WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 unr. De I)ilt,"319 December, 1910. Hoogste barometerstand 772.2 m.M. te StMathieu, laagste 746.7 te Seydisljord. Verwachting tot den avond van 20 De cember 1910. Meest matige Zuidoljjke tot Westelyke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt ot betrokken, weinig regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 ml Vorige stand te 12 uur 748 m.H. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennaohtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 45 tevreden glimlachende in zijn bankje terug. Hij verwachtte blijkbaar, dat de Kamer voor het dreigement zou zwichten. Maar het liep anders, en gelukkig. Want een behoorljjke samenwerking tusschen de Regeering en Staten-Generaal is onmogelgk, wanneer sommige leden der volksvertegenwoordiging do taak van de Regeering in handen nemen en de bewindslieden zoo zwak zgn om de beslissing in hun eigen zaak aan anderen over te laten. De vraag rjjst nuwat zal het gevolg zijn van deze crisis? De regeering heeft een, wellicht welkome aanleiding om van het kruis der 46 millioen af te komen. Een opvolger heeft een ander inzicht in sommige onderdeelen, derhalve winst van tijd. Politiek ongetwgfeld, dat de invloed van den heer Kuyper en zijn antirevo- lutionnaire phalanx in de coalitie is versterkt. Hg kan daarvoor zijn vriend Lohman bedanken. En wanneer wjj aannemen dat de minister Heemskerk zg'n ambtgenoot tot het uiterste heeft gedreven uit begeerte om hem te behouden hieraan mogen wij niet twgfelen laat de trouw van de christclgk-historischen aan het kabinet niets te wenschen over, en zijn de katholieken heel wat trouwer dan de antirevolutionnairen. Het kabinet kan hieruit tevens de leering trekken, wat een votum van vertrouwen als verleden week binnenska mers moet zijn uitgebracht door de coalitievrienden, bcteekent Het schijnt alleen de christelijk historischen te binden. Gevraagd zal nu worden een minister, die niet op Zondag naar Olieslagers gaat kijken, die het schieten op Zondag zal verbieden, dio legerpredikanten zal aanstellen, die uitzonderingsmaatregelen neemt tegen „Ons Belang" en die de Christen onder en bovenofficierenver- oenigingen zal subsidieeren. De R. K. Tijd schrijft onder het bericht over de verwerping der motie: „De ernst van dit bericht zal zeker geen onzer lezers ontgaan. Blijkens het zooeven ontvangen Kamer telegram, was de porte- feuille-quaestie door den Minister op duidelijke wjjze geteld. Een allerzonderling- sten indruk maakt de stemmingslijst, die een bonte staalkaart te zien geeft van allerlei richtingen. Van overeenstemming en van een te voren vastgestelde gedragslijn bij de Rechterzgde, noch bij één harer fractiën viel ook maar een spoor te ont dekken. Ergerlijk ook, dat eene beslissing, van zóóveel belang voor de Regeering en voor het vaderland, door een hoogst onvoltallige Kamer moest genomen worden. Houdt men rekening met het feit, dat de socialisten zich vóór de stemming verwij derden, dan bl|jkt het, dat de zitting door niet meer dan even zeventig leden werd bijgewoond." De hoefijzer corr. van het Handelsblad schrgft: „Ér kt totEin Andrerl" Wie? Wel wie anders dan Hij. De Held! De Groote! Do Verschrikkelijke! De Machtige! 