WEERBERICHT. Uit de Pers Thermometerstand Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 11 November 1910. Hoogste barometerstand 7G7.4 m.M. te Pcrpigoan laagste 743.7 te Helder. Verwachting tot den avond van 11 No vember 1910. Stormachtige later tijdelijk afnemende westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt regenbuien Temperatuur: Zelfde. Barometerstand te AMERSFOOp.T. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 742 ui.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 47 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uur F. 43 de voorbereiding van dit congres bezig houden, zullen er naar streven het meer zakelijke deel van het congres streng afgescheiden te houden van feestelijkheden eu uitstapjes, welke aan deze bijeenkomst mochten verbondeu worden, nu zij samen valt met den tijd waarin Zweden op zijn schoonst is. Belastingen. Bij resolutie van den Minister van Financiën is bepaald, dat vrijstelling van personeele belasting wordt genoten wegens het gebruiken van perceelen, waarin, bij gebrek aan genoegzame ruimte in de kazernen, militairen beneden den rang van officier door en voor rekening van het Rijk worden gekazerneerd. Aanspraak op kazerueering hebben alleen die vrijwillig dienende militairen bij de wapens, korpsen en inrichtingen van de landmacht (daaronder niet begrepen de militaire hospitalen, de militaire verple- gingsinrichtingen, het wapen der Koninklijke marechaussee, de reserve en de landweer), welke, voor de toepassing van de bepalin gen omtrent de vergunning tot het aangaan •van een huwelijk, door de militaire overheid als gehuwd worden aangemerkt en voor Rijksrekening zijn gehuisvest. Algemeen Kiesrecht. De Beukelaar kan 't met het huismans kiesrecht als zoogenaamd organisch kies recht niet vinden. Theoretisch ie 't mooi en wel, maar praciiBch liep men bij zijn eersten stap m organische richting hopeloos vast. Aan een man van beteekenis, van groo- ten geestelijken invloed, aan een geleerde, een politicus, desnoods een Kamerlid, wordt het kiesrecht ontzegd, hij is immers voor het geestelijk leven „een doodloopend slop", zooals dan ook Paulus een dood- loopeud slop wa6, maar de een of andere slampamper, die op zijn twintigste jaar in volkomen zorgeloosheid er maar op los trouwt, ontvangt aanstonds het kiesrecht: hij is immers „de door God aangewezen vertegenwoordiger" van zijn kring. Omdat dit „al te ver" ging, knutselde men ter aanvulling er het capaciteiten-kies recht bij. Aanvaart men echter eeu der gelijke aanvulling van het gezinshoofden kiesrecht, dan is men daarmede niet alleen tot het bestreden individuecle kiesrecht teruggekeerd, maar eveneens tot de oude indeeling naar kenteekenen. Slechts in schijn organisch, is dit gczinshoofdcnkics- rccht in de practijk nimmer door te voeren dan met aanvullingen, die ons weer terug brengen tot het geknutsel der huidige kieswet. De Beukelaar ziet „alleen in algemeen kiesrecht de minst slechte oplossing KANTONGERECHT. Door don Kantonrechter alhier zijn de navolgende vonnissen gewezen: Strooperij. E. B. te Amersfoort f10 of 10 d. It. J. te Nijkerk f 5 of 5 d. In Sept. in weiland loopcii. J. J. te Nijkerk f3 of 3 d. J. de B. te Leusden in Oct. f2 of 2 d. J. S. te Leusden f2 of 2 d. Op verboden grond loopen, L. Y. f5 of 3 d. L. V. fö of 3 d. A. \V. f3 of 3 d. N H. Z. f 5 of 3 d. Allen te Hilversum. G. G f2 of 2 d. D. de It. f5 of 3 d. II. O. f 2 of 2 d. Allen te Baarn. H. V. te Utrecht f2 of 2 d. Dronkenschap, P. v. d. U. Ie herh. f 3 of 3 d. W. v. E. Ie herh, 3 d. J. J. 3e herh. 14 d. J. \V. K. 7e herh. 3 weken. Allen te Amersfoort. W. S. te Baarn 2e