WEERBERICHT. Thermometerstand LANDBOUW. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 12 December. 1910. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te Haparanda, laagste 732.0 te Valencia. Verwachting tot den avond van 13 De cember 1910. Matige tot krachtige Z.O.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. {Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 754 m M. Vorige stand te 12 uur 749 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 52 Hierin zal o.a. de volgende mededeeling voorkomen „De in 1910 afgegeven kilometerboekjes „van 5000, 1000 en 500 K.M. zijn niet „geldig op de lijnen van H. IJ. S. M.;zg „kunnen evenwel, zoolang hun geldigheids duur niet is verstreken, op de stations „van S. S., N. C. S. en N. B. D. S. tegen „nieuwe boekjes worden ingewisseld, waarbg „de prijs, betaald voor de nog ongebruikte, „mits niet uit een vorig boekje overge schreven kilometers, in mindering wordt „gebracht van den prijs van het nieuwe „boekje." Tweede Kamer. De Papendrechtsche strafzaak heeft haar intrede gehouden in de Kamer. De heer Limburg voerde er eerst het woord over. Hij begon met op te merken dat het vonnis van het Arnhem6che Hof, hoe gemoedelijk ook, de openbare meening allerminst had bevredigd en als voornaam- Bten indruk had achtergelateneen heiligen afschuw bij 't publiek om als getuige in strafzaken op te treden. Nadat hg voorts even had nagegaan hoe eigenlijk in elke phase van deze zaak telkens weer fouten zijn gemaakt, wees hij op de fout die, in de laatste phase, gemankt is door den rechter commissaris, namelgk dat deze de getuigen er niet op had gewezen dat zij den psychiaters niet behoefden te ant woorden. Ons strafproces kent trouwens niet het maken van getuigen tot object van onderzoek; dit kan wel eens een enkele maal goed zgn maar dan moet het omkleed zijn met behoorlgke waarborgen, ook wat de rechten van den verdediger belangt. En in elk geval is een psychologisch ondeizoek van getuigen uit den booze. Een tweede fout was, volgens den heer Limburg, dat het rapport niet absoluut ge heim was gebleven, al had de Minister waarvoor hij sprekers hulde ontving uit voerige pubicatie voorkomen. Terecht merkte hiertegenovor de heer L o h m a n op dat men, zulk een rapport geheim hou dend, recht zou gaan doen op geheime sukken, maar dat daaruit dan ook blijkt hoe verkeerd zulk een psychiatrisch onder zoek van getuigen is. Overigens concludeerde de heer Limburg dat de psychiatrie als hulpmiddel van de wetenschap, zeer tot zijn leedwezen, in discrediet was gebracht door het misbruik dat er in deze van was gemaakt. Doch ook het prestige van de rechterlgke macht was geschaad, Zijn de deskundigen, zoo vroeg spreker, niet wellicht beïnvloed door de atmosfeer die het O.M. te Dordrecht heeft verspreid, een atmosfeer die de rechtbank aldaar zóó zeer heeft bcheerscht, dat door haar aan mr, Dicke geen failhssementszaken meer werden gegeven en geen gelegenheid meer werd gegund om op te treden als reebter- plaatsvervanger? Is het betamelgk, dat een vertegenwoor diger van het O.M.gelgk die van het Arnhemsche Hofopenlijk verkondigt dat een paar personen (Eykelenboom en Knop pers) onschuldig zijn veroordeeld tot in hoogste instantie? Onze rechterlijke macht is, zoo besloot de spreker, te lang ver van het volksleven gebleven. Zij is blijven troonen op een hoogte die ze zelve te hooger maakte, naar mate de plaats van haar vestiging kleiner is, met het gevolg dat ons volk meer ver trouwen heeft in do hoogere dan in de lagere colleges. Spreker hoopte dat de Miuister meer en meer zou zorgen voor