PHOENIX B0KBIER DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden No. 265. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. - is van heden af weder verkrijgbaar. BINNENLAND. is het lOpCt. dividend van ons brood, in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. H o o 1 d r e <1 a c t c n r It. O. R IJ K F. V S. Abonnementsprijs Per jaarf 4.—. Franco por post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureau: KLEIWK H*A« 6. TelefInterc. 18». Prijs der Adyertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedercn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78) Amsterdam |De veto-conferentie mislukt. De conferentie van de leiders der beide groote politieke partijen in het Yereenigd Koninkrijk betreflende de beperking van het veto recht der Lords is mislukt. Kort en bondig maakt de regeering het bekend, nadere uitleggingen worden uitgesteld tot Dinsdag a.s., den dag waarop het parlement weer zal bijeenkomen. Dan zal naar alle waarschijnlijkheid minister Asquith verslag doen van de onderhandelingen: de pogingen om tot een schikking te komen in het „constitutioneel conflict" en de oorzaken van de mislukking dier pogingen. Er doen wel is waar tal van geruchten de ronde over dit alles, maar daarop valt niet te vertrouwen, war.t de leden der conferentie hebben strikte geheimhouding beloofd. Het gevolg van de mislukking der con ferentie is niet twijfelachtig: het opnieuw ontbranden van den strijd tusschen conser vatieven en liberalen over de macht van het Huis der Lords. De veto-conferentie beduidde een wapenstilstand. Deze is nu uit en de strijd ontbrandt opnieuw. Men verwacht dat er heel spoedig een botsing zal kome», zoodat men tot nieuwe ver kiezingen zal moeten overgaan; ja er zijn er, die wegens de mislukking der confe rentie terstond reeds een beroep op het volk willen doen. In elk geval zijn de verkiezingen zoo goed als onvermijdelijk en moet men zich, hetzij in dit najaar, hetzij in het begin van 1911, voorbereiden op een even hartstochtelijken stembusstrijd als verleden jaar Januari is gevoerd. Zoo zal Engeland in één jaar of iets meer tweemaal de beproevingen eener algemeene verkiezing hobben door te maken. Dit schijnt onvermijdelijk, want de ver kiezingen van verleden jaar heeft de re geering geen voldoende meerderheid bezorgd voor haar verstrekkende plannen tegen het Hoogerhuis. Zij verkreeg wel een meerder heid voor de begrooting die het consti- tntioneele conflict had uitgelokt maar moest steun zoeken by de arbeiderspartij en Ieren, en 't schijnt dat ze dit toch een te samengestelde meerderheid heeft geacht, om te gebruiken voor een stouten aanval op het Hoogerhuis. Toen kwam koning Edward's dood en de troonbestijging van koning George. Een welkome gelegenheid voor een wapen stilstand waarnaar beide partijen verlangden men kon toch den jongen koning niet opeens voor de oplossiog van zulk een moeilijk conflict stellen. Dus werden de wapens voorloopig neergelegd en kwamen de partijleiders in een conferentie bijeen om te trachten tot een vergelijk te komen Het waren Asquith, Lloyd George, Birell en Lord Crewe voor do regeeringspartij, en Balfour, Austen Chamberlain, Lord Lansdowne en de Earl of Cawdor voor de oppositie. Heel den zomer [is er by tusschenpoozen vergaderd, en nu, vóór de wederbyeenkomst van het parlement, moest de beslissing vallen. Zij is ongunstig geweest. Due weer opnieuw ten strijde Er wacht Engeland een moeilijke tijd. Duitschland. In Berlijn is de behandeling van het proces tegen 'de rustverstoorders in Moabit voortgezet. Gelijk wel te verwachten was, wordt het verzoek om wraking der rechters, wegens vrees voor partijdigheid, voorbijge gaan. De bewerin? dat het Openbaar Mi nisterie de dagvaarding zóó heeft gewron gen, dat deze derde Kamer van het Hof bevoegd werd, is onjuist, zegt het Hof Er is geen grond oui te vreezen voor par tijdigheid van de rechters. Het proces kon dus beginnen, maar daar er een reohter ziek was, is het uitgesteld tot morgenochtend halftien. Een der advocaten stond op om er tegen te protesteoren dat hem gisteren het woord was „afgesneden." Die uitdrukking achtte de voorzitter ongepast, maar aangezien de advocaat haar volhield, giug het Hof in raadkamer en sprak daarna een boete van 100 mark uit over den advocaat. Daarua werd de zitting gesloten. Rusland. Baron Ungern Sternberg, is in Petersburg tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld wegens hoogverraad. Hij is Oostenrijker, corres pondent van een Weensch tolegraafagent- schap. Hy werd beschuldigd stukken be treffende de Russische defensie aan het Oostenrijksche gezantschap te hebben ver kocht. Aaugezien hij in Rusland genatura liseerd was, leverde dit het misdrijf