WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Rechtzaken, ALLERLEI. mededeelingen van het koninkl. ned. met. instituut Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 14 December. 1910. Hoog9te barometerstand 767.2 rn.M. te Haparanda, laagste 735.6 te Stomoway. Verwachting tot den avond van 15 De cembor 1910. Meest matige Z.W.-lijke tot Z.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig ot geen regen- Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPX Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 rn.M. Vorige stand te 12 uur 754 rn.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 50 F. 40 F. 49 Maar de Minister, die als Kamerlid reeds tegenstander was geweest van het admini stratieve naast het justiticele onderzoek, vond dat men thans van hem, deu tegen stander van dat onderzoek, de mededeeling er van, aan de Kamer, niet kon vergen. Hij weigerde pertinent. Het moest nu, meende hij, uit zijn met de Papendrechtsche zaak. Het was op dezen laatsten, maar ook alléén op dezen laatsten grond dat ook de hoer D r u c k e r zich verklaarde tegen een motie-Duys welke overlegging vorderde van het rapport-Van de Pol. De Groningsche afgevaardigdo stelde in het licht dat 's Minister motief van persoon lijken aard niet gelden mocht, 't Zou wat moois zyn als een Minister besluiten en toezeggingen van zyn voorgangers maar eonvoodig onuitgevoerd kon laten omdat hij het er niet mee eens ware! Tuberculosebloem. De vroeger aangekondigde regeling van deu verkoop der „tuberculosebloem" voor 1911, die op 29 en 30 April en den len Mei zal worden verkocht, is nu in het tijdschrift Tuberculose gepubliceerd. Eiem platen van deze aflevering van het oigaan van de Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose zijn op aanvrage kosteloos bij den secretaris, Den Haag, Statenlaan 72, verkrijgbaar. Aanvragen om de bloem te verkoopen worden tot uiterlijk den 25sten December aan dit adres verwacht en de opgaaf van het gewenschte aantal bloempjes moet uiterlijk den 31sten Januari geschieden. De inkoopsprijs is vier gulden per duizend stuks, de verkoopsprijs voor het publiek 10 cent per stuk- Het dagelijks bestuur der Centrale Vereeniging heeft vorm en kleur van het bloempje vastgesteld, maar deze zullen tot den dag der levering aan de verkoopende vereenigingen en comitc's geheim worden gehouden, om misbruiken te voorkomen, Burgemeester van Driebergen. Bij Kon. besluit is jhr. mr. H. W. De Beaufort benoemd tot burgemeester der gemeenten Driebergen en Rijsenburg. Ned. zionistenbond. De elfde jaarlyksche algemeene vergade ring vaD den Nederlandschen Zionistenbond wordt gehouden op Zondag en Maandag 25 en 26 December 1910, des voormiddags te 12 uur, in het Gebouw De Harmonie* te Groningen. De agenda vermeldt o.a.: Vorkiczing van: a. Een hoofdredacteur van het bondsorgaan, b. Drie loden van het bondBbestuur. c. Een candidaat voor het groote A. C. Bespreking over het „Organisationsatatut" der wereld-organisatie. InleiderB. P. Gom perts. Eventueel behandeling van het concept reglement voor het bondsorgaan: Behandeling van een voorstel van het bondsbestuur betreffende de vertegenwoor diging van het J. N. F. in Nederland. Voorstel van de afdeeling Groningen De algemeene Vergadering spreekt de wenschelykheid uit, dat de bondsraad wor de afgoschaft. Zionistische actie in de Joodsche gemeen ten. Inleiders: Prof. J. Hertsberger; contra Neh. de Lieme. De adviezen van den boudsraad over de verschdlende voorstellen worden nader gepubliceerd of ter algemeene vergadering bekend gemaakt. zondagsrust-burgerl. stand. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het gevoelen van Gedeputeerde Staten der provinciën gevraagd over een adres van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren, waarin wordt gevraagd te wil len bevorderen, dat de ambtenaren van den Burgerlijken stand worden vrygeeteld van het verrichten van werkzaamheden op Zon en algemeen erkende Christelijke feestdagen In een uitvoerige memorie van toelichting, vermeldende gegevens uit vele gemeenten, wordt aangetoond, dat deze arbeid ve#l voorkomt. Hg zou naar het oordeel van adressant als volgt kunnen worden opge heven. De termijn voor geboorteaangifte worde met één dag verlengd ingeval hij zou afloopen op eon Zon- of feestdag. Overlydensaangifte is reeds thans aan geen termijn gebonden. Verlof tot begraven behoeft op Zon- en feestdagen alleen te worden afgegeven in tijden van buitenge wone sterfte. De huwelijksafkondigingen op Zondag kunnen veilig worden vervangen door bekendmaking in dag- of weekbladen, of als sedert 1907 in Frankryk door aan plakking aan het gemeentehuis Dan kan art. 149 Gemeentewet bepalen, dat behou dens in tijden van buitengewone sterfte, voor het afgeven van verloven tot begraven, alle bureaux op Zon- en feestdagen gesloton zijn. Do Bussumschc Orkestvereeniging, diri gent onze stadgenoot de heer G. K. G. van Aakon geeft Zaterdag a.s. een uit- voeriug in de zaal „Concordia" aldaar, met medewerking van mej. N. Horst, zang, mevrouw Judith Zweerts-Roolvink, viool, en den heer Chr. Freyer, viool. In de gisteren te Utrecht gehouden openbare zitting van den Centralen Raad van Beroep heeft de uitspraak plaats gehad van de volgende zaak: Hooger beroep van J. v. D. te Amers foort tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Utrecht, houdende beves tiging der beslissing van de Rijksverzeke ringsbank, waarbij hem na 14 Mei 1910 verdere schadeloosstelling werd geweigerd ter zake van een ongeval, waardoor zijn linkerpols is gekwetst. De Centrale Raad vernietigde uitspraak en beslissing en kende getroffene met ingang van 16 Mei 1910 con rente toe. van f 0.24'.'., per werkdag, zijnde 14 pCt van het dagloon. Den 22sten December zal er in de groote zaal van Amicitia een concert worden gegeven, dat, naar we hopen, druk bezocht zal worden. Wc hopen dat in de eerste plaats, om dat het wordt gegeven voor een mooi doel. De baten zullen namelijk zijn ten voordeele van de kas der afdeeling Amersfoort van de Vereeniging tot verpleging van half verweesde, verwaarloosde en verlaten kinderen in het huisgezin. Do afdeeling hoeft thans ongeveer 30 kinderen onder hare bescherming en het getal klimt steeds. MeD doet dus in de eerste plaats een weldadig werk, indien men gaat luisteren. Maar tovens zal men groot kunstgenot kunnen smaken. Immers, de dames en heereu, die op dien avond de zon van hun talent zullen doen stralen, zijn goede bekenden in do muziekwereld. Hun mede werking zullen namelijk verleenen de dames N. Horst (zang), J. Wolter (piano) en de heeren W. Keuskatnp (le viool) A. de Jongh (2e viool) Th. Schcltus (alt viool) en H. Baudot (cello). Men kan dus iets goeds verwachten. Algemeen Kiesrecht. Te Arnhem heeft zich een voorloopig comité gevormd uit liberalen van verschil lende richting, om te komcD tot oprichting, van een comité voor algemeen kiesrecht. ScHriftmisbruik. In De Standaard van gisteren komt de volgende advertentie voor: MATTH. XXV: 14-30. Ik zoek een of meer Deelnemers in zekere zaak, die D. V. zal