. Wordt ter inzage van de leden ter secretarie neergelegd. Een adres van het Amersloortsch Drauk- weercomitió, waarbij voor 1911 cene subsidie wordt gevraagd als voor Ï'.'IO is gegeven. Zal behandeld worden bij de begrooting. Een nader adres van de aldeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst betreffende do aan gevraagde subsidie voor zangonderwijs. Zal behandeld worden bij punt 11. Schrijven van Jhr. E. Teixeira de Mattos en H. Stolp, houdende medcdeeliog, dat zij hunne benoeming tot lid der Commissio van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van hot bestuur dor Societeit- Vereeniging waarbij het bestuur perceelen te koop aanbiedt voor stichting van een eier- en botermarkt! Wordt gesteld in handen van B. en W. om prae advies. Koniuklyk besluit van 25 October 1910, houdende goedkouring dat de heffing van vuur-, haven- en tongeld voor het bevaren van de rivier de Eem tot 1 Januari 1914 geschiedt overeenkomstig het geldende tarief. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Behandeling van de begrooting en te verleenen subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, dienstjaar 1911. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 14825. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 2. Behandeliug van de begrooting van het Burgerweeshuis, dienstjaar 1911. De begrootiug sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 9806. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 3 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot beschikking over een gedeelte van het saldo dienst 1909 en tot wijziging, in verband daarmede, van de begrooting, dienst 1910. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 4. Rapport en voorstel van Burgemees. ter en Wethouders betreffende een adres van de vereouiging „Ambachtsschool voor Amersfoort eu omstreken" tot meerderen steun van de gemeente. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 5. Rapport en voorstel van Burgemees. ter en Wethouders naar aanleiding van een adres van het hoofdbestuur van het genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht tot het verkrijgen van een subsidie. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verbouwing van het hotel-restaurant en do boschwachterswoning op Birkhoven en verhuring van het hotel restaurant. De heer Van Esveld kan zich ver- eenigeH met de voorgestelde uitbreiding van Birkhoven, dat meer en meer een goeden naam krijgt. Spr. heeft er echter bezwaar tegeo, dat het geheele gebouw niet op dezelfde hoogte gebracht wordt. Een betere toestand zou verkregen worden wanneer dit wel zoo was en hot achter gedeelte wat hooger opgetrokken werd. Daarom stelt Spr. voor f 500 meer voor de verbouwing toe te kenuen. De heer van Duinen is geheel ge nezen van zijn oorspronkelijk idee, nat het chalet-stelsel voor Birkhoven gewenscht was. Er is hem gebleken, dat voor een eigenlijk hotel meer te zeggen valt. Spr. kan zich voorts uitstekend vereenigeu met hetgeen door de vorigen Spr. is voorgesteld. De heer Hamers vraagt hoe B. en W. denken over het voorstel van de heer van Esveld. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. gaaruo dit voorstel over zullen nemen. De heer Veis H ij u vraagt of f 500 voldoende is voor die verbetering. De voorzitter deelt mede, dat de gemeente-architect medegedeeld heeft, dat de verhooging de f 500 niet te boven zal gaan. De Ivroes is van oordeel, dat de ver betering in ieder geval moet plaats vinden, al zou het f 1000 kosten. Spr. zou daarom geen prijs willen noemen Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van den dienst der Gemeente-Reiniging. 't Voorstel strekt om nog een paard en een sproeiwagen aan te sshaffen en voorts het personeel met éen man uit te breiden. De heer Kroes zal deze uitbreiding toejuichen, omdat hier de geroeentereiniging niet voldoende is. De toestand van den Hooglandschen weg b.v. is verschrikkelijk. De voorzitter zegt onderzoek toe, waarna de voordracht zonder hoofdelijke stemmen wordt goedgekeurd. 8. