DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 280. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG Nabetrachting over den Gemeenteraad. BUITENLAND. DE MLANDER. Hoofdredacteur R. (1. K IJ KE N S. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KC.RINE Hv.HJ 6. Telef. Iuterc. 18». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten bot Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam De Kampstraters zullen vlaggen. Weldra zullen ze gedompeld worden in een zee van licht en de Kamper Binneupoort zal niet meer het eindpunt van de stad zijn, docb de Kamppoort. De straatslijpendo katoentjesbekijkers zullen niet meer omkeeren bij de Nieuw- straat, doch zullen hunne wandelingen nog voortzetten tot aan de oude gasfabriek. De huizen in de Kampstraat zullen Btygen in waarde, de nering zal toenemen er zal een tweede Langestraat, outstaanüü We hopen het meer, dan we het goloo- ven. Intusschen kunnen we ons voorstellen dat ook die Raadsleden, die van éen en ander niet zulke grooto verwachtingen hebben, tooh geen bezwaar gemaakt hebben om op de Kampstraat zonder aanzienlijke verhooging van kosten mooi licht te krijgen, zelfs al meent men, dat de toe komst der stad meer naar het Bergkwar- tier is. Zonderling klinkt in de discussie over die zaak het argument van den heer Plomp, dat men maar niet te veel acht moet slaan op adressen. Tè veel moet je iets nooit doen, maar als een tamelijk groote groep burgers zich wendt tot den Raad, dan zijn de raadsle den hun afgevaardigden immers verplicht om ernstig nota te nemen van de aangevoerde argumenten. Niemand behoeft daarby immers zyn zelfsstandigheid in te boeten. Evenmin was het te verdedigen dat, hy het Raadslid Rijkens het zwijgen wou opleggen omtrent de kwestie in zake het Weeshuis. De Regenten van die inrichting voeren argumenten aan om op de nood- zakelykheid te wijzen van het herzien van een oud en verouderd reglement. Was het niet met een bepaalde tendenz, dat ze een heele boom opzetten over de bezwaren van ook buitenecht geboren kinderen daarin op te nemen Toch zeker, om het reglement in dien zin ingericht te krygen, dat dit beslist verboden werd. En lag het dan niet op den weg van de Raadsleden, die het met de beschou wingen van de regenten niet eens waren, die wellicht van oordeel waren, dat zij, die het ;mee9t hulpbehoevend waren, het eerst dienden geholpen te worden, lag het niet op hun weg, herhalen wij, om die beweringen te bestrijden? Neen zei de heer Plomp daar moet je niet over praten; 't heeft met de zaak niet te maken. Vreemd. Het reglement op bet Middelbaar Onder wijs kwam er door met vlag en wimpel. Wat er in staat, weten we niet, maar het schijnt nog al belangrijk te zijn; tenminste, de heeren hebben er geruimen tyd over Een andere zaak, die ons frappeerde was de behandeling van een adres van den leeraar Kruisinga aan den Raad. Heeft genoemde heer de bedoeling gehad een soort geheim rapport of geheime aan klacht of hoe moeten wij het noemen in te dienen Zijn de adressen aan den Raad niet openbaar En nu was het de heer Rijkens, die een geheime vergadering voorstelde, om het adres te lezen. Als niet ook Dr. Kruisinga zich verbindt tot geheimhouding, dan zien wy het nut van dit lezen en comité géneral volstrokt niet in. Enfin, geheime raadszittingen moeten er zijn. Ieder van de Raadsleiden schijnt or op zyn beurt één op zyn geweten te willen hebben- Wat de heer Rykens beweerd heeft over het cokesvervoer lijkt onB theoretisch heel mooi, maar dat is misschion wel wat al te theoretisch. De heer Gerritsen althans wa9 bekeerd van de dwalingen zijns weegs en durfde het niet op zyn verantwoording te nemen het vervoer van de coke9 nu uit handen van den tegenwoordigeu vervoerder te nemen, tenzy er bij een streng contract een aanbesteding voor eenigo jaren volgt, en het Raadslid Gerritsen is nu niet een van degenen, die weinig aandurven. Enfin, heel gewichtig is deze zauk niet. Lang is er naar gegist, wie toch wel de Flanor van de Eemlauder zou zijn. De heer Ruys is het vermoedelijk niet, maar het zou schryver dezer niet verwonderen, als het een goede kennis van hem was. Hij kwam althans met dezelfde Leusder- weg-bezwaren aanzetten, die Flanor ook al geopperd had. S. Frankrijk Wij hebben reeds gemeld, dat de rechter den secretaris Durand van de vakvereeni- gingeu ter dood heeft veroordeeld, omdat hy de oorzaak is geweest dal zoogenaamde „vossenjagers* den werkwillige Dongó heb ben vermoord. Ook melden wij, dat de gezworenen terstond daarop een adres om gratie aau den president zonden. Hot blijkt thans uit uitvoeriger verslagen, dat de terdoodveroordeeling door de jury geschied isbij vergissing! De heeren wisten niet dat, als zij den beklaagde schuldig verklaarden aan het opzettelyk uitlokken van moord konder verzachtende omstandig heden, de rechter gedwongen is de dood straf uit te spreken. Toen zy het bemerkten, werden zij bleek van schrik. Zij hadden hem alleen maar een zwaren dwangarbeid willen doen opleggen. Niemand twijfelt of Fallières geeft gratie. Conservatieve bladen als Figaro, Temps, Dèbats jubelen om de uitspraak: zoo moet er een einde komen aan de vossenjachten! De Ilumanité e. d. inakcn een helsch kabaal ertegen. Naar veler meening is het niet voldoende bewezen, dat Durant Dongé's dood hoeft willen aanraden. Duitschland De Duitsche