DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. (Mo, 285. DINSDAG 6 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur K. O. RIJ KR IV N. Abonnementsprijs Per jaar14.Franco per post id. 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KREINE H%.4« O. Telef. Intere. 183. Prijs der AdvertentiPn Vnn 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen rogel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per rogel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniteu bet kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. 3innoii-eii Bui.enlandsch Advert.-buresu D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7S. 7S AnwtanUm Een merkwaardige verkiezing. Tot de overlijdensberichten, die in don Rijksdag werden gelezen, behoorde de doodstijding van den afgevaardigde voor het district Labiau-Weblau. Het was tot nu toe een veilig distiict voor de con servatieven. Maar de kans scheen gekeerd te zijn ten voordeele van de liberalen. Dat wisten de eersten, hunne tegenstanders, zeer goed en zij wendden daarom alle middelen aan om de verkiezing van den liberalen candidaat te beletter. Als zij slechts wettige, geoorloofde middelen ge bruikt hadden, zou daar natuurlijk niets togen zjjn. Zij hebben het recht op hunne meening. De liberale bladen spotten een weinig met den ijver, waarmede de groote en zeer conservatieve grondeigenaren in het district vlijtig vergaderingen hielden met de van hen afhankelijke kleine boeren en pachters. Maar daar was niets tegen te zeggen en de „kleine luyden" hebben het voorrecht gehad van op kosten der heeren veel bier en brandewijn te mogen drinken. Wat een bijzoudee genot voor hen schijnt te zijn en zeer geschikt om hun politieken ijver te versterken. Maar er gebeurden andere dingen. De liberalen en sociaal democraten werden geboycot. De hotelhouders durfden geen zaal verhuren voor eene liberale vergade ring; zij moesten het eens wagen "Volgens de kieswet moeten de naamlijsten der stem gerechtigden ter inzage liggen voor een ieder. Maar de heer landraad hield ze zooveel mogelijk achter 't slot. Een typische bijzonderheid. Het district Labiau Weblau mag zich verheugen in 't bezit van een automobiel, die is aangekocht voor den openbaren dienst. Maar men heeft het rjjtuig zoolang aan den dienst onttrokken, om de bevelen, boodschappen, brieven en manifesten van het conservatieve verkiezingscomité over te brengen, tot ernstig, ook door conservatieve burgers, werd geprotesteerd. Toen begrepen de voor koning, vaderland en do ware be ginselen strijdende autoriteiten dat zij moeite met de zaak zouden kunnen krijgen. En het district kreeg zijn „automobiel voor dienstzaken" terug. Niettegenstaande deze tegenwerking heb ben de liberalen overwonnen. Hunne over winning in dit district is een slag voor wat men noemt het „blauw-zwarte" Blok, de regeerende, den Rijks-kanselier en de ministers beheerschende meerderheid. Er moet thans een herstemming zijn tusschen den conservatief en den vrijzin nigen candidaat, maar de verkiezing van dezen laatste is zoo goed als zeker, omdat de socialisten naar alle waarschijnlijkheid hem zullen steunen bij de herstemming. M. a. w. het iB weer een conservatieve nederlaag, die de lange rij nederlagen bij tusschentijdsche verkiezingen komt ver meerderen, en die waarschijnlijk nog door vele andere gevolgd zal worden. Een bolwerk van het conservatisme, geitgen midden in het „feudale" Oost- Pruisen, is veroverd. Opnieuw heeft de boerenstand bewezen, dat zij van de politiek der conservatieve landheertn niet gediend is! Dat belooft wat voor de verkiezingen Tan 1912! Groot Britannie. Hot heeft weinig gescheeld, of Engeland had weder zjju koning verloren. Toen Kouing George eenige dagen geleden te Windsor met een "ezelschap aan het jagen wab tegen het vallen van den avond, had een schot van een onhandigen jager hem bijna getroffen. De kogel suisde hein rake lings langs de ooien. De koning liet onmiddellijk de jacht ophouden. Hij zei er