weerbericht. stadsnieuws. "allerlei. Thermometerstand MEDEDEELENGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 27 December, 1910. Hoogste barometerstand 767.2 id.M. te Horta, laagste 739.3 te Bodo. Verwachting tot den avond van 28 De cember 1910. Matige tot krachtige later afnemende N.-lijke tot N.W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijko bewolking, sneeuw of regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 m M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort Hoogste gisterenF. 43 Laagste hedennachtF. 31 Hedenmiddag 12 uurF. 39 Twist eene reeks van amendementen voor stelde, behoeft aan geene politieke bedoe ling te worden toegeschreven. Wq nemen zelfs gaarne het tegendeel aan, vooral bij iemand als die afgevaardigdo, die zich veel meer door politiek beleid kenmerkt. Wij mecnen zelfs een reden te hebben om het tegendeel te onderstellen, daar ons werd meegedeeld, dat de heer Duymaer, tegen zijn voornemen in, en tegen zijn zin, een geruimen tijd het woord gevoerd heeft, om de stemming op Vrijdag te verhinderen en alzoo tijd van beraad voor den Minister te doen ontstaan. Is dit feit juist, dan blijkt daaruit wel, dat bq dien afgevaar digde geen toeleg bestond, om den Minis ter te doen vallen. „Wq hebben trouwens thans alleen te maken met het feit, dat dr. Kuyper aan zijn volgelingen het advies beeft gegeven, ondanks het stellen der portefeuile-quaestie te stemmen vóór de motie. Dat heeft hij niet openlijk gedaan, zooals de heer Loh- man deed, die bqtqds openlijk waar schuwde, maar men zag hem in de Kamer vóór de stemming druk met zijn vrienden delibereeren en nimmer hebben wq hooren betwisten, dat dr. Kuyper het advies heeft gegeven. Hoe hij zelf dacht, blijkt trouwens uit zijn eigen stem. „Indien dr. Kuyper openlijk verklaart, geen advies te hebben gegeven, op dat oogenblik dus zqn functie van leider niet te hebben uitgeoefend dan trekken wij onmiddellqk onze beschuldiging in. „Het feit echter, dat hij niet openlijk gesproken heeft, beteekent natuurlqk nie mendal, Er zijn leiders, die, zelfs bij voor keur stillekens hun politieke plannen weten te volvoeren, en eerst te voorschijn treden, nadat door hun, vaak onbewuste werk tuigen, die plannen gelukt zijn. Meer dan één staatsman, wij herinnerden er vroeger reeds aan, heeft juist daarin zqn kracht gezocht". liet blad bestrijdt dan nogmaals, dat de heer Lobman uit geheime vergaderingen geklapt zou hebben. „Tegenover dr. Kuyper beriepen on beroepen wq ons op niets andere dan op wat ieder, die niet doof of blind wil zijn, kan hoorei; of zien. „Dr. Kuyper behoeft niets te verklappen. Zelfs niet te erkennen. „Onze grief berust op het feit, dat, na dat de Minister eene verklaring gegeven had, nog bevredigender dan die welke door de voorstellers der motie was ver langd, de anti-revolutionnaire partij, ge steund door haar felste tegenstanders, een motie heeft doen aannemen, waarvan zij wist, dat do aftreding van den Minister van Oorlog het gevolg zou zqn, en dat dit geschied is zonder vooraf daarover met de groepen tor rechterzijde, althans met de C. H. groep, te raadplegen. En voor die daad stellen wij den leider der antirevolutionnaire groep aansprakelijk". Ten Blotte ontleenen wij aan het artikel nog dit: „Waarom dr. K handelde, zooals hij deed is ons niet bekend. Juist dat niet spreken, waarmee De Standaard tracht hem te verdedigen, moet ergenis wekken, tenzij wat echter tegenover de Chr. Hist, niet geschied is de leider in be sloten vergadering zijn voornemen en ziju motieven te kennen heeft gegeven. „De C.-H. groep is veel geringer in aantal, dan de A.-R. of de R.