van hoogverraad op. De Russische politie-autoritoiten heb ben langzamerhand leeren inzien, dat het tot dusverre gevolgde stelsel om de gangen der revolutionnairon door geheime ageuten, die tevens agents provocateurs zijn, to doen nagaan, niet aan zijn doel heeft beantwoord. Het gebeurde met Azef, Ilartuug e. a is een harde los voor haar geweest. De chef van het corps gendarmerie, generaal Koer lof, heeft nu een geheime aanschrijving gericht tot de officieren van de gendarmerie, waarin hun wordt medegedeeld, dat zij in het vervolg ook dienst zullen moeten doen als geheime agenten. Dit schrijven heeft onder die officieren groote ontstemming gewekt, daar zij van meening zijn, dat het I praesteereu van dergelijke diensten zou indruisohen tegen hunne eer als officier. Bovendien zouden zij een zesmaandeiijk- schcn cursus moeten volgeu en ook daar- tegon hebben zij groote bezwaren. Belqie. In de „Vlaamscho Gazet" vinden we, zegt het Vad. melding geniHakt van een uitspraak van Paus Pins X, welke van practischen zin getuigt en ook vau9limheid. „Twee kerken van Milaan", zoo meldt bet Ylaauische blad, „Sao Vitale en San Ambrogio Vital en Brooze zouden we bij ons zeggen liggen sinds een eeuw overhoop om te weten wie van beiden het echte ware lichaam van den heiligen Satiro bewaart. Elk dezer kerken heeft een lichaam dat wordt vereerd door do geloovigen en natuurlijk inkomsten aanbrengt. De paus benoemde een commissie om die zaak to beslechteu, en deze besloot in haar wysheid, dat de kerk van St-Vital de ecnige ware heilige bezat en dat St.-Ambroos een hei lige van contrebande vereerde. De bedie naars van St -Ambrooskerk, die bron van inkomsten niet willende missen, gingen maar voort Sancto Satiro te laten aan bidden. „Het is alsdun dat paus Piuser tusschen kwam om den knoop door te hakken, meent ge Neen, neen, dit ware te gevaarlijk. Modernisten h ikt men gezwind iu de pan, doch Italiaar.sche geloovigen moet men met zeem en honig vangen. „Pius X besloot dus, in zijn onfeilbaar heid, dat men de twee lijken, dit van St.- Vital en dit van St.-Ambroos, in een enkele kist zou leggen en deze kist overbrengen naar de hoofdkerk van Milaan. „Zoo toch zijn de geloovige menschen gerustgesteld en verzekerd by geen verkeer den sant te gaan aaukloppen". Wat echter nog de vraag is, zegt het Vad. Portugal. Twee Jezuïten van het Quelhaeklooster in Lissabon, die naar Brazilië gevlucht wa ren, en in Rio de Janeiro wilden landen, zyn tegengehouden door de politie. Nu zijn ze op weg naar Buonos-Ayres. De minister van financiën in Portugal beyvert zich, de vorderingen van den staat te inoasseeren. Hy wil dat doen zonder hard te zyn jegens de schuldenaren. Dat is geen gemakkelijke taak Amerika. Naar het gerucht gaat, is de toestand in Mexico hoogst ernstig. Het valt echter moeilyk te weten te komen wat er eigen lijk voorvalt daar de regeering een uitorst strenge censuur heeft ingesteld. Er loopt echter een gerucht, dat een volksmenigte heeft getracht den Amerikaan- schen gezant Wilson te vermoorden. Genoemde gezant heeft zich by zyn regeering erover beklaagd, dat de Mexi- caansche politie werkeloos is gebleven bij de beleedigiug van de Amerikaantche vlag. De Mexicaansche politie daarontegen verklaart, dat zy gedaan heeft wat zij kon, hetgeen o.m. moet blijken uit het feit, d at zy 217 personen in hechtenis heeft genomen. Te Washington is men zeer ontstemd over de jongste gebeurtenissen in Mexico, wijl daaruit blykt, hoe onpopulair de Amerikanen iu dit land zijn. Ook vreest meu, dat de anti-Amerikaaiische beweging van do stad Mexico naar andere plaatsen zal overslaan. Motie-M arch ant. De regeering is, volgens de Avp doende, vóór do vcrschyniug van do Mem. van Antwoord op Hoofdstuk VIH, de Staats commissie in het leven te roepen, waartoe zij door de motie-Marchant word uitge- noodigd. Behalve de voorzitter, zal in die Com missie nóg een Kamerlid van links zitting nemen en verder een zestal Kamerleden van de rechtereijdo, zoowel uit de Tweede als de Eerste Kamer. Genoemd worden de namen van de neeren Van Vlymon, Duymaer van Twist en De Geer. Het voorzitterschap van deze Staatscom missie zal worden opgedragen aan den heer 't Hooft, lid van de Eerste Kamer en van den Raad van Defensie. Gedeeltelijke geruststelling. Van bijzonder wèl ingelichto zyde ont ving De Tyd de mededeeling, dat de Por- tugeesche Jezuieten, welke vóór een paar beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Ren lette op de echte nootzoete tarwesmaak van ons „Relkbrood" en „Gezondheidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet Is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn horsten niet taal. doch eroqnant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1