kardinaal Fischer heeft een reis naar Rome gemaakt, over 't doel waarvan nogal veel geschreven is. Thans meldt de te Wennen verschijnende Neue Freie Presse dat de reis van den kardinaal voor de Duitsche Katholieken de volgende resultaten heeft opgeleverd: lo. betreffende de Eerste Communie zal voorloopig alles bij het oude blijven, maar langzamerhand zal de leeftijd voor deprivate communie tot op het tiende jaar worden gebracht, terwijl do plechtige viering dei- communie ook in de toekomst zal blyven samenvallon met het verlaten van de Bchool; 2o de antiuiodernisten-eed zal door de Katholieke theologieprofessoren aan de staats-univer8iteiten niet behoeven te worden afgelegd; en 3o. de leerlingen der Duitsche seminaria zullen vrijgesteld wordon van 't verbod om kranteD en tijdschriften te lezen. Bij de nog steeds voortgezette behande ling van de zaak der Moabiter onlusten in Berlijn komen telkens getuigen vertellen over politieagenten, die weerlooze en on schuldige lieden met sabelhouwen over dekten, die zelfs op kinderen inhieuwen en dergelijke ergelijkheden meer. Dat geeft aan vele, zelfs uiet zeer vooruitstrevende bladen, als de Kölnische Zeitung aanleiding nu reeds op te merken dat door de lagere politieautoriteiten toch blijkbaar niet be hoorlijk is opgetreden. De bladen krijgen daarvoor een afstraffing van de officieuze Norddeutsche Allgem. Ztg. Op die wijze werkt men de sociaal-democratie ïr. de hand, zegt het ofFicieuse orgaan; die bladen namen reeds als bewezen aau wat de ver dediging juist wenscht te bewijzen; dat de politie met te groote scherpte !s opgetre den is niet bewezen en kan ook niet bewezen worden. Do Kölnische Ztg. steekt wat den draak met deze „objectiviteit", die haar oordeel reeds klaar heeft vóór het vonnis is geveld en voegt er by dat men daarmee toch de geloofwaardige beëedigde getuigenissen van tal van perso nen niet kan wegpraten. Groot Britannie. Gisteravond is het verkiezings-manifest van Asquith verschenen. In dit stuk zegt de eerste minister: Yan de uitspraak der kiezers hangt de geheele toekomst van de democratische regeering af. Het te lang uitgesteldp, bedriegelijke hervormingsplan der Lords zou het aanzyn geven aan een grootendeels conservatief Hoogerhuis met een nog machtiger veto. Het verkiezingsmanifest van minister Grey heeft een gelijksoortigen gedachten- gang. Grey pleit echter tevens voor een uitvoerig plan van „home rule" voor de verschillende doelen van het Vereenigd Koninkrijk in den trant van het Canadeesche stelsel. Hij verklaart, dat een hervormde Tweede Kamer een noodzakelijkheid is, maar met deze dient gepaard te gaan een instelling, waardoor gewaarborgd is, dat de welover wogen meening van een sterke meerderheid van. het Lagerhuis den doorslag zal geven. De „parlament bill" moet dit mogelyk maken, maar do kiezers hebben thans een keuze te doen tusschen hot Hooger- en bet Lagerhuis. Portugal. Op het eiland Madeira is de cholera uit gebroken. Er zyn reeds 77 gevallen voor gekomen, waarvan 72 mot doodelyken afloop. Amerika Burgemeester Seidel, van Milwaukee de eerste socialist die in Amerika aan het hoofd van een stadsbestuur staat, heeft Zaterdagavond een zeer eigenaardig feest gegeven, dat men een „gelykheidsbal" zou kunnen noemen. Er waren duar 2000 genoodigden van alle rang en stand. Men zag er zeer elegante, aanzienlijke dames dansen met omnibusconduteurs in 't Zondagspak en mannen uit het volk en heeren van do hoog9te chic walsten er met vrouwen en meisjes van geringen stand. De burgemeester en andere heeren van het stadsbestuur deden alles om het allen gasten aangenaam te maken en het bal was zeer geanimeerd. Rusland. De overheid to Moskou had Zondag, in afwachting van grooto studentenbetoogin- geu, de stad als tot een legerkamp ge maakt. Patrouilles van dragonders en kozakken trokken door do straten en de voornaamste pleinen en verkeerswegen waren met bereden politie en gendarmes bezet. De omvang der betooging werd aan merkelijk beperkt, doordat de politie zorgde dat de treinen van den spoorweg rondom de stad, die vol studenten zaten, hunne passagiers niet vervoerden, maar bleven staan. Zoo konden alleen de studenten uit het centrum der stad deelnemen aan de betooging. Zij trokken rond met vaan dels en banieren met het opschrift: „Weg met de doodstraf!", ,weg met de papen". Waar zulke opschriften verschenen, werden do betoogers uiteengejaagd en de aan oer- dei-8, die zich heftig tegen de politie ver weerden, in hechtenis genomen. Pogingen van de hereden manschappen om „charges" te maken mislukten, wegens de gladde, beijzelde straten, waarop vele paarden vielen. In den loop van den dag werden onge veer 200 studenten opgebracht. Griekenland. De trein, waarmede de nieuwe minister president Venizelos zich Maandag j.l. van Tricolo naar Vols begaf, was bijna ontspoort, doordat een groote yzeren slaaf op de rails was gelegd. De tegenwoordigheid van geest, door den machinist betoond, voor kwam een ongeluk, dat te ernstiger zou zijn geweest, daar de trein juist langs een rotskloof reed. Of er hier aan opzet valt te denken, vermeldt het bericht uit Athene niet, ver moedelijk is dit wel het geval. Maar opzet of niet, Venizelos liet er zich niet door van de wijs brengen en vervolgde zijn reis, alsof er nietB gebeurd was.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1