WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken, STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 4 November 1910. Hoogste barometerstand 760.3 m.M. te Scydissfjord langste 735.2 te Riga. Verwachting tot den avond van 5 No vember 1910. Meest matige wind uit wes telijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 747 rnM. Vorige stand te 12 uur 646 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uur F. 47 van binnenlandsche zaken: Briand; minis ter van justitie: Theodore Girard; van buitenlandsche zaken: Pichon; van oorlog: generaal Brun; van marine: Lapeyère; van onderwijs: Maurice Faure; van financiën: Klotz; van handel: Jean Dupuy; van land bouw: Raynand; van koloniën: Morel; van arbeid: Laferre; van openbare werken: Puech. Dinsdag zal Briand het Kabinet aan de Kamer voorstellen. De Temps schetst de taak van het nieu we ministerie als volgt: „Het land wil, dat door een ondubbel zinnige wel de arbeiders en beambten der spoorwegen en alle overigen in publieken dienst werkzame personen er op attent gemaakt worden, dat voortaan elke poging om het nationale leven door staking schade to berokkenenen. als misdaad tegon het vaderland zal worden gestraft. Aangezien evenwel geen enkel arbeider belet mag worden zijn wenscheo tot verbetering van zijn positie kenbaar te maken moet er ge streefd worden naar wettelijke middelen om conflicten te voorkomen en hun vreed zame oplossing te vergemakkelijken. Ten slotte is het noodig de vakveroeni- gingen eerbied voor de wet in te boezemen, die zij in den laatsten tijd op duidelijke wijze minachten. Een en ander eischt de volgendo maatregelen: Belommering van het stakingsrecht voor staatsbedrijvenin stelling van verplichte arbitrage tusschen werkgevers en arbeiders; beperking van de politieke actie der vakvereenigingen. Spanje. Het gerucht omtrent het uitbreken van een revolutie in Spanje is, zooals we reeds gisteren melden, gebleken onjuist te zijn. De Spaansche regeering schijnt de mee ning toegedaan te zijn, dat het door spe culanten de wereld is in gezonden. Absoluut rustig is het echter in het rijk vau koning Alfonson niet. Te Sabadell duurt de algemeene staking reeds een week. En te Saragossa, waar reeds sinds eenigen tijd arbeiders in ver schillende bedrijven staakten, is Woensdag besloten over acht dagen voor geheel Spanje de algemeene staking te proclamee- ren. Volgens berichten uit Madrid hecrscht er groote ongerustheid in regeeringskringen, en zijn reeds, ter voorkoming of onder drukking van eventueele onlusten, troepen gezonden naar Barcelona, Saragosa en Sadadell. Een nieuw verbond. Er bestaan aldus wordt uit Den Haag gemold plannen tot het houden van eene bijeenkomst te 's-Gravcnhago, ter bespreking van het goval-Krupp, waar bij beoogd wordt het oprichten van een „In ternationaal Anti-Imperialistisch "Verbond", in het belang van de wereldvrede. Jhr. C. Bloys van Treslong is een der hoofdleiders van deze beweging. Kamerverkiezing Rotterdam Y. Bij de gistcreu gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer in district V zijn uitgebracht 5216 geldige stemmen, waai van 2752 op den heer G. J. de Jough (liberaal) en 2494 op den heer H. Ch. Yegtel (anti-rev.), zoodat de hoer De Jongh is gekozen. Portugeesche Jezuïeten naar Holland. Uit Lissabon wordt gemeld, dat ongeveer vijftig uit het land gezette Portugeesche Jezuïeten scheep zijn gegaan met bestem ming naar Holland. Zondagsrust vooe de Post. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft volgend rondschrijven gezonden aan verschillende colleges: Door den Minister van Waterstaat wordt mijn aandacht erop gevestigd, dat het ter poet bezorgen van dienststukken des Zater dags in den middag of avond voor de pastambtenaren niet onomvangrijke werk- zaamhedon op Zondag tengevolge heeft. Ten einde te handelen in den geest van het algemeen streven om de Zondagsrust van het personeel in Staatsdienst zooveel mogeljjk te bevorderen, verzoekt genoemde Minister mijne medewerking om ertoe te geraken dat des Zaterdags na 12 uur 's middags dienststukken, welke geen spoed vereischen, niet ter post zullen worden bezorgd. Aangezien ik mij met de strekking van dit verzoek geheel kan vercenigen, heb ik de eer u uit te noodigen voor het vervolg te handelen overeenkomstig den wensch van den Minister van Waterstaat. L. ,i \.iliV" Pensioen Personeel S.S. Onder het personeel van de Staatsspoor wegen circuleert het volgende adres aan den directeur-generaal: De ondergeteekenden, allen leden van het Pensioenfonds Uwer Maatschappij, ver namen tot voldoening, dat het voornemen bestaat om eenige verbeteringen in te voeren in de aau het personeel te verleencn pensioenen, waardoor ouder moer, ook voldaan zou worden aau den in 1909 door duizenden leden