DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 264. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE LANDER. Hoofdredacteur R. O. RUUKÜIS. A bon nomen tsprijs: Per jaart 4.Franco per po9t id. f 5.60. Per 3 maanden id. tl.Frauco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. BCureiui: lil.KIHK (i. Telet. Iutrrc. 18». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Guiten bet Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abounemonl belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-ou Buitoulandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74*78 Amsterdam De overwinning der democraten. Als een onbedwingbare vloedgolf is de Democratische politieke stroojnng door hot Noord-Ainerikaansche land gegaan. In het Huis van Afgevaardigden te Washington stonden 219 Republikeinen tegenover 172 Democraten, de bordjes zijn nu echter ge heel verhangen: de Democraten zullen een meerderheid hebben van minstens 40 stem men en misschien nog heei wat meer. „De morgenbladen van gisteren in New- York hielden zich meer met Roosevelt bezig dan met de verslagen republikeinsche partij ais zoodanig. Het State Journal schrijft dat Roosevelt „er op of or onder" heeft gespoeld met zijn aanzien en politieke toekomst eu dat hij heeft verloren. De uitslag der verkiezingen is een verdiend votum vaD wautrouwen, ook voor Taft, zegt het blad, wegens de door hom en zijn partij jegens het volk bedreven ontrouw bij do tariefshervorming. De Suil ziet St.-IIeleua voor Roosevelt in het verschiet: het volk heeft voor het „nieuwe nationalisme" en het Rooseveltisme bedankt. De „World" geeft een preut, waarin de oud-president wordt voorgesteld als Napo leon op weg naar St.-Helena. „De Repu blikeinsche nederlaag", meent het blad ook, „is feitolijk een uedcrlaag van Roosevelt. Roosevelt en zijn nieuw Nationalisme heb ben huo Waterloo gevonden." De „New-York Herald" schrijft: „Het volk heeft zijn meening geuit over den heer Roosevelt, zijn hansworstachtigeu ver- kiezingsveldtocht en zijn nieuw Nationalisme. De candidaten, die hij het meest aanbeval, zijn juist diegenen, die de gevoeligste neder lagen hebben geleden. De „Tribune," zegt, dat de totstand koming van het Payne tarief ongetwijfeld één van de voornaamste oorzaken geweest is van den tegeospoed der Republikeinsche partij. Boveudicu had de Republikeinsche parij te veel schandalen beleefd. Roosevelt had zich in de bres geworpen om te redden, wat nog te redden viel, maar zijn persoon lijke populariteit zelfs had de uitkomst niet kunnen wijzigen. Wat vermogen enkele lichtpunten hier en daar nog af te doen aan het voor haar ongelukkige en allesbeheerschende resultaal? De Democraten heerschen in het Huis van Afgevaardigden te Wnsniugton, dat is hun glorie, zelfs in Iowa en Kaosas, sterke versterkingen van de „insurgenten", zijn Democratische Congresleden gekozen. Zoo zal hoogstwaarschijnlijk de tegeowoordige leider der minderheid, Champ Clark, de speaker vaD het Huis worden, en in verband met deze waarschijnlijkheid wordt de verklaring van hem vau belang, dat de eerste achtie van de nieuwe meerderheid zal zijn den tcgenwoordigen grondslag van het hooge tarief tot een zuiver fiscalen terug te brengen. Om de byloopende partijen niet te -ver geten, de socialisten behaalden overal goede winsten. Alleen de partij van Hearst had minder stemmen dan ooit. Het tarief geslagen, en Roosevelt. Het eerste moge zijn hooge rechten spoedig verliezen, of de laatste zijn Waterloo gevonden heeft, valt zeer te betwijfelou daarvoor is de door hem nooit versmade populariteit nog te algemeen. Frankrijk. De overwinning van don minister-presi dent Briand blykt een Pyrrhus-overwiuning te zijn geweest. Nu blijkt reeds hoezeer de eerste minister verzwakt is door zijn onvoorzichtigheid en -looi- de wijze waarop bij daarna aan 't werk is gegaan. Hij heeft het er eergisteren afgebracht moe een meerderheid van slechts 87 stemmen. Zal Briand dat nog beschouwen als een genoegzaam blijk van vertrouwen van den kant der Kamer, of zal hij er om aftreden? Zeker is het dat Briand eergisteren zoo zwak gestaan heeft voor de Kamer, welke hij vroeger beheerschte, als