WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. Rechtzaken, KUNST EN WETENSCHAPPEN. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 29 December, 1910. Hoogste barometerstand 773.5 m.M. te Biarritz, laagste 743.4 te Christiansiiud. Verwachting tot den avond van 30 De cember 1910. Matige tot krachtige later afnemende N.W. lijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afnemende bowolkiug, weinig neerslag. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 40 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 11 teits-voorziening in het oostelijk deel vau Gelderland en Overijsel. Medegedeeld word, dat door Gedep Staten vau Gelderland en Overijsel voor- elke provincie f 500 was toegestaan ter- tegemoetkoming in de ko9ten van het algemeen rapport. Hot algemeen rapport dor deskundigen wordt binnen zeer korten tijd tegemoet- gezien. Zondagsrust. Door deu Ned. Bond van Christ. Pro- testantscho Post- en Telegraafbeamten is een adres aan deu Minister van Waterstaat verzonden, dat met diep leedwezen is kennis genomen van de dienstorder, waarin door den heer directeur-generaal wordt mede gedeeld, dat op 1 Januari kaartjes en drukwerken zullen besteld moeten worden, dat zij ter zake van hun christelijke levensbeschouwing, ernstig bezwaar maken tegen deze order, omdat in dit geval de le Januari op den dag de6 Heeren valt; redenen waarom het bestuur Zijne Excellentie beleefd, doch met den meesten ernst verzoekt het daarheen te willen leiden, dat op 1 Jan. niet meer dan gewone Zon dagsdienst behoeft te worden verricht. Vereeniging voor Paedagogiek. De 54e algemeene vergadering der Vereeniging voor Paedagogiek, te Utrecht gehouden, werd geopend met eene rede van den Voorzitter, den heer W. Jansen, uit Middelburg, waarin hij hulde bracht aan de gestorven leden De Groot, Kuyper, Schiphorst en Straatman. Medegedeeld werd, dat het getal leden thans 292 bedraagt. De heer Van Baaien, uit Amsterdam, maakte enkele opmerkingen naar aanlei ding van de openingstoespraak, welke door den oud-voorzitter beantwoord werden. De volgende vergadering zal weder te Utrecht in de Kerstweek bijeen komen. De rekening en verantwoording van den penningmeester deed zien dat het batig slot f 438.70 bedroeg. Hierna sptak de heer J. Stamperius otci- „Sexueele opvoeding" on de heer A. J. Schreuder over „Verstandsmeting". Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. G, Nyk, te Middelburg, en H. Bijleveld te Amsterdam. De pensioenregeling der officieren. De Standaard merkt op, dat in een Haagsch blad (de „Nieuwe Ct.") de heor Doorman, raad-adviseur aan het departement van oorlog, een uiteenzetting heeft gegeven, hoe hij zich de pensionneering, die gevolg zou zijn van de traktementsverhooging der officieren, voorstelt. Het blad betwijfelt of het goed is, dat een ambtenaar van oorlog zich aldus met naam en toenaam in den politiekcn strijd werpt. Zoo iets moest niet kunnen voorkomen. Doch nu hij 't deed, zijn we er hem dankbaar voor. Hij toch was de man, die minister Cool voorlichtte en op wien9 advies de minister afgiug. Eu wat blijkt nu Dit, dat deze adviseur den miuister geraden had de nadere pensioenregeling in de pen sioenwet zelve op te nemen en tegelijk een nieuwe regeling te geven voor de onder officieren en andere militaire gegadigden, en ook nog, dat voor marine hetzelfde, en wel tegelijk, moest gebeuren. Dien arbeid nu schatte h(j dat jaren zou vorderen, en dit gelooven we gaaine. Doch daaruit ziet men dan ook, hoe goed de anti-revolution naire partij deed met zich bij de geheel onbepaalde toezegging van den minister niet neder te leggen. Die toezegging toch doelde, gelijk nu blijkt, op een verloop van jaren, en dan weet men hoe het met zulke beloften gaat. Zelfs beloften iu een wet vastgelegd, gelijk in art. 26 en 27 van de Ilooger-Ónderwijswet, zijn doodleuk terzijde gelegd en niet uitgevoerd. Wat ter wereld zou dan zulk een geheel onbepaalde belofte gegeven hebben? De Stand, meent dat men stil de pensi oenwet had moeten laten wat ze is en daarnaast een korte regeling had moeten geven bij afzonderlijke wet voor den pensioenbijslag. De Nieuwe Ct. wil de opmerking aan het. adres van den heer Doorman laten voor wat zij is. Dr. Kuyper's blad houdt nu eenmaal niet van „naam en toenaam", gevoelt meer voor het „ambtsgeheim". Maar het blad meent dat de rcgoling van een