toevoer van frissche krachten aau onze magistratuur, opdat weldra te tegenwoordige tijd ver achtar ons zou liggen en herdacht zou worden als een toestand van Insania Papondrechtensis. Mr. Limburg vroeg den Minister van Justitie te verklaren, dat voortaan een getuige alleen met zgn uitdrukkelijken wil zal kunnen worden onderzocht door psy chiaters; dat het rapport der psychiaters het intellectueel eigendom der justitie zal blijven en dus niet gepubliceerd mag wor den; en dat het onderzoek door psychiaters niet mag ontaarden in een psychiologisch onderzoek en allerminst in een psychiolo gisch onderzoek van de zaak. Ook de heer Lobman brak de straf over het onderzoeken van getuigen door psychi aters, dat hg zelfs zóó bedenkelijk achtte, dat hij den Minister een wetswijziging te overwegen verzocht, om herhaling te voorkomen. To voorkomen namelijk dat de rechter, gelijk die van het Arnhemsche Hof, een plaatselgken toestand gaat onderzoeken, zich constitueert als commissie van enquête (en dan nog wel via drie psychiaters!) In 't algemeen echter meende do heer Lobman, dat onze rechterlgke organisatie van dien aard is, dat ze niet de volstrekte onpartijdigheid des rechte'8 waarborgt. In strafzaken is de rechter niet lgdelijk genoeg. En vooral heeft het O. M., tegen over den verdediger, een al te bevoorrechte positie. Leerplichtwet. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap heeft een adres met memorie van toelichting aan H. M. de Koningin gezonden met verzoek, een wetsvoorstel tot wijziging der Leerplichtwet aanhangig te willen maken, waarbij reke ning wordt gehouden met de volgende wenschen: 1. De leerverplichting eindigt, zoodra het kind zes (zeven, acht) jaren leerling eener lagere school is geweest en alle klassen heeft doorloopen; in ieder geval met den 13n (14n, 15n) verjaardag; in geen geval vóór den 12n (13n, 14n) verjaardag 2. Kinderen van hen, die een vaste woonplaats missen, (artikel 7 en 8 dei- Leerplichtwet) zijn gedurende zes (zeven, acht) jaren leerplichtig in dien zin, dat zij gedurende een bepaald aantal schooltgden het onderwijs moeten bijwonen. 3. In verband met de bepalingen be treffende den leerplicht worde arbeid van leerplichtige kinderen in dienst van werkgevers verboden. 4. Het herhalingsonderwijs worde ver plicht gesteld gedurende het tijdvak van twee jaren, onmiddellijk volgende op het eindigen Tan den leerplicht. $j 5. Leerlingen, die bij het lager onder wijs of bij het herhalingsonderwijs den geregelden gang bemoeilijken, moeten kunnen worden verwijderd. 6 Aan de Gemeentebesturen worde de verplichting opgelegd, voeding en kleoding te verstrekken aan schoolgaande kinderen, voor wie daaraan behoefte bestaat. 7. Het recht der ouders, om hunne kinderen ougestraft, 6X2 schooltgden in een jaar te laten verzuimen (art. 2, al. 2 der Leerplichtwet) vervalle. 8. De artikelen 13, 14 en 15, regelende het verlof ten behoeve van werkzaamheden in of voor bedrjjven van landbouw tuin bouw, veehouding of veenderij, vervallen, 9. De administratie der hoofden van scholen worde vereenvoudigd. Het in richten en bghouden van een duplicaat model C zij facultatief; bij model D worden opgegeven de ongeoorloofde ver zuimen der leerlingen afzonderlijk en het totaal dor geoorloofde verzuimen met opgave van de reden. 10. De portvrijdom worde uitgebreid tot de correspondentie van de hoofden van scholen met de ouders en verzorgers dei- leerlingen en die van de hoofden van scholen onderling. 11. Art. 1 der Leerplichtwet worde zoodanig gewijzigd dat de arrondissements- schoolopzienor steeds één of meer aanspra kelijke personen zal kunnen aanwijzen. 