PHOENIX B0KBIER DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden STADSNIEUWS. is het 10 pCt. dividend van ons brood, No. 259. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. is van heden af weder verkrijgbaar. in geld uitgekeerd f 10 f25 per gezin. Ho»tilrc<lacti'ur R. O. R IJ K R N 8. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. fö.GO. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: HLGIKE llt tO Telet. Intere. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78j Amsterdam Portugal. Een van de eerste maatregelen, uien de republikeinsche regeering van Portugal gaat invoeren, is de afkondiging van de wet op de echtscheiding. Tot dusver was, als in zoovele r.-katholieke landen, echtscheiding onmogelijk. Vandaag zou de wet afgekon digd worden en meteen in werking gesteld. De hoofdbeginselen zijn de volgende: Echtscheiding is toegelaten op grond van overspel, kwaadwillige verlating gedurende tien jaar, ongeneeslijke krankzinnigheid, langdurigo gevangenschap en ten slotte wederzijdsch goedvinden. De kinderen blijven bg dengene der ouders, die de echtscheiding aanvraagt, de onderhouds plicht blijft op beiden drukken. Do echtscheiding bij onderling goedvin den kan eerst worden uitgesproken, nadat het huwelijk twee jaar geduurd heeft; beido echtelieden moeten boven de 25 jaar zijn en de echtscheiding wordt eerst van kracht, wanneer een jaar na de uitspraak nog eens bevestiging wordt gevraagd. Dit alleB tegen overijling De gescheiden vrouw kan eerst een jaar later hertrouwen, de man een half jaar na de scheiding. Uit de beste bron vernoemt de ver tegenwoordiger van de Times te Lissabon, dat de gezanten van Frankrijk, Groot- Brittannië, de Vereenigde Staten, Duitsch- land, Spanje en Italië door hunne regee ringen gemachtigd zijn de voorloopige regeering te erkennen De republiek zal worden erkend na de aanneming van de grondwet. Spanje. De regeering is vast besloten de groole arbeidersbetooging, die morgen, Zondag, te Barcelona zou plaats hebben, te verbieden of, zoo noodig, zelfs met geweld te ver hinderen. De Senaat heeft met 149 stemmen tegen 16 het wetsontwerp tot beperking der geestelijke orden (de zoogen. .hang slot"-wet) aangenomen. Turkije. Oud Sultan Abdul Hamid van Turkije is er kwaad aan toe. De zenuwcrises vermeerderen onrustbarend en men ver wacht spoedig het einde. De doktoren en wakers hebben veel te lijden, vooral door des Sultans waanzinnigen angst voor samen zweringen. Dezer dagen wilde een dokter door een oorhoorn tot Abdul Hamid spreken (hij is doof tegenwoordig), maar de patiënt werd daardoor half gek van angst, stootte wilde vloeken uit en schreeuw de voortdurend dat de doktoren omgekocht waren en hem van hot leven wilden berooven. Men gelooft in de villa Alantani algemeen dat des Sultans ffagen geteld zijn. Rijwielvervoer per .Staatsspoor. Wy hebben melding gemaakt van het adres van den A. N. W. B. aan den minister van waterstaat betreffende een nieuwe regeling van het rywielveivoer per Staatsspoor. Van de Directie dor Mij. tot Expl. vau S.S. ontving het Bondsbestuur ten antwoord dat het geenszins in de bedoeling ligt, het vervoer van rywielen bij de invoeirng der nieuwe tarieven moeilijker te maken. Integendeel, uit de invoeriug der zoo genaamde rijwielkaarten, die desgewenscht voor den gebruiker vooraf verkrijgbaar zijn, en een uuiformtarief voor eiken afstand in Nederland een maatregel, die ook dooi den Bond is bepleit moet blijken, dat zy het vervoer zooveel mogelijk wil ver eenvoudigen. In het algemeen stelt zy zich voor, weinig of niets aan de wijze van vervoer te vei anderen ook nu gebeurt het her- haaldolijk, vooral bij clubs, die op reis gaan, dat men wenscht zelf zijn rijwiel naar den trein te brengen en aan den trein in ontvangst te nemen dat nu is in de nieuwe tarieven geregeld, doch hier behoeft geen vrees te bestaan, dat zij vrouwen en kinderen zal dwingen fietsen trappen op en af te sjouwen. Tegen fooienjagerij zal worden gewaakt, en de stations krijgen ten dezen, evenals ten opzichte der lading, lossing en over lading, bepaalde instruction om het den reizigers niet lastig te maken. Indien zich echter gevallen voordoen, zegt „De Kampioen", waaruit het tegendeel blijkt, gelieve men hiervan mededeeliug ie doen aan den len secretaris van den A. N- W. B., Heerengracht 247, Amsterdam. Partij-benoemingen. In het Voorl. Yerslag der ingediende Staatsbegrooting, word vau zekere zijde de grief geuit dat tegenwoordig bij benoemin gen meer gelet wordt op kerkelijke kleur, dan wel op rechtmatige aauspraken dei- sollicitanten. Vau andere zijde weid dit tegengesproken, wanter waren geeu klachten deswege ingekomen. (Dit laatste begryp ik niet goed. Eu de Bolswaadsche burgemeestersbenoeming o.a.?). Is aldus het Voorloopig Verslag juist weergegeven, dan wensch ik te vragen, om miar enkole my zoo to binnon schietende gevallen to noemen: 1. Waarom ik lees deze benoeming zooeven in do courant wordt jlir. Röell cand.