nog nooit te voren. Het sterkst kwam dat wel uit, toen hij op een vraag van den afgevaardigde Massé, waarom toch Hillerand on Viviani uit het kabinet waren gegaan, terwijl Briand Zondag voor een week hot votum van vertrouwen had ontvangen, vlak na een explicatie door die twee ministers. antwoordde dat hij zich daarover niet had uit te laten. Men kan er zeker van zijn, dat dit den minister-president inenigo stem heeft gekost Briand heeft alweer met zeldzame handigheid vermeden de vraag waar het om ging te beantwoorden: welke maatre gelen zal de regcering nemen tegenover staking in de verkeersdiensten? Zal staking in zulk een dienst strafbaar zijn? Jaurès heeft dat Briand eergisteren op den man af gevraagd. En wat antwoordde vandaag Briand? „Ik verwonder mij, dat de heer Jaurès bijzonderheden vraagt over do maatregelen, die wij zullen voorstellen. Kunnen wij die geven na vier dagen?" En voorts sprekend over het stakingsrecht der verkeersarbeiders, zei hij: „Zal men hun zpggen, dat zij het stakingsrecht behouden? Waarin zal het bestaan, wanneer men hun het toekent en tegelijkerheid hen als militairen oproept?" Briaud's handige vaagheid heeft hem ditmaal niet gebaat. Een honderdtal van zijn getrouweu is hem afgevalleu. Eenigeu tijd geleden werd in de Ma tin gewezen op het „gevaar' dat erin zou liggen, dat zoovele Duitschc schepen de Fransche havens aandoen. Dat dit gevaar door het Fransche publiek niet gevoeld wordt, ten minste niet in die mate als door den cliauvinistischen waarschuwer in de Matin, bewijst de beweging die het oesluit van den Norddeutschen Lloyd om de haven van Chorbou'g niet meer aan te doen, heeft te weeg gebracht en de pogingen die men in 't werk stelt hem op dit besluit te doen terugkomen. De Lloyd had drie grieven tegen Cherbourg, de onvoldoende inrichting van de haven, het ouvoldoende spoorverkeer op den Westerspoorweg en vooral de bo venmatige loodsgelden. Uit een officieel bericht blijkt, dat elke loods jaarlijks met zijn betrekkelijk gcinakkelijkeu arbeid circa 54.000 frcs. verdient. Niet te verwonderen is het daarom, dat de verbittering der be volking tegen de loodsen toeneemt. Naar verluidt zou de vereeniging van loodsen ten laatste besloteu hebben haar tarieven toch te verlagen. Duitschland. Te Berlijn is voor de rechtbank aange vangen het geding betreffende de uitspat tingen in het stadskwartier Moabit. De verdedigers zijn begonnen met de rechters te wraken, wegens vrees voor partijdigheid. Zy steunden hun verzoek om wraking op de overweging, dat het Openbaar Ministerie opzettelijk de dagvaarding zóó had gestold en gewrongen, dat daardoor deze kamer der rechtbank (de vierde) bevoegd werd. Dut deed het vermoeden rijzen, dat het O. M. bij die hoeren zijn zaak bijzonder goed bezorgd achtte en wel om do politieke kleur der leden. De advocaten wilden dit nog toelichten, maar de voorzitter verdaagde de zitting, omdat een nieuwe Kamer moet gevormd worden, die over het verzoek tot wraking zal beslissen. Vrees voor partijdigheid bestaat er vol gens de vrijzinnige bladen inderdaad. Zoo wordt er in de dagvaarding van het O. M. reeds scherp partij getrokken voor den patroon bij wieu de staking was uitgebroken, welke staking aanleiding gaf tot de onlusten in Moabit. Zoo wordt er o.a. gezegd, dat de patroon de cischen der werklieden niet kou inwilligen, zonder zijn bedrijf ten gronde te richten Er zijn 35 beklaagden, meest halfvol wassen jongens; ook oudere arbeiders eu eeu enkele a beidersvrouw. Rusland. Dinsdag werd te Petersburg het proces gevoerd tegen den beheerder der geestelij ke academie van het Alexander Newski klooster, Uspenski. die zich wegens ver duistering van kloostergclden had te ver antwoorden. Het proces wierp een eigen licht op het Russische kloosterleven. Id den loop van twee wekou had Uspenski 30.000 mark uit de kloosteikas verspeeld. Hot bleek, da. nacht san nacht in het klooster door de monniken woeste orgiën gevierd werden, waarbij dronkenschap, publieke vrouwen en kaartspel een hoofdrol vei- vulden. De monniken hadden den nog on ervaren beheerder tot spelen verleid Us penski werd tot 16 maanden gevangenis veroordeeld. Griekenland