WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers STADSNIEUWS. Gemeenteraad, MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 2 November 1910. Hoogste barometerstand 765.7 m.M. te Horta laagste 7'28.7 te Skundesnaes. Verwachting tot den avond van 3 No vember 1910. Matige tot krachtige Noord westelijke tot westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 638 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uur F. 43 Theorie en practijk. Hot Koninklijk besluit van 15 Maart 1910 St. uo. 86 doet oen nieuwe iudus- trie ontstaan. Bij art. 1 van dat besluit is bepaald dat bij uitvoer van samengestelde gedistilleer de dranken enz. teruggaaf van accijns wordt verleend voor den daarin vervatten alcohol. Zjjn de dranken met suiker be reid dau wordt bovendien teruggaaf van suikeraccijns verleend. Dat is de theorie. Nu de praktijk. Iemand voert uit 500 liter „boerenjongens" met een gehalte van 22%i dan krijgt hij terug aau gedistilleerd accijns f 225; mogelijk ook nog wat sui- keraccijns. Dezelfde „boerenjongens", na over de grens te zijn geweest, worden weder ingevoerd en worden dan belast als „vruchten ingemaakt in brandewijn" met 10% fan de waarde. Stel deze op f 300 (zeker niet te laag) dan moet er betaald worden f 30. Proefstemmingen. Bekend zijn de proefstemmingen in zake drankverkoop, die reeds te Dinsperlo, Steeuwijk, Glanenbrug, St. Pancras, Hen gelo, (O Smallingerland, de dorpen aan den Langedijk en Enkhuiien gehouden zijn. Thans is ook weer zoo'n stemmig ge houden in Beverwijk. De uitslag was dat er van de uitgereikte stembiljetten, teil getale van 3157, 3053 werden uitgebracht. Van onwaarde waren er 31, blanco 315, zoodat het aantal gel dige stemmen 2707 bedroeg. Van deze verklaarden zich 61 voor on- beperkten drankverkoop, 331 wilden hand having van den huidigen toestand, 866 verklaarden zich voor vermindering, ter wijl 1449 of ruim 53 pCf de drinkgelogen- heden geheel wilden laten verdwijnen. Het ontslag van Vioe-Admir. Vanden Bosch en de vloot-predikant. Over de positie van den vloot predikant sprak de Standaard zich alsdus uit: Natuurlijk heeft de minister van marine niets met dezen predikant te doen. De minister onderbardelde uitsluitend met de Vereeniging van Christelijke officieren en het is met deze vereeniging, dat de minister van marine do zaak Dader zal hebben te regelen. Ds Warners staat hierbuiten. Daar bjj aangesteld is door bedoelde ver eeniging, heeft alleen die vereeniging te onderzoeken, of hij getrouw is gebleven aan de hem gegeven instructies. Was dit zoo, dan is er niets op hem aan te merken. Was dit niet het geval, dan behoort de vereeniging hem tot de orde te roepen. Maar in geen geval heeft een vlootvoogd met dezen predikant in conflict te treden. Nadat eenmaal een minister van marine zijn aanstelling heeft goedgekeurd en er subsidie voor heeft verleend, moet de marine zich hiernaar schikken. Naar aanleiding van deze „Standaard" beschouwing schrijft Land en Volk: Zoo wordt de VereenigiDg van Christe lijke officieren bekleed met overheidsgezag in de marine. Zij heeft het toezicht over de handelingen van een predikant, die aan boord rondloopt. De commandant heeft daarover niets te zeggen. Hij moet wan neer de dominee hem in den weg loopt, naar de vereeniging gaan, om te vragen, of het bestuur ook vindt, dat de dominee hem in den weg loopt; zoo ja, of het hem dan wil terecht wijzen. En dat schrijft een blad, dat zich verbeeldt beter dan anderen op te komen voor de handhaving van het gezag en te waken tegen aanmatiging van vercenigin- gen in het leger! Nergens meer dan aan boord van oor- logsscüepon is voorbeeldige krijgstucht een onmisbare voorwaarde. De commandant behoort uitsluiieud met hot gezag te zyjn bekleed. Wie daarvan een stuk afneemt, om het aan een ander toe te keunen, maakt handhaving van de krijgstucht onmogelijk. Eu des te ernstiger in deze ondermijning van de krijgstucht, waar men een deel van dat gezag gaat opdragen aan ceu vereeni ging van zeeofficieren, al achten zij zich zelf dan bijzonder „Christelijk". Vergadering van den Raad der gemeeute Amersfoort op Dinsdag 1 November, des namiddags te l'/2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden ongewijzigd gearres teerd. (Vervolg en slot.) De heer Plomp merkt op, dat bij een melkkeuring twee dingen op den voorgrond treden, nl. de waarde der melk en de hygiënische eischen. Hier te Amersfoort, waar zooveel melk wordt ingevoerd zou men dus slechts kunnen letten op de waarde der melk, het gehalte waarborgen tegen besmetting