van het fonds kenbaar gemaakten weuscb, om het maximum pen sioen te bepalen op 40 60 van het gennd delde der in de laatste vijf jaren genoten bezoldiging. Tot hun groote teleurstelling echter ver namen zij, dat in een door de Nederl. Yereenigiug van Spoor- en tramwegperso neel op 23 October jl. te Utrecht bijeen geroepen vergadering van spoorwegperso neel een resolutie is aangenomen, waarbij die verbeteringen werden aanvaard onder eenig voorbehoud, schoorvoetend, als een eerste stap. Verontwaardigd over een zoo grove miskenning van de goede bedoelingen, waardoor de indruk zou worden gevestigd, dat het personeel de belaugrijke fiuancieele offers, die de verbeteringen èn van de Maatschappij èn van den Staat der Neder landen zullen vorderen, niet waard zou zijn, zoodat het gevaar groot wordt, dat ze niet tot stand zouden komen, wenschen wij er zeer nadrukkelijk op te wijzen, dat die resolutie werd voorgesteld door de heeren Oudegeest en Sneevliet, die niet belmoren tot het spoorwegpersoneel en dat die ver gadering niet vertegenwoordigt het ge- heele personeel Uwer Maatschappij, maar slechts een klein deel daarvan en dat de overgroote meerderheid van het personeel dankbaar zal aanvaarden de in uitzicht gestelde en zoo vurig verlangde ver beteringen. Naar de Standaard verneemt, zijn de geruchten, dat de Minister weigerachtig is om de concept-overeenkomst met de S.S. in zake de pensioenregeling der ambtenaren goed te keuren, juist. Het wordt teu zeerste waarschijnlijk geacht, dat de Minis ter ont6temd is door de resolutie op het jong6te Pensioencongres aangenomen, en tot welker totstandkoming afgevaardigden van zes bonden hebben meegewerkt. Een belangrijke Rechtszaak. Op 22 September j.l. is te Zandvoort, waar hij een villa bowoonde, plotseling gearresteerd P. W., particulier, te Hilver sum, eu aldaar gedomicileerd. De Tel. bericht daaromtrout het volgende: De heer W. werd naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. Daar werd hem medegedeeld, dat do minister van koloniën zijn arrestatie had gelast. Per telegram was de inhechtenisneming door den directeur van justitie te Batavia gevraagd, op grond, dat de Raad van Justitie to Soerabaja de onmiddellijke arrestatie van W, die van oplichting werd verdacht, had bevolen. De heer W. was met die tegen hem te Soerababaja ingediende aanklacht niet geheel en al onbekend. Er was reeds lang een civiel proces loopende over aandeelen eener suikerfabriek te Probolingo, in W.'s bezit, en over een invloed door hem, met aanwending van aandeelen, als toeziende voogd, te zijner beschikking, op een aandeelhoudersverga dering dier suikeronderneming, te Probo lingo gehouden, geoefend. In dat proces was mr. Nauta, te Utrecht, W.'s advocaat. De bijzonderheden dezer civiele procedure kunnen, als zijnde geheel van particulieren aard, achterwege blijven. Dat dit civiele geding evenwel vau buitengewoon belang is, blijkt uit de omstandigheid, dat de oud minister van justitie, mr. J. A. Loeft, voor dat proces in den afgeloopen zomer expresselijk naar Indië is vertrokken en daar, in afwachting van don verderen loop van het geding, nög vertoeft. Terwijl dit proces loopende was, werd de heer W. tijdelijk vertoevende in zijn villa te Zandvoort. aldaar den lOden Sep tember j.l. opgezocht door den inspecteur van politie aldaar. Deze deelde W. mee, dat by den Raad van Justitie te Soerabaja tegen hem een aanklacht van diefstal van een tiental aandeelen van de suikerfabriek Wono Langan, te Probolingo, en van oplichting van 200 aandeelen van de suikerfabriek Wono Asch, eveneens te Probolingo, was ingediend. Na overleg met zijn raadsman te Utrecht liet de heer W. de zaak op haar beloop, met het gevolg, dat 22 September zijn arrestatie volgde. De familie van den be klaagde nam, voor deze strafzaak eenige dageu na de arrestatie, naast mr. Nauta, als rechtskundig raadsman mr. L. W. van Gigh, te Amsterdam. De beide advocaten van W. bezochten den minister van justitie, om Zijne Excel- lentio over de plotselinge arrestatie te spreken eu hem te vragen, op welken grond die was bevolen. Want niettegenstaande het feit, dat de beklaagde toen reeds, tijdens het bezoek van de advocaten aan den minister van justitie gedurende eenige dagen in de voorloopige hechtenis vertoefde, was hem geen enkel stuk beteekend, waarin de gronden waren vermeld, waarop hot ge rechtelijk vonnis, strekkende tot onmiddel lijke inhechtenisneming van den verdachte, steunde. De minister van justitie kon niet anders meedeelen, dan dat telegrafisch door de Indische justitie 's mans onmiddellijke arrestatie was verzocht, hij aan dat ver zoek, hem door „Koloniën" gedaan, ge volg had gegeven en de op de arrestatie 'betrekking hebbende stukken moesten worden afgewacht. Tevens deelde