geen woord over tot zijn gasten; maar men gelooft dat hij terstond heeft geraden van wien het onge lukkigc schot is geweest. Frankrijk. De schade en ellende, door de over strooming veroorzaakt, in het Loire-dal, in het schoone, welige land van Aujou, is buitengewoon groot. De beruchte over strooming van 1866 was lang niet zoo erg als deze, en men moet in de geschiedenis twee eeuwen, tot 1711, teruggaan, om een even vernielende overstrooming te vinden. Al het zaaizaad is vernield; bet zaaien moet tot Maart worden uitgesteld, wat een schralen oogst beteekent; de boouikweeke- rijen zijn vernield, evenals ook de wijn gaarden, de wijn van den jongsten oogst |9 in de kelders bedorven. De arme, uit hunne huizen gevluchte boeren hebben vool uit te staan en men vreest op vele plaatsen voor hongersnood. Het is jammer en ellende aan allen kant. Rusland. Den ltn December begint voor den Senaat in Petersburg het groote proces tegen generaal Reinboth, den gewezen prefect van politie is Moskou. Het dossier omvat elf dikke boekdeelen en de lectuur er van moet zijn als van een spannend detectieve verhaal. Boersef, de bekende Rusissche revolu- tionnair, die reeds zooveel spionnen der geheime politie ontmaskerde, heeft uit Parijs een brief geschreven aan verschil lende leden der Doema, waarin hij hun verzoekt, de zaak van den spion Azef nog eens aan het rollen te brengen, omdat hij nu in het bezit zegt te zijn van schrifte lijke stukken, die Azef's werkzaamheid als lok-beambte zonneklaar bewijzen. Belqie. In Mechelen, dus lezen we in de N. R. Ct, zjjn vele, zeer vele kloosters. Mechelen is een der hoeksteenen van het Belgische clericalisme. De groote hoeveelheden aard appelen, die deze vele kloosters dagelijks gebruiken, plegen geschild te worden door de bewoners van een eveneens Katholiek oudeinannen- en vrouwenhuis, die zicb voor deze werkzaamheid wekeljjks 35 centimes zien uitgekeerd. Deze 35 centimes doen of liever deden dienst als zakgeld, want in alle behoeften der oudjes werd voorzien. Zjj hebben echter gezegd, dat zij met de 35 centimes niet tevreden waren en zouden gaan staken als ze geen 50 centimes kre gen. En het bestuur was zoo goed niet, of het moest toegeveD. Contante betaling. De Staatscommissie voor den Midden stand heeft, naar dezer dagen bericht kou worden, het wetsontwerp tot bevordering der contante betaling vastgesteld en besloten liet ontwerp met memorie van toelichting bij H. M. de Koningin iu te dienen. Omtrent de strekking van dit voor don Middenstand zoo belangrijke wetsontwerp, vernemen wij thans het volgende: Op het oogenblik kan men krachtens de bepalingen van onze wet niet na de inlevering van rekeningen rente berekenen voor schulden, ontstaan door lovering van goederen uit deu kleinhandel en werkzaamheden door klein- industrieelen verricht. Het ontwerp van wet van de Staats commissie strekt tot het doen opnemen van een bepaling in de wot, waarbij moratoire intressen berekend kunnen worden van schuldvorderingen, door leveringen van werkzaamheden als bovenbedoeld outstaun. De moeilijkheid zat vooral in de bepaling van het juiste tijdstip, waarop de rente berekening zal kunnen ingaan. Vele koopers zijn gewend op oen bepaald tijdstip na het doen van hun inkoopen, de rekening te ontvangen. De betaling deze'1 rekeningen volgt dikwerf zeer lang daarna, zoodat het niet tot do zcldzauinhcdcn behoort, dat een middenstander bij zjjn klant „voorschot" vragen gaat op zijn eigen vordering. Wordt het ontwerp wet, dan zal van den dag der aaubieding van de rekening tot den dag der betaling 5 pCt. rente over de schuldvordering berekend kunnen worden. Ten einde de aanbieding der rekening te kunnen bewijzen wordt voor gesteld een regeling met de postorjjen te treffen. Volgens deze regeling zal de crediteur een rekening in duplo bij do posterijen aanbieden. De rekening wordt dan van een officieel datumstempcl voorzien en wordt aan den debiteur doorgezonden. Het duplicaat ontvangt de crediteur terug als bewijs