DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 304. DONDERDAG 29 DECEMBER 1910. 7e JAARGA VRIJHANDEL EN INDUSTRIE. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoot <1 redacteur R. O. RIJ KR 91 S. Bureau: KLEINE Ha4G O. Telet. Interc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per post id. fö.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0..05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantor. Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-7b Amsterdam De dappere strijdster voor het behoud van ons vrijhandelsstelscl, de vereeniging „Hei Yrijo Ruilverkeer", zet in een juist verschenen vlugschrift duidelijk uiteen, hoe ouze bloeiende margarine-industrie haar succes goeddeels dankt aan ons handels stelsel. Nederlaud i6 voor heel de wereld de groote exporteur vau margarine. Geen enkel laud voert een hoeveelheid van be- teckenis uit. Alleen Frankrijk exporteert ongeveer 2 millioen K.Geen bagatel in vergelijking van de millioenen kilo's, die onze fabrikanten op de buitenlandsche markt brengen. De bederfelijkheid van het product noodzaakt toi spoedigen en veelvuldigen omzet. Dat maakt de winst op de trans actie zeer gering. Voor den margarine- fabrikant 19 daarom in de eerste plaats eisch dat elke factor, die ongunstig kan inwerken op den productieprijs, wordt weg genomen. In ons land is de invoer van alle grondstoffen vrij. Op de oliën, be- noodigd voor de fabricatie, staat een in voerrecht vau f 0.55 per 100 kilo, dat is ongeveer 1ll/2 procent der waarde. In vele Europcesche landen (behalve Engeland zijn daarentegen de grondstoffen óf protec tionistisch, óf fiscaal belast. De groote protectionistisch» mogendheden, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk, gingen zelfs in latere jaren nog tot verhooging der invoer rechten op grondstoffen over. 't Gevolg was, dat de stelling dei vrijhandelaren werd bewezen: de binnenlandsche voort brenger van de benoodigde grondstof ver hoogde zijn prijs ongeveer met het invoer recht, dat de Staat hief. Voor den fabrikant peteek^nde dat, de onmogelijkheid op de wereldmarkt mede te dingen. Duitschland bewijst die waarheid. De Duitsche fabri kanten voeren een onbeduidende hoeveel heid uit. Hoe de hooge rechten verlammend werken op de industrie, bewijst genoemd vlugschrift door de volgende feiten. Vóór 1888 waren Hamburg en Bremen Dog niet aangesloten bij het Tolverbond De Nederlandsche fabrikanten zetten in die Oude Hansasteden hun product af. Toch was er vlak bij Hamburg, in Altona, de grootste margarinefabriek van Duitschland. Hoe kwam het, dat zij, spijt zoo belaugrijk minder transportkosten en de mogelijkheid steeds vertch te leveren, niet kon concur- reeren met de Hollanders? Omdat ze lag op Pruisisch gebied en de invoerrechten op de grondstoffen haar de mededinging op de buitenlandsche markt onmogelijk maakten En wat bleek in het beschermend gebied zelve? De Duitschc fabrikanten, die door het hooge recht, van f 18 per 100 kilo tegen buitenlandsche concurrentie werden beschermd, waren, wat de hoeda nigheid van hun product betreft, zoozeer bij de Hollanders ten achteren geraakt, dat het dezen, die op het Duit9che gebied de concurrentie aanbonden, gelukte een zeer belangrijk deel der Duitsche markt te veroveren. Een protectionist zal misschien dadelijk uitroepen: men moet anders doen. Laat de grondstoffen vrij en hef een hoog recht op den invoer van margarine en de zaak is gezond. Die protectionistische illusie zal in rook vervliegen, al9 men op België let. Daar heeft men dat heerlijk ideaal van den protectionist: vrijdom van grondstoffen en £0 fr, rechten op 100, kilo margarine. Doch behalve oliën, heeft de margarine- industrie groote hoeveelheden melk noodig. Een goed pretectionist eischt bescherming van alle takken van bedrijf. Hij moet het dus toejuichen, dat België deu vee-invoer zeer bemoeilijkt. Eeuzijdig toch mag men niet zijn, de veeboer heeft evengoed recht op hooge veeprijzen door bescherming als de industrieel. De Belgische wetgever heeft er ook zoo over gedacht. Hij heeft bereikt, dat de productie van melk zoo klein is gebleven, dat van uitvoer van margarine uit