Uit de Pers STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. ALLERLEI. MEDEDEELENDEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 1U.50 uur. De Bilt, 9 November 1910. Hoogste barometerstand 765.6 m.M. te Nice laagste 739.4 te Christiansund. Verwachting tot den avond van 10 No vember 1910. Zwakke tot matige weste lijke tot Zuidwestelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog regenbuien. Temperatuur: Zelfde. Barometerstand te AMERSFOGpX 75S m.M. Vorige stand te 12 uur 7S3 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 47 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uur F. 44 Roemeensche evereenkomst hoewel er uitdrukkelijk wordt verklaard dat die er niet is, toch zijdelings wordt erkend. Immers er wordt gezegd, dat die overeen komst geen invloed zal hebben op de betrekkingen tusschen Bulgarije en Roe menië, m. a. w. de overeenkomst bestaat Hoogstwaarschijnlijk is het ook niet waar, dat zij geen invloed zal hebben op de Roemeensch-Bulgaarsche verhouding, want, indien de overeenkomst bestaat, dan is er de strekking van, dat bij een Grieksch Turkschen oorlog Roemenië Bulgarije zal tegenhouden, indien het Turkije wil aan vallen, Belgik. Bij de opening der Kamers heeft giste ren een anti-clericale betooging plaatsgehad. De part. corr. van het Hbld., schrijft hierover het volgende: De volksoetooging van dezen middag bij de plechtige opening der Belgische Kamers, is alle verwachting te boven gegaan. Dezer manifestatie, eenerzijds konings gezind en anderzijds anti-clericaal, was op sommige momenten ongemeen grootsch. De Koning zou op straat komen, het volk vau Brussel kwam op straat. Al de socialisten der hoofdstad waren aanwezig. De fabrieken staakten, het rumoer was onbeschrijflijk en kon alleen vergeleken worden bij wat aau geestdriftig straatge weld de troonsbeklimming van koning Albert bood. Nu zou voor do eerste maal koning Albert de zitting der Kamers openen met een troonrede. De gelegenheid voor een politieke manifestatie was prachtig. Enorm was dan ook die manifestatie. Toen de koningiu met de twee prinsjes op 6traat kwam aanrijden overschreeuwde het volk het lawaai der militaire muziek korpsen. Men riep: „leve het algemeen stemrochtl" of „ontbinding", terwijl de tegenbetoogers voortdurend „leve de ko ningin" gilden. Bij de verschijning van den koning, die te paard en met schitterend gevolg de Koningstraat opging, werd het gedruisch oorverdoovend. Duizenden handen wierpen een wolk van strooibiljetten uit, de koning was soms niet zichtbaar meor; de wolk omvatte hem, bespikkelde hem en ziju paard met witte vlokjes. Het paard steigerde angstig, de Konin" mende on rustig, bij wijlen half glimlachend groetend. Het gevolg paradeerde vreesachtig en de zee van stemmen woelde aan: „Ont binding 1" „leve do Koning„leve het algemeen stemrecht 1" en dat ging zoo langs den geheelen weg. Do straat waB met een tapijt van briefjes bedekt, een zelfde vlage regende in het parlement, waar de soci. listische leden het heel druk hebben gemaakt. De troonrede van den Koning wa6 zwak en roerde geenszins de problemen dei- huidige politiek aan. De troon was met de manifestatie-papier tjes betikkeld, de kreten hieldeu niet op. Na de rede en op den terugtocht, nam de betooging weer toe. Voor het paleis zong het volk de „Internationale" en de militaire muziek vermocht niet liet lied te over- ruischen. De stad is koortsig gebleven; er worden overal meetings belegd. Hen is over het algemeen verbaasd, dat het mogelijk is geweest een koning zoo diep in het krioelende en driftige