WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEEL1NGEN VAN I-IET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin. 10.50 unr. De Bilt, 24 November 1910. üoogste barometersta id 774.3 id.M. te Haparanda, laagste 753.8 te Seydisfjord Verwachting tot den avond van 24 No vember 1910. Zwakke tot matige O.-lijke tot Z. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot betrokken; waarschijnlijk droog in het N. O kans op regen in het Z.-W. Temperatuur: Deielfde. IBarometerstand le AMERSFOOp.T 770 m M. Vorige stand te 12 uur 765 tn.M. to Amersfoort. Hoogste gisteren F. 43 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uur F. 35 Op verzoek van den president van den Iloogen Raad heeft de heer Jelgersma, naar de N.Ct. meldt, van de publicatie vóór dien datum afgezien. Haoenau. ThanB wordt uit Dieren aan de Zutph Ct. gemeld, dat de verkoop van het land goed Hagenau aan de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten definitief gesloten is. De koopprijs bedraagt, naar men ons meldt, f 450,000. De benoodigde fondsen zijn nog niet geheel bijeen. Daarom houdt het bestuur zich steeds aanbevolen bij hen, die obliga- tiën of rentelooze aandeelen willen en kunnen nemen. Bakkehsnachtarbkid. Het Nationaal Comité voor afschaffing van Bakkersnachtarbeid hield Dinsdag te Am sterdam een vergadering. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken kwamen in bespreking de behaudoling der Bakkerswet ia de Tweede Kamer en in verband daarmede de amendementen door verschil lende Kamerleden ingediend. Na een breede en langdurige discussie werd de volgende motie der besprekingen aangenomen Het nationaal comité voor afschaffing van den Bakkorsnachtarbeid, bijeen op Dinsdag 21 November inKrasnapolsky te Amsterdam, gehoord de besprekingen in zake de open bare behandeling der Bakkerswet in de Tweede Kamer; overwegende dat, zonder het patroonsverbod in de wet het vraagstuk van de afschaffing van nachtarbeid een onoplosbare zaak is, waardoor de wet krachteloos wordt gemaakt, de invoering van het drieploeg stelsel in de bedrijven, waar met minder dan acht gezellen gewerkt wordt, practisch ondoorvoerbaar is; spreekt de wenschelijkheid uit, dat Z. Exc de Minister in of naast zijn oprieuw in te dienen wetsontwerp, tevens de arbeids regeling opneemt". Een nieuw plan van actie werd besproken en goedgekeurd Elkctkische Centrale voor de Streek. Uit het rapport der commissie, belast inct het onderzoek naar de mogelijkheid en rentabiliteit van een electrische centrale voor Hoorn, Enkhuizen, de Streek en om liggende gemeenten, dat dezer dagen zal verschijnen, kunnen we reeds het volgende mededeelen1 Bij alle bewoners van de belanghebbende gemeenten zijn vragenlijsten aangeboden omtrent het gebruik maken van de elec trische centrale. Er kwamen driemaal zooveel gunstige antwoorden in als volgens statistieken gewoonlijk het geval is. Aan de gumeeuten Hoorn en Enkhuizen zou do stroom tegen zekeren minimum prijs geleverd kuuuen worden, zoodat die gemeenten dan zelf als stroomverkoopsters zouden optredcu. Voor Enkhuizcn wordt zoodoende oen winst beraamd van ruim f 8000, en voor Hoorn eene van ruim f 10.009 per jaar. Voor de audere gemeenten geldt het abounemeuis systeem. Voor een abonne ment van f 26.65 per jaar zal men de be schikking hebben over 124 watt. of 100 N.K. In het rapport zal ook worden gewezen op de enorme besparing, die bij cventueele stichting van de Westfriesche waterleiding door toepassing van eiectriciteit zou ver kregen worden. Voor den hoofdwatertoren in de duinen zou een besparing van f 80.000 te bereiken zijn, op de gezamen lijke watertorens op verschillende plaatsen noodig zou een besparing van f 160.000 verkregen worden. Waar voor bouw en aanleg een kapitaal van l1/, millioeu zal noodig zijn, acht men dit, waar 12 gemeenten in het plan zijn opgeuomen, geen bezwaar. Ondanks het feit, dat alle berekeningen opzettelijk ongunstig zijn genomen, mag reeds in het eerste jaar, dat de centrale werken zal, op winst gerekend worden. De centrale zal ongeveer 1'/, jaar na het beschikbaar zijn van het benoodigde kapitaal geopend kunnen worden. