st adsn] üws7~ WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND^ Rechtzaken, ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 1G.50 uur. Do Bilt, 30 November 1910. Hoogste barometerstand 770.2 m.H. to Seydisfjord, laagste 719.9 te Ile'dAix, Verwachtiug tot den avond van 1 De comber 1910. Matige N.O.-lijke tot O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken, waarschijnlijk regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOCPT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 in M. Vorige stand te 12 uur 700 m.H. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 40 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 38 Eerste Kamerverkiezing. Do Provinciale Staten van Zuid-Holland kozen gisteren tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal den heer E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, burgemeester van 's Graveuhage met 47 stemmen, ter wijl de heer A Plate oud-lid der Tweede Kamer - 22 stemmen op zich vereenigde. AfdeelinGs-vOorzitteks. Na de tweemaandelijksche vernieuwing hebben Maandag de afdeelingen der Tweede Kamer hare voorzitters gekozen. Benoemd werden vijf leden de reclitsche coalitie: twee antirevolutionnairen, twee christclijk-historischen en één r.katholiek. Geen enkel vertegenwoordigd van de oppositie verkreeg een plaats in de centrale afdeeling. Tweede Kamer, De vergadering gisteren ten half elf be legd, moest wegens onvoltallighoid geschorst worden tot 1 uur, toen werd het allereerst gestemd over het Maandagavond behandeld artikel 63 der landbouwbegrooting, waarin begrepen is een subsidie van f 20 600 voor voorbereiding van een groote landbouwten toonstelling te 's Gravenhage. Het artikel werd aangenomen met 50 tegen 7 stemmen. Daarna werden voortgezet de algemeene beschouwingen der staatsbegrooting. Op voorstel van den heer Roodhuijzen werd besloten met 30 tegen 28 stemmen Maandag .met het oog op het St. Nicolaas- feest niet te vergaderen. Minister Heemskerk zette zijn af gebroken réde voort. De Minister merkte tegenover den aan drang van de linkcrzijdi op dat de regee ring niet wil meedoen aan den aandrang tot hot veranderen van de bestaande par- tijforuiatie. Hij was het geheel eens met het standpunt van dr. Kuypcr, dat het handhaven der tegenwoordige coalitie in 's lands belaug is. De redevoeringen van de linkerzijde zijn allerminst geschikt ge weest om te geraken tot een andere partij- groepeeiing. Zij zullen wel op de linker zijde den indruk hebben gemaakt, dat het nog niet zoo kwaad is gecoaliseerd te zijn en te blijven. Niet de regeering, maar dergelijke redevoeringen zijn 't, welke een aanleiding ziju tot verscherping der anti these. Daarom raadde de minister de cppositie aan, te toonen dat zij dc zon in een anders water te zien schijnen De maatregelen om het rijksmuseum te Am sterdam Zondags een half uurtje later te openen, was absoluut geen reclamcmiddel- tje van den minister maar diende alleen om ae suppoosten in de gelegenheid te stellen naar de kerk te .aan. Echter naar de Minister opmerkte teekeut het critiseeren van dergelijke kleinigheden door iemand als Drucker het geheelc debat. Aan de heeren Drucker en Tydeman merkt de minister op, dat door het wets ontwerp tot ontslag van ambtenaressen, die in 't huwelijk treden, hetgeen naar hij uitdrukkelijk in 't licht stelde ge heel iets anders is dan ontslaan van ge huwde ambtenaressen, absoluut niet inge grepen wordt in het huwelijksleven. Het tegendeel juist is 't geval. Met de anti- those heeft het onderwerp niets te maken. Hierna kwam do Minister tot de quaostie der benoemingen. Ze geschieden met de meeste onpartijdigheid. Critiek kan dus alleen ten doel hebben om ze eenzijdig in vrijzinnigen geest te doen geschieden. Maar dit gaat niet. Er is geen rede om hier een aaumerking Ie maken over burgemeesters benoemingen. De mees! mogelijke onpartijdigheid wordt betracht Ook de benoeming te Bolsward was goed. 