Z.Ex. aan de advocaten van den beklaagde mee, dat 't zijn voor nemen was, zoodra de stukken waren ge arriveerd, W. als gevangene naar Soerabaja te laten overbrengen. De advocaten h»bben toen, in verband met de onregelmatigheid, dat den beklaagde in voorloopige hechtenis, niet binnen 24 uur het vonnis was beteekend, waarin de be weegredenen der inhecliteni8nemine waren vervat, een juiidisch protest opgesteld, waarin zij hun bezwaar in brengen tegen deze niet-beteekening binnen 24 uren na dearres- tatie. en de rechtmatigheid betwisten van het laten overbrengen van een Nederlander als gevangene naar Indië, om daar voor den strafrechter terecht te staan. Behalve dit, bij den minister van justitie ingediende protest, heeft bovendien de ver- dedigïug per exploit den minister van justi tie doen weten, dat Z.Excelieutie met zijn persoonlijk vermogen aansprakelijk wordt gesteld voor alle schade, die voor W. uit diens onregelmatige iuhechtenisnoming zal voortvloeien. De minuter van Justitie heeft blykbaar geen termen gevonden, om na dit protest en dit exploit iets te doen of na te laten. W. bleef in voorloopige hechtenis en eerst op het eind der vorige week is hem het stuk beteekend, waarin zyn arrestatie wordt gelast. Wel heeft de justitie hot verbod, aan den bankier van beklaagde, door haar gedaan, om niemand tot de safe van W, toe te laten, opgeheven, en zyn door de familie van W. de aandeelen, waarover het civiele en het strafproces loopt, by do justitie te (Utrecht gedeponeerd, doch by '8 ministers voornemen, om W. als gevangene naar Indië te doen overbrengen, is Zijne Excellentie gebleven. Den beklaagde is ter kennis gebracht, dat hij, op 's rijks kosten, als gevangene en in de 4de klasse van de vrachtboot, naar Indië zal worden overgebracht. Hem wordt ook de gelegenhied geboden per lste klasse en per mailstoomer te gaan, op eigen Kosten, mits hy dan ook betaald een retour voor zijn bewakers en de kos ten van het verblyf dier begeleiders in Nederlandsch Indië. De familie heeft nu den verdachte door prof. Pel laten onderzoeken, met dit ee- volg, dat de p ofessor het overbrengen van W., met het oog op diens gezondheidstoe stand, niet toelaatbaar acht. Ook dat is ter kennis van don minister van justitie gebracht, die nog een beslis sing in deze moet nomen. Het groote algemeene belang van deze zaak zit daariu, dat betwyfeld wordt, of met W. wel zoo is gehandeld als de wet toelaat en of het mogelijk is, eveneens op grond van de Nederlandsche wetten, een beklaagde naar Indië te doen over brengen, om heui daar voor de justitie te geleiden. Inmiddels heeft inr. van Gigch plaats besproken op de Rembrandt en zal hy den lOden dezer met dit stoomschip van Genua naar Indië vertrekken, om te Soe rabaja de belangen van zijn cliënt te gaan behartigen. Voor den Doopsgezinden kring zal Zondag 6 November a.s. als spreker optreden Ds. J. W, van Stuy ven berg, Doopsgezind predikant te Westzaan. - In de godsdienstoefening Zondag morgen in de Evang. Luth. Kerk zal als spreker optreden prof. dr. H. A. van Bakel, hoogleeraar aan het Evang. Luth. semina rium te Amsterdam. H. V. C. I gaat Zondag naar den Haag om Quick te bekampeu voor do bekerronde, terwijl het tweede elftal alhier achter Rustoord speelt tegen C. B. W. I. Op Birkhoven speelt Zondag Quiok tegen Z. A. C uit Zwolle. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie om trent hot extra concert op Woensdag 9 November a.s, in Amicitia. In „de Prins" van deze week komt een foto voor van de buste van Johan van Oldenbameveld, vervaardigd door Au gust Faüsse, die binnenkort op het stations plein zal geplaatst worden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend: lo. dat het onderzoek der verlofgangers van de Landweer zal plaats hebben op Maandag, den 21 November a.s., des voor middags negen uur, te Amersfoort in de Infanterie-kazerne no. 3, de verlofgangers der Landweerlichting 1904 en verlofgangers die in 1910 niet onder de wapenen zijn geweest; des voormiddags te half elf uur, de verlofgangers der Landweerlichting 1907; des namiddags te twee uur de verlofgangers der Landweerlicbting 1910; 2o. dat aan het onderzoek in dit jaar niet wordt deelgenomen door verlofgangers, die in den loop dezes jaars overeenkomstig ait. 11 der Landweerwet onder de wapenen zyn geweest; 3o. dat dienstplichtigen, die krachtens art. 15 der wet van den werkelyken dienst zijn ontheven, gedurende den tijd, dat zy in het genot zyu van de ontheffing, niet aan het onderzoek zijn onderworpen; 4o. dat dienstplichtingen, die eene vrij willige verbintenis krachtens artikel 9, 2de lid, der wet hebben aangegaan by het regiment genietroepen, met bestemming voor de Exploitatiecompagnie der Spoor-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2