siPSSls DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 262. WOENSDAG 9 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG Nabetrachting over den Gemeenteraad. BUITENLAND. DE LANDER. Hoofdredacteur R. (i. R IJ U E 9f 8. Kurean: KLEINE HtiO'6. Telef. Inte re. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. sns Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Builen het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnemoQl belangrijke korting). Tot plaattóng vau advert, en reel, vau buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buiteulaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78J Amsterdam In de eerste plaats kwam aan de orde de motie vaD de vijf raadsleden, die de handelsschool van particulier initiatief wilden doen uitgaan. De groote meegaandheid van B. en W. was opmerkelijk. Zonder ecnig verzet van hun kant, is de motie met dn stemmen van alle aanwezige raadsleden aangenomen. Toch is er zeker wel iets voor gomeonte- exploitatie van het handelsonderwijs aan te voeren. Want er zijn daaraan beslist voordeden verbonden. De gemeente heeft dan de geheele regeling in handen, wat nuttig kan zijn, omdat daardoor ook het onderwijs, dat voorbereidt voor de handelsschool en daarbij moet aanpassen, door dezelfde corporatie wordt geregeld, wat niet anders dan be vorderlyk kan zijn voor eenheid van ondor- wjjs. Bovendien komt het betrokken per soneel in beter conditio. Men zal ook ruimer keuze hebben, wanneer een gemeente een dergelijke zaak aanvat, dan wanneer dit geschiedt door ecu particuliere ver- eeniging. De argumenten vóór de motie door .de heereu van Esveld en Gerritsen aangevoerd: nJ.: dat men nog in het duister tast, omtrent de eventueele bevolking van de school, dat een particuliere vereenigiug gemakkelijker kan liquideeren bij een mislukking van de proefneming; dat bg eventueele tekorten op do exploitatie een particuliere ver- eeniging gemakkelijker een verhoogd sub sidie kan krijgen van het rijk, deze argu menten hebben blijkbaar ook B. en W. overtuigd. Neemt de school op, dan kan de ge meente die nog overnemen. Men vergete niet en de practische mensohen in het bestuur der vereenigiug zullen dat wel niet dat het slagen van een dergelijk bijna geheel nieuw instituut van onderwijs, behalve van het aantal leer lingen, ook afhankelijk is van de keuze van een goeden directeuriemand, die zelf practisch op de hoogte moet zijn van den handel, doch, bovendien het noodig organi- seerend talent heeft. Een behoorlijk salaris om zoo iemand te kunnen krijgen is een eerste vereischte. De behandeling der motie nam heel weinig tijd in beslag door de roerende eensheid van de heeron. Maar 't was de stilte die den storm voorafging. Bij de rondvraag kwam de heer Yels Heyn voor den dag. De heer Veis Heyn schijnt opgegaan te zijn tot den brand en weinig gesticht geweest te zijn over de organisatie van de brandweer. En hoewel diens aanmerkingen den Burgemeester zeker niet zeer aangenaam in de ooren geklonken zullen hebben, de heer Yels Ilcyn deed zijn plicht. Courtoisie tegenover den Burgemeester mag den Raadsleden niet doen vergeten, dat ze in de eerste plaats het algemeen belang hebben te dienen en dat ze daarbij zich niet hebben af te te vragen, of ze daardoor soms een of ander minder aan genaam zyn En zoo iets duidelyk is in deze zitting dau is het dit: het was een échec voor den Burgemeester. Het is hem niet gelukt de scherpe critiok op het beleid der brandweer te ontzenuwen. Do poging om de gegronde aanmerkingen om te zetten in lof voor de brandweer, daarin dapper gesteuud door den heer van Esveld, is totaal mislukt. „In twee uur is de brand gebluscht" riep de heer Esveld