Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken, MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 utir. De Bilt, 6 December 1910. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. te Riga, laagste 736.1 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 7 De cember 1910. Matige tot krachtige Z.W.- lijko tot Z.O.-lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOP.T Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 m.M. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 46 Jan van Elk, candidaat notaris en rechts kundig adviseur te Dordrecht; dat hy door de uitspraak van het Arn- hemsche Hof in de zaak-Garsthagen geoor deold is op eene wyze die pijnlijker en ernstiger is dan eene veroordeeling tot gevangenisstraf zoude zijn; dat een veroordeelde nog rechten heeft, doch ondergeteckende weerloos tegenover die uitspraak staat; dat hem geen gewoon rechtsmiddel be kend is om hiertegen op te komen: dat hy protesteert tegen en verwerpt de feitelijke overwegingen waarop de psy chiaters hunne conclusies hebben gebouwd en de onjuiste feitelijke voorstelling van ondergeteekende's handelwijzen, zooals die in het Arnhemsche arrest staan vermeld; dat hij zich dieusvolgens tot de Tweede Kamer went met eerbiedig verzoek om gebruik te maken van hare bevoegdheid tot het instellen van een onderzoek of ondergeteekende zich werkelijk heeft schuldig gemaakt aan hetgeen in het rapport der psychiaters en in hot arrest is vermeld dat zulk6 ook is in het Algemeen Belang daar door al die onjuistbedeu een valsch licht op de Papendrechtsche Strafzaak is geworpen. Waarschuwingen en aanmaningen. Bij resolutie van den minister van Financien is o.a. bepaald: De waarschuwingen en aanmaningen ter invordering van de directe belastingen door den ontvanger uit te vaardigen, worden den deurwaarder ter uitreiking ter hand gesteld ol wel, voor de gemeenten, daartoe in het bijzonder aan te wijzen, per post verzonden. Verzending per post heeft mede plaats ingeval de belastingschuldige niet of niet meer woont in een der gemeenten, tot het kantoor des ontvangers behoorende. De verzending per post van waarschu wingen en aanmaningen aan belastingschul digen, niet wonende in den bestelkring van het post- of hulppostkantoor, waarin het kantoor des ontvangers gevestigd is, geschiedt met vrijdom van briefport. In alle andere gevallen geschiedt zy met verrekening van briefport. De waarschuwingen en aanmaningen, welke bij de bestemming per post niet aan het daarop vermelde adres kunnen worden uitgereikt, zullen, zoo spoedig mogelyk, bij den ontvanger worden terugbezorgd. De ontvanger stelt deze formulieren ter hand aan den deurwaarder, die het juiste adres opspoort. Niet alle, doch een 75-tal gemeenten zijn aangewezen voor de uitreiking van. waarschuwingen en aanmaningen per post Het opzienbare Proces. Omtrent de zaak-Wintershoven, waarvoor mr. Van Gigh naar Indië is vertrokken, verneemt uu bet Bat. Nbld. uit Soerabaja, dat de heer Wintershoven, een vermogend man, in 1900 een bezoek bracht aan Indië in zyn qualiteit van toezienden voogd van drie kinderen van zijn schoonzuster, mevrouw Hardey, opj de suikerfabriek Wouoaseh (Probolingo). Aldaar wist Win tershoven haar 100 aandeelen in genoemde fabriek afhandig te maken en weigerde later deze terug to geven, onder voorwend sel, dat hij ze veilig bewaren zou. De waarde was plm. 4 ton. Verder zou hij uit het effectentrommeltje 10 aandeelen in do fabriek Wonolangan (ook in Probo lingo) genomen hebben, voorwendeude niets van die verdwijning te weten, hoewel hij later het dividend op eigen naam bij de factorij der Ned. Handel-Maatschappij