DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 292. WOENSDAG 14 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. MLANDER. Hoofdredacteur R. O. B 1.1 Kli N 8. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.-. Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE H aAU 6. Telel. Interr. 183. Prijs tier Ailvertentién: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement bolangrijko korting). Toeing van advert, en red, van buiten be, kanton Amersfoort in dit blad is „uits.ni,end" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bniteniandsch Advert- bureau D. Y. ALTA, VVsrmoesstr. 76- 7» Amsterdam De Engklsche Verkikzingen. De telegraaf houdt zich en ons dagelijks bezig met den uitslag der Engelsche ver-, kiezingen. De telegrammen bestaan voor een deel uit cijfers. Hot eerste cijfer be doelt de liberalen, het tweede de unionisten het derde de arbeiderspartij, de ander hebben betrekking op de lersehe partijen de Eedmondisten en O'Brienisten. Want deze partijen worden genoemd naar hunne leiders. Toch zijn zij wel degelijk naar beginselen verdeeld. De volgelingen van Kedmond willen, gelijk bekend is, nome Rule, zelfbestuur voor Ierland. Als zij dat hebben, zal, naar zij nieenen, de Iorsche quaestie zijn opgelost. De regeering die de Ieren niet kan missen, heeft beloofd het oude vraagstuk ter band te zullen nemen. Maar zij heeft nu ook te rekenen met O'Brien. Zijne partij is nog jong, maar heeft bij deze verkiezing onverwachte overwinningen behaald als te Cork, waar de candidalen van Redmond werden ge slagen. O'Brien is van meentng, dat zelf bestuur niet veel zal geven voor Ierland, Hij is overtuigd dat voor alles de land quaestie moet worden ougelost en dat die oplossing niet mogelijk is, indiou Engeland Ierland aan zich zeiven overlaat. Want het land is arm en hoe zal men het geld bekomen om de landeigenaars ten minst tot zekere hoogte schadeloos te stellen als John Bull, die rijk is, niet te hulp komt? Eu dus is hij het mot de uuionisten eens, dat het groene eiland niet moet worden gescheiden van Engeland, dat geld heeft en credict en in staat is de landquaestie op te lossen en het doen zal indien daar door de scheiding kan woiden voorkomen. "Uit het betrekkelijk succes dor volgers van O'Brien blijkt dat velen ziju gevoelen doelen. Het zal nog eenigen tijd duren der alle cijfers zijn ingekomen en de lange verkie zingsperiode eindigt. Als de regeering eene voldoende meerderheid heeft voor bervor mingen zou zij misschien ook eens aan de kiezers kunnen denkCD, die nu veertien dagen lang in spanning verkeeren. Iu andere landen loepen de verkiezingen in eenen dag of een paar dageD af. Op Trafalgar Square verdringen zich in deze dagen de menschen. Er moet veel nationale tijd verloren gaan iu Engeland tegenwoordig en dat is ook bedenkelijk. Telkens als men den uitslag van eene stemming verneemt roept en schreeuwt men, fluit en ratelt met een toestel dat velen hebben meegenomen om de feeste lijkheid te verhoogen. En voor de bureaux der bladen herhalen zich dezelfde ver schijnselen iu het klein. Naar de beschrijvingen te oordeelen zou men zeggen dat te Londen de meerderheid der bevolking op de hand der unionisten is, hoewel die meening iu strijd is met de cijfers, want in een paar districten heeft de regeeringspartij, die daarop nauwelijks rekende de overwinning behaald. En de totaal-uitslag? De redevoerende ministers zijn naar het schijnt vol vertrou wen. Winston Churchil ziet reeds de lords gedwongen om toe te geven en het Hoogerhuis capituleeren. Maar zoo groot, zoo afdoende is de winst der regeering niet en als zij niet don steun der arbei derspartij en der Ieren weet te behouden, Staat het niet gunstig met hare plannen. Groot Britannie. De vier gevallen van pest, die in Sep tember in Suffolk zijn voorgekomen, misschien als oorzaak, maar waarschijnlijk als gevolg van de rattenpest, die daar is aangetroffen, worden, volgens het week blad „Moleschott", in the Brit. med. Journal beschreven. Achtereenvolgens zijn, telkens met vijf dagen tusschenpoos, aan getast een kind, de stiefvader, de moeder on een buurvrouw, die de moeder [had opgepast. Allen zijn na