DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 290. MAANDAG 12 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG. DE EEMBODE EN DE VRIJMETSELARIJ. BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur R. O. KIJ liENS. Bureau: KLKINE HaA« 6. Telet. Interc. 183. Abonnementsprijs Prijs der Adyertentiën Per jaarf 4.-. Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amorsfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam In de Eembode zijn de artikelen over de Vrijmetselarij ten einde anonieme ingezonden scheldstukken van den eersten den besten X zijn natuurlijk beneden onze aandacht en men moet verbaasd staan over de onwetendheid of driestheid waarmee de redactie haar publiek wil inlichten. Terwijl ieder beschaafd mensch tegenwoordig het doel der orde kent, men al de zoo genaamde „geheimen" voor enkele stuivers uit boeken kan vernemen, worden in de Eembode nog eens als versch opgediend alle fantastische en kwaadwillige verhalen, in vroeger eeuwen door de priesterschap verzonnen. De schrijver had waarlijk beter gedaan met de pauselijke bibliotheek eens te raadplegen; daar weet men precies wat de vrijmetselarij is, wat ze wil, wat hare zoo genaamde geheimen zijn, enz. Dan had hij niet zijn toevlucht behoeven te nemen tot dubbeltjes sensatie-litteratuur. Hoe onzinnig do artikelen der Eembode zijn, kan alleen reeds hieruit blijken, dat de vrijmetselaars daarin zeer vriendelijk worden aangeduid als aanstichters tot koningsmoord. Als men even wil bedenken, dat prins Frcderik der Nederlanden gedurende vijf enzestig jaar Grootmeester Nationaal der Orde iu Nederland is geweest, dat prins Alexander, broeder van onze Koningin, dezen als zoodanig is opgevolgd, dat ver schillende vorsten in Europa tot de orde behooren of behoorden, of daarvan Groot meesters zijn of waren, dan zal men hot onzinnige van die bewering spoedig inzien. Koning Oscar II van Zweden schreef: „Ik ben reeds ruim 50 jaren vrijmetselaar en ik moet verklaren, dat deze vereeniging hooger in mijne schatting staat dan elke andere vereeniging. Ik heb de vrijmetselarij en alles wat daarmede in verband staat, hartelijk lief". En Ernst II, Hertog van Saksen-Coburg Gotha sprak de volgende woorden: „De vorsten zijn geboren vrijmetselaars, want hun plichteu zijn niets meer en niets minder dan mafonm'eke". De vrijmetselaar trouwens eerbiedigt juist in het hoofd van den Staat, onver schillig welke de regeeringsvorm zij, het verheven karakter van den vertegenwoor diger van het hoogste gezag. Verder heet het, dat de vrijmetselaren het op de verwoesting van den godsdienst toeleggen. In' de eerste plaats zij opge merkt, dat de vrijmetselarij niets wil ver woesten en in de allereerste plaats den godsdienst niet. Maar, wat velen voor „godsdienst" aan den man zoeken te brengen, is in het oog van anderen slechts bijgeloof, slechts onderwerping aan clericaal despo tisme. Godsdienst vraagt de vrijwillige erken ning van religieuse waarheden; het cleri- calisme eischt onderwerping, ook van den niet-overtuigde, wil beïnvloeding van de staatsorganen door kerkelijke leerstellingen. Eerlijke godsdieustige overtuiging dwingt tot eerbied; het machtsverlangen van den clericaal maakt een krachtig „halt" noodig. Maar de vrijmetselarij als zoodanig be moeit zich met dit „halt" toeroepen niet. Uit den aard der zaak zijn de vrijmet selaren min of meer vrijzinnive beginselen toegedaan hoewel de Loge ook anti- revolutionnaire en roomscbe leden telt en gruwen zijn van de tyrannie. En in do eerste plaats van de tyrannie des geestcs, aan welke tyrauuie de room- sche clerus zich schuldig maakt. De roomsche mag er geen vrijheid van geweten op nahouden. Paus Pius IX vaardigde den 8 Decem ber 1864 de encycliek Syllabus errorum uit, die de volslagen verslaving van den menschelijken geest wil. In deze encycliek staat o.a.: „De vrijheid van geweten, en de vrijheid van godsdienstige vercering, die