DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 302. 7e JAARGANG BINNENLAND. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. O. RI.I HE IV 8. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. flFranco per post id. f 1.'40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE HliO Telet. Intere. 18». Prijs der Ad verten tiën: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en red, van bu.ten be, kanton A.nersfo.,, in dit blad „ui,„attent." gerecht.gd he, Alg. Binnen- o„ BuitenlanduTAdTer,. bnrean D. V. ALTA, Warmnesstr. 74- 78 Amsterdam Frankrijk. Uit een nauwkeurige lezing der bij de Fransche Kamer ingediende wetsontwerpen blijkt, dat het staken zelf van de spoor- weglieden niet strafbaar wordt gesteld. Wel is het strafbaar, wanneer een machi nist b.v. zijn trein midden op den weg laat staan. Ook kunnen de bestuursleden van vakorganisaties e.d., die tot staking aanzetten, terwijl het in te voeren scheids- gei echt do zaak onderzoekt, of een uit spraak gedaan heeft, gestraft worden. Maar staking zonder meer is niet strafbaar. De weinig vooruitstrevende bladen als Temps en Débats, die minister Briand in den laatsten tgd zoo verheerlijkt hebben om zijn pootige houding tegenover de spoorweglieden, zijn over de ontwerpen allerminst goed te spreken. Zij hadden vast verwacht, dat strafbaarstelling van stakers zou komen en zijn teleurgesteld, dat de stakers in deze ontwerpen aller minst bedreigd worden met eenige beetraf- fing. Het Journal des Débats meende eerst in het ontwerp te lezen, dat de staking tenminste vanzelf onmiddellijk ontslag ten gevolge zou hebben, en het blad was daar door een weinig getroost, maar nu heeft het bemerkt, dat het zich blij maakte met een doode musch, want het ontwerp bepaalt dit geenszins. De Temps, wjj vermelden het reeds, is vooral verontwaardigd, omdat door deze wetten de spoorwegmaatschappijen zoo zeer aan banden gelegd worden. Waar blijft, zoo roept het blad uit, de hooggeroemde contractsvrijheid, die door den Code Civil eens en vooral is geproclameerd'? Het hof van Cassatie heeft het appèl verworpen, dat was ingesteld tegen het doodvonnis van den syndicaatssecretaris Durand, die door de gezworenen te Kouaam ter dood veroordeeld was, omdat hjj in een arbeidersbijeenkomst aangespoord had tot vermoording van don werkwillige Dongé. Een groot aantal Fransche afgevaar- den hebben een schrijven gericht aan president Fallières. waarin zij gratie ver zoeken voor Durand, die door do rechtbank van de Soine-Inférieure tot de doodstraf is veroordeeld wegons moord op den werk willige Dougé, daar die veroordeeling klaarblijkelijk op een gerechtelijke dwaling berust. Duitschland. Een op zjjn zachtst uitgedrukt ergerljjken indruk maakt het vonnis, waarbjj een zekere pastoor Breithaupt, directeur van het verbeterhuis te Mieltschin, die zich aan een reeks van de schandelijkste en vreeselijkste mishandelingen van de aan zijn herderlijke zorgen toevertrouwde knapen had schuldig gemaakt, tot niet meer dan acht maanden gevangenis werd veroordeeld. De wreedheid en beestachtigheid van dezen woesteling gaan inderdaad alle beschrijving te boven. „Het proces van den „Prügel- pastor" is een monument voor de scbande van onzen tijd", zegt het Berliner Tageblatt, dat het vonnis in een bitter artikel vergelijkt met de onlangs uitgesproken veroordeeling van den Rittergutsbesitzer Becker tot 1 jaar gevangenis, ofschoon hij niets anders had gedaan dan een hooggeplaatst'' ambtenaar eenige onaangenaamheden toe te voegen. Wij halen nog een passage uit hot Ber liner Tageblatt aan, waarin de wandaden van pastoor Breithaupt worden gere umeerd, „Overweegt men dat in Mieltschin op direct zinnelooze wijze werd geranseld, dat de kweekelingen dikwijls voor het minsto vergrijp met 50, 100 en meer zweepslagen op het ontbloote zitvlak werden bestraft, dat zij werden opgesloten in een hol, waarin zon noch maan schijnt, dat zij niets dan water en brood kregen en dikwijls geen deken of brits, dat zij herhaaldelijk met zware ketenen