't Was trouwens de eenige candidaat uit de gemeente. Voor iedere gemeente vraagt dc minister zich af wie de meest geschikte persoon is. Noch rechts noch links heeft men recht tot klagen. De minister is het volkomen bewust op het stuk van benoemingen een vrij geweten te bezitten. Ook is het volkomen onwaar, dat een onderzoek wordt ingesteld naar do gods dienstige gezindheid. Van een inquisitoriaal onderzoek is geen sprake Wat betreft de toekenning van de Oranje Nassau-medaille aan de werkman Vau de Werf bij de firma Leis, waarover de heer Borgesius sprak, meende de minister zich na hetgeen daar over is gezegd te kunnen bepalen tot eeue feitelijke mededeeling. Gebleken is dat ook van don burge meester van Rotterdam geen lastgeving is uitgegaan om een onderzoek in te stellen naar de kerkelijke gezindheid van dien werkman. Had hij 't wel gedaao, dan zou de minister hem er toch geen grief van hebben gemaakt. Want de burgemeester van Rotterdam staat bij den minister boven dc verdenking om de toekenning van een medaille wegens óOjarigen dienst afhankelijk te maken van de kerkel gezindheid. Evenals de burgemeester te Rotterdam staat ook de regeering boven de verdenking. Een rechercheur is belast met dergelijke zaken te behandelen. De regeering heeft niets te maken met gemeentelijke rechercheurs. Bovendien heeft de tegenwoordige burgemeester den toestand gevonden zooals deze bestond. De minister hoopte dan ook dat nu dcrgelijkeo ngegronde verwijten jogens de re geering als thans doorjmr. Borgesius te berde gebracht, voor goed uit zijn. Wat dc Hel- dcr8che quaestie aangaat, meende de mi nister dat de houding van de regeering meer waardeering had verdiend. Daarna kwam de minister tot het verwijt als zou de regeering te veel aandacht wijden aan het defensie-vraagstuk. Hij weersprak de bewering dat de regeering door de indiening van het kustverdedigings- ontwerp het zich gemakkelijk heeft gemaakt, door de doode weermiddelen beter te willen maken dan de levende weermiddelen Immers tegelijkertijd is aangekondigd een wijziging van de militiewet. De minister weeisprak ten stel igste dat het kustverde- digiugsootwerp is geboren onder pressie eener vreemde mogendheid. Dat is een hoogst anti-nationaal verwijt, omdat de regeering nimmer aanleiding heeft gegeven haar te verdenken van ouder pressie van 't buitenland te handelen. De Minister be toogde voorts dathettweeploegenstelsel nooit is beschouwd als een oplossing van het militievraagstuk. De herziening van de militiewet zal niet tot veel kostenvermeerdering aanleiding geven. Do minister verdedigde voorts het regeeringsbcleid inzake de sociale wetgeving. Df. Papendkciitsche Strafzaak. Wij hebben gisteren reeds hot vonnis gemeld, door het Hof te Arnhem geveld in de zaak Garsthagen. Na het memoreeren van verschillende instanties overwoog het Hof: Dat het vonnis der Rechtbank te Dor drecht van 20 December 1907, waarbij Hendrik Garsthagen wegens smaadschrift verooideeld werd tot twee maanden ge vangenisstraf, vernietigd behoorde te wor den, aangezien daarin geen uitdrukkelijke beslissing is gegeven omtrent het al of niet bestaan eener klachte van smaadschrift. Het hof overwoog, dat Garsthagen er niet in geslaagd is aan te toonen met zijn ingezonden stuk in do „Dordr Courant", waarin hij over politiemishandelingen klaagde, te handelen in het algemeen belang. Voorts, dat hot Hof het noodig oordeelde een spychiatrisch psychologisch onderzoek in te stellen om bekende betrouwbare