DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 288. VRIJDAG 9 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE MLANDER. Hoofdredacteur R. G. K IJ KE1V8. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. (5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE Hti« 6. Telef. latere. 16». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam O EEN CHRISTENEN Hot doet weldadig aan, te midden van de vele kerkgenootschappen, sekten, ver- eenigingen, enzwaarvan de leden, duor verschillende leerstellingen,die, uitvindingen van kamergeleerden, veelal met de leer van Christus niets te maken hebben, of ook wel lijnrecht daartegen in gaan, ver deeld, elkaar verketteren, twisten over het ware geloof, zich als de Farizeeërs weleer, uitverkorenen noemen en meer onstichtelijke dingen begaan; het doet weldadig aan, zeggen we, te midden van al die combi naties er een te ontmoeten, die vóór al het andere de christelijke liefde in de practijk beoefent en daardoor wellicht nader tot Jezus staat dan een andere. "We hebben hier het oog op het Leger des Heils, met zijn barmhartigheidsposten in de achterbuurten van de groote steden, waar mannelijke en vrouwelijke officieren van het Leger verblijf houden, wier taak het is de bewoners voor een beter leven te winnen. Zij doen dit niet door preekeu of redeneeren, maar door practisck liefde betoon. De barmhartigheidszusters gaan in die arme buurten van huis tot huis en verleenen hulp, overal waar zij kunnen; zij helpen zieken verplegen, vertroosten de stervenden en zijn de raadgeefsters en vriendinnen der armen in elk opzicht. Waarom we dit hier in herinnering brengen Omdat den heilsoldaten van roomsch- katholieke zijde den christenuaam is ontzegd. Men leze slechts wat het r.-k. Huisgezin schrijft. „De Minister van Koloniën heeft in de Kamer verklaard, dat de Iudische regeering het Leger des Heils moet beschouwen als ecu Christelijk genoot schap, de Heilsoldaten als Christenen. „Deze verklaring verbaast in den mond van een Christen Minister. „Dat men aan inlanders, die lot het Heilsleger toetreden, dezelfde rechten wil toekennen, als aan gedoopte iulan ders, kan een zaak van beleid en bil- lijkbeid zijn. „Wij maken daar niet do minste aanmerking op. „Maar daarom gaat het toch uiet aan, het Heilsleger en Christelijk genootschap, Heilsoldaten Christenen te noemen. „Dat gaat niet zoolaug men hieraan vasthoudt, dat wie niet gedoopt is, nooit en in geen geval Christen kan zijn. „Minister De Waal Malefijt houdt hieraan natuurlijk vast. „Welnu, waarom dan de voor den Christennaam krenkende afwijking? „Stel, zoo ge wilt, Heilsoldaten voor de wet met Christenen gelijk, maar geef ze geen naam die ze niet mogen dragen, dien men misbruikt door hem ook hun toe te kennen!" Men is wel zoo genadig de Heilsoldaten voor de wet met Christenen gelijk te willen stelleu; welk een goedheid! Zou het Huisgezin echter niet lievor aan een ander het oordeel laten, wie beter Christen is haar redactie of een Heilsol daat? Dat zou stellig getuigenis afleggen van minder geestelijken hoogmoed. Frankrijk. De Fransche bladen ziju zeer veront waardigd over een bericht uit Petersburg, door het Nowoje AVremja verspreid, als zou hot Russische ministerie van marine bereid zijn, in te gaan op een voorstel van de firma Krupp uit Essen, om de fabrie ken en werven van Mariopol over te nemen, en daar in de toekomst pantsers voor Russische zeeschepen te bouwen. De Fransche en Engelscho bladen zien hierin een voorteekeu dat de Duitschers geheel de Russische schepen zulleu gaau bouwen. Het geld waarmede zij betaald worden, zeggen zij, zal evenwel hoogst waarschijnlijk in Frankrijk en Engeland geleend worden, en zoo zullen deze landen den zak der Duitsche scheepsbouwers spekken. Het Nowoje Wremja zelf is ook boos en vraagt wat er wordeu zal van de Russische fabrieken in Izhonia, met huu 12 millioen gulden kapitaal, indien de Duit schers met regeerings steuu in het zuiden des lands fabriekeu gaan oprichten. Een