herh. 7 d. G. v. d. B. te Nijkerk f3 of 3 d. Rooken in niet-rook coupé. G. R. te Utrecht f 5 of 5 d. Op Spoorweg loopen, M. R. f 1 of 1 d, N. N. f 1 of 1 d. beiden te Amersfoort. Overt. Jachtw. D. J. v. R. te Renswoude f 10 of 4 d. en vcrbeurdverkl. van de afdraaier. Overtr. Arbeids wet. C. P. te Eemnes f5 of 5 d. Overtr. Leerplicht Wet. W. K. te Spa kenburg f 3 of 3 d. K. v. D. te Spakenburg f3 of 3 d. A. v. d. B. te Soest f 3 of 2 d. H. P. te Amersfoort f 2 of 2 d. M. K. te Baarn f3 of 3 d. H. B te Hoogland f3 of 3 d. Paard over rijwielpad leiden. J. S. te Amersfoort f 10 of 10 d. Met auto te snel rijden. H. W. T. to Amersfoort f 15 of 10 d. Wielrijden zonder licht J.deB. te Soest f 2 of 2 d. J. v. d. II. te Woudenberg f 2 of 2 d. Z. v. A. te Voorthuizen f 3 of 2 d. Over rijwielpad vee leiden. N. H. Z. te Hilversum f5 of 5 d. Een stier ouder dan 9 maanden in een weiland los laten loopen, J. T. W. te Renswoude f 5 of 1 d. Op hondenkar zitten. G. K. en L. K. beiden f 2 of 2 d en beiden te Bunschoten. Ph. v. d. H. te Amersfoort f 3 of 2 d. In verloflocaliteit sterken drank aanwezig hebben. P. de K. te Amersfoort f 10 of 5 d. Te laat zich als bezoekers in tapperij bevinden. P. H. K. te Zutphen. C. O. J. te Deventer. A. S. te A'dam, ieder f 3 of 2 d. Te Baarn los op rijwiel rijden. P. P. A. v. R. te Baarn f_ 2 of 2 d. Te Amerfoort mest vervoeren met daar voor niet ingerichte wagen. W. B. te Leus- den f 3 of 1 d. Te Amersfoort op straat zingen. M. G. en J. Y. beiden zwervend, en ieder f 2 of 2 d. Te Amersfoort café te laat sluiten. II. L. te Amersfoort f 3 of 2 d. Te Soest met auto te snel rijden. A. C. f 5 of 5 d. W. de G. te Zeist f 10 of 5 d. A. C. W. te Amsterdam f 10 of 5 d. Wielrijden zonder licht. C. C. v. K. te Baarn. J. K. te Amersfoort, beiden terug ouders. Strooperij. L. M. te Amersfoort, 't oor spronkelijk vonnis luidde f 5 of 3 d. maar is na gedaan verzet gewyzigd in f 1 of l.d. De Papendrecutsche strafzaak. Na een pauze van bijna een jaar is de behandeling van de Papendrechtsche straf zaak weder voor het hof te Arnhem voortgezet. Ter herinnering het volgende: In de avond van Zondag 8 September 1907 werd er aan het gemeentehuis te Papendrecht eeu glasruit vernield door den machinedrijver Jacob Kwakoruaat, zooals later zou blijken uit wraak over een opge loopen visscherijbekeuriug. De veldwachters gingen er dadelijk op uit en hun verdenking viel op Jacob Kwakoruaat en op den sjouwerman Hendrik Garstha- gen, die 's avonds in zijn gezelschap wa6 geweest. Kwakeruaat werd nog denzelfden avond uit zijn woning gebaald. Geboeid moest hij mee, zonder dt hem gelegen heid weid gegeven zich eerst behoorlijk te kleedcn. Op het gemeentehuis werd hij door de veldwachters flink onder handen genomen en daarna gevangen gehouden. Hendrik Garsthagen, die wist hoe hard handig do Papendrechtsche politie kon optreden hield zich schuil in ziju woning, tot d n morgen van den volgenden dag, toen hij er in slaagde langs een omweg het gemeentehuis te bereiken, zich daar vrijwillig aanmeldend. De veldwachters moeten hem er op ergerlijke wijze mis handeld hebben. Nadat Kwakernaat, die nog steeds op het gemeentehuis gevangen zat waar hij volgens zijn zeggen kon hooren hoe Garsthagen mishandeld werd verklaard had, dat hij de schuldige was, werd Garst hagen vrijgelaton. Garsthagen besloot 't er ditmaal eens niet bij te laten, hij ging met zijn vader naar het parket van den officier van justi tie te Dordrecht. Deze bleek afwezig te zijn en Garsthagen ging daarop otn advies naar den heer J. van Élk, candidaat-nota- ris en zaakwaarnemer te Dordrecht, een man tot wien iceds meer