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Beroepskeuze. Ten onzent wordt door de arbeidsbeurzen reeds nuttig werk verricht in het zoeken van een gcschikteu werkkring met passen den arbeid voor kinderen. Een nieuwe poging in die richting wordt nu uit Hallo a S gemeld. In „Gemeente belangen" wordt dienaangaande gemeld: Daar ter 6tede worden door den direo- teur van het gemeentelijk statistisch bureau, tevens president van de arbeidsbeurs, we kelijksche spreekuren gehouden, waar de ouders voor hun, al dan niet nog op school zjjnde kindereu raad kunnen vragen niet het oog op de keuze van een beroep. Is dan een bepaald beroep gekozen, dan helpt, desgeweuscht, de arbeidsbeurs aan het vin den van een geschikte plaats tot aanleering vau hot gekozen vak Het statistisch bureau iB juist gekozen, omdat dit geacht werd, het beste inzicht te hebben in de vraag in hoev, r economi sche vooruitzichten in de verschillende be roepen gunstig of ongunstig zijn. Met name werd ook getracht (cn met succes) om in bepaalde gevallen een ongemotiveerden voorkeur voor „ambtenaren" den kop in te knijpen en den jongen eeu practisch vak te doen kiezen, waarin hij het verder zou kunnen brengen dan op een bureau. Natuurlijk houdt de adviseur zooveel mogelijk rekening met hetgeen hem blijkt over physische, moreele en iutellectueelc gesteldheid van den caudidaat. In zóóverre was de ervariug met dat systeem guostig, dat het aantal gevraagde adviezen al spoedig niet onbelangrijk steeg en dat inderdaad in sommige gevallen de jongen besloot tot het aanleeron van een vak, waarin hij vermoedelijk een behoor lijke positie zou kunnen innemen. De heer G. Muys zal als lid der jury opgetreden voor de groote internationale tentoonstelling van „Ornithophilia", te houden op 24, 25 en 26 Dec. in de Fruithal en de Handelsbeurs te Utrecht. We herinneren aan de derde cursus vergadering voor Bond en Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht morgenavond in de Zwaan te houden. De gemeenteraad van Amsterdam benoemde gisteren tot tijdelijk lecraar in de kennis der Natuur aan de openbare Handelsschool aldaar dr. A.A Pullc, tijdelijk leer aan bet gymnasium alhier. Uit het ontwerp voor het programma voor do groote provinciale en uationale landbouwtentoonstelling, van 25 tot 31 Juli 1911 te Amersfoort op Birkhoveu te houden, blijkt, dat die van rundvee, wolvee, varkens, bokken en geiten duurt van 25 tot en met 27 Juli; die van paarden 28 Juli; die van pluimvee en konijnen van 25 tot en met 30 Juli; die van andere inzen dingen van 25 tot en met 31 Juli. De Tentoonstelling wordt geopend 25 Juli 1911 des middags 12 uur, alle andere dagen des morgens om 10 uur. Ze wordt dagelijks ten 5 uur gesloten. De tentoonstelling zal behalve de op den landbouw betrekking hebbonde inzen dingen nog omvatten: bijentcolt; akkerbouw, tuinbouw en vruchtenteelt; wetenschappe lijke inzendingen. Verschillende wedstrijden als: melkwedstrijd, hoefbeslagwedstrijd, wedstrijd voor herdershonden, wedstrijd voor trekhonden. Naar wij uit goede bron vernemen zijn de pogingen van hot voorloopig comité tot wederoprichting van het dilettanten symphonie orcheBt op niets uitgeloopen. Een zelfstandig bestuur zou te groote financieele offers eischen en de medewer king van de Muziekschool kon niet worden verkregen. Dit alles is wel te betieuren in de eerste plaats daar reeds 28 medewerkers voor het orchest zich hadden aaugemeld, maar vooral ook omdat komt er nog niet een gelukkige oplossing Amersfoort voortaan een zijner muzikale genoegens zal moeten missen. „Toonkunstnieuws" bevat thans de officieele mededeeliug dat de afdeeling alhier dor Mppij. tot bev. der Tooukunst 13 December haar le uitvoering zal geven, en wel 1. Messa da Requiem G. Sgambati. 2 „Pergolèse", (op: 4), J. H. L. Rijken. Voor soli, koor en orchest. Woorden van E. Geibel. Dirigent: No. 1. Do heer M. W. Petri Dirigent: No. 2. De heer J. H. L. Ryken. Solisten: In No. 1. De heer Bram v. d. Stap, (bariton) Delft. Solisten: In No. 2. Dames t. H uit Rijssen (sopraan/I. IJ, (alt). De Heeren W. C. R. (tenor). I. L. de L. (bariton). Orchest: De Arnhetnsche Orkest vereeni- g'ig- De beide werken worden voor de eerste maal binnen den kring der Maatschappij uitgevoerd. Agenda voor de openbare vergade ring van don Raad dor gemeonto Amersfoort op Dinsdag 29 November f 1910, des uamiddags ten half twee ure. I. Benoeming van een onderwijzeres in Je nuttige handwerken aan do openbare lagere school in de Koningstraat (vacature mevr. Buytenhuys-Mooy). 2. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school in de Koningstraat (vacature mej. Bone). 3. Benoeming van een directeur van de gemeentelijke waterleiding 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceel 'grond, gelogen buiten de Kamppoortbrug. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres be treffende de straatverlichting iu de Kamp straat. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot ouderhandsche verhuring van een perceel, gelegen in den polder Neder- Zeldert. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres betreffende het rijden van cokes. S. Voorste) van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van verordeningen als bedoeld in art. 114bis der Gemeentewet 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding vun een verzoek van hot college van regenten van het Burgerweeshuis inzake reglementswijziging. 10. Voorstel vau Burgemeester en Wet houders betreffende de bouwverordening en daarmede sameuhangende strafveror deningen. II, Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een verordening no. 9 houdende bouwverboden. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een reglement op het Middelbaar Onderwjjs. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot toekenning van de periodieke verhooging van jaarwedde aan den tijdelijk leeraar B. H. Peteri eu tot nadere vast stelling van diens jaarwedde. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende onbewooubaarverkla- riog van de perceelen Bolderstraat nos, 42, 44, 40, 50, 52, 54, 60, 62 en 64. 15. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting dienst 1910. Do voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres in do nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3o soort in de Koningstraat (vacature Mevr. Buytenhuys Mooy) luidt: 1 Mej. W.II. van Haselen, 2 Mevr. J. C. C. Rupp Sluis, 3 Mej. C. M. van de Stadt, Voor de vacature Mej. Bone: 1 Mevr. Rupp- Sluis, 2Mej. C. E. van do Stadt, 3 Mej. C. J, W. S. Richardt. AGENDA. 24 Nov. Vergadering Oranjevereeniging in Café Otte. 25 Nov. Cursus voor Vrouwenkiesrecht in de Zwaan. 27 Nov. Amersf. Tooneelver. D. 1. U. Sorée Amusante in de Kroon. 11 Dec. Uitvoering Tooneelver. van de Ver. Volksweerbaarheid in do Kroon. 13 Dec. Toonkunst, Araicilia. 14 en 15 Dec. Bioscope Voorstellingen in de Kroon. 15 Dec. Lezing van Ds. Beyerman voor den Ned. Protestantenbond. 16 Dec. Liedereuavond van Julia Culp. 26 Dec. Uitvoering Tooneelver. „Kunst na Arbeid iu de Kroon. 8 Jan. Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. Baadgstukken. Inzake het adres betreffende de straat verlichting in de Kampstraat stellen B. eu W. voor het aantal lantaarns uit te brei den en dubbele branders aau te brengeu, maar geen verlichting met overspanningen aan te leggen, B. en W. stellen den Raad voor te besluiten tot aankoop van een perceel grond, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie A. no. 1596 gelegen buiten dc Kamppoortbrug, De eigenaar heeft dit perceel, groot 970 Ma. aan do Gemeente aangeboden voor een som van f 1500. Een politiehond. Woensdagavond 7 uur kreeg de kapitein der Koninklyke marechaussee Mos te Nymegen bericht van den burgemeester van Vierlingsbeek, dat aldaar in den afgeloopen nacht in een boomgaard drie prachtige vruchtboomen waren omgehakt en dat de dader onbekend was. Onmidellijk vertrok de kapitein naar Vierlingebeek, vergezeld van zijn herders hond „Julie". Na aankomst bleek het dat de boomen halverwege waren doorgehakt en daarna vermoedelijk met de handen verder waren neergetrokken. Den hond werd lucht ge geven aan een der boomen en dadelijk liep hij naar den tweeden en van daar naar den derden, vervolgde zyn weg langs een heg, stak een grindweg over en bleef daarna blaffend voor de deur van een woning staaü, wolke bewoond was door een zekeren Jansen en diens zuster. Teneinde zich te overtuigen, dat de hond aan de woning van den dader was, liet de kapitein Mos o. a. do bijl, waarmede ver moedelijk de vernieling was gepleegd, op het spoor leggen, dat door den hond was aangewezen. Na opnieuw lucht aan den afgekapteu boom genomen te hebben, apporteerde de hond dadelyk de zware en vlijmscherpe bijl. Nog meer proeven werden genomen om absolute zekerheid te krijgen, dat de hond goed gewerkt had en om den dader die hardnekkig ontkende het bewijs te leveren van diens schuld, waarvan het gevo'g was dat Jansen ten slotte bekende het misdrijf gepleegd te hebben uit haat, daarbij voegende, dat hij maar bekende, omdat hij wel zag dat hij togen den hond niet opkon. Het spoor bleek 21 uur oud te zijn. (Nyrn, Ct.) Een lucht-circus. Een lucht- ci^cus is de nieuwste Amerikaansche nieuwigheid, die wie weet hoe spoedig den Atlantischen Oceaan over zal vliegen naar Europa. Een aantal vliegers te New York hebben zich aaneengesloten tot een soort van maatschappij en een luchtvaart-circus ge vormd in den trant van Barnum en Bailey, waarmee zij nu een reis door het zuiden der Vereenigde Staten ondernemen, om vliegvertoouingen te geven. De ziel der onderneming i9 de aviateur Moisaut, die het Engelsche Kanaal over vloog en die snelkr dan Grabame White eenige keeien rondom het Vryheid Stand beeld in de haven van New York heeft gevlogen. Behalve Moisant ziju er nog zes andere vliegers aan den „circus" verbonden. De

De Eemlander | 1910 | | pagina 2