weinige dagen bezweken onder verschijnselen van asthe- nischo longontsteking met donker, bloedig sputum en op don voorgrond tredende hersenverschijnseleu. In de nabijheid dei- besmette plaats plegen op de rivier de zeeschepen hun inhoud over te laden op schuiten, wat aan uitheemsche ratten gelegenheid geeft, te gaan passagieren. Vóór vyf jaren zijn op dezelfde plaats eenige personen onder soortgelijke ver schijnselen gestorven. Te Barrow in Furness, is het eerste luchtschip der Engelscbe marine voltooid Zoodra het weer, dat thans zeer storm achtig is, het toelaat, zullen de eerste proeftochten er mede plaats vinden. Het „Royal Navy Airschip nr. 1", behoort tot het stijve type en vertoont oveieenkomst met het Zeppelintype Het is 130 M. lang en heeft een draagkracht van 22 ton, hot gewicht van het geraamte mede inbegre pen. De ballon is voorzien van machines, een paar honderd paardekrachten, waar mede vier groote schroeven gedreven worden. De snelheid van het schip moet meer dan 80 K.H. per uur bedragen. De schuiten voor de bemanning zijn geschei den, de eene bevindt zich ouder de punt, de andere onder het uiteinde van het schip, terwijl zij door een smalleu gang met elkaar ziju verbonden. slechte waar leveron voor het geld. Inge val van nood zal het syndicaat, een boycot kunnen uitschrijven voor de een of andere koopwaar. Do goedgeslaagde bierboycot in Duitsch- laud, zoowel als de boycot van het rand- vleesch in Amerika zullen dan tot voorbeeld dienen. Griekenland. Het succes der regeering overtreft alle verwachtingen. "Volgens de gisteren bekend geworden cijfers, heeft de regeering reeds een meerderheid van 4,-5. Alleen Thessalie heeft, als gevolg van de agrarische crisis, tegen de regccring gestemd. Amerika De bond van .spoorwegmachinisten heeft aan de vereenigiug van directeuren een stakingsultimatum ter hand doen stellen, waarin verklaard woidt, dat 97*/a percent van de machinisten, werkzaam op (1e lynen ten Westen en ten Zuiden van Chicago, gestemd hebben voor een staking, tenzij 17 procent loonsverhooging wordt toegekend Men verwacht, dat er nog conferenties zullen plaats hebben voordat tot do staking wordt besloten. Duitschland. Voor het Berlijnsche Landgericht is het proces begonnen tegen den leider van het opvoedingsgesticht Mieltschin, benevens ucht medebeklaagdeu Wellicht herinnert de lezer zich den naam Mieltsc-hin. Zoo heet een opvoedingsgesticht in een Pool- sche provincie van Pruisen gelegen, waar heen de gemeente Berlijn haar opvoede- lingen zond, die daar evenwel, naar ver leden jaar bekend werd. door en op last van den leider van het gesticht, dominee Breithaupt, op de ergerlijkste wijze mis handeld weiden. Die mishandelingen wor den nu den dominee ten laste gelegd: hij heeft de jongens met een rijzweep onbarm hartig op het ontbloote lichaam laten rauseleu; hen oin vergrijpen weken lang met ketonen aan de voeten laten loopen; hen aan handen en voeten gebonden aan den muur van het cachot laten vastleggen, iu de kou, zonder eten, en zoo meer. Da; alles wordt dezen „vader" ten laste gelegd. Andero gestichtsbeambten worden beschul digd van medeplichtigheid. Frankrijk. Door Charles Gide, hoogleeraar iu de faculteit der rechten aan de Universiteit te Parijs, is opgericht een „syndicaat van verbruikers". Deze organisatie stelt zich ten doel den verbruiker d. w. z. iedereen te beschermen tegen inhaligheid van koop lieden en fabrikanten, die te duur en te Tweede Kamer. De minister heeft thans over do Papcu- drechtsche zaak zijn meening gezegd on ongezouien ook voor een Nederlandsch minister. Do Nederlandsche justitie en leden van hot O. M. kunnen het zich voor ge zegd houden. Ton aanzien van de publicatie van het rapport der deskundigen, deelde de Minis ter mede, dat het rapport reeds gedrukt was vóór hij er iets van wist. En wel gedrukt op tweeërlei initiatiefeenorzijda op dat van het parket te Arnhem, audorzyds echter ook, naar Z. E. meende te weten, op dat van de verdediging. Had de minister er bijtijds iets van geweten dan zou hij althans het drukken op last van 't parket hebben verboden. Immers, al mogen zeker geen geheime stukken in 't geding worden ge