12. De artikelen 20, 21 en 23 worden zoodanig gewijzigd, dat de berechting sneller plaats heeft Openbare Leeszalen. De heeren Van Vuureu, Brummi-ikamp, Aalberse, Van Idsinga en Van do Velde hebben een amendement ingediend op de begrootiug van binueiilanilsche zaken, strek kende tot het niet toestaau vau een crediet van f11 500, aangevraagd ten behoeve van het stpunen van openbare leeszalen. Studentenstaking te Utrecht. De vereoi.iging van Nederlaudscho Tand heelkundigen, had gisterenavond te Am sterdam eene vergadering belegd, waarin behandeld werd een afschrift van het request, door de tandheelkundige studenten te Utrecht gezonden aan het college van curatoren der Rijks-Universiteit aldaar, inzake hun grieven tegen den lector in de tandheelkunde den heer Johu E. Grevers. Na voel discussie nam de vergadering met groote meerderheid een motie aan, luidend: De vergadering enz., spreekt als hare overtuiging uit, dat iu verband met het conflict aan het Tandheelkundig Instituut te Utrecht, een spoedige beëindiging van dit conflict gewonscht is, en draagt het bestuur op bij de Hooge Regeering en bij het College van Curatoren der Utrechtsche universiteit aan te dringen op een spoedige afwikkeling van het onderzoek. Werkloosheid. Terwijl in de meeste jaren in het Oldamb't de dorschmachines in de maanden Februari en Maart nog werken, worden thans, wegens de kleine stroo- en koren- opbrengst, bijna overal de machines reeds stopgezet. Einde dezer maand zullen alle schuren leeg gedorscht zijn. Die vroegtijdige stopzetting heeft tengevolge dat het talrijke personeel op iedere dorschmachiue werkt een 15-tal arbeiders nu al werkloos is geworden. In het landbouwbe drijf toch zijn de werkzaamheden geëindigd en ook uit Duitschland keeren de meeste arbeiders onverrichtcrzake terug. In som mige dorpen worden dan ook al maatre gelen genomen tegen die sieeds zich uitbreidende werkloosheid. Zoo is in Midwolda de gemeentelijke keienklopperij reeds;opgesteld andere jaren gebeurde zulks nooit voor Januari. Commissie infanteriebepakking. De Moor den Minister van Oorlog aan gewezen 'commissie om het vraagstuk der infanteriebepakking in zijn geheel te be- studeeren, bestaat uit de volgende officieren luitenant-kolonel Van Delft, van het 11e reg. infanterie, als voorzitter; kapt. Muller Massis, van den Generalen Staf; kapitein intendant Boon; kapitein Fraser van het 6e reg. inf.; officier van gezondheid le kl dr. Boland; kapitein Boreel, van het regiment Grenadiers en Jagers en le luitenant De Wijs, van het le reg. infante rie als secretaris. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde Het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde hield Zaterdag te Utrecht een algemeene vergadering, onder voor zitterschap van den heer C. J. Knep- pelhout van Sterkenburg. Nadat de reglementsherziening was afgehandeld, verkreeg de heer V. R. IJ. Croesen, secretaris der Kon. Ned. Land- bouwvereeniging het woord om zijn denkbeelden uiteen te zetten over het land'oouwteutoonstellingswezen. Spr. zette als doel eener tentoonstel ling uiteen, dat zij door inrichting en inzendingen den bezoekers iets te zien en te leeren geve, waarmede zij hun voordeel kunnen doen in het landbouw bedrijf. De tentoonstelling moet dus het karakter dragen van aanschouwelijk onderwijs. Spr. waarschuwt tegen te ver gedreven vermakelijkheden en te veel inzendingen, die niet direct ver band houden met het landbouwbedrijf. In de tweede plaats dient te worden gestreefd in de nieuwere richting, welke men waarneemt in verschillende onderdeelen van