België geen sprake kan zijn. En dan zij nog vermeld, dat bij het schoone protectio-ideaal, dat België op margarinegebied heeft verwezenlijkt meer dan 90% van de geheele margarine- productie in België in handen is van de Hollanders. Maar Engeland dan, vraagt de voor stander van hoogo rechten. Oogenschijnlijk is dit een sterk wapen. Doch ook slechts schijnbaar. Dat in dat land de margarine industrie niet tot ontwikkeling kwam, vond eenvoudig zijn oorzaak in de te geringe melkproductie, waardoor de melkprijzen zeer hoog bleven en zich zelf tot 50% bo\en de Nederlandsche handhaafden. Dit sloot een ernstige mededinging der Eu- gelsche industrie uit, zoodat dc Nederlan ders zich van hei afzetgebied in Groot- Brittanje gemakkelijk konden meester maken. Denemarken, dat in zoovele opzichten op zuivelgebied ons land, Holland evenaart, heeft door een averechtsch stelsel van be scherming den uitvoer vau margarine zeer belemmerd. Onredelijke voorschriften, zoo als het verbod van kleuren der margarine, hebben den export teruggehouden. Nederland is in allo opzichten wijzer geweest. In geen enkel opzicht heeft het de margarine-industrie ecnige belemmering in den weg gelegd en juist daardoor is het, gegeven de zaakkennis en de energie der fabrikanten, het centrum geworden van dezen hoogst belangrijken tak van nijver heid Chineesche hervormingen. Chioa ligt in het oosten, in het verre oosten elk oogenblik wordt dat door ons, westerlingen, bemerkt aan den eigen- aardigen gang van zaken in de Chineesche politiek. Yan een vaste gedragslijn is nooit sprake, ze wordt althans, indieu ze al mocht bestaan, nooit openbaar. Nieuwe maatregelen worden aangeprezen, maar komen in tientallen van jaren niet tot stand; alles blijft slepende lotdat, geheel onverwachts en onvoorbereid, een ingrij pende hervorming plotseling verwezenlijkt is. Zoo zyn de hervormingspartijen in China al tientallen van jaren aan het werk, en vooral sedert een jaar of vijftien, na den ongelukkigen afloop van den oorlog tegen Japan. Nu en dan schijnt 't, alsof de mo derne denkbeelden snel bun intree zullen doen in het Rijk van het Midden men denke aan de hervormingsbevliegingen van den vorigen Keizer; aan de plannen, toe geschreven aan Joean-sji kai maar daarna hoort men er niets meer van en met enkele uitzonderingen blijft alles bij het oude. "Wel tienmaal verluidde, dat de mode der haar-staarten afgeschaft zou worden, maar uóg loopt geen fat6oenlyk Chinees zonder staart. Zoo gaat 't met alles. Intusschcn blyft hot visten en woelen. Voor den vorm zijn er ook reeds belang rijke wijzigingen gebracht in het bestuurs- stelsel en de administratie eu men weet, dat zelfs een nationale vergadering zitting houdt. Yan een parlement en van verant woordelijke ministers is men echter nog ver of. 't Gevolg vau al die maatregelen op 't papier en van de nooit verwezenlijkte goede voornemens is echter, dat de voor- uitstrevenden io do nationale vergadering aandringen en heftiger optreden. Eenign dagen geleden hernieuwde de vergadering een reeds vroeger ingediend adres aan den tr-oo, waarbij de vervanging van deu Grooten Raad door een Ministerie gevraagd, of liever geëischt werd. Maar nog werd er door de vergadering over dit adres beraadslaagd, toen er reeds van regeeringswege een dreigend edict ver scheen o. a. behelzende dat de afgevaar digden uit Moekden (die bijzonder brutaal geweest moeten zijn) door de politie naar huis teruggebracht zouden worden. Meteen liep het gerucht dut 2000 oian troepen naar Pao-ting en Tientsin gezonden waren, omdat de studenten er oproerig werden. Toch was dc houding van de nationale vergadering niet zonder invloed gebleven. Want achteraf blijkt, dat prins Tsiing een verzoek om outslag had ingediend dat echter niet werd aangenomen en Zondag verscheen een keizerlijk besluit, aan bet „coustitutioneele bureau gelastende, spoe dig oen groudwettelijk program mat bepa lingen voor een verantwoordelijk ministerie bij den troon in te dienen. Of het er ditmaal van komen zal? Duitschland, In een oproep aan alle Duitschers vor- zoekt de Kraus-Vereenigiog te Munchen om bijdragen voor een fonds tot onder- steuuing