bracht, het is nog boel iets anders, of een stuk aan den verdediger wordt medegedeeld en ter zitting wordt voorgelezen, dan of het wordt gedrukt en, gelijk geschied is, aan de pers verstrekt. Strafregisters immers zijn ook wel geheim en bestaan nochtans uit beslissingen die in 't openbaar zyn uitge sproken. De Minister verklaarde dat hij het parket te Arnhem zijn afkeuring over dit drukken van het rapport had doen kennen (ovcnals, tusschen twee haakjes, ook ten aanzien van de uiting betreffende het „onschuldig veroordeelen" van Eykelen boom en Knoppers) maar dat men thans kwalijk het rapport uitsluitend eigendom van de Justitie meer kan uoemon. Omtrent het psyohiatrisch onderzoek van getuigen bleek de Minister, n'en déplaise den heer "Van Wijnbergen, niet eens zoo ver te gaan als do heer Borgesius, maar veeleer op het standpunt van den heer Limburg te staan. Immers, Z.E. meende dat het psychia trisch onderzoeken wellicht bij hooge uit zondering goed zou kunnen zijn. Dus achtte hij het niet volstrekt en te allen tijdo uitgesloten. Intuaschcn merkte hij op, dat bij tegen misbruik van do psychiatrie alleen in zooverre iets zou kunnen doon als het de parketten betrof, doch dat elk onderzoek vanwege den rechtercommissaris aan zijn consuur was onttrokken. En overigens herinnerde hij er aan, dat geen enkele getuige verplicht is, zich aan een psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. Wat de zaak zelve aangaat, gaf de Minister te kennen, dat ook hij do be handeling der Papendrechlscho quaestie niet rekent tot het schoonste waarop onze rechtspraak zich kan beroepen. De heer Limburg had er op gewezen, dat in olko phase van de zaak fouten waren gemaakt en de heer \an Hamel had gesproken van oen „Pechproces". Welnu, in gelijken geest getuigde do minister, dat men van deze zaak kon zeggen: Qui s'y (rotte s'y pique. Iodor die de zaak ter hand nam scheen er zich aan te moeten wonden. Ook omtrent het gebrek aan „Olympische rust" in de rechtszaal by de behandeling van de Papendrechtscho zaak uitto zich de Minister evenals do heer Van Hamel. En wat de houding van liet Openbaar Ministerie betrof, deelde liy mede, dat reeds vrooger een circulairo zijn departement bad verlaten, waarbij don ambtenaren van het O. M. or op werd gewezon, dat zij zich hadden te onthouden van het bcrispon van getuigen. En met scherpte Cu kracht kwam de Minister op tegen de wijze waarop de heer Duys had gemeend over politie en justitie te mogen spreken, een wyze die, naar Z.E. meende, zelfs bij de fractiegcnooten van dien afgevaardigde geen volledige in stemming zou vinden. Ten slotte gaf de Minister te kennen, dat uit de Papendrcchtsche zaak zoo vele en zoo harde lessen waren geleerd, dat ze wellicht toch nog meer goed dan kwaad zou hebben gedaan. Al ware 't alleen maar door de waarschuwing tegen het overdrijven van den invloed der psychiatrie, een overdrijving die afgekeurd was door aanhangers van de moderne leer als de hoeren Van Hamel en Limburg, waaruit bleek dat, hoe diep do principieele klove tusschen hen en den Minister ook was, hy toch in tal van maatregelen met hen zou kunnen samenworken. De vraag bleef eindelyk nog over, of de Kamer zich nu nog met de zaak zou blijven bezighouden of niet. De Minister had verklaard dat hij nog eenige administratieve maatregelen wilde nemen. En ook op dit punt ging Z. E., royaal en met volstrekte versmading van dat benepen „hooghouden van het gezag" dat ueerkomt op alles-gocdpraten wat het gezag doet, zoo ver in ziju oordeel als hij maar eenigszins kon, door te verklaren dat de blaam, dien de psychiaters hadden ge legd op hot administratiote onderzoek van den inspecteur Van de Pol, onverdiend was. De inspecteur had zich van een ondankbare opdracht zeer behoorlijk gekweten. Moest nu het rapport-Van de Pol aan de Kamer worden overgelegd? Ja, meenden de heeren Duys en Troelstra. Het onderzoek is ingesteld op verlangen van de Kamer en met de, vrij duidelijk uitgesproken, toezegging, (door Minister N e 1 i s s e u) dat het resul taat medegedeeld zou worden aan de Kamer. Die mededccling moest dus nu geschieden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1