psy chiaters, ook in verband met de dwalende openbare meeuing, en dat dit onderzoek do onbetrouwbaarheid der politie niet heeft kunnen aantoonen. Het hof is van meening van J. van Elk's merkwaardige handelingen bevestiging von den in het spychiatrisch rapport en dat dit rapport overeenstemt met hetgeen bij het oordeel voor dit hof en bij vroegere in stanties is gebleken. Het hof is van oordeel, dat het onderzoek van de p ychiaters, wat de feiten betreft, in rechten vaststaat en neemt aan, dat de getuige vau Elk leidende is aan querulan ten waanzin Het hof erkent de wetenschappelijke waarde van de citaten uit psychiatrische werken, doch ineent, dat daarmee de verdediging niet het werk dor drie des kundigen te niet doet. Ook de meening van de psychiaters, dat deze zaak de uiting is van het ziekteproces van één man, is het Hof 't geheel eens. Eveneens is het overtuigd, dat 't Yan Elk niet te doen was om de onschuld van den beklaagde aan te toonen, maar hg slechts zijn vijanden, de politie, den bur gemeester en den officier van justitie, heeft willen treffen. Op deze en andere gronden besloot het Hof tot ontslag van rechtsvervolging van Garsthagen, overeenkomstig den ei6ch van het Openbaar Ministerie. De vergiftigde taart. Gister stond onder groote belangstelling voor de arrondissements-rechtbank to Alk maar terecht Johannes Jacobus B., oud 63 jaar, kantoorbediende te Hoorn. Hem werd ten laste gelegd moord op Maria Musman, echtgenoote van den heer W. Markus te Hoorn en poging tot moord op den heer W. Markus en diens dienstbode Grietje Appel. Beklaagde heeft een doodelijke hoeveel heid arsinic trioxyde, uit Hoorn meegeno men, gemengd in een te Haarlem gekochten taart en dezen den 29steu September van uit Amsterdam verzondon aan genoemden Markus. De echtgenoote en het dienstmeisje van den heer Markus hebben ervan gegeten met het noodlottig gevolg, dat de eerste is overleden cn de laatste zwaar ziek is geworden. Bij den taart was een briefje, waarop stond geschreven: „Nu, oude, smul daar maar lekker van met je familie, en wensch je in gezondheid weer met de kermis aan te treffen. Een oude kermisklant". Beklaagde, een oud, uitgedroogd man neke, bekende zijn vreeselijke daad. Hij verklaarde dat het hier een wrok gold, welko hem reeds meerdere jaren tegenover den heer Markus beheerschte Aan dezen weet hij zijn ontslag uit den dienst der gemeente Hoorn, doordat deze volgens bekl., tegen zijn belofte in aan het licht had gebracht een door hem (bekl.) gepleegde financieele malversatie ten aan zien van gelden, dit hem in zijn kwaliteit van gemeentebode waren toevertrouwd geweest. Later kwam daarbij het verlangen om den heer Markus op te volgen in diens betrekking van afslager bij den verkoop van onroerende goederen. Toen de heer Markus in April niet bedankt had, zooals hij beloofd had, was in hem steeds heviger geworden het ver langen om den man te dooden. In kalm overleg besloot hij daartoe Beklaagde had zich wel de moglijkhcid voorgesteld, dat als gevolg van zijn daad tegenover den heer Markus ook wel eens diens vrouw zou kunnen worden getroffen. Maar wanneer ik mij zou hebben voor gesteld dat de echtgenoote van Markus zekerlijk zou zijn gevallen als bet slachtoffer van mijne daad, dan had ik de daad niet verricht". Zeventien getuigen weiden achtereenvol gens gehoord. Do officier van justitie eischto levenslange gevangenisstraf. In de gisteren gehouden zitting van de Provinciale Staten was o.a. ingekomen een schrijven van het bestuur van de Handels school voor Amersfoort om eene subsidie van f 2000. In handen gesteld van Ged. Staten om prae-advies. De verzoeken om subsidie voor de Avondteekencursus en voor de Landbouw tentoonstelling