plebs te zien dringen. De betooging was vooral anti-klerikaal en bedoelde den koning niet. Het was in allen gevalle eene belangrijke gebeurtenis. Reuter seint, dat in de Kamer, de soc. dem. Vauderveide ua liet vertrek van deu koning, een motie van orde indiende, waarin hij constateerde, dat de socialisten en repu blikeinen bij de aankomst van de koningin zich hadden stil gehouden en dat de onge paste kreten van de tribunes kwamen, waardoor de tegenpartij werd geprovoceerd. Hij verlangde, dat het bureau der Kamer maatregelen zou nemen opdat in don ver volge aan lieden op do tribune verboden zou zijn te betoogen. De voorzitter verklaarde, dat het wel vast staat, dat bezoekers der tribune niet mogen betoogen. Vandervelde nam van deze verklaring acte. Tweede Kamer. Door den heer Thomson zijn de volgende schriftelijke vragen ingezonden omtrent: een circulaire van den legercommandant in Indië; toestanden in een garnizoen op Bali; degradatie van een korporaal en ontslag aanvraag van kapitein II. Christoffel. I. Is het juist dat de legercommandant per circulaire legerautoriteiteu verboden heeft om aan artikelen van ongenoemde schrijvers in dagbladen andacht te schenken. Indien ja, is de Minister dan niettemin bereid om een onderzoek te doen instellen naar de toestanden in zeker gainizoeu op Bali, waarover, in eeu artikel gemerkt X. IJ. Z. in de Soerabaja Courant van 16 September 1910 onder het aanvoeren dor namen van getuigen ernstige mededoelingen worden gedaan. Wil de Minister de resul taten van dat onderzoek aan de Kamer doen kennen? I II. Is het juist, dat een korporaal der cavalerie doen orde Krijgsraad te Magelang veroordeeld is tot een jaar gevangenisstraf, f 300 boete en degradatie; dat het Hoog Militair Gerechtshof die straf verauderde in 6 maanden detentie zonder meer, eu dat daarna een huishoudelijke militaire commissie den gestrafte, die den dienst ging verlaten, moest aanzeggen, dat hij toch gedegradeerd was, zoodat hij als soldaat het leger verliet III. Is de Minister bereid mede te deelen, wat geleid heeft tot de ontslagaanvraag van den kapitein H. Christoffel, die immers voor korten tijd met terzijdestelling van de geldende rechtsregeling voor officieren buitengewone bevordering maakte om in hoogere rangen het leger ten nutte te kunnen zijn Het antwoord van den Minister van Koloniën, den heer De Waal Malefijt, luidt dat omtrent deze vragen door den Minister inlichtingen van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ziju gevraagd. Intusschen kan ten aanzien van de eerste vraag worden medegedeeld, dat, blijkens uit Indië ontvangen berichten, het leger bestuur ter zake een onderzoek heeft bevolen. Gemeente veldwachters. Blijkens een onderzoek naar de jaar wedden van gemeenteveldwachters bedraagt de hoogste jaarwedde, welke ergens in Nederland gegeven wordt, f 900, in de provincie Zuid-Holland, en de laagste f75 in de provincie Limburg. Voor Noord-Holland bedragen deze cijfers f 750 en f 150; voor Groningen, waar de jaarwedden over het geheel het hoogst zijn, f 800 en 350, Dr. KuyPER en de Rotterdamsche verkiezing. Volgons den Haagschen briefschrijver van de Middelb. Ct. was de candidaatstelling van den heer Vegtel van anti-revolutionnairo zijde te Rotterdam eene daad van oppositie tegen dr. Kuyper, die indertijd persoonlijke onaangenaamheden met den heer Vegtel zou hebben gehad en van dezen heer niets weten wil. In verband daarmede is De Standaard zoo slapjes opgetreden tijdens de verkiezing in Rotterdam V. Daarop schrijft de correspondent verder: „De verkiezing van den