incasseerde, en hij na de ontdekking de aandeelen terugstuurde. Hij wist ook f 8000 van mevr. Hardey onder verschil lende voorwendsels los te krijgen en werkte mede onder opga e vau eeu valsche qualiteit aan de statutenwijziging van de oaamlooze vennootschap suikerfabriek Wonoaseh, waardoor de beide grootste aandeelhouders geen invloed op de benoe ming van oen bestuur meer hebben. Daaruit is een aanklacht en een crimineel? vervolging zoomede een civiel proces voortgevloeid. Een proces wordt ook gevoerd voor de Rechtbank te Den Haag omtrent het al of niet tot stand komen van den verkoop van de fabriek Wonoaseh aan den heer Vonck aldaar, en waarbij mrs, Ligtenberg en Loeff raadslieden van gedaagde zijn. De heer Von Freyburg, wiens naam ook in verband met deze zaak genoemd werd, heeft, volgens het Bat. Nbl. met ue voorgaande aangelegendheid niets te maken. DeChristelijke officierenvereeniging. Wy lezen in „het Vad". Bij het conflict tusschen den Minister van Manue en den vice admiraal Van deu Bosch, over de quaestie van den vloot-predikant, is herhaaldelyk genoemd de Nationaal Christen-Officieren Vereeniging, die gesub sidieerd wordt voor het aanstellen van een vlootprcdikant. Daarbij is ook opgemerkt, dat van die vereeniging bijna geen zeeofficieren lid zijn, zoodat er weinig aanleiding was om alleen die vereeniging daarvoor te sub sidieeren, terwijl dit vervolgens geweigerd werd aan den Kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Den Helder en aan de vrijzin nige vereenigiug „Geestelijke Bystand", die er beide om verzochten. Wij ontvingen nu van een onzer lezers een gedrukte ledenlijst van de Christelyke Officieren-Vereeniging waaruit het volgende blykt. De vereenigiug heeft in Nederland 77 gewone en 64 buitengewone leden. Onder al deze leden vindt men van de marine slechts 1 adelborst le kl., 1 reserve- luit. ter zee, en 1 iugenieur van de marine. Met inbegrip van deze 3 telt de vereeni ging onder haar 77 gewone leden slechts 31 officieren, verder 27 gepensionneerdo en oud officieren, 7 reserve-officieren, 7 militie-officieren en 2 landweerofficieren; onder de gewone leden komen ook 3 particulieren voor, onder wie 1 predikant. Onder de 64 buitengewone leden vindt men 32 particulieren, zeven(!) predikanten, (onder wie da. Warners), 1 godsdienst onderwijzer, 1 zendeling, en .2 dames. Behalve hare leden in Nederland heef: de vereenigiug nog 21 leden in het buitenland, voornamelijk in Oost-Indië, onder wie van de marine 1 adelborst le klterwijl verder onder dit 2i-tal niet minder dan vijf zendelingen als buiten gewone leden voorkomen. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat deze door de Regeering met f 2000 voor de behartiging van de godsdienstige be langen der vloot gesubsidieerde vereeniging nóg minder in s'aat is over marine-toestan- den te oordeelen, dan aanvankelijk word vermoed Snuifjes voor Dr. Kuyper. Dr. Kuyper, die in de Tweede Kamer weer het woord voert, alsof er nooit een Lehmann of een Tilly Wescmeyer of een Eereraad had bestaan, heeft na een vernietigende critiek van den heer Patijn, in de bladen nog menig snuifje in ontvangst te nemen. Zou dan nu de van Heeckeren-zaak uit de wen id zijn vraagt de Nieuwe Courant. De oud-gezant zelf, zoo betoogt het blad ten antwoord, is van de baan Maar de tweede hoofdpersoon in dit drama waai van men eenerzijds met den heer van Idsinga de betrekkelijke onbeduidendheid kan erkennen, ander zijds den minister moet toegeveu, dat het ons land in ruimefi kring heeft gediscrediteerd is nog niet yan het tooneel. De man die na de Lehmaun- Westmeijer zaak nog als hoofd eener groote parlementaire