en om verhooging van sub sidie voor de Ambachtsschool en voor de Industrie- en Huishoudschool, werden naai de afdeelingen verwezen. Op de inteekenlijst voor het Bouwmeos. torfonds beginnen langzamerhand wat meer namen te prijken. Er liggen thans lijsten in Amicitia en in Concordia. De heer Van der Moer, lid van het Uit voerend comité, mocht ook rechtstreeks eenige giften ontvangen, waarbij een zeor royale van f 15. Tot nu toe is het totaal bedrag, voor een plaats als Amersfoort, echter nog vrij gering. Wie helpt er nog mee een steentje aan- drageu voor het goede doel? A.D. Naar wij vernemen bedraagt het batig saldo der uitvoering van de Utr. Onder wijzers Tooncelvereeniging, vorig week in Amicitia gegeven, f 133 64. Van dit bedrag wordt f 46.20 gestort in de kas der afd. Amersfoort van de Vereen, voor Kinder- herstelliogs- en Vacantiekolonies, terwgl de rest komt ten bate van het Ondersteu ningsfonds voor hulpbehoevende onder wijzers. Gisterenavond werd de eerste cur susvergadering gehouden ter bespreking van de actie voor het volkspetitionnement voor algemeen kiesrecht. Meegedeeld werd o.a. dat thans 10 organisaties met 282 leden zich hebben aangesloton. De tweede vergadering wordt morgenavond gehouden met den heer Rodriguez uit Amsterdam als spreker. Uitslag der veiling van vaste goederen gisterenavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers in café Otte gehouden. Perc. 1 een perceel weiland aan den Heiligenbergerweg niet in veiling gebracht Pers. 2 een woonhuis aan de Kampstr. No. 30 verkocht aan den heer M. van Ramselaar voor f 1920. Perc. 3 een winkelhuis met bovenhuis en daarachter gelegen woonhuis aan do Kampstraat No. 37 opgehouden voor f 4460 Perc. 4 tot en met 9 zes woonhuizen aan de Stellingwerfstraat in massa opge houden voor f5710 AGENDA. 2 Dec. Cursus Vrouwenkiesrecht. II Dec. Uitvoering Tooneelver. van de Ver Volksweerbaarheid in de Kroon. 13 Dec. Toonkunst, Amicitia. 14 en 15 Dec. Bioscope Voorstellingen in de Kroon. 15 Dec. Lezing van Dr. Beyerman voor den Ned. Protestantenbond. 16 Dec. Liederenavond van Jnlia Culp. 26 Dec. Uitvoering Tooneelver. „Kunst na Arbeid in de Kroon. 8 Jan. Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. - Een gletscher gebarsten. To New-York is uit Alaska bericht ont vangen, dat de Beriuggletscher gebarsten is. Het onder den gletscher gelegen meer stort zich over het dal van de Bering, waarin veel mijr.en zijn. De Bering zelf is 3 meter gestegen Talrijke hutten van mijnwerkers zijn vernield. Het geheele dal is met water en reusachtige ijsblokken bedekt. Of cn hoeveel persooulijke onge lukken te betreuren zijn, weet men niet. Er zijn reddingsexpedities uitgezonden. Strijd tegen de hoeden pennen. De Berlgnsche politie zal thans in haar strgd tegen de lange hoedenpennen worden geholpen op een wijze, die naar men verwacht wel afdoende zal zijn. De directies der omnibussen en trams te Berlijn hebben namelijk besloten, dat van nu af aan geen dame, die zich aan de zonderlinge en moord ladige manie overgeeft, in de wagens zullen worden toegelaten. M erkwaardig geval. J. C. Ewart deelt in een Engelsch wetenschappelijk tijdschrift mede, dat te Argamaeella de Calatrava (Spanje) een muilezelin een veulen heeft geworpen. Nu golden tot dusverre alle bestaarden van paarden met muilezels of zebra's voor onvruchtbaar, en Ewart vertrouwt dan ook het uit Spanje gemelde geval niet al te zeer. Dat geval is beschreven in de te Madrid verschijnende Nuevo Muudo. Daarin worden ook foto's gereproduceerd zoowel van de muilezelin als van het veulen. Ez Ewart moet erken nen, dat de moeder werkelijk een muil ezelin schijnt te zgn geweest,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2