Papendrcchtcrs zich gewend hadden met klachten over behandeling door de politie. Besloten werd dat er in de „Dordrecht- sche Courant" een ingezonden stuk ge plaatst zou worden, opgesteld door den lieer Yan Elk, openlijk onderteekend door Hendrik Garsthagen- Naar aanleiding van dat stnk in de „Dordr. Ct." van 11 September 1907 van H. Garsthagen, waarin hij zich beklaagde over de politic van Papendrecht oudervou- den behandeling, werd een oudorzoek ingesteld, dat evenwel geen aanleiding gaf tot een strafvervolging tegen de politiedienaren Ecu door hen ingediende klacht wegens smaadschrift tegen Garsthagen, leidde tot diens veroordeeling door de rechtbank te Dordrecht tot twee maanden gevangenis straf. By arrest van het hof te 's Gravenhage d.d. 5 Maart 1908 werd dit vonnis bevestigd, maar de straf veranderd in vier maanden. De Hooge Raad heeft naar aanleiding van door Garsthagen aangeteekende cas satie de zaak naar een aangrenzend ge rechtshof verwezen; zij diende voor het Hof te 's Hertogenbosch, waar Garsthagen veroordeeld werd tot 1 maand gevangenis straf. Ook tegen dit vonnis teekende Garst hagen cassatie aan, waarna de Hooge Raad de zaak naar het Hof te Arnhem verwees, waar zij in November 1909 voorkwam. Dcd' 24en November nam het Gerechts hof de volgende beslissing Het Hof, overwegende, dat gebleken is dat \Y. J. Ie Grand verklaiingen heeft afgelegd die met zichzelf in strijd zijn, welke nader dienen te worden onderzocht; dat nader onderzoek vereischt wordt omtrent de verklaringen van den getuige J. de Heer dat het het Hof wcnschelyk voorkomt andere getuigen te hooren; dat moet worden ingesteld een nadere proef omtrent de gehoorigbeid in het stad huis te Papendrecht, zoomede omtrent de vraag of daar van buiten bij avond bloed sporen te zien zijn in do gang, wanneer daar brandt een lamp en zoo ja, op welken afstand dat de noodzakelijkheid gebleken is van een nadere instructie, beveelt ambtshalve een onderzoek naar bovengenoemde punten en stelt de stukken in handen van den rechter commissaris te Dordrecht. De advocaat-generaal verzocht voorlezing van het rapport der deskundigen prof. Jelgersma eu de doktoren Yan Deventer en Van Erp Taalman Kip. De verdediger mr. Vau Hamel verzetto zich tegen de voorlezing van het rapport. Pleiter ontwikkelde uitvoerig vier gronden van bezwaar. Het Hof in raadkamer besloot tot voor lezing van het rapport. Het verdere deel der zitting was gewyd aan voorlezing der stukken. De getuigen zijn heengegaan tot heden. 10 November precies ten 8 ure werd in de Remonsirantscho kerk de tweede lezing van den Nedcrlandsche ProreBfauten Bond gehouden. Het was ditmaal Dr. J. II. Toxopeüs, de nieuwe Luthersche predikant, die optrad voor een bijna geheel gevulde kerk met het onderwerp „Het ontstaan van het Christendom". Spreker begon met te zeggen, dat het onderwerp wel wat uitgebreid is om in eene lezing te worden behandeld. Zijne bedoeling is evenwel alleen te laten zien, hoe ons Christendom het Christendom van het Nieuwe Testament is voorbe reid in de verschillende geestesstroomingen van dien tijd. Voider wil hij nagaan de ontwikkeling van dat oudste Christendom tot Kerk, n.l. de Katholieke Kerk. Als boek, dat vooral door hem geraadpleegd is bij het bewerken van zijne lezing, wordt door hem genoemd: „Die Entstehung des Christentums" van wijlen Prof. O. Pflein- derer. Spreker legt er den nadruk op, dat hij vasthoudt aan den historischen persoon van Jezus, al geeft hij aanstonds toe, dat wij toch heel weinig van hem weten. Wat ons in de evangeliën wordt gegeven, is niet zoozeer een Jezus-beeld als wel een Christus beeld. Bij de