triomphaDtelijk uit. „Uitgebrand "riposteerde de heer Yels Heyn tot groote hilariteit van de vergadering. Waar blijkbaar de opinie van een groote meerderheid in den Raad vaststond, dat de organisatie van het blusschiugswerk een janboel geweest is, mag het verwondering baren, dat er nog twee inenschen gevonden werden, die de verdediging er van op zich namen, de Burgemeester en de heer van Esveld. De heer Rijkens boweerde geen Scha denfreude te gevoelen over den gang van zaken, waarover hjj vroeger zijn vrees had uitgesproken. Zouden de ex-leden van de vrijwillige, die blykens uitlatingen van een der raads leden het eerst op het terrein waren, dat niet wèl een beetje gevoeld hebben? 'tZal hen zeker wel voldoening vorschaft hebben, dat er thans stemmen opgingen in den Raad om de Vrijwillige Brandweer weer in eere te herstellen, zelfs die van den heer vau Kalken, die gestemd heeft voor de afschaffing. De motie van den heer Rijkens is er niet doorgegaan, omdat de Burgemeester, na daartoe drie of viormaal door don heer Yels Heijn en nog ecnige malen door den heer Kroes te zyn aangepord, toezegde een betere regeling te zullen treffen voor hot alarm- en weksysteem. Dat de heer Rijkens desondanks zijn motie volhield, zal waarschijnlijk te danken zijn aan het feit, dat hij op grond van het verleden, geen verantwoordelijkheid voor voorkomende branden wilde aanvaarden. Dio „eigen"waterleiding lijkt wel een beetje op een kapstok, waaraan men ook de organisatie van een alarmsysteem poogde op te hangen, doch feitelijk had dit er niets mee te maken. Wat de her Plomp tegen de motie aan voerde was o. i. niet ad rem. Ic de eerste plaats behoefde in deze vergadering niet beslist te worden over de vrijwillige brandweer; het zou de taak der Commissie zijn om eventueel met voorstel len in dien zin te komen, bovendien zal zelfs by een eigen waterleiding er nog zeer goed reden van bestaan kunnen zijn voor een vrijwillige brandweer. Hoewel er tot nu toe weinig monschen in Amersfoort geweost zijn, dio niet over tuigd waren, dat onze brandweer slecht georganiseerd was, om die weinigen ton overvloede nog eens een overtuigend be wijs te geven, heeft deze brand stellig een zeer nuttige zijde. Men zal or nu wel achterheen zitten I „In cauda vononum" kan men van deze raadsziilin? zoggen: Vrij vertaald: het ergste kwam achteraan! S. Frankrijk. De Matin deelt mede, dat men in ge neeskundige kringen van plan is, om bij de behandeling der aanstaande begrooting er bij de Regeering op aan te dringen, om tc bepalen, dat voortaan niemand tot de artsprattijk zal worden toegelaten, die niet minstens twee jaar als intern assistent in een hospitaal heeft vertoefd. De Ministerraad heeft den prefect van Aisne, Aliard, op non-activiteit gesteld omdat hij tijdens do staking der spoor wegbeambten niet op zijn post aanwezig was. Portugal. Volgens een bericht uit Lissabon is de vervolging van Franco een daad van wraak van den kant van graaf RibeiraBrava De aanklacht bestaat hoofdzakelijk daarin dat Franco, omdat de civiele lijst ontoereikend was, het Hof circa 400,000 gulden uit de gewone middelen toeschoof. De aanklager Ribeira Bravn ,was onder Franco's dictatuur in den kerker geworpen en werd door den koningsmoord van deportatie gered. De tegenwoordige minister van justitie was Brava's lotgenoot in de gevangenis, en men twijfelt niet of de regeering heeft de vervolging uitgelokt, al spreekt ze dat tegen. Turkije. Ouder do Turksche troepen, die op manoeuvre zijn, woedt de cholera. Men heeft nu een bijzondern commissie inge steld, die do verdere verspreiding van de ziekte moet tegengaan. Er waren geduren de de laatste dagen 23 nieuwe gevallen en 