als ieders ïecht erkend zouden kunnen worden, worden als een zielvcr- dervende en onzinnige meening ver oordeeld". Schiijven, zooals men denkt, mag men ook niet. Nog dezer dagen lazen we in de Limburger Koerier een sommatie aan de roomsch-katholieke kerkelijke overheid om tegen de Maasbode eens op te treden en „in het belang der katholieke zaak, aau die eigendunkelijke verketteringsmethode van een tot canonnick vonnissen niet be voegde nu op doorslaande wijze eens een einde te maken". Lezen wat men zelf wil. mag men al evenmin. Nog onlangs is hier ter stede in een vereenigiug door den geestelijken adviseur gewaarschuwd geen neutrale bladen te lezen. Uit vrees natuurlijk; want het lezen van niet-roomsche lectuur zou den minder ontwikkelde aan het denken kunnen brengen en dau was het vermoe delijk uit met de macht van den clerus. Van zulk een tyrannie is ieder vrij man, ieder ontwikkeld mensch een vijand en als zoodanig zijn vrijmetselaren en clericalen elkanders tegenvoeters. Maar dat is heel iets anders dan de beschuldiging van iets tegen den godsdienst te oudernemen. Vernietigers van de R. K. kerk zijn zij al evenmin. Hot ligt niet in den aard van hun werkkring en, gesteld een oogenblik dat dit zoo ware, dan zouden zij in de tegenwoordige tijden gerust vacantie kunnen nemen, want niemand die dit werk zekerder verricht dan de tegenwoordige paus. Men leze maar eens de encycliek tegen het modernisme. Waarom toch, vraagt men zichzelf onwil keurig af, moet het doel dor vrijmetselaars steeds weer bij onontwikkelden verdacht worden gemaakt, terwijl toch ieder, die er belang in stelt, kan lezen de statuten der orde, die vermelden dat: „Zij bedoelt de bevordering van de veelzijdige, harmonische ontwikkeling der menschheid, te beginnen bij het individu. Zij leert als eerste raenschenplicht toe wijding, zoo noodig zelfopoffering aan het welzijn dor gemeenschap. Zg zoekt op, wat de mcnschen en volken verbindt en tracht weg te nemen, wat do geesten en gemoederen verdeelt. Zij streeft naar de toepassing van deze beginselen in het maatschappelijk leven en verleent rnede- werkiug en steun overal, waar men op denzelfden grondslag het welzijn van de maatschappij poogt te bevorderen." Wie zulk een schoon doel verdacht tracht te maken veroordeelt zichzelf. Turkije De Osmannische Lloyd verneemt uit Jerusalem, dat de Droezen, dio reeds sedert vier maanden in openlijken opstand tegen do Turksche regeering zij, Bteeds stout moediger beginnen op te treden. Zoo heb ben zg Woensdag, om den dood van hun Sjeik, die door de troepen van Sami Pasja geëxecuteerd werd, te wreken, een beduï- nendorp overvallen en de geheelc Turksche bezetting ervan, benevens meer dan honderd Arabische christenen, uitgemoord. Een telegram uit Damas meldt, dat een troep bereden Droezen het station van Katrane op de lijn vau Hedsjez, ongeveer 130 kilometer ten zuiden van Deera, hebben aangevallen. Zij maakten zich van het station meesteren vernielden de spoorbanen. Zeven bataljons van het derde legerkorps zijn naar Yemen vertrokken. Nog acht andere benevens verscheidene bataljons van het eerste korps, zullen volgen, terwijl ook de divisie die te Tzebizonde staat, naar het terrein der vijandelijkheden zal worden gezonden. Officieele telegrammen noemen den toestand in het noorden van Yemen ernstig. Er staan niet minder dan 25.000 opstandelingen in het veld, onder bevel van den Iman Yabia. Eon later bericht meldt, dat een deel der Christen bevolking, der ambtenaren en van het garnizoen van Kevoc is vermoord geworden door 50.000 plunderende Bedouï- uen en Droezen, die bovendien den trein naar Medina deden ontsporen. Spanje. De gemeenteraad van Madrid heeft besloten een som van 100.000 peseta's beschikbaar te stellen voor den bouw van eeu cremotorium op de centrale begraaf plaats. Dit is dan het eerste crematorium dat in Spanje wordt opgericht. Amerika Het plan was in 1913 een