bestudeering van het oudste Christendom krijgt men tevens den indruk van eene machtige persoonlijkheid, die er achter schuilt, en dio wij moeilijk kunnen benaderen, maar die er nochtans is en werkt. Spreker verwijst naar het enthousi asme, ae geestdrift der oudste Christus belijders. Dat is toch maar alleen te ver klaren uit den geweldigen indruk, door Jezus gemaakt. Het is meer die indruk, welken wij viuden in het Nieuwe Testament, dan de historische persoonlijkheid zelve. Daarna bespreekt Dr. T. de voorberei ding van het Christendom in de Grieksche wijsbegeerte, de Grieksch-Joodsche wijsbe geerte of het Hellenisme, speciaal van Filo (20 v. 54 u. C.), en in het Jodeudom, bij het laatste onderscheid makende tus- schen eene positieve en negatieve zijde der voorbereiding. In het tweede deel der lezing werd ach tereenvolgens gehandeld over Jezus zeiven, do Messias-gemeeute en Paulus. De laatsto vormt den overgang tot de katholieke kerk. Zeei in 't kort werd daarna gesproken over de evangeliën, waarvan het vierde geheel onder den invloed staat van het gnosticisme, eene soort van wijsgeerige religie of rcli- gieuse wijsbegeerte. Gewezen werd op do verschilpunten tusschen dat 4e ev. en de synoptici. En eindelijk werd gesproken over de onder den invloed van het gnos ticisme ontstane practisch-kerkelyke richting, zooals die zich openbaart in de bisschop pelijke inrichting der wordende kerk, don geloofsregel en den kanon van het Nieuwe Testament, m. a. w. de vestiging der ker kelijke autoriteit (tegen het einde van de tweede eeuw). Met een woord over de beteekenis van het Nieuwe Testament voor ouzen tijd besloot spreker zyne rede. Met gespannen aandacht werd de rede van het begin tot het einde gevolgd. Er werd heel wat stof behandeld, maar de spieker maakte het ons gemakkelijk door zijn buitengewoon duidelijke uitspraak, die geen letter liet vallen. Ten kwart voor tien gingen wij dankbaar uiteen. We herinneren aan de uitvoering morgenavond in Amicitia door „Het Yroolijk Tooneel" te geven. Te Zwolle slaagde gisteren voor liet examen vrije- en ordeoefeniugen mej. J. J. Heere, leerlinge van de Rijks-Normaal lessen alhier. Onze vroegere stadgenoot de Heer H. J. L. van Ilaselen, thans leeraar aan het Willem Lodewijk-gymnasium te Groningen heeft gisteren te Utrecht met goed gevolg het doctoraal examen in de Nederladdschen letteren afgelegd. De vijfde thuiswedstrijd zal H. V. C. Zoudag spelen a.e. tegen D.G.S. uit Deven ter. In den aanvang ,van dit seizoen liet het zich aanzien, als zou D. G. 8. een zwakke tegenstander zijn, in den laatsten tijd laten de D. G. S.'ers echter niet met zich spotten. H. V. C. dient er dan ook niet te gemak kelijk over te deuken, dat het wel zal winnen, want dan kunnen de Deventenaren wel eens voor een onaangename verrassing zorgen op eigen terrein. Het tweede elftal moet voor de compe titie naar Harderwijk en iB daar de gast van de militaire voetbalvereeniging 't Negen de. Wanneer 'i eerste elftal onzer stad- genooten niet te veel invallers van 't tweede uoodig heeft, is er met een beetje goeden wil een klein kansje op een overwinning. Yoor een matig bezochte vergadering der Ned. Ver. tot afsch. van alc. dranken sprak gisterenavond in Ons Huis de heer F. U. Schmidt van Hilversum. Spr. zette het nut en de noodzakelijkheid van den strijd tegen het alcoholisme uiteen. Met voorbeelden uit de Eogelsche vakbeweging toonde Spr. aan, hoe vroeger, z. i. onder kapitalistischen invloed, door de arbeiders gedronken werd, terwijl ook nu uog te veel door de arbeiders uaar den borrel wordt gegrepen. De Ned. Yer. heeft tot

De Eemlander | 1910 | | pagina 2