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot herziening der salarisrege, ling voor het pereoneel lager onderwijs personeel openbare werken, secretarie- ambtenaren, politie ambtenaren, directeur van den Reinigingsdienst, klerk van den Gemeente-Ontvanger, boschbaas op Birk hoven en personeel gasfabriek. De heer Gerritsen kan zich over 't geheel volmaakt vereenigen met do voor dracht, doch de f 350voor de gasfabriek vindt Spr. te weinig. Do dienstjaren worden voor drie ambtenaren niet in rekening ge bracht. De eerlijkheid vergt z.i. dat de regeling voor het personeel der gasfabriek wordt geschooid op de leest van die der gemeente-secretaris. Spr. hoopt dat B. en W. in de volgende vergadering met een voorstel d. a. g. zullen hooren. Do V oorzitter zegt overweging toe De heer J o r i s s e n vraagt of de voor gestelde verhooging van de ambtenaren der gasfabriek uitgegaan is van den directeur. De Voorzitter: Ja. De heer Kam deelt mede, dat het voorstel geheel in overeenstemming is met de opinie der gascominissie en wijst erop, dat de betreffende ambtenaren toch ook staan voor een periodieke verhooging. De heer Gerritsen geeft dat toe, doch de dienst jaren bij de gemeente worden bij hun niet in rekening gebracht, wat wei geschiedt bij de ambtenaren ter secretarie. De heer Plomp wijst erop, dat de eischeu, aan do secretarie-ambtenaren te stellen, hooger zijn dan die aan de ambte naren der gasfabriek te stellen, waarom gemeend is, de eersten in gunstige condite te moeten brengen. De verschillende voorstellen van B. en W. worden daarop met alg. stemmen goed- gekeuid. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de oprichting eener handelsschool. Ingediend is do volgende motie door do heeren van Esveld, Plomp, Gerritsen, Veis Heijn en Oosterveen: De Raad der gemeente Amersfoort; Gezien het voorstol van Burgemeester en Wethouders inzake de oprichting eener gemeentelijke handelschool; Overwegende dat het boven eene ge meentelijke exploitatie in de gegeven om standigheden de voorkeur verdient eene dergelijke school, althans voorloopig, door eene particuliere vereenigiDg te doen exploi- teereu. Verklaart zich bereid aan de Vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en om streken", die zich de oprichting en exploi tatie van een dergelijke school ton doel stelt, onder nader vast te stellen voorwaarden, eene jaarlijksche subsidie tot wederopzeg- geus te verleenen, en Noodigt burgemeester en Wethouders uit deze voorwaarden te ontwerpen en ter vast stelling aan den Raad over te leggen. De heer R ij k e n s acht deze motie van zeer ingrijpenden aard, waar zij de keuze vraagt tusschen gemeentelijke eu particu liere exploitatie. En er is niet voldoende over uagedacht kunnen worden. Spr. stelt daarom voor de behandeling der motie uit te stellen tot een zeer spoedig uit te schrijven vergadering, opdat men tijd heeft de kwestie nog eens degelijk onder de oogen te zien. De heer Hamers wenscht eveneens eens rijpelijk over de motie na te denken en zijn licht bij anderen op te steken. De heer van Esveld acht het niet in 't belang der zaak de behandeling uit te stellen, temeer niet, waar de vereeniging ook geen uitstel zal wenechen eu do zaak toch reeds in de afdeeling behandeld is. De heeren staan dus niet onvoorbereid tegenover de motie. Spr. vraagt vervolgens of oprichtiug van gemeentewege wel gerechtvaardigd is met het oog op den te verwachten toevoer van leerlingen enz. De gevoelens zijn er te zeer verdeeld over, zelfs onder de handelsmannen in den Raad! Spr. voor zich en anderen met hem, gelooven dat gemeentelijke exploitatie ongei wenscht is, waar de zaak bij de vereeniging in goede handen is. De voorzitter herinnert, dat aan de orde is het voorstel—Rjjkens. Do heer Plomp gelooft, dat de heer van Esveld eenvoudig motiveert waarom hij niet voor uitstel is, gelijk de heer Rijkens gemotiveerd heeft waarom hy uitstel verlangt. De voorzitter blijft bij zyn meening, dat eerst beslist moet worden over het voorstel—Rijkens. De heer van Esveld herhaalt, dat de zaak by de vereeniging in goede handen is, terwyl indien de gemeente de school exploiteert, deze stoeds in een kwijnend bestaan zal lyden. Spr. zou wenschen, dat de gemeente een flinke subsidie gaf, gelyk aan de am bachtschool en de industrieschool. De heer V e 1 8 H o y n voelt wel wat voor de bezwaren van de heeren Rijkens