partij gehandhaafd wordt, bezwijkt niet onder het verpier terende requisitoir, waarmede de heer Patijn, wiens groote dag het heden ge weest is, hem te lijf ging. Dr. Kuyper moge om zijn onoprechtheid door dien afgevaardigde met den geesel van zijn eigen driestarren tot bloedens toe ge striemd zijn hij moge van den verant woordelijken minister van thans het meest volkomen démenti hebben ont vangen achter zijn „ambtsgeheim" kruipt hij terug. Men heeft mij 40 jaar lang rattekruid toegediend, zei hij kwaadaardig; ik ben nu legen dat ver gif immuun. Dat is alles wat wij uit dr. Kuyper's mond vernamen. Met het geheim, dat geen geheim meer is en dat hij, nu schijnbaar zoo correct, in zijn lijfblad telkens gebruikt en misbruikt heeft tot het vertroebelen der openbare meening, tracht hij thans zijn naaktheid nog te dekken De derde hoofdpersoon bereikte heden, naar men mag aannemen, het hoogte punt van zijn ministerieel succes. De heer Van Swinderen heeft geen beteren afloop dezer „affaire" kunnen wenschen. Terecht heeft de heer Patijn zijn prachtig gedocumenteerden, met het fijnste politieke en redenaarstalent toe- gerusten aanval besloten met een scherpe aanwijzing vau het gevaar, waaraan de Van Heeckeren-zaak ons land heeft blootgesteld Verblijdend is de eenstemmigheid waarmede ons Parlement op een dag die hen tot blij vende eer zal strekken, deze zaak heeft afgedaan. Men heeft begrepen, van rechts en van links, dat de parlemen taire triomf van den minister van buitenlandsche zaken in dezen een landsbelang was. Het was een spannende dag, dien de minister met bewonderenswaardige takt besloten heeft. Uit de Nieuwe Rotterd. Ct.: Zoo minister Van Swinderen de kas tijdende hand niet ophief, evenmin sprak hij voor dr. Kuyper het verlos sende woord. Niet de minste roeping gevoelde hij blijkbaar, een protest te doen hooren tegen het vernietigende oordeel, door den heer Patijn over den formateur vau een geestverwant kabinet uitgesproken; hij, die de verzekering gaf, de zaak tot in alle details tc kennen dong geen syllabe af op de lezing, dooi den afgevaardigde voor Zierikzee betref fende de door dr. Kuyper gespeelde rol gegeven Hij liet zich over die rol niet uit; hij ging dit punt stilzwijgend voorbij; zijn feitenkennis gaf hem geen materiaal, zijn rechtvaardigheidszin geen prikkel om tegen 's heeren Patijn's voorstelling op te komen. Hetgeen een vorig jaar bij de decoratiegeschiedenis gebeurde herhaalde zich thans op nog sprekender wijze: de regeeriug liet ganschelijk na, den „van God gegeven" leiner de reddende hand toe te steken. Naar aanleiding van mr. Patijn's rede zegt de N. R. Ct. onder meer Er was een sympathieke stijging van welwillendheid en zachtheid in de passage: ..Zaten er niet in dat kabinet van 1901 „mannen van eer", „mannen van plicht', een De Marez Oyens, een Bergansius, een Elais Doch de warme woorden vielen als hagelsteenen neer op hem, die naast mr. Patijn gezeten was en wiens naam nochtans naast dien der mannen van eer en van plicht niet genoemd was geworden. En dan: een nieuwe wending de klank van de stem werd koel, ja hard en snijdend. Was hier niet die geest van onwaarachtigheid werkzaam geweest, die ons publieke leven vergiftigde, die met onwaarheden moet trachten uit de impasse te gera ken De namen van zooeven waren vergeten, aller blikken richtten zich op den heer Kuyper. En zulk een zware doem, zulk een vernietigend vonnis schenen de laatste woorden, dat de voor zitter geheel vergetend, dat daar geen onparlementair woord gesproken, geed naam op afkeurende wijze genoemd was - naar den hamer greep en den heer Patijn verzocht zich te matigen. Yele