De Koning van Griekeuland moet volgens de Atheeusche bladen verklaard hebben, dat hij de toekomst met hoop en vertouwen tegemoet zag. Hij verwacht ook, dat het aansluiten van het Grieksche spoorwegnet hij het Turksche de verhouding tusschou beide lauden aanmerkelijk zal verbeteren. Volgens de Vossische Zeitung is do regeering voorneraeus een nieuw belasting stelsel aan de goedkeuring der volksver tegenwoordiging te oudcrwerpeu, dat den bclastiugdruk meer naar de bezittende klas sen zal verleggen, hetgeen reeds lang ecu vrijwel ulgemeeue wensch is geweest. Er zijn bevelen tot inhechtenisneming uitgezonden van 35 officieren, die zicii tijdens de jongste revolutie aan verduiste ring hebben schuldig gemaakt. Drie hunner zijn tiaar hei buitenland gevlucht, verschil lenden houden zich verborgen on eenigeu zitten reeds achter slot eu grendel. Groot Britannik. Het ministerie van Biniieulandschc Zaken publiceerde gistermiddag het volgende com muniqué betreffende de staking in Wales: De laatste berichten omtrent den toetand in de goheele Rlioudda-vallei zijn bevre digend. Rondom alle bedreigde kolenmijnen is do volmaakste orde bewaard gebleven. Slechts een paar incidenten, als het ingooien van ruiten, hadden jn twee dorpen plaats. Men vertrouwt dat de 1400 politie agenten, die ter beschikking van de autoriteiten staan, in staat zullen zyn, niet alleen aan vallen op de mijnen to verhoeden, maar ook in het geheele district toezicht te houden en tijdig op to treden, zoodra zich de geringste ongorcgeldheid mocht voordoon. Militaire hulp zal vermoedelyk nietnoodig zijn. Er wordt zooveel mogelijk voor gozorgd, de soldaten niet in aanraking met de bevolking te breugenzij zijn echter voldoende nabij, om, indien zulks noodzakelijk mocht blijken, onmiddellijk ter plaatse aanwezig te zijn. Volgens en niet-officieel telegram, is alles op het oogenblik kalm te Aberdare, maar is liet niet onmogelijk, dat daar rust ver storingen plaats zullen hebben. Amerika. Uit de stad Mexico wordt geseind: De door studenten op touw gezette anli- Ainerikauusche betooging naar aanleiding vau liet lynchen van den Mexicaan Antonio Rodriguez, te Rocksprings in Texas, ontaardden Woensdag in aanvallen op Amerikanen eu Amerikaansche handels huizen waarvan de ruiten werden ingewor pen. De vlag der Vereenigde Staten werd verscheurd en onder de voelen vertrapt. De politie bleof werkeloos. Verschillendo bladen bevatten heftige artikelen, waardoor de betoogers verbitterd werden. De menigte deed een aanval op het gebouw van de „Imparcial", vernielde de redactieourcaux en slak ze daarna in brand. De boroden politie chargeerde op de muitende menigte en gaf een salvo af, waardoor 2 manifestanten gedood en een groot aantal gewond werden. Er zijn 200 personen gearresteerd. De zoon van deu Amerikaanschen gezant werd gemolesteerd. Eeu tramwagen, waarin Amerikaansche kinderen zaten die naai school gingen, werd met steenen gebom bardeerd; een der kinderen wed gewond. De minister van Buitenlandsche Zaken hield voor het stadhuis een toespraak tot de betoogers, waarin hij de hetooging zelf goedkeurde maar waarschuwde voor het gebruiken vau geweld. De bereden politie patrouilleerde gisteravond voortdurend i;i de haudelswijk, tot welke de ongeregeld heden bepaald zijn. De Mexicaansche gezant to Washington protesteerde bij de regeering der Vereenigde Staten tegen het lynchen van Rodriguez. schoolgeldquitanties. Naar men verneemt heeft de Minister van Finauciëa beslist, dat de quitantiën van openbare besturen voor schoolgelden, waarop de regclon voor geuieeutelijke belastingheffing toepasselijk ziju verklaard, niet vallen in de categorie, .die blijkeiiB een onlangs genomen beschikking, aan zegelrecht van f 0.22onderworpen is. Wereldbond-Vrouwenkiesrecht. Een nationaal comité van twaalf Nedcr- landsche daines (wier namen eerst later kunneD worden medegedeeld) za! ons land vo: tcgenwoordigen op het zesde internatio naal congres van deu Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, dat van 12 tot 17 Ju ni 1911 te Stockholm zal worden gehou den. De Zweedsche vrouwen, die zich met

De Eemlander | 1910 | | pagina 1