enz. kunnen wij natuurlijk niet krijgen. Men zal zich dan ook moeten bepalen tot de controle op den verkoop. Wanneer wij b.v. een verordening maken waarin opgenomen een minimuu vetgehalte, dan zullen wij de verkoopers dringen in een richting die voor de consumptie minder gewenscht is. Zij zullen n.l. het vetgehalte nunncrmelk verlagen tot aan het minimum. Bovendien zal een goede controle duur zijn. De heer R ij k e n s antwoordt, dat de heer Plomp éón ding vergeet, nl. de vrees voor publicatie. Eens per maand b.v. zal een lijst gepubliceerd moeten worden be treffende het vetgehalte. Op die manier zullen de inwoners gediend zijn. De Voorzitter wijst erop, dat de zaak nog in onderzoek is b(j de Commissie van Wetgoving. De heer van Kalken heeft met genoegen vernomen dat het plan bestaat eenige hoornen in 't plantsoen te laten vellon om een mooi plekje te scheppen. Spr. hoopt voorts, dat de verbetering der stad, (aanleg trottoirs enz.) met kracht ter hand genomen zal worden. Echter erkent Spr. gaarne dat er veel verricht is en daarvoor komt mede een woord van lof toe aan den afgetreden wethouder Sanders. De heer van Duinen zou langs de oude begraafplaats een rijweg gemaakt willen zien, waardoor de Langéstraat van veel verkeer ontlast zal worden. De Voorzitter merkt op, dat dit juist een zijner lievelingsidcëen is. Overgegaan wordt vervolgens tot artikels- gewijze behandeling der bcgrooting. De lieer van Duinen spreekt de wenschelijkheid uit van een spoediger ver schijnen der officieele raadsverslagen en zou de correctie's niet te lang willen opschorten. Het verslag verschijnt soms pas 3 A 4 weken na de vergadering. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. gaarne bevorderen zullen dat een eu ander met meer spoed geschiedt. Den heer van Esveld doet het ge noegen dat een onderzoek zal plaats hebben naar verbetering inzake do hulppont van het Zuureinde. De heer Gerritsen stolt voor de salarisregeliug van do drie klerken der gasfabriek resp. te brengen op f S00 1000 en f 600—800. De heer J o r i s s e n steunt dit voorstel juist daarom, opdat er geen kleinere groep ambtenaren over zij, die ontevreden zou kunnen zijn. De heer R ij k e n 8 ondersteunt het voorstel eveneens. Den heer Plomp komt het voor, dat dit niet goed meer zal gaau. Wij hebben immers de salarisregelingen alle tegelijk vastgesteld! Nu kunnen wij wel terug- keeren op een besluit, maar dit is toch niet gewenscht. Laat ons dan een nader voorstel van B. en W. vrage inzaken de salarisregeling. De heeren geven boven dien geen motief op voor hun voorstel, De heer R ij k e n s wijst erop, datjjals motief geldt, dat men de ambtenaren gelijk gesteld wil zien met die der gomeeute secretatie. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 15 tegen 2 stemmen. Vóór, de heeren: v. Esveld, Hamers, Tromp v. Ilolst, Salomons, Rijkens, Ger ritsen, Kroes, v. Duinen, v. Kalken, Ce- losse, Rolandus Hagedoorn, Oosterveen, Jorissen, Veis Heyn en Ruys. De gansche gemeeutebegrooting wordt daarop met algemeene stemmen goedge keurd, zij sluit in ontvangsten en uitgaven tot een gelijk bedrag van f 729226.29 met en post voor onvoorziene uitgaven van f3978. 14. Benoeming van een stembureau voor de aanstaande stemming en eventueele herstemming van leden van de Kamer van Koophandel. Benoemd worden tot leden de heeren M. L Celo8se en W. H Kam; tot plaats vervangende leden, de heeren A. A. Hamers en D. Ruys. 15. Benoeming van eeu vroedvrouw wegens het eindigen van de benoeming van Mej M. H. E. ReedersBijtelaar. Deze wordt herbenoemd met algemeene stemmen. 16. Benoeming van een lid van tie Commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding van H. C. Langereis. De aanbeveling luidt: 1 II. C. Langereis. 2 P. H. Dijksterhuis. Herbenoemd wordt do heer Langereis, met 15 van de 17 uitgebrachte stemmen. 17. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature E. G. Drenth.) De aanbeveling luidt: 1 Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, Oud-hoofdcommies ter gemeente-secretarie; 2 M. van Heioma, Oud-burgemeester van Hoevelakon. Uitgebracht worden 9 stemmen op Jhr. van Reigersberg Versluys en 8 stemmen op den heer van Holoma, zoodat de eerste benoemd blijkt. 18. Benoeming van een Commissie inzake de eventueele onbewoonbaarverkla- ring van de perceelen Bolderstraat nos 42, 44, 46, 50, 52, 54, 60, 62 en 64. Benoemd worden de heeren Tromp van Holst, Salomons en Ruys. 19. Nader voorstel van Burgemeester eu Wethouders betreffende do onbewoonbaar- verklaring van het perceel Bloemendalsche straat 31. Zonder hoofdelijke stemmen goedgekeurd. 20. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders betreffende den aanleg van eene gemccutclijke drinkwaterleiding. De voorstellen a b, c en d worden daarop iu behandeling genomen. Punt a wordt zonder hoofdelijke stemmen goedgekeurd. Punt b eveneens onder dankbetuiging van de leden dier commissie. Tot .eden der commissie voor de gas fabriek en waterleiding worden benoemd de heeren Veis Heyn, Salomons, Plomp en Hamers, afgetreden loden der gascom- missie. De voorzitter wenscht de gemeente Amersfoort geluk met het zeer belangrijke besluit door den Raad genomen. Spr. vertrouwdt, dat de volksgezondheid er ten zeerste mee gebaat zal zijn. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot rooien eu hakken van boomen en tot aanleg van plantBoen. De heer van Esveld zou B. en W. uit willen noodigen om dit geheele plantsoen eens te herzien. Het tuintje voor de H. B. S. bv. komt Spr. van zeer weinig nut voor, terwijl hij de speelplaats zou willen inkorten. De voorzitter gelooft, dat dit laatste zeer bezwaarlijk zal gaan, doch Spr. gelooft, dat B en W. de zaak gaarne eens in overweging zullen nemen. De voordracht wordt daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot her vurleenen van eervol ont slag aan den Directeur der Burgeravond school B. van der Worp. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemmen goedgekeurd. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vcrleenen van eervol ont slag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken Mej. B. Bone. Wordt eervol verleend met ingang van 4 December a.s. of zooveel eerder als haar opvolgster in dienst kan treden. 24. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verlof te verleenen aan de onderwijzeres in de nuttige hand werken Mej M Buytenhuys-Mooy. Het verlof wordt verleend van 1 Octo ber tot 15 November a.s. 25. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders betreffende een verlof te verleenen aan den onderwijzer J. Hilke. Een verlof van den 21ste September tot 1 November wordt verleend. 26. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche onderwijzers- tot het gebruik van schoollocalen. B. en W. stellen voor om 3 schoollo kalen beschikbaar te stellen met gebruik van vuur, licht en leermiddelen. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedden van leeraren aan de Burgeravondschool. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 28. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van Mr W. H. A. Elink Schuurman inzake onderlinge brand- en inbraakverzekering. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 29. Vaststelling van het 3e suppletoir kohier inkomstenbelasting, dienst 1910. Wordt vastgesteld op f 708.25. 30. Vaststelling van het le suppletoir kohier straatbelasting dienst 1910. Wordt vastgesteld op f 197.726. 31. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasling, dienst 1910. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 32. Behandeiiug 'van reclames inzake stiaatbelasting, dienst 1910. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De vergadering gaat hierop te 4.20 over in een met gesloten deuren. In ons nummer van gisterenavond heb' ben we meegedeeld, dat de heer Plomp is benoemd tot ontvanger der registratie te Arnhem. Velen zullen dit bericht met leedwezen hebben vernomen. Immers de heer Plomp is reeds sedert 1901 lid van onzen Ge meenteraad en, al heeft de vrijzinnige raadsfractie niet altijd reden gehad hem als partijgenoot re roemen, ontegenzeggelijk is het, dat den heer Plomp scherpzinnigheid niet kan worden ontzegd en dat zijne heldere adviezen in den Raad op prijs werden gesteld. Tevens zij hier gememoreerd, dat Amers foort het bezit van het schoone landgoed Birkhoven voornamelijk te danken heeft aan het initiatief van den heer Plomp. Het vertrek van den heer Plomp beduidt in vele opzichten een verlies voor Amers foort. De Amcrsfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand October 10081 passagiers, tegen 11066 in dezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermindering met 985. De vervoeropbrengst was f 45.80 minder, n.l, f 505.35 tegen f 551.15 in October 1909. De dagkilomcteropbrengst was f 9.05 tegen f 9.SS en de totale opbrengst ditmaal f 601.62 tegen f 609.75 in October 1909, alzoo f S.13 minder. De dagkilomcterop brengst daarvan bedroeg f 10.78 in de afgeloopen maand, tegen f 10.92 in October van het vorig jaar. Door den majoor intendant bij de

De Eemlander | 1910 | | pagina 2