anonieme gever heeft aan het Fransche ministerie van Marine oen som van 100.000 fres. ter hand gesteld als belooning voor den uitvinder van een toestel waardoor het aan de bemanniug vau gezonken onderzeebooteu mogelijk wordt gemaakt de booten te verlaten, de opper vlakte van het water te bereiken en zich daar drijvende te kunnen houden. De Minister van Marine, admiraal Boné de Lapeyrère, heeft diontongevolge een prijs vraag hierover uitgeschreven, waaraan alle Fransche onderdanen kunnen deelnemen. Voorwaarde voor het toekennen van den prijs is dat de „Conseil supérieur de la marine" gunstig over de uitvinding oordeelt en het toestel op alle onderzoebooten van deu Staat zal worden ingevoerd. Duitsciiland. De Duitsche regcering heeft in den rijksdag een nederlaag geleden, doordat deze bij de behandeling der wet op de Kamers van Arbeid in tweede lezing het voorstel heeft aangenomen, dat ook secre tarissen der vakvereenigingeu verkiesbaar maakt voor de Kamers van Arbeid. "Wanneer dio bepaling in derde lezing niet wordt te niet gedaan, dan zal do regeering het wetsontwerp waarschijulijk intrekken. Minister Delbrück betoogde, dat hij het nut der secretarissen van vakverceniginger. geenzins onderschat. Zij ziju do raadslieden der arbeiders, die den werklieden den weg wijzen door de ingewikkelde dwaalwegeu der sociale wetgeving Zij zijn als het ware de advocaten der atbeiders. Welnu, za! men ooit aan den advocaat eener partij zitting geven in de rechtbank? Niettemin hoeft de rijksdag het voorstel aangenomen. Volgens het te Metz verschijnende blad Le Messin werd Woensdag in een huis in de Medardusstraat aldaar een sergeant door iwee andere militairen in hechteuis genomen, toen hij juist 500 Mark in ontvangst zou nemen voor d? uitlevering van een geschutdeel aan een Fransch spion. De sergeant heeft onmiddellijk schuld bekend. Spanje. Het Ferrerproces zal nogmaals in do Spaansche Kamer worden besproken. Na een langdurige eonferentio n.l. tusschen den eersten minister Canalejas en Graaf Roma- nones werd officieus kennis gegeven, dat de regeering had goedgevonden, dat het door do republikeinen voorgestelde debat de volgende week zou plaats hebben. Rodrigo Soriano en Melquiades Alvarez zullen het woord voeren namens de republikeinen, Eduardo Dato, oud-president van het Congres, zal optreden als woordvoerder der conservatieven. Hoewel nog niet zeker, is hot toch vrij waarschjjulyk, dat ook de gewezen ministers Maura en La Cicrva zich in het debat zullou mengen, temeer daar de republikeinen hen van een gerechtelijkeu moord willen beschuldigen. Op eeu bijeenkomst van conservaticvcu besloten de leiders collectief de verantwoor delijkheid op zich te nemen voor de terecht stelling van Ferrer. Er is dus een hartstochtelijk debat te wachten, dat het huidige kabinet echter met de grootste kalmte te gemoet kan zien, daar hot geheel buiten de quaestie staat. Het zal dau ook slechts tusschcnbeide treden, wan neer de koninklijke regeeriug in het debat mocht worden gebracht. Portugal. Uit Portugal komen geen gunstige be richten over de stemming in de nieuwe republiek. Volgens een berichtgever van de Times maakt de regeering zelf zich een weinig ongerust. De voornaamste grond tot bezorgdheid over het heil van den staat is| gelogen iu het ontzaglijk groote aantal stakiugen. De regeoring werkt bemiddelend en weet zoo telkens een staking bij te leggen, maar telkens broekt er ook weer een nieuwe staking uit. De Times-berichtgever gelooft dat die stakingen een govolg zjjo vau de alom heerschende ontevredenheid in den lande: iedereen had gedacht dat ua de revolutie en de omver werping van het koningschap een gouden tijd aanbrakBovendien stijgt de pry's van alle levensmiddelen, ten eerste ten gevolge van de door stakingen afgedwongen loonsverhoogingen, ten tweede door de strengheid waarmede wordt gewaakt tegen smokkelarij cu ontduiking van invoerrechten en andere belastingen. Het gevolg is dat de pers aandringt op afschaffing van alle