't Is vaste parlementair-constitutioneele zedo dat de leider van de oppositie de plaats inneemt van dengene dien hij velde. Welnu, laat ons den nieuwen Minister dus een heilgroet brengen. H -il u, Duymaer-van-Steenwijk, Excellentie der Excellenties, man van-rechts, heteronome kapitein U zij onze landsverdediging toevertrouwd Heil u, van-Kuyper gegeven militaire leider der anti-rovolutionnairen, welspreken de redenaar, Demosthenes (zonder steentjes in den mond) Gij moogt ons nu bekoren van achter de groene tafel Heil u, geduchte strateeg, onvergelijke lijke tacticus, vorbijsterend veldheer, die leerling wat zeggen wij leermeester van Napoleon zoudt zijn geweest als die niet voor uw eeuw geleefd had Gij zult heel ons leger kunnen commandeeren Heil uw stem, O Duymaer! Hoil uwe tale, o Duymaer! Heil uw aangezicht, o Duymaer! En Heil vooral uw buikje! Duyiuaers buikje vooruit! Achter de Ministerstafel! Maar als de coalitie dat niet aandurft, den heer Duymaer van Twist niet de plaats achter de Ministerstafel durft te geven waarop hij, naar parlementaire zede, recht heeft, dan blameert zij daarmede èn hom, èn baarzelve in den man dien zij, althans hare eene helft, gevolgd heeft en als leider heeft doen optreden in do oppositie tegen Minister Cool. Doch wie er ook Minister worde, onze officieren kunnen weer wat wachten. En „onze arme, arme infanterie" blijft jammerlijk gedesorganiseerd. Hoe schoon is toch de politiek! Kamer van Koophandel. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare vergadering ten Raadhuize onder voorzit terschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig was de heer H. Meursing, Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 25 October 1910, die worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen: 1. De gewone periodieken als: Han delsberichten, Consulaire verslagen, Ver slag van den Gezondheidsraad, Statistiek van in-, uit- en doorvoer; 2. Van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een exemplaar van het verslag over 1909 der arbeidsinspectie en een jaarverslag van de Rijksverzeke ringsbank. 3. Reglement en verdere bescheiden betreffende do tentoonstelling in 1911 te Roubaix te houden. Ook is er bijgevoegd het reglement van do Nedorlandsche com missie, ingesteld bij Kon. Besluit van 8 Augustus 1910. Er blijkt uit dat er gele genheid zal zijn voor reclame, terwijl een inlichtingsbureau zal worden ingericht, waarbij belanghebbenden zich kunnen aan sluiten. 4. Een missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 31 October, vermeldende dat Nederlandscbe handelsreizigers in O-iatenrijk-Hongarije voortaan hun bedrijf kunnen uitoefenen, zonder belastingplichtig te zijn, mits voor zien van een legitimatiekaart van den minister. 5. Van de Kamer van Koophandel te Amsterdam aanmerkingen op het ontwerp wet regelende (1e Naamlooze Vennoot schappen. Al deze stukken liggen bjj den secre taris ter inzage. 6. Van deKamor van Koophandel te Hoorn eenmi8sive, inzake de vliegende en dr|j- vende winkels, waarin gevraagd wordt of in Amersfoort doeltreffende maatregelen in den vorm van belastingen zijn getroffen daartegen. Ook ondervindt Hoorn veel last van de schippers die een handel uitoefenen. De Voorzitter stelt voor aan de Kamer te Hoorn te berichten, dat in Amersfoort geen maatregelen zijn genomen tegen vliegende winkels. Hij meent, dat de zaak al eens in den Gemeenteraad is besproken, maar men is er niet op inge gaan vanwege de moeilijkheden. Aldus besloten. De Voorzitter deelt mede, dat hij een bericht heeft gekregen van den Raad van Toezicht op de spoorwegen, met het verzoek op een aangegeven dag op het station Ie komen. Twee leden van den Raad van Toezicht zouden dan komen om den toestand van het station te be spreken, betroffende een abri op het tweede perron en een verbinding der beide perrons, naar aanleiding van het schrijven van de Kamer van 27 Januari 1910. De Voorzitter is er met den heer Sinnige heengegaan en ze hebben het den heeren