-K. Maar men kan niet var haar vergen, dat men bij haar, over haar, zonder haar zal be schikken. Zij is bovendien, juist omdat zij zich gevoelt als christelijke partij, wars van verborgen paden en wenscht een eerlijke, open, voor iedereen begrijpelijke gedragslijn te volgen. „Van daar haar ergenis, wanneer tel kens, als uit verborgen, om aan haar niet meegedeelde redenen, politieke crisissen worden in het leven geroepen, zonder dat zq daarvoor eenigen redelijken grond kan vinden „Coalitie is heel mooi, maar dan is ook onderling vertrouwen onmisbaar. „Dat vertrouwen verdwijnt, als men handelt zooals nu weer dr. Kuyper heeft gehandeld. „En nu moge De Standaard, als naar gewoonte, dr. Kuyper voorstellen als de vermoorde onschuld, en ieder protest tegen zqn politiek opvatten als een naar beueden halen van zijn persoon wij, die de publieke zaak wenschen te dienen, maar ons aan niemands juk onderwerpen, trek ken ons daarvan niets aan". Op Oudejaarsavond wordt in de Remon- strantsche Kerk een godsdienstoefening gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. I. Hooykaas. De Kinderkerk van den Ned Protestan tenbond wordt Zondag 1 Januari om half e 1 f gehouden. Er is dan geen godsdienstoefening voor de gemeente. De afd. Amersfoort van de Evan gelische Maatschappij houdt Zondag 15 Januari a.s. in Amicitia een openbare vergadering, waarin als spreker zal optre den de gewezen roomsch katholieke priester J. J. A. Fornantzen met het onderwerp: Waarom ik de roomsch katholieke kerk verliet. Van de licht- en steendrukkerij van den heer A. L. Versluys ontvangen we den kalender voor 1911, in den bekenden vormvier bladen, elk versierd met een prachtig landschap. Evenals vorige jaren getuigt ook deze kalender weer van het prachtig degelijke werk, dat op deze inrichting vervaardigd wordt. Voor een volle zaal gaf gisteren avond de Tooneelvereenigiug „Kunst na Arbeid" een welgeslaagde uitvoering in de Keizerskroon. Opgevoerd werd het drama „De zoon van den Dronkaard", gevolgd door „Verliefd" en „Daar is Oom". De aanwezigen beloonden de spelers met har telijk aplaus. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. De Wognummers. Dat de Wognummers te dezer stede hoog staan aangeschreven bleek weer gisterenmiddag. De zaal van Amicitia toch was geheel bezet en zelfs waren er nog veleu, die zich met een staanplaatsje ver genoegden. Verwonderen doet ons dat niet. De roep, die van dit zangkoor uitgaat is zoo in alle opzichten gunstig, dat menigeen de gelegenheid aangrijpt deze Noord-Hollanders te gaan hooren, terwijl de herinnering aan de vorige hier gege ven concerten zeker velen naar een herhaling zal hebben doen verlangen. De praestatics van deze dames en heeren zijn dan ook ongemeen. Geschoolde zangers zijn het zeker niet, maar een van de grootste aantrekkelijkheden is het juist dat deze stemmen niet zqn geleid in een bepaalde, door de theorie als juist aange geven richting. Want de praktijk wijst uit, wat een ongekend genot het verschaft, deze stemmen te hooren opklinken met een frissche natuurlijkheid, die weldadig aandoet. En waren het naar de regelen der technische kunst gevormde vocalisten, zeker zou heel wat te loor gaan van het eigen aardig behoorlijke, dat nu juist in zoo hooge mate bq de Wognummers treft. Het klankcharme van het vaak ietwat dialec tisch geluid, rein zuiver in de hoogste mate, werkt er zeker niet weinig toe mede een groote bekoring van hun zang te doen uitgaan. Voeg daarbq het kristal heldeie der stemmen en het zich volkomen beheer- schen, zoowel in de hoogere als lagere tonen, en een geheel wordt verkregen, dat een grootschen indruk moet maken. En wat dan nog zoo aangenaam