Iffil PHOENIX BOKBIER DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland! No. 256. WOENSDAG 2 november 1910. 7e JAARGANG Nabetrachting ov8r den Gemeenteraad. - is van heden af weder verkrijgbaar. DE EEMLANDER. Hoofd re «lactcnr It. It I.I K F. X 8. Bureau: KEJBIWE Hl Vti t;. Telel. Intern. 18». Abonnementsprijs: Prijs iler Advertentiën: Per jaar4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrjjke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78, Amsterdam Het aspect van de Raadszaal was anders. De heoren waren verplaatst, zeer ten genoege van de pers en blijk baar ook van de leden zelf. Er zullen nog meerdere proeven genomen worden, maar de eerste is al een groote verbetering geweest. De Burgemeester begon met een rehabilitatie van den veearts van Ila- selen. Diens advies voor het aankoopen van een paard, bleek principieel hetzelfde geweest te zijn als dat van den veearts van de veeartsenijschool te Utrecht. De heer van Duinen had dus een nuttig werk gedaan met zijn vraag om inlich tingen. 't Was warm in de zaal en warmte lijdt vaak tot prikkelbaarheid en niette min was de toon tusschen de leden onderling en tusschen B. en W. en de raadsleden een zeer aangename. Jammer voor de lezers, die van piquante lectuur houden, maar zeer zeker in het belang van een behoorlijk afdoen van zaken. 't Is wel ereis anders geweest. Zelfs de onverwachi-uit 4e lucht gevallen motie van de heeren Gerritsen, van Esveld, Plomp, Veis Heijn en Oosterveen (hoe komen de heeren bij elkaar) vermocht daarin geen verandering te brengen. We kunnen ons levendig voorstellen, dat de Raadsleden, die door deze motie eenigszins overvallen werden, maar niet zoo dadelijk toebeten en uitstel van executie verlangden. 't Zal dan toch ook nog wel de moeite waard zijD, om de meening van het Bestuur der Vereeniging voor Handels onderwijs te hooren. Uit de motie blijkt reeds dit, dat genoemde vijf raadsleden nog een zwevende meening hebben omtrent een eventueele bevolking van de handels school. De kwestie zal daardoor wel niet op de lange baan geschoven worden. Zooals te verwachten was, kwamen de raadsleden Gerritsen en Rijkens terug op de progressieve schoolgeld- heffing. B. en W., met name de wethouder van onderwijs, schijnen niets voor dit idee te voelen. Het gevolg daarvan zou zijn dat de meisjes- en de jongensschool uitgebreid moesten worden. Maar daardoor zouden die scholen slechts eenigszins verliezen het karakter van standenscholen. Een {conservatief standpunt, waar we toch zoo langzamer hand overheen moeten. Elke groep van inwoners moet kunnen yindec het onderwijs, dat passend is voor zijn kinderen. Dat geldt natuurlijk ook voor de meer gegoeden. Voldoet het onderwijs aan hun kinderen niet aan behoorlijke eischen, dan moet het verbeterd worden. Doch daar ligt onzes inziens ook de grens van de gemeente- zorg. Wanneer iemand scholen verlangt die uitsluitend toegankelijk zijn voor een bepaalde categorie van kinderen uit een oogpunt van stand hij zende zijn kinderen naar een bijzondere school, waar men met soortgelijke eischen rekening kan houden. Enfin, al gaan B. en W. niet in op het idéé van progressieve schoolgeld heffing, verwacht mag worden, dat ze met voorstellen zullen komen om ver betering in den bestaanden toestand te brengen. Eigenaardig en opvallend was het. dat het den heer Gerritsen gelukte, de ambte naren aan de gasfabriek, wat hun salarieering betreft op gelijken voet te brengen met de ambtenaren der secretarie. Logisch stemden de heeren Kam en Plomp daartegen zeer on logisch stemden de andere leden van de gascomtnissie daarvoor. Het voorste] van B. en W. was immers precies het zelfde, als dat van de gascommissie. Het D. B. had dus het recht gehad te mogen verwachten, dat hun voorstel van dien kant volledigeu steun zou genieten. Intusschen heeft dit succesje van het Raadslid Gerritsen dit voordeel, dat thans het salaris van ongeveer alle ambtenaren verbeterd is, waarvoor hij terecht dank bracht aan B en W. De algemeene beschouwingen over de begrooting waren poover te noemen. Slechts een paar leden namen daaraan deel en dat is jammer. 