en Hamers, al is hij onderteekenaar der motie. Er zijn z. i. toch geen groote bezwaren om aan 't verzoek van den heer Rijkens tegemoet te komen. De Prov. Staten vergaderen eerst de 29ste November dus van dien tijd kan toch in eindsgaande de subsidie - om nog bij deze ingediend worden. De heeren Van Duinen en Kroos zijn voor het voorstel van den heer RijkenB De laatste is ook geheel en al oningewijd in de zaak en wenscht haar nog eens op z'n gemak jte beschouwen, temeer waar onder de raadsleden zelve te dezen op zichte verdeeldheid heerscht. De motie Rijkens wordt daarop in stomming gebracht en aangenomen met 16 tegen 1 stem. Tegen: alleen do heer Van Esveld. De voordracht wordt daarna van do agenda afgevoerd. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van adressen betreffende wijziging van le de schoolgeld heffing voor de scholen le soort, 2e het leerplan van dio scholen. De heer Gerritsen, merkt op, da het antwoord van B. en W. op de school geldheffing hem niet bevredigd heeft. In zijn afdeeling is deze zaak uitvoerig besproken toen hij aandrong op progressie. Zijn medeleden waren overtuigd dat waar zij tegen progressie waren, men or niet af was om de hooge schoolgelden op de scholen le soort te blijven handhaven. B. en W. werden gevraagd het dan in dien zin te wijzigen dat er op een school 2de soort voor degenen die er om vroegen opleiding zou gegeven worden voor de H. B. S. en gymnasium. B. en W. zijn in hun antwoord van het verkeerde denkbeeld uirgegaan dat de kinderen van de 2e soort scholen zoo goed als allen het haudelsonderwya zullen volgen. In dat opzicht is Spr. erg pessimis tisch gestemd. Amersfoort is geen handelsstad. Het zullen uitzonderingen zijn wanneer die kinderen op hun 12 jarigen leeftyd naar de handelsschool gaan. Alle betrekkingen voor ambtenaren, a. d. Spoor-, Politie- en Indië enz. enz. eischen diploma H.B.S. Het is Spr. dan ook nog niet duidelyk welke kinderen die handelsschool zullen moeten bevolken. Hij zal zijn stem aan de tot standkoming niet onttrekken, omdat de burgery en schoolautoriteiten het nuttig vinden, maar acht het nog dringender noodig, dat er voor die z.g.n. middenstand goedkooper gelegenheid komt om hun kinderen naar de H. B. S. en gymnasium te brengen. Wil de raad niet aan progressie dan moet er een nieuwe school 2de soort gesticht worden voor jongens en meisjes; misschien kan wanneer het noodig blijkt meer uitgebreid lager onderwijs en normaallessen daaraan verbondeu worden. Spr. maakt er B. en W. nu reeds opmerk zaam op dut de bestaando school 2de 6oort veel te bevolkt is om er nog verdere uitbreiding aan te geven. Werd in dat op zicht zijn ideaal verwezenlijkt door progres sief schoolgeld te heffen dan zou vermoe delijk voorloopig de bestaande school le soort Spelberg voldoende zijn door er nog een paar paralel-klassen aan toe te voegen. Spr. weet wel dat B. en W. overstelpt zyn met werk maar meent dat dezo materie zeer veel haast heeft en moet er nog eens met nadruk op wijzen dat deze te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 51 Mijn program in pronum pronunciamen- tovorm zal U spoedig bereiken. De candidaat Blokpoel trekt zich om de volgende redenen terug: De ondergeteekende wenscht bij de aan staande verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, wegens sterfgeval in de familie, niet in aanmerking te komen. Hoogachtend, Max Blokpoel. De kiezers zullen ongetwijfeld den wensch van dezen candidaat eerbiedigen. Joo Maintz wil zelf niet raadslid zyn, doch hij is toch eenigermate bezorgd. Men leze zyn „advertentie" Aan Heeren Kiezers v. d. Gemeenteraad te Sittard. Mijn dank voor de mij aangeboden can- didatuur, verzoek ik U beleefd om geen stem op my uit te brengen, maar te zor gen, diegene te kiezen, die niet tot de „jabroers" behoort. Joe Maintz. Een viertal candidaten verklaren open lijk niet bij de stemming in aanmerking te willen komen. Tot slot knippen wij uit den „Limburg- schen Aankondiger" van Zaterdag het volgende ingezonden stukske. Mijn protest. Ondergeteekende verklaart, dat hij de schrijver niet is van het ingezonden stuk, geteekend: J. M., in het nummer van jl.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2