deel van de pensionneering van officieren in een wetje naast de Miiitane Pensioenwet een abnoi malitet zou zijn. Had de minister daarin toegestemd om er zijn traktements-regeling door te halen, dan zou daar zonder twijfel ernstige critiek van andere zijde dan de anti-revolutionnaire op gevolgd zijn. Dr. Nolens (die gelijk men weet, eveneens vóór de motie Duymaer van Twist gestemd heeft) geeft dan ook in de „Nieuwe Yentosche Ct." te kennen dat hij wenscht „eene volledige regeling van traktement en pensioen". De vergiftigde taart. Het Openbaar Ministerie bij de Recht bank te Alkmaar heeft hoogcr beroep, aangeteekeud tegen het vonnis der Recht bank, waarbij H. Beek, uit Hoorn, die de vergiftigde taart aan de familie MarkuB aldaar heeft gezonden, tot 15 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. J. Philip Van G o e t h e m. „Uit eenzame Uren". Amsterdam. W. Versluys, 1910. De heer W. die in het Vaderland let terkundige critiek levert en laug geen gemakkelijk criticus ia schrijft over dezen bundel van onzen stadgenoot het volgende: Uit de verzen van dezen dichter komt iets zeer beminnelijks ons tegen, iets zacht en goedmenschelijks. Ziedaar hun ideëelen inhoud. Hij zingt van lieve kinder- indrukken, vao jmige levenslust, die in hopeloos lang ziek-zijn geen stervenskracht kon vinden, van jonge liefde, van eenzaam peinzen over veel, dat hij verloor een eenzaam peinzen, dat misschien de poort zal blijken, die naar een hooger dichterlijkheid voert misschien ook zal brengen tot een eenvoudigweg rust zoeken in 't dagelijksche maatschappelijk leven. Intusscben hebben we hier dit boekje alvast gekregen; een boekje vol zuivero accenten, met veel onbeholpenheden afge wisseld, somtijds innig, somtijds zwak, nooit, nooit valsch. Het bundeltje bestaat uit drie zeer onder scheiden afbeeldingen. Uit de tweede haal ik dit jong-blijde „Verlangen", verlangen van den zieke. Niet als 't beste, maar als een typeeerend vers: V erlangen. O met sterke vaste stappen recht tegen den wind te gaan. o de wind zoo heerlijk, heerlijk, om je lichaam voelen slaan. Vol van jonge kracht zich weten, loven, blij of in verdriet; gaan, om 't leed weer te vergeten of verjongd door vreugdes lied: Maar toch leven, heerlijk leven, vrij als een gelukkig kind, verder gaande, zonder weten hoe de weg zichzelven vindt- O mijn vrijheid, vrijheid gouden, zóó laug ben tk u al kwijt 't is zoo moeilijk wijs te wachten, rustig op een beter tijd. O met sterke vaste stappen, recht te gaan tegen den wind o mijn God 'k moet zoo veilangen, dat mijn leven weer begint. Is 't geen ander woord zoeken of vinden dan dat „heerlijk, heerlijk" (regel 3) niet heerlijk Heerlijk-jong? Maar ik ben den dichtor ook nog een aanhaling schuldig van iets uit de laatste afdeeling van zijn boekje, waar de vreugde door 't leven is neergeslagen, en de dichter in de na-zin ning nieuwe schoonheid zoekt. Ziet hier: Avond. Wat is dit eenzaam stille leven schoon, als ik een avond van veel volle uren, in eigen diep-vertrouwde kamer woon en denkend, droomend de uren laat ver- [duren met niemand dan mijn sprakelooze muren en veilge vrede als mijn eenig loon en niet9 dan schoonheid om in weg te turen; dat is dit stille avondleven schoon. Wat nood al komen droevige gedachten, al komen veel verlangens van ons harte, die ons het leven wellicht nooit zal gunnen! Wij voelen ons hier sterk en kunnen [wachten do schoonheid maakt weer vreugd van [smarten en zalig zij die dit begrjjpen kunnnen. Ik herhaal: is deze schoone berusting, die zeker 't einde van eeu jong-blij dich terschap beduidt, het einde van Goethem's heele dichter-zijn Of Geachte Redacteur! Gaarne hadden wij een plaatsje in uw blad, om hpt antwoord dor Schilderspa troons op ons loonadres, hetwelk wij ontvangm hebben op den 14en December, publiek te maken, zooals wij beloofd heb ben in uw blad van 21 November. Het antwoord komt n.l hier op neer, met 1 Maart a.s. een loonsverhoogiug van 1 cent per uur en voor de rest niets. Daar hierdoor dns weinig of geen verandering iu den tegenwoordigen toestand van den schildersgezel wordt gebracht, meenen w(j goed gedaan te hebben, met onze verzoe ken van 20 cent per uur, 11 urigen werk dag, enz. te handhaven en de bezwaren, welke m i a 8 c h i e n van den kant der patroons zullen rijzen, uit den weg te ruimen door middel van eeu conferentie, om