opleveren. Kapt, G, aan het bur. v 6 m. 60 p. Ct. 15 m. Br. fr. lett. IJ. De Standaard. Wij raden onzen lezers aan, de woorden uit hot Evangelie van Mattheus, die als motto boven deze advertentie zijn geplaatst, eens na te slaan. De Ncd. teekent bij die advertentie aan: „Gevraagd mag worden, of de gelijkenis der talenten, in de genoemde verzen vervat, o.a. is uitgesproken, om te kunnen, dienen als dekmantel voor het maken van een 60 proconts-woekerwinst. En gevraagd mag ook, of een Christelijk dagblad z'n plicht niet- verzaakt, wanneer het zich leent tot zoo ergerlijk Schriftmisbruik." Wij zouden op onze beurt een kanttee- kening willen maken bij de opmerking van de Nederlander eD uitroepen: „De Stan dard een „Christelijk" dagblad!" De vergiftigde taart. De Alkmaarsche Rechtbank veroordeelde gister J. J. B., den ontslagen marktmeester uit Hoorn, die een vergiftigde taart had gezonden naar de familie Markus, wegens moord op juffrouw Markus en poging tot moord op den heer Markus tot vijttien jaren gevangenisstraf. Hij werd vrijgespro ken van de ten laste gelegde poging tot moord op het dienstmeisje. De eisch was levenslang. Toonkunst 't Is nog slechts eenige maanden geleden, dat de zangvereening van Toonkunst, de twee stukken, Requiem van Sgambati en Pcrgolese van Jan Rijken, in studie nam, die ze gisteravond voor een vry tal rijk publiek in Amicitia ten gehoore bracht. En dat iu aanmetkiug nemende, mogen we er ons over verwonderen, dat het het koor gelukt is een uitvoering er van te geven, die in vele opzichten uitstekend mag genoemd worden. Wel was het vol maakte nog niet bereikt, maar het weinige dat minder eoed was, mogen we veilig wegdenken, waar we zooveel fraais te hooien kregen. En dat waar beide werken aan het koor nog al hooge eischen stellen en aller voortdurende inspanning vragen. De solisten toch treden er weinig in op den voorgrond, althans niet zooveel, dat zij een overwegenden invloed oefenen op den totaal indruk. Wel moet I et koot- dus ijverig gewerkt hebben en den heer Petri mag dan ook veel lof worden gebracht voor zijn weer uitstekend gebleken leiding. Machtig mooi klonk het Dies I r a e van Sgambati's Requiem, geen wonder, dat de indruk hier overweldigend was. De sterke afwisselingen, van het stormachtige tot het smeekende, stellen groote moeilijk heden aan bet koor, die echter prachtig overwonnen werden. Niet minder fraai was het Agnus Dei met zijn bijzonder prachtigen viool solo, terwijl hot slotkoor Liborame, Domine een imposanten indruk maakte. Ook het tweede wetk, Pergolese, werd onder leiding van deu componist zeer verdienstelijk uitgevoerd. Wel klonken de koren hierin niet altijd even frisch. maar niet onmogelijk zal eenige moeheid bij de medewerkenden, hieraan niet vreemd zyn geweest. Zoo we reeds zeiden, treden de solisten niet veol op den voorgrond. De sopraan, mej. J. ter Horst uit Dresden voldeed in Rijkcn's werk zeer goed in de beneden tonen. In de hoogerc kon ze ons minder bekoren, en werd haar geluid ook te ijl Bram van der Stap, de bariton solist is hier geen onbekende en deed ons ook nu weer genieten van zijn helder doordringend geluid. Met veel gloed zong hij het Sanctus Michael, het aangename timbre zijnor stem deed weldadig aan Jammer dat hij niet steeds het vibreeren nalaat De kleinere boIo's werden door leden der Zangvereeniging zeer verdienstelijk vervuld. Ten slotte de begeleiding. Wellicht hadden we deze het eerst moeten noemen, want niet te gewaagd lykt oo6 de veron derstelling, dat zonder de zoo in