liberalen heer Do Jongh is dus niet alleen een teeken, dat onder de kiezers in geheel het land een kentering valt waar te nemen ten aan zien van het ministerie Heemskerk, maar ook een bewijs, hoe noodig het is voor liet Kabinet om goede vrienden met dr. Kuyper te blijven' Of mr. Heemskerk de les ter harte zal nemen, staat nog te be zien. Tot dusverre is hij er in geslaagd dr. Kuyper 'elkens, zonder opzien te baren, er „uit te manoeuvreeren", maar de ontstemming over deze feiten begint in sommige kringen langzamerhand zóó Bterk te worden, dat een uitbarsting wel niet te voorkomen zal zijn. De heeren zullen dan te kiezen hebbon vóór of tégen mr. Heemskerk". Op verzoek van Z. A. C. is de 1.1. Zondag op Birkhoven gespeelde wedstryd Quick-Z. A. C. ongeldig verklaard wegens overtreding van Quick. We herinneren aan de lezing van Dr. Toxopeüs, morgenavond voor de afdeeling van den Ned. Protestanten Bond te houden. Voor den Hoogen Raad is gisteren de zaak behandeld van een tapper te Amersfoort, door den kantonrechter aldaar bij vonnis van 14 Maart j.l. veroordeeld tot f 25 boete of 15 dagen hechtenis wegens drankwetovertreding, terwijl zijn hooger beroep door de rechtbank te Utrecht niet ontvankelijk was verklaard, aangezien dit een dag te laat nl. op 29 Maart was ingesteld. In cassatie voerde de requirant nu bij memorie aan, dat hij op 2S Maart tei griffie van Iet kantongerecht te Amersfoort was geweest om hooger beroep aan te teekenen, maar dat hij toen het was tweede Paaschdag de griffie gesloten had gevonden, weshalve hij eerst den volgenden dag in de gelegenheid was, appel aan te teekenen. Zijns inziens kon hij niet aansprakelijk worden gesteld voor het feit, dat de griffie gesloten was op der. laaston dag van zijn termijn voor hooger beroep. Advocaat-generaal mr. Hangest baron d'Yvoy achtte het cassatieberoep intusschen met gegrondl Bij artikel 69 van het Regle ment I van 1838 is alleen de Zondag uitgezonderd van de dagen, waarop de griffie geopend moet zijn. Op den tweeden Paaschdag zjjnde Maandag had dus de gelegcuheid moeten bestaan, ter griffie appel aan te teekenen. Nu de requirant op dien dag de griffie gesloten vond, is hij dus wel feitelijk verstoken geworden van een hem toekomend recht Maar dit kon den requirant geen recht geven, den wettelijken termijn voor het aanteekeneu van hooger beroep te overschrijden. Geconcludeerd werd mitsdien tot ver werping van hot cassatieberoep. Uitspiaak 5 December. Het plaatselijke Nutsdepartement geeft a.s. Zondag een Volksavoud inAmicitia. Het programma vermeldt voordrachten van den heer A. Nieboer uit Soest en eenige muzieknummers voor viool en piano. Maandag 14 November wordt hetzelfde programma uitgevoerd voor de leden met hun huisgenooten. Heden bezocht de inspecteur van het militair onderwijs, geueraal-majoor A Hoogeboom, den cursus van het 5e reg. inf. AGENDA. 9 Nov. Concert in Amicita. lONovt Lezing Dr. Toxopeüs voor den Ned. Prot. bond. 10 Nov. Opeub. verg. Ned. Ver. tot atsch. van St. Dranken. 11IS25 Nov. Cursus voor Vrouwen kiesrecht in de Zwaan. 12 Nov. Tooueeluitvoeriug in Amicitia. 13 Nov. Volksavond Nut. 14 Nov. Nutsavond voor de leden. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. 13 Dec. Toonkunst, Amicitia. 