DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 291. DINSDAG 13 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. PROTECTIE EN WERKLOOSHEID. DE EEMLANDER. Hooidredacteur K. W. Bit KKS8. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. 15,60. Per 3 maanden id. 1.Franco per post id. 11.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE Ha.AU 6. Telel. luterr. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnoment belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buitênlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warinoesstr. 76.78 Amsterdam Een geliefkoosd argument der voor standers van hooge rechten is, dat een protectionistisch tarief er toe bijdraagt de werkloosheid te verminderen. Wat geeft het, hebben we een voorstander meer dan eeDs hooien uitroepen, of de levensmiddelen al goedkoop zyn, als de arbeider geen werk heeft en dus geen geld bezit om to koopen. Hij is er veel beter aan toe, als hy werk volop vindt, al zijn de levens middelen dan wat duurder. Indien de zaak inderdaad zoo stond, zou de protectionist sterk staan. De feiten wijzen uit, dat de tegenstelling, zooals de protectionist ze stelt, slechts bestaat in zijn verbeelding. De protec tionistische lauden lijden ouder het euvel dor werkloosheid in even groote, zoo niet erger mate, als vrijhandelslanden. Dal wijzen de statistieken uit. OnlaDgs heeft het Duitsche Bureau voor de Statistiek sprekende cijfers gepubliceerd omtrent de werkloosheid, waarmede de georganiseerde arbeiders in de graphische vakken te kampen hebben. Op 120,000 georgani- secrden kwamen in 1909 ruim 64,000 ge vallen van werkloosheid voor. Vergeleken by 1908 beteekoude dat een toeuauie der werkloosheid met 12'/, In 1909 bedroeg voor deze arbeidors het aantal dagen, dat ze werkloos waren, meer dau anderhalf millioen, dat is meer dan het dubbele van 1907. Voor alle vakarbeiders in de gra phische vakken was de toestuud even ongunstig. Zoowel voor litografeo als voor drukkers en binders werd geconstateerd, dat zij van elke 100 werkdagen gemiddeld 15 zonder werk waren! Tegen een loon derving van ongeveer vier millioen, stODd voor de organisaties een uitkeering van l'/a millioen aan werkloozengeld. De protectionist, die verband wil zoeken tusscben zijn hoog tarief en mindere werk loosheid, maakt zich bij de genoemde tegenstelling aan grove misleiding schuldig. Protectie vermindert het maatschappolyk euvel ganschelijk niet. Eer zou het tegen deel met meer recht kunnen worden aan getoond. De onzinnig opgedreven tabaks rechten maakten het tal van kleineren ondernemers onmogelijk hun bediiji voort te zetten. Het stopzetten hunner fabrieken bracht tal van arbeiders op de keien. De toenemende ontevredenheid onder de Duitsche arbeiders, het band over hand toenemend verzet der Amerikanen tegen de hooge tarieven bewijzen, dat arbeiders klasse en middenstand van de zegeningen der protectie niets bespeuren dau een ver zwaring van hun strijd om 't bestaan. De Nederluudsche „kleine luyden" hebben het prettig vooruitzicht, dat het clcricale régime hun zoo'n averecbtsche bescherming zal brengen Prettig vooruitzicht Onder een staatsgodsdienst. In geaeel Spanje bevinden zich ongeveer 200 protestansche kerken en kapellen. Het was echter tot voor korten lijd verboden aau deze gebouwen eenig teeken aan te brengen, dat den eeredienst aangaf, waaraan zij waren gewijd. Ten minste art. 11 van de constitutie van 1876 had bepaald, dat geen andere openbare godsdienstplechtigheden en betoogingen veroorloofd waren als die van den staatsgodsdienst. Later is deze uitdruk king „openbare betoogiugeu" nog eens uit drukkelijk geïuterpretoord als uiterlijke ken- teekenea van den vreemden eeredienst, en werden niet alleen openbare diensten en processios verboden aan andere godsdiensten dan de R. Katholieke, doch ook opscl liften, kenteekenen enz. Zoo was in 1S93, wordt in de Köln. Zeituug ve liaald, te Madrid in de Benefi cicucastraat, waar de auglikaansche bisschop zijn woning had een kerk gebouwd, aan welker voorgevel een kruis fin het opschift: Christus Redomptor Aoteruus was aange bracht. Onder invloed van protesten