29 sterfgevallen. Rusland. Aan liet Parijscho blad „La Patrie" wordt het volgendo uit St. Petersburg geseind Men herinnert zich, dat de Russische vlieger Mazievitsj, die met Stolypine een vlucht deed, eenige dagen lator het leven verloor bij een val van 100 meter hoogte. Het gerucht loopt nu, dat Mazievitsj een terrorist was, die het bevel had gekregen zijn toestel te doen kantelen, wanneer Sto lypine er in zat doch do woorden van dezen laatste bij het instappen „Ik ver trouw u mijn leven", hadden hem zoozeer getroffen, dat hij zijn moorddadig plan niet ten uitvoer kon brengen. De terroristen zwoeren toen zijn dood, doch Mazievitsj was hen voor met zich uit zyn toestel te laten vallen. Groot Britannie. Een troep van 5000 stakers te Glamor gan (Wales) overviel te middernaoht de politio en bombardeerde haar met stoenen, waarna zij zioh meester maakte van dé electrische centrale van de myn. Italië. Naar aanleiding van de veelbesproken anti-clericale feestrede van den burgemees ter vau Rome, heeft gelyk wij destijds hebben medegedeeld het Duitscho cen trum op verschillende plaatsen protestver- gaderingen belegd waar moties tegen den Romein8cheu burgemeester zyn aangeno- mon. In vorband hiermede is de aartsbis schop van Keulen, kardinaal Fischer, naar Rome vertrokken, hetgeen do ergernis van de anti-clericale pers in Italië heeft opge wekt. De aartsbisschop van Keulen, sohryft °-a. do Italië in een heftig gesteld artikel, heeft geen recht zich te mengen in een binuenlaiidsche Italiaansche aangelegen heid, en als zoodarig moet de redevoe ring van den heer Natban worden be schouwd. Daarom is do reis van kardinaal Fischer naar Rome niet alleen een groote tactloos heid, maar vlakweg een beleediging voor het geheele Italiaansche volk. Daarom wordt hec hoog tijd, dat aan deze voortdurende demonstraties van buiteu- landsche clericalen een oinde wordt gemaakt, meent het blad. Van den Balkan. Er zijn twee belangrijke berichten om trent den toestand op den Balkan. Ten eerste een mededeelmg van de Temps, dat er sinds een jaar reeds een geheim OostenrijkschTurksch verdrag bestaat, en ten tweede het telegram dat de Bulgaar- sche mini8terieele verklaring behelst. Die medcdeeling van de Temps komt ons, al heel waarschijnlijk voor. De ver houding tusschen Turkije en de Donau- monarchie was na de inpalming van Bosnië en de Herzegowina eerst heel ongunstig, en het heeft weinig gescheeld of er was oorlog gekomen vooral omdat Oostenrijk's toorn werd geprikkeld door een hardnek- kigen boycot van zijn waren in Turkije. Maar opeen9 is toen de vijandschap voor bijgegaan en heeft Turkije vrijwillig af stand gedaan van het geannexeerde gebied, tegen betaling van enkele milliocnen. Wat is waarschijnlijker dan dat daarbij tovens een afspraak is gemaakt als die waarvan de Temps spreekt: waarbij Oostenrijk be looft Turkije eventueel tegen Rusland te zullen holpcn en daartegenover Turkije zich verbindt aan Rusland geen enkele consessie to doen zonder Oostenrijk eerst te raadplegen? Nog waarschijnlijker wordt dit, wanneer men bedenkt, hoe sinds dien tijd in Turkije bijna dagelijks de invloed van Rusland en zijn vrienden, Frankrijk en Engeland, is verminderd, terwijl die van Duitschland en de Donau-monarchic steeg. Een ontwikkelingsgang, die thans zijn hoogtepunt heeft bereikt, nn de Turksche leening niet door Frankrijk word: bezorgd, maar door een Duitsch-Oostenrijksch con sortium. Ook een bericht uit Sofia is van belang. Ten eerste omdat er uit blijkt, dat do verhouding tusschen Bulgarije en Turkye inderdaad veel te wenschcn overlaat, en ton tweede, omdat bet bestaan der Tursch-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1