aan den muur geklonken werden, zoodat zjj niet in staat waren zich uit te strekken; dat de van vlucht plannen verdachten met ketenen aan do voeten moesten rondloopen, zoo voelt men dat men een blik geworpen hoeft in een waren hel van ruwheid en perversiteit en vergeefs vraagt men zich af, hoe of ooit weer zal kunnen worden goed gemaakt wat deze „Prügelpastor" aan lichaam en ziel van de hom toevertrouwde kweekelingen heeft bedorven." De Berl. Lok. Anz. heeft uit de meest betrouwbare bron vernomen, dat in de volgende zitting van den Pruisischen Landdag geen voorstellen tot kiesrecht- hervorming zullen worden ingediend. De Pruisische regeering is nl van meening, dat deze quaestie moet blijven wachten tot na de algemeene verkiezingen voor den Rijksdag. Dan hebben misschien de toongevende partijen in beide huizen van den Landdag hunne houding ten opzichte van deze quaestie gewijzigd, en bestaat dus de mogelijkheid, dat aau een nieuw voorstel tot kiesrechthervorming een beter lot te beurt valt dan aan het vorige. Indien thans reeds weder een nieuw voorstel zou inkomen, dan zou bij den huidigen siand der partijen te vreezen zijn, dat het een nieuwe twistappel zou worden en dat het resultaat even negatief zou zijn als een jaar geleden. En dat wil de rijks kanselier onder alle omstandigheden ver mijden, daar volgens zijn opvatting, de plechtige belofte, gegeven in de Pruisische troonredo van 26 October 1908, door de indiening van een voorstel tot kiesrecht- hervorming vervuld is, onverschillig, of dit voorstel aangenomen of verworpen wordt. Spanje. De hangslotwet is met 108 tegen 20 stemmen door do Spaansche Kamer aan genomen, nadat de zitting, ten einde de obstructie krachteloos te maken, perma nent verklaard was. De zitting duurde onafgebroken den geheelen nacht door. Nadat alle amendementen waren geketst, zette Canalejas nog eens uiteen, dat de regcering geenerlei haat tegen de religieuze orden koesterde maar hun slechts wilde beletten zich in de politiek te mengen. De Minister trachtte daarbjj de beteekenis van de wet zooveel mogeljjk te verkleinen en zeide dat haar aanneming slechts nood zakelijk was om de ouderhandelingen met het Yaticaan krachtiger te kunnen voeren. De integri3t Salabory verklaarde, dat hij niets van de vredeliovendc verzekeringen van Canalejas geloofde en dat hy tot het laatst zou blijven strijden. „Wij zijn onver zoenlijke vijanden", riep hy ten slotte uit. De Carlist Mella zeide, dat slechts het gevoel van menschelijkhcid tegenover de stenographen hem bewoog zijn oppositio te Btaken en drukte zjjn smart uit over de droefenis die den Paus zou overvallen, wanneer hij do aanneming der wet zou vernemen. Hierop werd eindelijk, te negen uur des morgens, tot stemming overgegaan met het bekende resultaat. Portugal. De voorloopige rogeering heeft reeds de algemeene trekken aangegeven van een nieuwe constitutie, waarvan het ontwerp bij de nog te verkiezen volksvertegenwoor diging zal worden ingediend. Do staatsinrichting zal gebaseerd zijn op het evenwicht der wetgevende en uitvoe- rcudc machten. De president wordt door het wotgevend lichaam gekozen voor vijf jaar. Hij is na zijn aftreding niet onmid dellijk weer herkiesbaar, en benoemt de ministers naar gelang van de parlemen taire constellatie. Er zal maar één Kamer zijn, die gekozen wordt voor drie jaren. Men wil verder voor de ministeries van Financiën, Oorlog, Marine en Openbare werken het neutraliteitsbeginsel huldigen, zoodat de hoofden dezer departementen niet mede door een parlementaire neder laag getroffen worden. Er zullen onder-staatssecretarissen zijn, ééu voor ieder departement, behalve voor Marine twee, waarvan één voor het Kolo niaal bastuur; ook het ministerie van Binucnlandsche Zakon zal een tweeden onderstaatssecretaris hebben voor het open baar onderwijs; en eindeljjk oog het mi nisterie van Openbare werken, dat een tweeden dergelijkon ambtenaar zal krijgen voor handel en industrie. Kreta. Het antwoord van het Uitvoerend Bewind van Kreta op de