der clericalen, vooral van veroenigingen van R. Katholieke vrouwen, liet de burgemeester zich bewegen kruis en opschrift te doen verwijderen Men giog zelfs zoover de bouworde van de kerk af te koureu, omdat de bestemming van liet gebouw daardoor werd aangegeven. De Spaanche clerus wordt dus niet gaarne aan andere gods diensten dan de zijne herinnerd. De kerk zelve kon eerst in 1894 geopend worden en ook toen nog allecu onder de voorwaarde, dat de hoofdingang gesloten bleef, omdat deze als 'n uiterlijk keutceken van den prote6tantschen eeredienst werd opgevat. De toegang werd alleen door een zijdeur veroorloofd. Dergelijke krenkende voorschriften wer den ook aau de Luthersche kerk opgelegd. Om die te ontgaan, hebben Duitscbland en Engeland toen de kapellen in verbin ding met hun gezantschapsgebouwen op gericht, hetzy daarnaast, hetzij geheel binnen de ambassade. In de Engelsche kapel woont ook de moeder der koningin, prinses van Battenberg, dc godsdienstoefe ning bij als zij te Madrid vertoeft. Nog io 1905 werd onder het conserva tieve ministerie Yillaverde de vergunning tot het openen van een protestantsche kerk slechts gegeven onder de voorwaarde, dat geen uiterlijk kcoteeken zou worden aan gebracht. Nadat echter m 1908 de liberale minister-president Moret de vrijheid van eeredienst tot een besianddecl van het liberale program had verklaard, hebben de protestanten voor die vrijheid geijverd en heeft aan die beweging ook de anglicaauschc bisschop Edwards, voormalig huiskapelaan der familie Battenberg, deelgenomen. Het nieuwe koninklijke besluit nu is in den vorm vervat van ceu rondschrijven van den minister-piesident Canalejas aan de gouverneurs dor provincies. Er wordt in opgewezen, hoe heden ten dage een vrijere opvattiug heerscht dan voor 34 jaren, en dat ook volgens het spraakgebruik en den zin van den tekst onder een „botoogiug" niet te begrijpen is de aanbrenging van een kenteeken. Dienovereenkomstig wordt beschikt en de gouverneurs hebben hun ondergeschikten den last te geven, zich daaraan te houden. Het Pojrtugeesciie anti-clericalisme. Naar aanleidiog van do bittere jammer klachten, welke hier te lande door de „Maasbode" geslaakt worden over de gruwzame wreedheden, gepleegd op de Portugeesche geestelijken, die als wild zouden worden opgej tagd en mishandeld, geven wij bier een bericht van Jules Ile- deman van de Parijsche „Malin", die op hot oogenblik te Lissabon vertoeft: Al de verhalen over die mishandelingen van geestelijken zijn niet auders dan teudentieuse verzinsels. Ik heb persoonlijk verschillende kloosters bezocht, die aange vallen, geplunderd en in braud gestoken zouden zijn; ik heb ook het klooster bezichtigd, waaruit met bommen naar de soldaten en matrozen geworpen is: de ruiten er van zijn gebroken, tegen de muren kan men enkele sporen vau kogels waarnemen eu binnen heerscht de grootst mogelijke wanorde, die veroorzaakt is door de overhaaste vlucht der bewoners. Nergens echter is eon druppel bloed vergoten, nergens gewold gebruikt, netgeus diefstal gepleegd. Ik heb in het Marine-arsenaal honderd nonueu gezien, waar geen enkele zich ergens over te beklagen had; zij waren grootendeels door den minister van Justitie zelf iu verhoor genomen en allen erkeuden, dat zy beleefd en behoorlijk behandeld waren. Het bericht van verschil lende clcricale bladeD. dat sommige dier nonoen, die naar het araenaal gevlucht zijn, iu gezegende omstandigheden zouden verkeerco, is ellendige laster. Het anti-clericalisme van het Portu- geesohe volk is voornamelijk gericht tegen de congregaties eu de Jezuïeteo, omdat zich daaronder veel vreemdelingen bevin den, die hardnekkige tegenstanders waren van elke ontwikkeling. De vijandschap is geenszins gericht tegen de gewone geeste lijkheid Dc bevolking is absoluut niet ongodsdienstig, maar dc haat tegen dc congregaties is zeer groot. Ik heb met verschillende leden van het voorloopig bewind gesproken; zij maken er zich geen illusies over, dat de reactie reeds .geheel en al gesmoord zou zijn. Al geeft ze op 't oogenblik geen teoken van leven, toch is men er van overtuigd, dat zij den strjjd niet opgeeft. Het