van verzending zijner nota en het tijdstip waarop. De Staatscommissie voor den Midden stand, zal indien dit ontwerp tot wet zal verheven zijn, zeker met voldoening op haar arbeid in het belang van den middeostand kunnen terugzien. De oplossing van het crcdietvraagstuk beteekent een groote stap vooruit. Studentenstaking te Utrecht. Gister heeft prof. Simons, de rector magnificus der Utrechtsche Hoogeschool, tot het instellen van een voorloopig onderzoek een bezoek gebracht aan het Tandheelkun dig Instituut en een onderhoud gehad met den lector den heer Grevers. Prof. Simons deelde mede, dat curatoren de zaak in onderzoek zullen nemen. Pensioenwet 1902. Het Hoofdbestuur van de onderofficiers- vereeniging „Ons Belang", heeft naar aan leiding dat de pensioenbedragen, die zjjn vastgesteld bij de wet van 29 Mei 1877, in verband met de nieuwe soldijregeling 1909, geenerlei wijziging hebben ondergaan, aan H. M. de Koningin een verzoekschrift gericht om de pensioenwet 1902 te willen doen wijzigen naar eon bij het verzoek aangeboden voorstel met memorie van toelichting. Tevens is aan Kamerleden kennisgegeven van het aan H. M. aangeboden request. Nogmaals de Schelde-quaestie Reuter seint uit Brussel: In een inter vieuw met het blad Dernièro Houre ver klaarde Ernest Nys, hoogleeraar in het internationaal recht aan de universitoit te Brussel, in zake de forten te Vlissingen, dat Nederland geen recht hooft om een vloot van een met België bevriende en geallieerde mogendheid te beletten de Schelde op te varen. Stationsassistektk S.S. De Bond van Stationsassistonten S.S., hield Zondag te Utrecht een vorgadering, waarin voorloopigc besprekingen plaats haddon over toetroding tot oen federatie van ambtenaarsvereenigen en bonden. Alge meen was men vóór aansluiting bjj een dusdange federatie. Definitief zal worden beslist op een einde Januari te Utrecht te houden vergadering. Omtront de pensioen- quaestie vereenigde de vorgadering zich geheel met do op door den Pensioenbond op 17 November jl. te Utrecht gehouden vergadering aangenomen reBolutio. Verder werd besloten het Bondsorgaan om de drie maandeu te doen uitkomen. Bond rooit Staatspknsionneeri vo. Door het Hoofdbestuur van bovenge- noemdeu Bond is onderstaande molic verzonden aan do Tweede Kamer der Staten-Generaal He' Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensiouneering, goedgekeurd bij Kon. Besluit van '27 September 1902, no. 15, tellende 361 afdeelingcn met ruim 33000 leden en 80 aangesloten Bonden en Vereenigingen; gezien het voornemen der Regeering, om aan de Wetgevende mncht voor te stellen een bedrag van 40 millioen gulden te besteden aan doode weer middelen (versterking der kustverdedi ging); overwegende, dat ous Vaderland zelfs bjj het kleine Denemarken reeds 20 jaren ten achter is inetsociale wetgeving, speciaal wat betreft de wetteljjke verzorgingen van ouden van dagen; overwegende verder, dat door een militaire uitgaaf van 40 millioen, die met de lento wordt 46'/j millioen, de mogenlijkheid van dringend noodzake lijke ouderdom8penBionneering wordt geschaad; dringt er bjj uwe Hooge Vergadering met klem op aan, bedoeld voorstel der Regeering te verwerpen. Verkeniging voor facultatieve Lijk verbranding. Deze vereeniging zal haar |35ste jaar- lijksche algeineene vorgadering houden op Zaterdag '.7 dezer te's Gravenhagc, waarin o. a. aan de orde komt een voorstel om het hoofdbestuur te machtigen den bouw van het eerste Nederlandsche crematorium na onderband8ohe aanbesteding te gunnen. De vereeniging telt thans 1012 leden. Geen Jezuïeten H. B. S. Het Dgbl. van Nbr. spreekt het bericht, in de N. R. Ct. dat de Paters Jezuïeten te Ginneken een R. K. hoogere burgerschool zouden stichten, en dat er reeds een huis voor dit doel zou zijn aangekocht, tegen. De Papendrkchtsche Strafzaak. Door den heer J. van Elk te Dordrecht is het volgende adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Gocft eerbiedig te kennen:

De Eemlander | 1910 | | pagina 1