invoerrechten op levensmiddelen. Bovendien is men ontevreden dat de rogeering haar al te gemakkelijk gegeven beloften niet kan nakomen: zoo was beloofd, dat de scheiding van Kerk en Staat 15 Nov. ingevoerd zou ziju, maar natuurlijk is daarvan niets tcreclugekomeu. Zulk- dingen makeu do menschcn boos. Zweden. Ook in Zweden is het defensievraagstuk aan de orde. Iu September 1907 werd een commissie benoemd, die rapport had uit te brengen over de nationale verdediging. Dit rapport is thans verschenen. De commissie verklaart daarin, dat de defensie thans een groot deel van de Staatsinkomsten vorslindt, en dat het daarom noodzakelijk is het evenwicht tusschen inkomsten en militaire uitgaven te her stellen. De commissie is verder van oordeel, dat Zweden in do eerstvolgende acht jaar, jaarlijks 98 millioen kronen aan zijn natio nale verdediging kan besteden. Voorgesteld wordt over te gaan tot den aankoop van vier nieuwe slagschepen en vier nieuwe torpedojagers en tot de op richting van een sectie voor de militaire luchtvaart, de draadlooze telegraphie en het bestudeeren van de doelmatigheid van vliogtuigen in tyd van oorlog. De Studentenstaking te Utrecht. Gisteravond hebben wij, dus schrijft het Hbld., een onderhoud gehad met een sedert jaren te dezer stede geves tigde tandarts Doordat hij jongelieden voor het praetische examen bekwaamt, heeft onze zegsman de voeling met het Tandheelkundig Instituut onderhouden en de ondervinding der candidaten medegeleefd. Ook hij keurde met klem van argu menten de organisatie af van het tand heelkundig onderwijs, welke de macht in enkele handen en de laatste jaren in handen van één man centraliseert. Reeds lang is over den toestand ge klaagd. In 1902 n.l. werd reeds bij curatoren vau de Utrechtsche Univer siteit en bij den Minister van Binneu- landsche Zaken eeu klacht ingediend, ten gevolge waarvan een examen ver nietigd werd. Na dien tijd, verzekerde onze zegsman, zijn vele examens afge nomen, waarbij minder de bekwaam heid van de candidaten, dan wel per soonlijke overwegingen bij deu heer Grevers golden om iemand te doen slagen. Door de wijze van examineeren ontbreekt somwijlen de waarborg, dat de geslaagden bekwaam zijn om de practijk iu te gaan Toch is dit laatste voor een goede tandheelkunde iu ons land, voor patien ten en voor tandartsen zelf, van groot belang. Candidaten die elders, d. w. z. niet aan het Instituut te Utrecht, ge studeerd hebben, die bijv. in de praktijk- een uitnemende opleiding hebben ge noten, die hen werkelijk voor prakti- seeren klaar gemaakt heeft, worden bij het examen door den heer Gevers altijd gedwarsboomd. Men kan van vele gevestigde landartsen hetzelfde verne men. Al is het examen te Utrecht geen instituuts- maar Staatsexamen, toch gaan voortdurend de Utrechtsche studenten, die aan het Instituut werken, voor. Als een bewijs van den vreemden toestand werd ons verteld, dat candi daten die reeds eens of meermalen aan een examen zich onderworpen hebben en toen drie of zes maanden kregen, steeds op een oproeping wachten, ter wijl hun tijd lang verstreken was en anderen die nooit afgewezen waren, wel werden geëxamineerd. Na wat wij gisteren vermeld hebben, kunnen wij veel van het ons medege deelde achterwege laten. Alleeu kan het nuttig zijn te vermelden, dat vol gens onzen zegsman aan het Instituut bovendien het praetische onderwijs te wenschen laat, en door onoordeelkundige inrichting de candidaten niet genoeg zaam voor de praktijk schoolt. Zonder de noodige ervaring en routine mag men de jonge tandartsen niet op het publiek „loslaten". Tegen de wijze van examineeren hoorden we ernstige klachten inbrengen. Een ongelukkig ding noemde onze zegsman die ééue examencommissie, waarin de directeur van het Instituut het domineerende lid is. Laat drie be voegden, zoo zeide hij, die buiten het Instituut staan, de examens afnemen. Maak de examens desnoods veel zwaar der, maar maak ze vrij van invloeden,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1