zoo goed mogelijk uitgelegd. Wel hebben zij eenige hoop gekregen, dat er iets ge daan zou worden. Maar daarna is een missive ontvangen van den Raad van Toe zicht dat hij niet bereid is aan de H. S. M. te adviseeren tot het maken van een wachtlokaal op het einde van het tweede perron, noch van een verbinding tusschen beide perrons, daar de noodzakelijkheid ervan niet wordt ingezien. De Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nomen. Den heer Van Haselen spijt het verbazend, dat van een wachtlokaal niets komen kan. Wat de overbrugging aangaat, het voordeel daarvan kan hij niet inzien. Vooral niet, daar do chef de bereidwillig- ligheid heeft, als de treinen laat zjjn, om de reizigers langs de benedengang te ge leiden. Zou het echter nu niet kunnen de zaken te scheiden en nog een9 aan te dringen alleen op een wachtlokaal, waar aan dringend behoefte bestaat. De Voorzitter gelooft, dat dit weinig zal uithalen. De heer Sinnige beeft Bterk aangedrongen op de verbinding, maar hij zelf meer op een abri, daar h|j meent eerst voor de gezondheid der menschon te moeten zorgen en dan voor het gemak. Nu de Raad van Toezicht echter blijkt er geen ooien naar te hebben, gelooft hij, dat het onzin is, nog eens te adresseeren. Maar misschien zijn er machtiger lichamen, die resultaat zouden kunnen bereiken. De heer Van Haselen zou dan ook wenschen, dat de Gemeenteraad en Handel en Nijverheid met de Kamer er nog eens op aandrongen. De heer Sinnige herinnert er aan, dat de heeren van den Raad van Toezicht aanvankelijk geweigerd hebben wegens technische bezwaien, daar het uitzicht van het seinhuis zou belemmerd worden. B|j het opnemen van den toestand in loco, verviel echter dat bezwaar. Alleen bleef over het bezwaar van de onkosten. Zijn in druk was het echter, dat de heeren daarvoor wel te vinden waren. Nu zij zich echtei zoo positief uitdrukken, gelooft hij niet, dat weder aandringen nog eenig resultaat zal bebbeu. De heer van Haselen vindt nu juist, dat de Kamer wel moet aandringen. Bezwaren toch zijn er niet on daarom is het goed er nog eens op te wijzen, dat een wachtlokaal heusch niet overbodig is„ De Voorzitter vindt het moeilijk zich te beroepen op een indruk. Daarom heeft hij er niet over gesproken. Maar als de Gemeenteraad een verzoek indient is het totaal onnoodig, dat de Kamer het ook nog doet, aangezien haar verlangen al bekend is. De heer E ij s i n k gelooft ook niet, dat een nieuw verzoek veel resultaat zal hebben waarom het gevoeg'lijk achterwege kan blijven. Het voorstel-van Haselen, om nogmaals te verzoeken om een abri wordt verworpen met 4 tegen 1 stem. Verder is nog ingekomen een missive van Burg. en Weth. d.d. 28 Nov dat de heeren H. van Haselen, J. Ger. Kleber en D. H. G Kleber hun benoeming tot leden der Kamer van Koophandel hebben aangenomen. Nadat de heeren van Vollenhoveu en Eijsink de geloofsbrioven hebben onder zocht, wordt tot toelating besloten, De heer Sinnige wenscht de heeren van Haselen en J. Ger. Kleber geluk met hun herbenoeming. Hierna wordt herkozen als voorzitter de heer J Ger. Kleber met 4 van de 5 stemmen. Hij hoopt op dezelfde mede werking als tot nu toe genoten en aanvaard gaarne de benoeming. Tot plaatsvervangend voorzitter wordt gekozen de heer H van Haselen met 3 stemmen tegen 2 op den heer H Meursing. De heer van Hagelen kan de benoe ming niet aanvaarden, aangezien hij veel uitstedig is en moeil|jk bestuursvergade ringen zal kunnen bijwonen, Alsnu wordt gekozen de heer H. Meur sing met 4 stommen tegen een op den heer Ejjsink. Aan den heer Meursing zal bericht wordon gezonden. De Voorzitter herinnert