van de slachtoffers van den mo? demistenced. Zoo wordt gezegd: „De Duitsche Katholieke geestelijkheid staat op 't oogenblik tegenover een groote ramp. Men dwingt haar tot een eed, die inet het geweten van ieder, van vooroor- doelen vrij mensch strijdt en die tegen een ontwikkeling van de beschaving der geloovigo Katholieken gericht is. „Wel hebben vele geestelijken reeds den eed afgelegd; voor velen bracht hij dan ook geen moeilijkheden. Maar op een kleine schaar oiag men rekenen, die vast besloten is, liever alleo tegenspoed te dulden, dan zich met een gelofte te belas ten, waartegen het geweten in opstand komt. Anderen kunnen nog op het laatste oogenblik voor doffo onderwerping bewaard blijven, wanneer zy vernemen, dat zij niet alleen staan, maar dat hun een behulpzame haud geboden wordt „Helpt ons een fonds te scheppen, dat ons voor heden en toekomst in staat stelt dergelijkeo geestelijken of candidaat- gecstelijken door studiebeurzen en geleende bedragen nieuwe beroepen en bestaanswijzen te ontsluiten, en ten slotte inrichtingen tot het verschaffen van onderkomen in 't leven ie roepen. Ieder, ook het geringste bedrag is welkom. Men zende de bedragen aan het met dit doel opgerichte „Separatkonto der Krausgesellschaft e. V." bij de Beiersche handelsbank te Miinchen, Maffelstrasse 5. Verantwoording van de binnengekomen geldsommen zal worden gedaan in het tijdschrift: „Das neue Jahrhnndert"." Onderteekend is de oproep door don ondervoorzitter der vereemgiüg, Land- gerichtsrat Gustav Ziegler uit Kempten, en door nog twee leden uit het bestuur. Ondersteund wordt de oproep door een groot aantal personen van Daarn, o- w. dr. Ludwig Ganghofer uit MiiDchen, prof. dr. Walter Goetz uit Tiibingen, denhoofd- bibliothckarÏ8 dr. Karl Geiger, prof. dr. Fried, Nippold uit Oberursel, den hulpgees telijke Oskar Geyer uit Miinchen, den schilder Hans Diez, den schryver Leopold Katscher, e. a. Portugal. De Portugeesche Staatscourant bevat twee regeenngsbesluiten, waarbij do wet op het burgerlijk huwelijk en die op do erkenning van natuurlijke kinderen wor den afgekondigd. Italië. Naar aanleiding van de toenemende beroe ring onder de spoorwegarbeiders had een conferentie plaats tusachen Luzzatti en den Minister van Publieke Werken. Het referendum bleek relatief onvoldoende [let voorstel der Regeering had 90.000 ad haesiebctuigingOD ontvangen. De spoorweg arbeiders verklaarden eenstemmig, dat zi tot de uiterste middelen zouden overgaa wanneer hun eischen werden afgewezer. Turkije. De oncenigheid in de comitépartij neemt met den dag toe. Een deel der Jong- Turksche afgevaardigden, waaronder zij die zich onlangs by de motie van vertrou wen in de regeering van stemming ont hielden, verlangt een onderzoek van het geval Risa Nuri en een interpellatie over de onderdrukking van het blad Jeune Turc; een ander deel steunt het Kabinet. De grootvizier dreigt weer met zijn demissie. Door het conflict tusschen den Jong-Turk Ismet en den Minister van Binnenlandsche Zaken Talaat Bey onlangs in de Kamer, ia deze verdeeldheid nog verscherpt. Wan neer Ismet, zooals Talaat verlangt, door de comitéparty wordt uitgestooten, zullen 20 afgevaardigden, voor 't meerendeel Alba- neezen, hem volgen. Het comité besloot Dinsdag in principo tot een wijziging van het ministerie, zonder evenwel details vast te stellen. Een be denkelijk verschijnsel is het, dat weer officieren zich in de politiek gaan mengen, hetgeen op groote ontevredenheid onder het leger ovor het comité wijst. Naar verluidt zijn uit Monastir en uit Saloniki verschillende officieren met een geheime opdracht in Constantinopel aangekomen. De Papendrkchtsche Zaak. De N. Rott. Ct. deelt mede, dat de Orde van Advocaten te Rotterdam in haar dezer dagen gehouden jaarvergadering aan haar Raad van Toezicht en Discipline heeft opgedragen aan rar. W. Dicke, te Dordrecht, een sympathiebetuiging te doen toekomen, naar aanleiding van diens optre den in de Papendrechtsche zaak. Electrische centrale in Gelderland en Overi.tshl. Te Zutphen is eene vergadering gehou den van het centraal comité voor electrici-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1