't Is een feit dat elke post uit de be grooting in de afdeelingsvergaderiug ge kauwd en herkauwd is, maar toch zouden we het gewenscht achten, dat er wat uitvoeriger en meer gedocumen teerd over de gemeentebelangen in het algemeen en vooral over den finan- cieelen toestand, gesproken was, als thans is geschied. Waarom alleen Gerritsen, Rijkens en van Kalken Stemden alle leden bijna in met de verzekeriug meer was het niet van het raadslid Gerritsen, dat de finan- cieele toestand „betrekkelijk" gunstig is te noemen De uitgaven nemen toe. B en W. durven met flinke finan cieel flinke voorstellen voor den dag te komen, en de belasting behoeft daarvoor niet verhoogd te worden. We zouden zeggen: de toestand is niet relatief gunstig, maar zéér gunstig. Amersfoort gaat vooruit, stellig krijgen we met gemak ook schoolartsen en klassen voor achterlijke kinderen enz. We krijgen tenminste zekor een aantal zuiver zingende kinderen als het han dig en juist gevonden voorstel van den heer Plomp geaccepteerd wordt door Toonkunst. Subsidie naar preaestatie zooals de heer "Veis Ileyn het uitdrukte. Een welverdiend compliment kregen de secretaris en zijn staf van ambtenaren. Gedeputeerde Staten hadden degeheele begrooting, die al klaar was omver gekegeld. Die moest op een geheel andere wijze in elkaar gezet worden. En toch is men op tijd klaar gekomen. Dat is zeker knap werk geweest. De Burgemeester feliciteerde aan het eind den Raad met zijn besluit om een waterleiding in eigen exploitatie Ie nemen. Zeker een felicitatie waard. Z.Ed Achtbare heeft er blijkbaar niet aan gedacht er op te wijzen, wie of indertijd daartoe den stoot gegeven heeft; doch de heer Gerritsen zal ook zonder een woord van erkenning mot dit succes tevreden zijn. Onze nabetrachting heeft reeds onbe hoorlijke proportiën aangenomen. Toch moeten we er nog even op wijzen, dat de Onderwijzersbond succes had op zijn adres om localiteit enz. te verkrijgen voor onderwijs aan volwassenen. Blijkens zijn besluit scheen de Raad dezen, belangloozen arbeid to appre- cieeren. Veel is er afgedaan en nog meer valt er te doen. We memorceren slechts even: Handelsschool; Hooger Burgerschool; Eierenmarkt; Evenredig schoolgeld; enz. S. Portugal. De oudminister, oud-dictator Joao Franco is Vrijdag gevangen genomen doch onder borgstelling van 500.000 gulden weervrijge- laten. Hij wordt beschuldigd van misbruik van macht en wetsovertreding tydees zijn ministerschap, o. a. daarin bestaande, dat hij de koninklijke familie onrechtmatiglijk geld uit de schatkist heeft doen toevloeien, cn voorts dat hij door 72 dictatoriale be sluiten de wet heeft overtreden. Toen Franco gearresteerd werd, protes teerde hij, maar na een oogonblik stapte hij in den automobiel, die hem naar het paleis van justitie bracht, waar hij ver scheen voor den rechter van instructie. Franco betwistte des rechters bevoegdheid, hetgeen hem echter niet baatte; hij moest de f 500.000 storten en anders blijven. Hij verkoos het eerste. Toen Franco buiten het gebouw kwam werd hij uitgejouwd maar de menigte verspreidde zich, nada> de minister van buiteniandscho zaken® Bernardino Haehado, haar had toegesproken) Een Engelsche financiersgroep heeft aan de republikeinsche regeering van Por tugal aangeboden hot koninklijk paleis te Cintra te koopen met het doel er een hotel van te maken waarin een speelbank gevestigd zou worden, in coucurrontie met Monte-Carlo. Oostenrijk. In de gevangenis van Triest is een hon gerstaking uitgebroken, dio nu roods vier dagen aan den gang is. Den vierden Sep- tembf werd een betooging door de Slowenen gehouden, die de Italianen beantwoordden door do vernietiging van een Sloweensch koffiehuis. De politie nam een grcot aantal Italianen gevangen; dezen zijn nu twee maauden in preventieve hechtenis gehoudeu zonder dat hun een verhoor is afgenomen. Vandaar dat zij de hongerstaking begon nen zijn en nu al in vier dagen geen voedsel genomen hebben. Griekenland. Aan de Matiu wordt uit Athene bericht, dat Vcuizelos in zijn qualiteit van minister van oorlog een londschrijven heeft gericht aan de militaire autoriteiten, waarin hij herinnert aan de reglementen, die den officieren verbieden zich met politiek te bemoeien. „Het leger," schrijft hij, „dient alleen om den troon en liet land te be schermen, om orde te houden en de hand having der wet te verzekeren. Wanneer een officier onder den rang vur. kolonel verlof vraagt met het doel ziel candidaat te laten stellen voor het parlement, dan verbeurt hy daardoor meteen allo kans op verdere bevordering."

De Eemlander | 1910 | | pagina 1