het bedrijf, en die bij verschillende proefnemingen steekhou dend is gebleken. Voorts betoogt spr. hoe de verschil lende rubrieken in verband met dat doel moeten uitgevoerd worden. Spr. gaf daarbij verschillende nuttige wenken ten beste ten opzichte van de indeeling en de keuring van vee, dat speciaal naar de rassen worde gesorteerd en bekroond. Door de rubriek zuivelbereiding, met name de rubriek kaas, moet de boer warm gemaakt worden voor de bewe ging om de knoeierijen in de volvette kaas tegen te gaan: door den afnemers onder het oog te brengen, dat zij bij de levering van volvette kaas, op kaas van minder gehalte dienen te letten; en door het instellen van oen goede controle op kaas. De rubriek landbouwwerktuigen be sprekend, doet spr zich kennen als een tegenstander van keuring en bekroning dier werktuigen, omdat daarvan geen opvoedende kracht voor de tentoonstel ling uitgaat. Toch behoefde men derge lijke inzendingen niet te weren. Bij de rubriek zaaizaden besprak spr. de wenschelijkheid om het proefstation .te Wageningeu uit te noodigen eenige inzendingen te doen van monsters, voorzien van duidelijke aanwijzingen. Stelt men bij deze rubriek prijzen of medailles beschikbaar, iets waarvan spr. geen voorstander is, dan zou het zeer wenschelijk zijn, dat de inzenders verplicht worden groote hoeveelheden van hetzelfde zaad op de tentoonstelling aanwezig te doen zijn, opdat extra- sorteeringen worden voorkomen. Ten slotte bepleitte spr. de wensche lijkheid om de grondslagen waarop een tentoonstelling behoort te rusten, vast te leggen in leglementen, opdat ze dienstig kunnen zijn voor afdeelings tentoonstellingen. De voorzitter dankte den spr. voor zijn leerzaam betoog. Vervolgeus werden mededeelingen gedaan betreffende de tentoonstelling ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het Genootschap te Amersfoort te houden. Allereerst werd medegedeeld, kat Z. K. II. de Prins der Nederlanden het beschermheerschap over de tentoon stelling heeft aanvaard. Voorts, dat de Staten van Utrecht de tentoonstelling met f 1000 zullen subsidieeren. Quick I kreeg gisteren met 4 0 klop van N. E. C. Ditmaal was de nederlaag dubbel en dwars verdiend. Quick speelde een laksch spelletje. N. E. C. daarentegen gaf een vlug en doortastend spel, wel werd dit door vele ruwheden ontsierd. Er werd meer de man dan do bal gespeeld. De geest onder de spelers was dan ook verre van vriendschappelijk. De scheidsrechter moest zelfs eenmaal tusschen beiden treden. De onderafdeeling Amersfoort van de V. P. N. houdt Woensdag a. s. een algemeene vergadering in café Otte. De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslag; nazien der boeken; benoeming commissie voor het nazien van de boeken der coöperatie; verkiezing van een bestuurslid (uitbreiding); verkiezing 3 leden voor het toezicht op de coöperatie; begrooting 1911. De reeds eenige malen uitgestelde korf balwedstrijd A, V. O. G D. E. V. (Amsterdam) werd gisterenmiddag op het terrein aan de v.Oldebarneveldlaan gespeeld. Rust ging in met 00, daarna wisten do Atnersfoorters tweemaal den bal door den korf te werken, terwjjl D. E. V. geen enkel punt wist te maken. A. V. O. G. won alzoo met 20. Bij Kon. Besl. van 8 dezer is benoemd tot lid van den voogdijraad te Utrecht, mr. J. K. H. de Beaufort, hoofdcommies ter secretarie der gemeente Amersfoort, wonende aldaar. De klerk der posterijen en telegrafie le klasse S. Douma is van Sneek overge plaatst naar Amersfoort. In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde werd o.a. mede-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2