-notaris te Haarlem, benoemd tot notaris te Velp, terwijl oudere niet-kerkc- lijke candidaten uit het arrondissement Arnhem solliciteerden 2. Waarom werd onlangs notaris Van Niuiwegen te Middelburg overgeplaatst naar Ëarneveld, naar welke standplaats zooveel oude candidaten solliciteerden 3. Waarom werd in gelijk geval, notaris Plantenga te IJselmondo naar Kampen overgeplaatst? 4. Waarom werd cand.-notaris Neeling van Watergraafsmeer bonoemd tot notaris te Middelburg, terwijl niet-kerkelijke, doch oudere candidaten solliciteerden 5. Waarom werd in Klundert tot notaris benoemd de heer Meppelink van Enschedé, terwijl zich onder de sollicitanten bevond een niet-kerkelijk candidaat die 5 jaar meerdere anciënniteit had 6 Waarom werd de heer Wagemaker te Haarlem, benoemd tot notaris te Andijk, terwijl er ook een 3 jaar oudere, oiet-ker kelijk candidaat solliciteerde? 7. Waarom werd in De Rijp, dat over- heertchend Protestant is, een K.-K. candi daat benoemd (er was een Protestant sol licitant, ouder dan de benoemde) en waar om werd in Zevenborgen, waar de over leden notaris Protestant was, ook een R K. candidaat benoemd? Voor deze laatste benoeming viel wat te zeggen, voor de eerste (te De Rijp) niet. De benoemingen sub 5 en 6 hadden plaats tijdeus het interimschap van Minister Heemskerk. Dit vragenlijstje kan nog wor den aangevuld. Maar ik wil 't hierbij laten. Het zullen alle wel „zeer speciale gevallen" zijn, gelijk 't in do officieele taal luidt. Hier sluit geheel bij aan hetgeen do „Haag8che Courant" schryft onder het op- schrift: „Art. 5 der Grondwet": „Ieder Nederlander is tot elke landsbe diening benoembaar." „Maar... alleen do geloofsgonooten hebbou kans om te worden benoemd. Men schryft aan de Pr. Asser Ct. „Moest eenigen tijd geleden door do postkantoren aan de administratie worden bericht, welke godsdienst de ambtonaron on beambten beleden (zulks voor de sta tistiek, zooals het heette), than9 wordt opgaaf gevraagd van do kerkelijke gezindte der hulpbestellers en hulppostboden." „Weet do Pr. Asser Ct., dit als iets bijzonders vermeldende, dan niet dat 't, althans aan sommige dopartemenctn, tegen woordig vrijwel regel is, alleen geloofsgo nooten van don minister te benoemen Wij kunnen, zegt de Ilaagsche Cror. van het Hbld., als nieuwe illustratie, hier aan toevoegen, dat ons onlangs door een Follicitant naar de betrekking van brieven gaarder is modcgedeeld, dat nagenoeg de eerste vraag die hem werd gedaan was: „Welko kerkelijke richting bent u toege daan?" Gelukkig was het antwoord be vredigend! Tegen Kloosterorden. In een op Vrijdagavond 1 1 Nov. a. s. door de afd. 'sGravenhago en Omstreken van de Evangelische Maatschappij te hou- deu vergadering, zal o.a. behandeld worden een voorstel om aan het Hoofdbestuur dringend te verzoeken zoo spoedig moge lijk tot H. M, de Koningin een gemoti veerd adres te richten waarin gevraagd wordt a. Maatregelen te nemen ten einde iu ons land te beletten de verdere vestiging van buitenlandsche kloosterorden; b. De indieuiug van een wetsontwerp tot heffing van een zoo noodzakelijke belasting van goederen in de doodehand. Gisterenavond werd in de Zwaan do eerste der vier cursusvergaderingen gehou den voor den Bond en de Voreenigin" voor Vrouwenkiesrecht, waarin Mr. M. W. H. Weiker uit Utrecht zou behandelen „Onze politieke partijen". Aangezien echter om half uegen nog geen spreker aanwezig was, deelde mej. Birnie een en ander mede over Florence Nightingale. Zij werd geboren bij Florence en vertrok op jeugdigen leeftyd naar beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorb ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds Id Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete tarwesmaak van ons „Melkbrood" en „«ezomlheidbrood" welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet ls besehadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten croquant zijn. niet taai, doek Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabriekeu van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1