DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 263. DONDERDAG 10 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Hoofdredacteur K. <4. KIJH GBIN. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Frauco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. iitureau: KLUIKE 5Ia V«J Telef. Iutere. 183. Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iederen regel meer f 0.08. Puiten hot Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74.78, Amsterdam De verkiezingen in Amerika. Do tijd van tegenspoed schijnt voor Roosevelt aan te komen. Hij dient dien te dragen als een man. Te meer omdat hij niet zeggen kan dat hij onschuldig is aan hetgeen hem weervaart. Hij heeft zijne tegenstanders niet gespaard. Hij heeft het land doorgereisd en veel te veel ge sproken en zeer bedenkelijke dingen gezegd. Hoe is hij tekeer gegaan tegenover de autoriteiten en zelfs in het Westen tegen over zijnen dikken vriend Taft, in wien hij dan toch de hoogste autoriteit had te eer biedigen 1 Hg kan nauwelijks klagen nu men hem met gelgke munt betaalt. Men spreekt te New-York van allerlei zaken: de verkiezing vaD den gouvorneur, de tariefwetten, den invloed van Tammany- club. Maar in den grond draait alles om de groote vraag of Roosevelt al dan niet nogmaals president der Vereenigde Staten zal worden. Nog kort geleden moest men aannemen dat hij het worden zou, omdat hij het wilde en de meerderheid vun het Amerikaansche volk aan zgne zijde had. Maar thans ziet, volgens de berichten, de zaak er minder voordcclig voor hem uit. En dat is, zegt men, zijn eigen schuld. Het scheen dat hij de banierdrager zou worden van eene nieuwe partij. Wol ont kende hij dat hij het verband der oude partijen wilde verbreken, maar hij trad op met een programma dat zeer geschikt scheen voor eene nieuwe partijvorming. Hoofdzaak van dit program was, zooals men zich herinnert, meer centralisatie. Hij wilde grooter gezag zien toegekend aan den president en den Bondsraad en de ge deeltelijk aangematigde rechten der plaatse lijke besturen besnoeien. Velen zijn het eens met dit denkbeeld. Maar ongelukkig vermengde hij daarmede tal van quaesties dio niets met de zaak te maken hebben. En het is nog ongelukkiger voor hem, dat men hem betrappen kon op wat men met veel goeden wil, lichte incousequenties en met den slechten wil die vele bladen tegen over hem bezielt, draaierijen en onwaarheid kan noemen. In liet Westen kwam hij braaf op tegen de hooge tarieven, hij wist dat men er daar veel tegen heeft. Maar in net programma van de rcpublikeinsche party te New-York, door hem opgesteld, worden de tarieven geprezen. In het Westen, waar president Taft niet gezien is, sprak hg tegen hem; in het Oosten waar men anders over den man denkt, vond hij Taft nog zoo kwaad niet. Nu wil men gaarne laten gelden, wat hij zegt, dat het er op aan kwam de republi keinen aan eene overwinning te helpen. Men ziet in Amerika niet zoo nauw bij dergelijke dingen, maar de tegenspraak tusschen do redeneeringeu van Roosevelt op verschillende plaatsen en tijden gehou den. schijnt den Amerikanen toch te kras te zijn. En vervolgens verwijt men hem eene buitensporige eerzucht In den laatstcu tijd heeft hg sommige afgevaardigden en Benatoren luid geprezen en anderen even scherp veroordeeld. Nu treft het dat do lieden, die hij prees vrij wel onbekenden zijn, terwijl de mannen die hij aanviel misschien in aanmerking zouden kunnen komen zelfs bij de presidentverkiezing. Hij zou hen hebbeu willeu onscbadolgk maken, terwgl hg weet, dat de door hem geprezen piannen onschadelgk zgn. Yoor hem hing veel, zoo niet alles af van de verkiezing te New York. Indien hij had overwonnen, zou hij een goede kans op het prc3ideutsehap der Uuie hebben gehad. Maar dit is anders uitgeloopen. De candi- daat der democraten is daar gekozen. Trouwens zoo is het op de meeste plaat-en gegaan en de democraten zullen de meer derheid hebben in het