alle opzichten volmaakte muziek van het Arnh. Orkest, de uitvoering niet zoo goed zou zijn geslaagd. Met onze hulde aan de Arnhomsche musici, tevens een woord van dank aan den heer Petri, dat hy Amersfoort in de gelegenheid stelde op zoo'n wijze kennis te maken met deze twee werken. Al toonde hij zich weinig gevoelig voor de hartelijke toejuichingen, het publiek liet niet na hem duidelijk te doen blijken, hoezeer het den arbeid van het koor waardeerdo. Ook den heer Rijken viel veel applaus ten deel, terwijl de afdeeling van Toonkunst hem met een krans huldigde, bij welker overhandiging de heer Hoog eenige woorden van dank sprak voor de bereidwilligheid, waarmee hij de directie over zijn werk voor dezen avond op zich genomen had. Gisterenavond is ten overstaan van notaris Johs. Knoppers in veiling gebracht: Perc. I, de Boerenhofstede „De smalle Buzert" aan den Liendertschenweg. Opgehouden voor f 5150. Perc. II, Wei- en Hooiland, gelegen achter de hofstede „De Doornkamp" nabij den Lageweg. Verkocht aan F. Volmer voor f 1820. Perc. III, kapitaal Winkelhuis met tuin aan de Langestraat no. 36 met uitgang naar de Lieve Vrouwestraat, groot pl.m. 290 Aren. Verhuurd aan den heer S. de Wit voor f950 per jaar tot 1 October 1915. Opgehouden voor f 12500. Perc. IV, een ruim Pakhuis, aan de Lieve Vrouwestraat, strekkende tegen per ceel 8, groot plm. 90 centiaren. Verhuurd aan den heer S. de Wit voor f 250 pet- jaar. Opgehouden voor f 1660. Perc. V, een ruim winkelhuis, waarin tlutns gevestigd het proeflokaal „De Grot" aau de Langestraat no. 34. Verhuurd aan den heer J. J. Heijmen voor f 650 per jaar tot 1 October 1915. Gekocht voor de dames Gez. Van Soest voor f 7910. Perc. VI, een pakhuis in de Lieve Vrouwestraat. Verhuurd aan den heer B. A. van Ruijven voor f 160 per jaar. Gekocht door den heer T. van Daal voor f2500. Perc. VII, een ruim PakhuiB, aan de Muurhuizen, no. 24, hoek Kortegracht. Verhuurd aan den heer C. J. De Koning voor f 350 per jaar. Gekocht door den heer B. van Galen te Voorburg voor f 3550. AGENDA. 1-1 Dec. Alg. Verg. V, P. N. in café Otte. 14 en 15 Dec. Bioscope Voorstellingen in de Kroon. 15 Dec. Oponb. Verg. Vergunning'* in de Keizerskroon. 15 Dec. Lezing van Dr. Beyerman voor den Ned. Protestantenbond. 15 Dec. Lozing van kapt.-paardenarts Lameris in Café Otte. 16 Dec. Liederenavond van Julia Culp. 22 Dec. Concert Amicitia. 26 Dec. Uitvoering Tooneelver. „Kunst na .rbeid" in de Kroon. 8 Jan. Opvoering „Asschenpoetster''inAmicitin. 8 Jan. Uitvoering Gezelschap de La Mar iu de Kroou. 17 Jan. Soirée Amicitia. Tekort in kas De kassier van de Boerenleenbank to Beverwijk bleek een tekort in kas te hebben van f4000. Hy zou zich hedenavond hierover in een algemeene vergadering moeten verant woorden, doch is sedert Vrydag voortvluch tig. Twist. Te Zeist ontstond Zondag avond op de Slotlaan een twi9t tusschen eenige jongelui en een zekeren C. K. Toen de jongemannen zich verwijderd hadden, ging K. hen na en bracht plot seling een hunner, den 24-jarigen Teseling, met een mes een wonde aan den schouder toe. De dader werd later door de politie aangehouden. W a 1 g e 1 y k. Te Bergen op Zoom is een vereeniging opgericht, onder den naam „De bloedworstvereeniging". Op den eersten vereonigingsavond zullen de 15 aangesloten leden 70 K.G. bloedworst moe ten verorberen. Put ingestort. Men meldt uit Arnhem: Iu het naburige Oosterbeek bij de kost school Berg en Dal op Dryen was men gis teren bezig een put te dempeD. Plotseling:

De Eemlander | 1910 | | pagina 2