16 Dec. Liederenavond van Julia Culp. De dubbele moord te Spaar u dam. Een nieuwe lezing is, dat de vrouw op het punt stond naar boven, naar de slaapkamer te gaaD, en toen het geldkistje, zooals gewoonlijk, heeft meegenomen. Op dat oogenblik zou dan de dader ge meend hebben zyn slag te kannen slaan, en zou het verirek binnengevlogen zijD, om den buit te bemachtigen. De man kan dau gevlucht zijn, maar moet achterhaald zyn, in het schuurtje, daar hjj niet goed ter beeu was. Uit de omstandigheid, dat er drie koffie kopjes op tafel zijn gevonden, zou men af leiden, dat er 's avonds nog bezoek is ge weest. Dit is niet de persoon geweest, die nogal vaak by Melchior kwam praten, want die had een eigen kopje, dat ook in de kast is gevonden. Plaatsvervanger voor Crip- p e n. Een te Cambridge wegens zijn excentriciteiten welbekend grijsaard meldde zich eergisteren bij de rechtbank van die stad aan, verlangde den president to spreken, en verklaarde den stomverbaasden magistraat dat by zich aanbood om in plhats vau Crippen te wordeu gehangen, daar de artsen naar zyn meening zóóveel goed doen, dat de zonde zou wezen een hunner te hangen. Nadat de president van zyn verrassing over deze mededeeling bekomen was, verklaarde hij den braven grijsaard, dat Crippen ongetwijfeld zeer gevoelig zou wezen voor dit blijk van sympathie, maar van het vriendelijk aanbod geen gebruik zou kunnen maken. Een koe ter dood veroor deeld. Een onzer lezers, Bchryft bot Vad., zendt ons de volgende sententie: Judicium criminate gehouden tot Elsj op Woensdag 10 September 1656. Sententie. In der sake crimineel van den heere Cornelia van Brouckhorst totten Poll, ge committeerde ter generaliteyt in den Hage Amptman ende richter van de Overbetuwe ratione officii klager, ter eenre zijde, ende Zytjen Jans weduwe van Dirck Schulingh, beklaagde en niet ei-schenen, ter andere zijde, 't Adelyck gerichte, doende recht, verklaart voor eerst dat 't gelivelleorde roode blaarde koeijbeest van de beklaagde van 't leven ter dood sail worden gebracht, thooft op een staack gestelt ende de reste inde aarde gedolven op de gemeijnte, andere tot waar6chouwinge, ter oorsaacke tselve koeybeest op Woensdag den 20sten Augustus lestleden tot Eist, omtrent de wintmolen aau do gemecne Btraat de huys- vrouw van Willem Jansse van Munster, met name Jannekon, die aldaar op de straat linnen doccken bleykte en tselve daarvan wilde keeren, diergestalt besprongen heeft, dat do voorsz. Janneken genootsaakt was te vlieden en traentende te omkomen in een doode graff aldaar soo jammerlijck is gestooten boven baar knie in 't dunne van haar buyck, dat de meergemelte Janneken op den volgenden Vrijdag daarvan is komen te overlijden, ende belangende de conclusie tegens de persoon van de be klaagde selffs genomen, 't adelyck gerichte hout sulx in state tot op den aanstaanden ordinaris gericbtsdach. Aldus gedaan tot Eist, mij present (get.) Will. Kuyper, land- schrijver. (Deze sententie is door het Hof van Gelderland goapprobeerd en geconfir meerd.) Weer een koning ont troond! In de echt Drentscho heide- dorpen iB „schepersdag" (1 November); oen historische dag tevens een dag van gewicht. Op dezen dag toch betaalt de boer don schaper zijn natuurloon uit, zooals rogge en aardappelen. Tevens erlangt men van beide zyden dan zekerheid omtrent de al of niet voortzetting van het dienst verband. Maar de echt-Drentsche dorpen worden langzamerhand zeldzaam. De spoor- en tramwegen vagen weg wat er nog van oude tijden over kou zijn en niet vereenig- baar blijkt met den modernen geest der beschaving of der cultivoeriug. De heide- kouing (oftewel de scheper ondervindt dat ook. Voor boschcultuur en heideontginning moet hy met zijn schapen het veld ruimen. Dat is voor jaren ai te Zui diareu het geval geweest; dat zette zich zuidwaarts voort over den Honsrug, en dat foit liecfj

De Eemlander | 1910 | | pagina 2