Huis der Afgevaar digden. Duitschland. Do vleeschnood, en als gevolg daarvau de stijging der vleoschprijzen, heeft de regeering van Baden er toe geleid, de invoer van vee uit Frankrijk binnen haar grondgebied toe te 6taan. Hoewel dit een der eerste maatregelen ziju moet, die een in 't nauw gebrachte regeering nemen kan, zijn de agrariërs woedend over die vergunning. Zij hebben toch al geen al te hooge meening van minister Yan Bodman, maar zijn laatste daad doet do deur toe. De agrarische Deutsche Tagezeitung weet van kwaadheid niet meer, wat zij zal doen, en geeft de schuld voor het besluit der regeering van Baden aan den Rijkskanse lier. Portugal. Uit Lissabon komen berichten, dat er vijf generaals en zeventien lagere officieren gevangen genomen zijn, beschuldigd van samenzwering tegen de republiek. Overigens spreekt de Portugeesche minis ter van buitenlandsche zaken stellig tegen, dat er een royalistisch complot ontdekt is. De correspondent van de New York Herald voegt er bij, dat het gerucht niet alleen onwaar is, maar voor een ieder die in Por tugal woont eenvoudig belachelijk. Do minister zeide tegen den correspondent: „Zeg in uw blad, dat er om een complot te organiseeren menschen noodig zijn. Weluu, er ziju hier geen koningagezinden meer. De waarheid is dat wij hier zwemmen in republicanisme, en 't is verwonderlijk hoe men in Londen zulk een onzin kan bedenken." Italië. De Italiaaiische regeeriug heeft besloten een som van twiutig millioeu lire uit te trokken om de door de aardbeving vor- woeste steden Messina en Reggio weer op te bouwen. Tot hetzelfde doel zal een som vau 50 millioen lire worden aangewend, afkomstig van de voorwerpen van waarde onder de puinhoopen gevonden en door de eigenaars niet opgeëischt. Frankrijk. De voortdurende toeneming van het aan tal van personen, dat zich iii Frankrijk onttrekt aan de vervulling van den dienst plicht, is voor den minister van oorlog aan leiding geweest een aanschrijving te richten tot de militaire autoiiteiten, waarin hij alle aandacht vestigt op dezeu toestand, en verzoekt krachtige maatregelen te nemeu om hieraan een einde te maken. Terwijl in 1903 het aantal van deze deserteurs reeds 1908 was, steeg dit in 1905 tot 3250 en in 1909 tot ruim 17000. Daar vermoed wordt, dat de sociaal democratische progaganda niet vreemd is aan dezen geest onder de dienstplichtigen, zal scherp gewaakt worden tegen ver spreiding van opruiende geschriften in do kazernes. Tevens wil men een eind maken aan de op ergerlgke wijze toenemende prak tijken van dienstplichtigen oin zich te onttrekken aan hot ouderzoek der holdings- commissie. In het afgeloopen jaar kwamen 57 gevallen van zelfverminking voor. De minister heeft gelast, dat voortaan in alle twijfelachtige gevallen de voor den dienst aangewezen behooren opgeroepen to worden ongeacht de opgogeven redenen tot vrijstelling. Inmiddels moeten de mili taire autoriteiten nauwkeurige inlichtingen inwinnen bij de gemeentelgke overheid en de doktoren die de dienstplichtigen be- haudcld bobben. Bimulanton zullen zwaar gestraft worden. De debatten over do regeeringsver klaiing van den minister-president hebben twee dagen geduurd. Zij zijn geëindigd met een motie van Qrosdidier, vertrouwen uitsprekend in de regeering, de miuistc- rieele verklaring goedgekeurd en iedere toevoeging verwerpend, door de regeeriug aanvaard. Deze motie werd aangenomen met 296 stemmen tegon 209, waarna do zitting werd opgeheven. Japan. Zes-en-twiutig Japanners, die beschuldigd waren, deel te hebbeu genomen aan een samenzwering, ten doel hebbeude den keizer te vermoorden, tgdens zijn bezoek aan de militaire 9chool, ziju door een bij zondere, geheime rechtbank schuldig bevonden. Tegen hen is de zwaarste straf die de wet kent, geëischt, de doodstraf n.l. Spanje. De militaire autoriteiten to Barcelona hebben dezer dagen beslag gelogd op een groot aantal opruieode geschriften, die in de