aandoet is het eenvoudige, het totaal gemis van het aanstellerige, het niet zoeken naar eenig effectbejag. Dat treft ook bq den directeur. Meer stijf dan los in zqn bewegingen is hij toch zeer expressief, elke aanwijzing geschiedt met een bepaald doel en allen volgen hem nauwkeurig tot in de kleinste details, zoodat een eenheid wordt verkregen, die bewondereuswaard is. Alle liederen werden ook nu weer bqzonder fraai gezongen, maar toch bereik ten zij hun grootste kracht in de meer eenvoudige. Wat kkmken de Kerstliederen prachtig door de zaal, welk een hoogte bereikte het koor in „Een nieuw lied van een meisje en een schipper" en hoe innig mooi, vol wijding, werd „One licht in den Nacht" verklankt. Natuurlqk ontbrak het niet aan bijvals betuigingen. Hartelqk applaus weerklonk herhaaldelijk, vooral ook voor de soliste, die de sologedeelten met haar kristallo stem, weer ten volle recht deed weder varen. H. V. O. - wedstrijden. In weerwil van het hoogst ongunstige weer zijn de door H. V. C. georganiseerde wedstrqden op beide Kerstdagen toch doorgegaan. Den len Kerstdag had zij n.l. het Am- sterdamsche D. O. S. B. op bezoek, ter wijl den 2on dag D. E. Ceveneens uit Amsterdam, den strijd tegen H. V. C. aanbond. Voor den wedstrijd op den len Kerst dag had een voetballiefhebber een medaille beschikbaar gesteld; vandaar dat eenige spanning verwacht kon worden. Om half drie wordt onder een kouden regen begonnen. H. V. C is, behoudens eenige Amsterdamsche uitvallers, constant sterker, tengevolge waarvan zq met de rust reeds met 30 leidt. De tweede helft wordt vrijwel in het duister gespeeld. De laatste oogenblikken zijn gunstig voor D. O. 8. B., zij doelpunt in deze periode 2 maal. H. V. C. wint ten slotte welver diend met 32, tevens iu het bezit ko mende van de mooie medaille. De tweede dag is, wat het weer betreft, een herhaling van den eersten. Hagel en regen wisselen elkander af. Het gevolg hiervan is, dat weinig publiek aanwezig is. Thans wordt om 2 uur begonnen, en onmiddellijk ont wikkelt zich een levendig spel. H. V. C. indachtig aan de 7—1 nederlaag, welke zij verleden jaar van D. E. C. te slikken kreeg, pakte stevig aan, en de Amster damsche achterhoede krijgt 't hard te verantwoorden. Als de rust wordt aangekondigd, leidt H. V. C., evenals den vorigen dag, met 30. Na de rust komt D. E. C. geweldig opzetten, en alles wijst er op, dat zij zullen tegenscoren. Dit doen zij dan ook, doch niet, voordat H. V. C. een vierde punt aan haar leiding heeft toegevoegd. Nu volgen 3 goals van D. E. C., met kleine tusschcnpoozen elkander op, zoodat de stand 7 minuten voor het einde 44 is. De resteereude oogenblikken zijn hoogst spannend, en 3 minuten voor het einde ligt het winnende punt in het Amsterdamsche net, wat voor H. V. C. een 54 overwinning beteekent. Vermeld dient nog, dat D. E. C. vier, en H. V. C. een invaller had. H. V. C. H debuteerde op de II. IV. seriewedstrijden te Harderwqk en zij deed dat werkelijk goed. Door een 43 over winning op „'t Negende" kwam zij in den eindstrijd tegen het sterke „Voor waarts" (le kl. U. P. V. B.) uit Utrecht, waarvan met i0 werd verloren. Zoo doende werd een groote zilveren medaille als tweede prqs behaald. Door de politie is Zaterdagavond aan gehouden een persoon, verdacht van diefstal van een koperen doofpot. Op den openbaren weg is gevonden een bril in etui die op het bureau van politie is gedeponeerd. Vliegen te Soesterberg. Frits Koolhoven heeft naar De Fiets meldt zijn te kleine Hanriot-machine van de hand gedaan en zich in het bezit gesteld van een grooten Hanriot-ééndekker en een Farman-tweedekker. Wq mogen spoedig proefvluchten van hem verwachten. AGENDA. 