leden der linkerzijde protesteerden tegen deze voorzitterlijke tusschenkomst en terecht 1 Maar niets had beter kun nen bewijzen dan deze zenuwachtige onhandigheid, dat niemand in de gan- sche vergadering twijfelde, wie de geest der onwaarachtigheid, die bron van alle phantasieën en geruchten was. Ter Waarschuwing. De Utrechtsche Rechtbank veroor deelde gister den 35 jarige veehouder J. H. van -Schaik te Loosdrecht, wegens melkvervalsching tot 3 maanden ge vangenisstraf, met last tot openbaar making van het vonnis op kosten van beklaagde in het „Nieuws van Vreeland". De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van een tapper te Amersfoort door de rechtbank te Utrecht niet-ontvankelijk verklaard in zijn boo- ger beroep van zijn veroordeeling op 14 Maart 1910 wegens drankwetovertreding door het kantongerecht te Amersfoort, aangezien dit een dag te laat was aan- geteekend. De requirant voerde aan dat hij op 28 Maart op de griffie van het kanton gerecht was geweest, maar deze toen gesloten had gevonden, daar het toen tweede Paaschdag was, weshalve hij eerst den volgenden dag appèl had kunnen aanteekenen. De llooge Raad overwoog, dat alleen de Zondag is uitgezonderd van de dagen, waarop de griffie geopend moet zijn en de termijn van beroep, welke 14 dagen is, niet kan worden verlengd. Het beroep werd dus verworpen. KANTONGERECHT. Door den Kantonrechter alhier zyn de navolgende vonnissen gewezen: Straatschenderij. S. V. f 8 of 3 d. S. K. f3 of 3d. R. N f 3 of 2 d., allen te Spakenburg. Trekdier onbeheerd laten staan. G. B. tc Nijkork, f 2 of 2 d. Nachtelijk bureugerucht verwekken. J. W. f 3 of 3 d. H. W. f 3 of 3 d. J. H. f 3 of 3 d. H. v. d. K. f 3 of 3 d., allen te Soest. Dronkenschap. 6e herh. A. v. d. S. zwervend, 3 w. hecht. 3e herh. J. J. 3 w. hecht. 2e herh. M. C. v. K 14 d. hecht. D. v. S. f lof 1 d. H. W. G 15 of 3d. A. ten II. f 3 ot 3 d. G. M. f 3 of 3 d. H. F. f 5 of 3 d. H. VV. v. 't R. (3 of 3 d. F. W. f 3 of 3 d, allen te Amersfoort. II. D. te Soest, f 3 of 3 d. C D. L. te Amsterdam f 3 of d. J. D. te Amsterdam f3 of 3 d. Kippeu op bezaaiden grond laten loopen. A. v d. P. te Amersfoort f2 of 2 d. Op bezaaiden grond loopen. G. F. f3 of 3 d. P. v, d. B. f3 of 3 d. G. v. W. f 3 of 3 d, allen te Hilversum. Op verboden grond loopen. A. W. te Hilversum f 5 of 3 d. M. S. f 5 of 3 d. A. v. d. B. f3 of 3 d. J. K. f3 of 3 d. allen te Soest. E. V. te Voorthuizen f 3 of 3 d. A. B. te Voorthuizen f 2 of 2 d. J. L. te Leusden f 3 of 3 d. J. v. D. te Amersfoort f 3 of 3 d. W. v. E. te Amers foort f5 of 3 d. Het zich met'strikken in het veld be vinden. G. W. te Amersfoor f 2 of 2 d. en verbeurdverklaring v. d. strikken met last tot vernieling. Pogingen aanwenden om wild te be machtigen met een strik. J. v. D. to Amersf. f 10 of 5 d. en idem strik. Visschen zonder acte en vergunning. Th. v 't E. te Amersfoort gepl. bij her haling 2 X f 2 of 2 X 2 d. en verbeurd- verkl. kruisnet met last tot uitlevering subs, f 1 of 1 d. hechtenis. Niet zorgen dat de hond die zij by zich hebben in het veld geen wild opspoort. G. L. f 5 of 4 d. L. L. f 5 of 4 d. Boiden te Soest. Zich met geladen geweer in het veld bevinden zonder acte gepl. by herhaling 7 dagen hechtenis en verbeurdverkl. geweer, met last tot uitlevering J. W. te Soest, subs, f 3 of 3 d. hechtenis. Wild vervoeren in het veld, gepl. bij herh 7 d. en verb, verkl. fazant met bevel tot uitl. J. W. te Soest subs, f 2.50 of 2 d. Middelen aanwenden om wild te be machtigen met een strik. H L. teEemnes f 10 of 5 d. en verbeurdverkl. haas en strik met bevel tot vernieling strik

De Eemlander | 1910 | | pagina 2