wereldten toonstelling te New York te houden. Het komitee, dat met 't onderzoek van de kansen van slagen eener dergelijke onder- nemiug belast was, heeft nu echter ongunstig gerapporteerd. De tijd tot voorbereidiug wordt te kort geacht. De geldmiddelen zullen niet kunnen worden opgebracht. Deze tentoonstelling zou die van San Francisco, en ook do misschien nog te New Orleans te houden tentoonstelling, schade berokkenen en de verkeersmiddelen en hotels in New York waren niet in staat om deu aandrang van vreemdelingen te kunnen beheerschen. Ook wee? de commissie er op, dat een door de tentoonstelling kunstmatig opge wekte „boom" wel eens door een reactie zou kunnen worden gevolgd. Ten slotte zegt de commissie nog, dat aangezien bet tentoonstellingsplan was opgekomen naar aanleiding van het denkbeeld eener waardige viering van het 300-jarig bestaan van New York en volgens de laatste onder zoekingen het zeer twijfelachtig is, of New York wel in 't jaar 1613 is gesticht geworden, het jaar 1913 als tijdstip van de driehonderdjarige viering eveneens dubieus werd. Een beslissing is op dit rapport nog niet gevallen, maar men verwacht als vrij zeker, dat we een wereldtentoonstelling minder zullen hebben. Uit New York wordt aan The Daily Telegraph bericht dat de politie-autoritei- ten vastbesloten zijn zoolang invallen te doen in al de wijken in de stad, waar do meerderheid der bevolking uit buitenlau- ders bestaat, tot zg de helschc organisatie, bekend als de „Zwarde Iiand", die kinderen steelt, kleine kooplieden brand schat en zich nu en dan aan moorden schuldig maakt, totaal zal hebben uitgo- rooid. Uit een onderzoek, ingesteld door het Italiaanscho bureau van de New Yorksche politie moet gebleken zjjn, dat in de hoofdstad een centraal-bureau van do Zwarte Hand is gevestigd, dat, wat haar optreden betreft, groote overeenkomst vertoont met do Italiaansche Comorra en dat .vertakkingen heeft in verschillende groote Amerikaan8cho steden. Commissie Leoerbezuinioino, De samenstelling der Commissie van legerbezuiniging gevolg van de aan neming der motie-Marchant is naar men bericht als volgt: Uit de Eerste Kamer zou zitting heb ben, behalve de heer 't Hooft, voorzitter, de heer Vermeulen; uit de Tweede Kamer de heeren Duymaer van Twist, Marchant, De Geer, Van Vuuren, Verbey en Ter Laan. Voorts als financieel-administratieve specialiteit de heer Lauibrechtsen Van Ritthem, te Amsterdam, dio dus het eenige niet parlementaire lid van de commissie zou zjjn. Het voornemen is tevens aan de com missie enkele adviseerende leden toe te voegen. Aanvankelijk zou de heer Vliegen aan gezocht zijn, doch de fractie der S. D. A. P. stond er zeer terecht op, dat haar lid de heer Ter Laan, die van de niet mili taire leden der Kamer stellig het best van legertoestanden op de hoogte is, zou wor den opgenomen waartegen in den be ginne van zekere zijde ernstig bezwaar bestond. Dk nota over Kustverdediging. Sedert enkele dagen is de door de Regee- ring toegezegde Nota met betrekking tot het wetsontwerp in zake het 40 millioen- fonds in behandeling bij het Departement van Oorlog. Het ontwerp werd samenge steld door den chef van den Generalen- en dien van den Marinestaf. Niet volstaan is met oen kort uittreksel te geven uit het geheime Rapport van 1904, doch getracht, is volgens de Avp. aannemelijk te maken dat aan do voor gestelde voorzieningen behoefte zou be staan. Mr. Van Everdingen gearresteerd. Mr. Van Everdingen, die verlof had gekregen in verband met een faillissement zaak te Delft, waarin hij curator was, is den 13n November te Tandjong Pnok gearresteerd toen hij per Rumphius aan kwam. Hij bevindt zich thans in voorloopig arrest. Kilometerboekjes. Naar wij vernemen zal binnenkort van wege de Staatsspoorweg Maatschappij een oveizicht verschijnen van de voornaamste bepalingen der nieuwe reizigcrBtarieven.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1