er aan, dat het de laatste maal is, dat dó hoer Sinnige aanwezig is. Jarenlang is hij een trouw lid der Kamer geweest, menigmaal heeft hij een hartig woord gesproken en vooral op het gebied van het marktwezen heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Het doet dan ook zeker allen leden leed, dat hij weggaat. Met de beste wenschen voor den heer Sinnige hoopt h|j, dat hij nog jarenlang aan de Kamer zal terug denken. (Instemming). De heer S i d n i g e dankt voor deze woorden en verder voor den steun, ook van den Secretaris, altijd ontvangen. Steeds heeft hij de mee9t hartelijke medewerking ontvangen en zeker zal h|j dan ook veel terugdenken aan zijn werk kring in de Kamer. (Instemming). Bij de rondvraag maakt de heer Eijsink er op attent, dat op het stationsemplac. ment geen laad- of loskraan is. Hij zou willen voorstellen te trachten daarin verandering te brengen, aangezien net een groot ongerief en het lossen van zware voorwerpen nu zeer tijdroovend en zelfs levensgevaarlijk is. Gp voorstel van den voorzitter zal dit punt in de volgende vergadering worden behandeld. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gisteren werd in Café Otte het scherm- concours gehouden, georganiseerd door de schermvereeniging „Sport Staalt Spieren." Begonnen te 10 uur, duurden de wed strijden tot ongeveer half zes en geheel dien tijd bleef een geanimeerde stemming heerschen. Kolonel Mingels en eenige cavalerie officieren bezochten korter of langer tijd het concours. Do uitslagen zjjn a.s volgt: I Floret. Ie prijs. G. J. Wille, wachtm. Ie reg. veld.art., 2e prijs, H. Be- geman, onderoff. 5e reg. inf., 3e prijs, J. van Ooyen, wachtm. Ie reg. huzaren, 4de prijs, A. Bak, onderoff. Ie reg. vesting art. o tttronnt II. Sabel. Ie prijs, W. H. Pierik, korp. zadelmaker lo reg. huzaren, 2e prijs, A. Katerberg, serg. majoor 5e reg. inf., 3e pigs, H. Begeraan, 4e prijs. J. H. VV. v. d. Vlugt, adj. onderoff. Ie reg. huzaren, IH. Geweer. Ie prijs, A. Bak, 2e prijs A. v. d. Ham, onderoff. 5e reg. inf., 3e pr. G, Nikkel, korporaal le reg. vesting art. te Utrecht, 4o prjjs H. Begeman. De prijzen bestonden uit medailles en kunstvoorwerpen. Des avonds halfacht wer den deze uitgereikt met eenige hartelijke woorden door den wachtmeester van Ron- nen, waarbij hij vooral veel dank bracht aan den wachtmeester K. Duizendstra voor zijn kranige leiding Een der leden van Quick schrijft ons: Quick trok gisteren met slechts 10 man naar Zwolle. Toch kon Z. A. C. dat voor dezen wedstrijd 2 spelers uit Engeland had doen overkomen slechts mot 30 winnen. Quick verdedigde ziel dan ook uitstekend. In de voorhoede spoelden de Bruiju en Valk goed samen Er was ongeveer 800 man publiek aanwezig. Quick H verloor op Birkhoven met 2— 0 van Mmerva. De Quick voorhoede was niet erg op dreef en wist dan ook het niet te vinden. De verdediging zat daarentegen goed in elkaar en wist dan ook vele doelpunten te voorkomen. Quick speelde na halftime met 10 man, daar een der spelers door don scheidsrechter uit veld gezet werd. Hiervoor wareu echter geen voldoende motieven, zoodat Quick tegen dezen wed strijd heeft geprotesteerd. H. V. C. I. V. V. O. I. 2—2. Toen we in ons blad van Zaterdag j.l. nietjdurfden gewagen een van beide clubs de overwinning toe te schrjjven, bleek dat we beide partijen op gelijke kracht schatten. En niet ten onrechte; want zooals uit bovengenoemden uitslag blijkt, kon H. V. C. noch V. V. O, het winnendo doelpunt forceeien, en bleef de stand tot het einde 22, zoodat feitelijk nog niet is beslist, wie of er kampioen van de Oostelijke

De Eemlander | 1910 | | pagina 2