kazernes aldaar werden verspreid. Het naar aanleiding daarvan ingestelde onder zoek heeft geleid tot inhechtenisneming van een groot aantal anarchisten. De regeering bewaart een strikt stilzwijgen omtrent het gebeurde Er heerscht, volgens den berichtgever van de New York Iierald daar ter plaatse, groote opgewondenheid in de stad. Naar het heet, kan generaal Weyler op de officieren rekenen; van revolutiounaire zijde wordt echter beweerd, dat de soldaten voorbereid zijn op de komende revolutie. Ook wordt, in strijd inet hetgeen vroeger werd bericht, thans weder medegedeeld, dat de staktug te Sabadil en Tarrasa voortduurt. De Turksciik leening. Een consortium, niet de Duitsche bank aan het hoofd, heeft van de nieuwe Turk- sche vierprocentsleening zeven millioen T. P. overgenomen, die in 41 jaar gedelgd zullen worden uit de inkoinsteu van de douane te Koustantinope). Gegarandeerd wordt ecu koers van 84 procent. De lee- uing moet uiterlijk op 14 Maart 1912 uit betaald worden. Het consortium verstrekt aan Turkije iumiddels een vooiachot tegeu ö1/-, proc. disconto op schatkist wissels. Turkije verleent aan het consortium bo vendien het recht uog vier millioen van dezelfde leening tegen deuzelfdon koers te betrekken. Tot het consortium behooren groote ban ken in Duitschland on Oostenrijk-Hongarijc. .Hotel „De Wageningsche Berg". Thans is definitief besloten tot herbouw van het onlaugs to Wageningen afgebrande hotel „de Wageningsche Berg". Door de vergaderiug van aandeelhouders werden de plannen van den architect Hellendoorn goedgekeurd eu tevens aan het bestuur een crediet verleeud ad f 40.000. Het hotel wordt grooter dau het vroegere. cook en peary. Wij hebbeu reeds melding gemaakt vau het feit dat de Groenland-underzoeker Koud Rasmussen, uit Kopenhagen, die thans to New York vertoeft ecu mededeeling heeft ontvangen, welke hij, door bemiddeling van den Groeulandschen predikant Gustav Ol- san, heeft gekregen van do Eskimo's Tsoe- koe9ock en Apilek. Dit bericht luidt aldus In Februari zijn wij mot 8 sleden van AiiHOOtok vertrokken, waarna wij in 4 dagen Ellesmcreland bereikten. Na een reis van 18 dagen verlieten onze metgezel len ons, ougeveor 2l/a uiyl alstands van het land. Toen onze hulpmiddelen ons bega ven, maakten wij slechts heel korte reizen op uitstekend ijs. Op zekeren dag deed Cook zonnewaarnemiugcu, maar met een instrument dat hg gewoon in de hand hield. Daarop keerden we landwaarts, in weste lijker richting dan bij het vertrok. Een anderen dag, dicht bg hut land, toe kende Cook een kaartje. Apilek vroeg Welke route teekent u daar? Cook ant woordde: Mijn eigene. Dit was een leugen. De geteekeude route was ver over de zeo getrokken, waar we nooit ziju geweest. Gcdureude al den tijd dat Cook met de Eskimo's samen was repte hij er niet van dat hg aan de Noordpool was geweest, hij sprak alleen van een langen en moeilijken tocht. Eerst nadat zijn beide begeleiders hem hadden verlaten begon het bedrog. De latere begeleiders konden zich de mo gelijkheid niet voorstellen dat de blanke man loog. Van do Eskimo's Iggangoeak en Oeki- gak, die met Peary mee zijn getrokken, kreeg Rasmussen op gelijke manier ook bericht. Dit luidt Yan het schip reisden wij noordwaarts in Februari en Maart. Yoor wij kupitein Bartlett verlieten, had Peary verschillende waarnemingen gedaan. Toen wij alleen waren gebleven, herhaalde hij de waarne mingen zeer dikwijls. Wij zijn zoover noordelijk getrokken tot de zon ook des nachts aan den hemel stond en zich in een boog bewoog, zonder op of onder te gaan. Nadat Peary daartoe last had gegeven, vertrek hij van de halte met twee man en keerde nog denzelfden dag terug. Peary zeide, toen hij terugkwam, dat hij eindelijk zijn doel had bereikt Op die plek sliepen wij twee nachten. Peary was ijverig met waarnemingen bezig. Toen wij het schip bereikteu hadden wg zonsverduistering.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1