5 Jau. Propagandaavond Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht in de Arend. 8 Jan. Opvoering „Asschepoester" iu Amicitia. 8 Jan. Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. 11 Jan, Lezing van Dr. Haverkamp voor den Protestantenbond. 15 Jan. Lezing van een gewezen r.k. priester Fornantzen voor de £vang. Maat- sohappij in Amicitia. 17 Jan. Soirée Amicitia. 5 Febr. Feestavond van de atd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afscb. van Alc. dranken in Amicitia. De moord op politieagenten. Een van de moordenaars van de politie agenten in de Londensche City, seint Wolff, is in Whitechapel gepakt. De man heet Yoerka. Een aviateur vermist. Men is te Londen zeer ongerust omtrent het lot van den Engelschen aviateur Grace, die het Kanaal is overgevlogen. Gister morgen trok hij over Calais, bereikte de Belgische grens en keerde daarna terug naar Calais, waar hij landde, Hq was van plan om den terugtocht over het Kanaal te oudernemen, doch sinds dien heeft men niets meer van hem vernomen. Een nader bericht meldt: De kapitein van het stoomschip „Prinses Elisabeth", varende tusscben Ostende en Dover, rapporteerde Zondag, dat een Vlis- singsche loods den vorigen dag in zee had zien drijveu een voorwerp, gelijkende op het restant van een aeroplane. Misschien was het 't wrak van de ma chine van Cecil Grace, dien men nu niet meer levend denkt weder te vinden. Een verdacht geval. Dr. Nauta te Scheemda, constateerde in het gezin van den arbeider Derk Baas aldaar, diphteritis bq een vijfjarig kind. De zich noemende homoeopathe Mina Seifert, te Winschoten, werd gebaald, het kind werd met olie gewasschen, terwijl het pekel uit een ton haring werd toegediend als braak middel. Gisternacht overleed het kind. Een ander was gisteren ernstig ongesteld. Proces verbaal is opgemaakt, Pokken. In het emigrantenhotel van de Holland-Amerika lijn aan de Wil- helminakade te Rotterdam, hebben zich twee gevallen van pokken voorgedaan een bq een landverhuizer en een bq een nacht waker. Beide personen zijn naar de barakkon vervoerd. Een scheepsramp. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op de reede te Vlissingen eene aanvaring plaats gehad, welke aan zes personen het leven heeft gekost. Het Belgische stoomschip „Baltique", geladen met zilverzand, van Antwerpen naar Pillau, lag op de reede ten anker. Te ongeveer twee uur passeerde alhier de „Finland" van de Red Star Line, het laatst komende van Southampton en be stemd voor Antwerpen. Do „Finland" voer door onbekende oor zaak tegen de „Baltique" aan, welk schip bqna onmiddellijk begon te zinken. De bemanning van de Redstarboot zette direct booten uit en het mocht haar ge lukken van de zestien opvarenden van de „Baltique" er tien te redden. De zes overige, matrozen en machinisten, die in het voor onder sliepen, kwamen jammerlqk om, door dat dit gedeelte van het schip het eerste zonk. Men vreest, dat deze lieden nog een zeer harden doodstrqd zullen gehad hebben, omdat het water wel direct tegen de deuren hunner hutten, maar niet in de hutten zal zqn gekomen. Onder de geredden bevonden zich de gezagvoerder J. J. Brant, de Belgische loods Willem8 en de beide stuurlieden. Ook de reddingsboot is nog uitgevaren, maar toen was de redding, voor zoover mogelijk, reeds geschied. De „Finland" is niet naar Antwerpen door gevaren, doch Zondagmiddag naar zee teruggekeerd, om te New Castle on Tyne te gaan dokken en eventueele schade te herstellen. De geredde bemanning van de „Baltique" werd te Vlissingen aan wal gezet en ver trok des middags door tusschonkomst vair

De Eemlander | 1910 | | pagina 2