is daarom logisch, dat de regeering de Jezuïeten en de andere orden, welke zij beschouwt als de gevaar lijkste en invloedrijkste vijauden der repu bliek, uit Portugal verwijdert. Naar de Portugeesche Miuiustcr Tan Buitenlaudsche Zaken aau een correspon dent van de Times verklaarde, zal de scheiding van Kerk eu Staat tegen het eind dor maand worden afgekondigd, tegelijk met de vrijheid vnn godsdienst. Het is met deze maatregelen vooral de bedoeling der regeering om de macht der geestelijkheid te breken en haar invloed op de kiezers te verkleinen. Zij stelt zich voor den invloed er van reeds bij de ver kiezingen tan einde Maart 1911 te zullen bespeuren. De Nationale Vergadering zal in April bijeenkomen. De regeering zal haar dan alle tot dusver uitgevaardigde besluiten ter nadere goedkeuring voorleggen. Het hof van appèl te Lissabon heeft ten opzichte van Joav Franco en de overige leden van diens vroegere Kabinet, met eenparige stemmen besloten bun amnestie te verleenen en do tegen hen ingebrachte beschuldiging voor nietig verklaard. Duitschland. Mishandelingen van minderen, vooral recruten, door meerderen, schijnen in den laatsten tijd in het Duitsche leger eu op de vloot aan de orde vau den dag te ziju. Althans dien indruk kiygt men, wanneer men afgaat op het grooto aantal onderoffi cieren, ook wel officieren, dat voor den krijgsraad verschijnt ter zake van zulke mishardelingen. Helaas worden dergelijke misdadigers altijd zeer clement behandeld. Want de tucht moet boven alles gaan! Alsof de tucht niet eer werd benadoeld dan hooggehoudou door eon to zwak gestrafte overtreding van een meerdere jegens ziju mindere. Nu lieoft evenwel do krijgsraad te Kiel een geval te berechten gehad, waar wol een strenge straf moest worden opgologd. Twee onderofficieren op een torpedoboot hadden een recruut gedwongen het fornuis van een ketel schoon te maken, dat nog niet geheel afgekoeld was. Zij dreigden hem met eon stuk touw, als hij er uit kwam. De man gehoorzaamde, maar viol flauw, en stierf deu volgenden dag aan de gevolgen. Brandt eu Wroschke. do daders, werden tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Turkije Het antwoord der beschermende mogend heden op de Turksche nota, waarin geprotesteerd wordt tegen de besluiten der Kretensor Kamer, is aau de Porto ovor- handigd. De mogendheden verklaren, dat de Turksche regeering heel goed weet, dat zij de souvereine iechten van Turkije erkennen, en dat het ouuoodig is aandacht te scheuken aan alles wat in de Kretenzer Natioualo vergadering gebeurt. Gelijksoor tige betoogingen zijn vroeger ook wel gehouden en hebben nooit den minsten invloed gehad op de besluiten der mogend heden, evenmin als het minste gevolg voor de rechten van Turkye. Wat het bestuur van liet eiland aangaat, verklaren de mogendheden, dat dit oen quaestie is, die zij ernstig zullen bestudeo- reu, zoodra do gunstige gelegenheid zich daarvoor aanbiedt. Amerika Volgeus de resultaten der laatste volks telling hebben de Vereenigde Staten zonder de koloniën 93.402.141 inwoners, in 19U6 bedroeg dit getal 84.216.433. Griekenland. Volgeus de thans bekend geworden uit slagen der verkiezingen, zal het ministorie- Veuiselos over een groote meordorheid beschikken. Tweede Kamer. Bij de gister voortgezette algemoeno beschouwingen over Justitie sprak de heer Van Wyubergen (R.K.) over do Papeudrcchtscho zaak en verdedigde de psychiaters en psychiatrie, doch wil het O.M. heer eo meester laten blyven bij de leiding der strafzaak. De heer Van Nispen tot Seve ns e r (R.K.) (Nymegen) behandelde de bouwvakstaking te Amsterdam, waarbij hij krachtiger optreden had gewenscht. Do heer Borgesius (U. L.) wilde de debatten over Papendrecht tot Februari uitgesteld zien, doch do Voorzitter vei zocht deze zaak af te handelen zonder wetenschappelijke vragen aan te roereD. De heer Borgesiue steldo uitstel voor en op verzoek van den Voorzitter trok de heer Borgesiue echter zyn voorstel in en zeide over de Papendrecht- sclie zaak, dat de hoofdvraag daarbij is of de wet psychiatrisch onderzoek van' getuigen toelaat. Als de wet dit niet toe

De Eemlander | 1910 | | pagina 1