welke wij hun, wanneer zij 't met ons verzoek niet eens kunnen worden, hebben verzocht. Het antwoord, dat wij op dit ons ge noemd schrijven vóór 20 Jan. a s. hopen te ontvangen, zal ook zoo noodig publiek gemaakt worden. U Mijnheer de Redacteur, dankend Toor de verleende plaatsruimte, Het Bestuur der Schildersvereeniging „Dcor Eendracht Sterk" afd. van de Ned. Schildersgezelleubond Amersfoort. Maatschappelijke en Hyglcnise vraagstukken. Gemeente-exploitatie in Engeland ei; Duitschland. Duitschland is Engeland in gemeente- exploitatie vóór. Van de vijftig grootste steden in ieder land hebben in Duitschland 48 hun eigen watervoorziening, in Engeland 39. Met be trekking tot de ga8fabricatie zijn deze getallen respectievelijk 50 en 21, electrici- teit: 42 en 44, tram923 en 42, badin richtingen 48 en 49, markten 50 en 44, slachterijen 43 en 23. Engeland heeft dus de leiding met be trekking tot de trams. In electriciteits- ondernemingen en badinrichtingen 9taan de steden in beide landen ongeveer gelijk, doch in exploitatie van water, gas, markten en slachterijen heeft Duitschland Engeland een goed stuk achter zich gelaten. Hierbij kan nog gevoegd worden, dat bijna alle Duitsche stcdon van eenige grootte er haar eigen arbeidsbeurzen op na houden; bijna allen hebben spaarbanken; beide instituten bevinden zich in Duitsch land in gemeente-, niet in rijksbebeer. Van de bovenbedoelde 50 steden hebben er 27 openbare pandjeshuizen, die als voorschotbank dienen voor den mingegoede, een groot aantal bezit gemeentelijke schouw burgen, en er zijn nog meerdere, op zichzelf staande ondernemingen, die door enkele steden worden gedreven, maar niet vol doende algemeen voorkomen, om geclassi ficeerd te worden. Ten overstaan van notaris J. Bolk werden gisterenavond in „de Aiend" geveild: Perceel I. Een woonhuis met tuin aan de Laugestraat No. 104 verkocht aan den heer G. S. Klokke voor f 4050. Perceel II. Bouwterrein aan de Johan van Oldenbarueveldlaan ter grootte van 867 M3. opgehouden voor f2140. Ten gemeentohuize te De Bilt had gisteren de aanbesteding plaats van het aanleggen der wegen in het park ten 'losten van den Soestdijkschenweg en grenzende aan het terrein der villa „Ensah". Voor deze aanbesteding waren o.a. biljetten ingekomen van de volgende siadgenooten: N. Wolfswinkel voor f 10.380 en J. van Harpen voor f 7.740, De laagste inschrijver, G. Krachten Jzn. te Utrecht besomde f 7.263. Het competitie programma voor de maand Januari luidt, voor zoover het de Amersfoortsche Voetbalclubs betreft, als volgt: 15 Januari: QuickD. V. C. (Doetin- chrm); 't Vijfde—V. V. O. (Velp); Quick (Kampen)—H. V. C. 22 Januari: H. V, CP. E. C. (Zwolle); O. D. O. (Arnhem)Quick; 't VijfdeVerwisseling (Zwolle). 29 Januari: Velox (Wageningen) Quick; Quick (Kampen)—'t Vijfde; D. G. S. (Deventer)H. V. C. Op den openbaren weg in gevon den een kistje mandarijnen, dat op het bureau van politie is gedeponeerd. Ten einde te kunnen beoordeelen of, en zoo ja, op welke wijze electrische energie voor licht en kracht in deze ge meente beschikbaar gesteld kan worden, hebben Burg. en Weth. tot de gasver- bruikers een verzoek om inlichtingen gericht ten einde het vermoedelijk gebruik ongeveer te kuunen bepalen. Naar wij vernemen is de lezing van Dr. J. H. Gunning Wzn. voor de afdeeling Amersfoort van het Ned. Ond. Genootschap, in verband met den voordrachtenavond van Albert Vogel op 24 Januari a.s. thans gesteld op \V0en9dag 25 Januari. Naar aanleiding van de verklaring van den heer Duijmaer van Twist in do Tweede Kamer, als zouden zeer vele officie ren de regeling door dit kamerlid voorge steld, verkiezen boven die van den Minister van Oorlog, ontvangt „De Avondpost" uit verschillende garnizoenen daartegen pro testen, oa. ook van officieren uit Amersfoort. AGE N D A. 5 Jan. Propazandaavoud Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht in de Arend. 8 Jan. Opvoering „Assehepoester" inAmicitia. 8 Jan. Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. 11 Jan, Lezing van Dr. Haverkamp voor den Protestantenbond. 15 Jan. Lezing van een gewezen r.k. priester Fernantzen voor de Evang. Maat schappij in Amicitia. 17 Jan. Soirêe. Amicitia. 5 Febr. Feestavond van do afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afscb. van Alc. dranken in Amicitia,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2