jongste nota dor mogend heden is verschenen. In dit stuk wordt er met nadruk op gewezen, dat omtrent de proclamatio van S»ptember 1908, waarbij Kreta met Grie kenland vercenigd werd verklaard, van de zijde der mogendheden geen woord van nfkeuring werd vernomen, zoodat do Kreten- sers gedurende twee jaren in de meening zijn geweest, dat die vereeniging stilzwijgend was goedgekeurd. Met ontsteltenis heeft het Kretensische volk thans plotseling uit de nota der mogendheden vernomen, dat Turkije, sou- vereine rochten over het eiland bezit. Deze rechten echter z|jn onvereenigbaar met die, welke door de mogendheden aan Kreta zijn toegekend en daarom vertrouwt het Kretensische volk, dat de mogendheden alsnog de mogelijkheid zullen openen tot een oplossing der quaestie in den geest van bovenvermelde proclamatie. Griekenland. De Yossische Zeitung verneemt uit Athene, dat daar dezer dagen vier Engelsche marineofficieren worden verwacht, die een onderzoek zullen instellen naar de slagvaar digheid van de Grieksche vloot en officieren en manschappen op de hoogte zullen stellen van de bediening van het moderne geschut en van torpedo's. Yerder zal het arsenaal zoo noodig onder Engelsche leiding her vormd worden. De regeering is bereid belangrijke bestellingen van geschut voor de marine te doen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten Gonoraal komt heden bjjeon, 's avonds to 81/, ure. De uitgewezen geestelijke orden. Het hoofdbestuur van de Evangelische maatschappij en dat van de Algemeene Protestanteu-vereeniging hebben een adres aan de Koningin gericht, waarin zij H.M. er op wijzen, dat, nadat in Portugal eenige weken geleden door een omkeer van zaken een andere toestand was in het leven geroepen en de regeering des lands gemeend heeft aau de vreemde geeBteljjke orden, die er zich gevestigd hadden, het langer verblijf in hot land te moeten ver bieden, verschillende regeeringen, o.a. die van Spanje, Italië, Frankrijk, Brazilië, daarna te verstaan hebben gegeven, de vestiging der verdrevenen in hare landen niet te zullen toelaten, en het schijnt dat dezen du tot ons vaderland de toevlucht zullen nemen. De onderteekenaars van het adres ver klaren er van te zijn overtuigd, dat zij spreken in naam van duizenden Neder landers, indien zij zeggen dat het eeno te ver gedreven gastvrijheid moot heeten, de vestiging in Nederland vrijelijk toe te laten van menschen, die elders als lastige vreemdelingen werden verwyderd of wien als zoodanig de toegang over de grenzen des lands werd ontzegd. Door de vestiging van de zoodanigeu moet, volgens de inuigc overtuiging van de onderteekenaars, op zijn minst geuomen de stoffelijke wolvaart van brecde kringen werden bedreigd en door de vermeerdering van de goederen in de doode hand ook de schatkist schade lijden; torens staat te vreezen, dat op den duur de eerbied voor de wet zal worden ondermijnd en de godsdienstige en zedelijke tegenstellingen zullen worden verscherpt in zulk een mate, dat daarvan ernstige gevolgen moeten worden gevreesd. Om al deze redenen verzoeken de onder- tcekenaars, uit naam van de duizenden door hen vertegenwoordigde Nederlanders, aan Hare Majesteit, zoodanige maatregolen te willen nemen of te doen nemen, dat een vestiging van de genoemde orden worde verhinderd en de nadeeligc ge volgen daarvan worden voorkomen. Het adres is geteekend voor de Evange lische Maatschappij door J- Quast Hz. als voorzitter, en dr. J. Herderschee als secretaris; en voor de Algemeene Protes tanten Vereeniging door J. Quast Hz. als voorzitter, en F. J. Krop als secretaris. De Schuldige. Onder het veelzeggende opschrift „De Schuldigo" komt De Nedorlander terug op het Standaard artikel: „Barbertje". Het Christ.-Hist. orgaan gaat de geschie denis van de motie-Duymaer van Twist na en schrijft dan: „Zeker is het, dat de politieke verant woordelijkheid in deze niet drukt op de voorstellers der motie, ook niet op den heer Duymaer van Twist. ,Dat iemand als de heer Duymaer van

De Eemlander | 1910 | | pagina 1