DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. PADVINDERS. No, 305. VRIJDAG 30 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hooidred acteur R. G. H IJ KK SI Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. {5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. 1.40. Aizonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLKINK H.iKl 6. Telel. latere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0.40. Voor iederen regel meer 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA/- Warmoesstr. 76- 73 Amsterdam Zjj, die meenen, dat onze kinderen op de school te eenzijdig worden opgevoed, dat die eenzijdigheid volstrekt niet wordt opgeheven door de eenzijdige wijze, waarop men voetbal overdrijf dat er integendeel voor allo kinderen een gelegenheid moest zijn, om hun handen en ooren en oogen te oefenen, hun lichaam te harden, kortom om al dat andere harmonisch te ontwikkelen, wat door de school vrijwel wordt genegeerd, krijgen een kans. B. P.'8 Boy Scouts zullen ook in Nederland hun intrede doen. Men weet, hoe zij in tie wereld zijn ge komen deze jonge^advinders. Baden Powell, een Engelsch geueraal, bekend geworden als de held van Mafeking, heeft bij de verdediging van deze plaats tegen de Boeren, die ontbloot waren van alle be legeraarskwaliteiten, vooral veel vindingrijk heid getoond. En hij heeft daar o.a. heel veel plezier gehad van een troep jongens, die hjj voor verkenners-, vcrspicdersdieusten gebruikte. In Engeland teruggekomen, heeft B P. hij was zóó populair geworden, dat men dezen officier familiaar alleen bij zijn initialen plachL te noemen de ervariugen, in Mafeking opgedaan, in Engeland willen voorzetten. Hij heeft clubjes van jongens verkenners, Boy Scouts, opgericht, en die aanvankelijk hetzelfde laten doeu als in Mafeking. Onder den electriseorenden in vloed van zijn naam en van een kranig uniformpje, dat eveneens van origine Mafe- kingsch was, heeft deze beweging zich heel snel ontwikkeld en in Engeland vasten voet gekregen, daar zelfs ook de jeugdige dametjes aangestoken, die, zooal niet het zelfde costuumpje kort broekje met bloote knieëu dan toch den beroemden kranigen hoed hebben opgezet. Ook hier en daar in het buitenland (de propaganda noemt: Engeland, Engelsche koloniën. Chili, Argentinië, Frankrijk, Duitschlaud,Ruslaud, Noorwegen) zijn de zaden, door B. P. uit gestrooid, min of meer welig opgeschoten, zoodat wij naast don internationalen generaal Booth nu spoedig zeker ook den inter nationalen B. P. zullen hebben. Er zijn er die meenen, dat deze bewe ging erg lijdt aun een fout in de geboorte en wordt die fout in Nederland niet ver meden, dan meenen zij, dat do beweging in oils land niet veel succes zal hebben. Do beweging is, vinden zij, te militair en teveel berekend op het groote, maagdelijke land Zjj achten het allerminst ongeschikt den jongens reeds 7roeg te leeren, dat zij den plicht zullen hebben hun vaderland te verdedigen. Doch nu al zóó vioe? min of meer officieel mot den militairen „vorm", te komen, ook al wordt dau-hier meer verkend dan geëxerceerd, lykt hun ver keerd. Het is ook ongewenscht meenen zij, voor de zaak uit een propagandistisch oogpunt, omdat de Nederlaudsche natie in haar wezen geen militaire natie is en dat zeker ook niet moet worden, al ware het wenschelijk, dat op het oogenblik beterde onmisbaarheid der militaire verdediging besefte Hun tweede bezwaar is dat de bewe ging in haar oorsprong te veel berekend is op een wijd, ongebaand gedeeltelijk woest land, dat zij de romantiek van landschappen niet kan missen, die in Nedeiland betrekkelijk weinig voorkomt. Slaagt men er echter in deze bezwaren hier te overwinnen, dan is er inderdaad heel veel sympathieks in de beweging. Ziehier wat de beweging wil, gelijk dat is geschreven in een boekje van dr. G. W. Lingbeek en Gos de Voogt: „Welnu, door die praktische opvoeding in 't veld worden de jongenB vertrouwd met alles wal ze noodig kunnen hebben om vooruit te komen: pionieren, bruggen bouwen, boomen hakken, vuren maken, koken, bukken, den weg vinden door middel van kaarten, zon, man en sterren, hoogten en afstauden schatten, seinen met armen, vlaggen, lichten en vuren, en met Morseteekens, eerste hulp bij ongelukken, ambulanccwerk en ziekenverpleging. Voorts oefenen ze practische kennis van de natuur, van dieren, planten en wortelen. Niet uiet het geweer maar met de camera besluipen ze het wild Dieren dooden zonder nood zaak of ze martelen of zien martelen kan een goede scout niet. „Daarbij wordt zeer gelet op een hygi ènisch leven, op lichaauibeweging en ver zorging door huidcultuur, spelen enz., het vermijden van schadelijke dingen als rooken, drinken en allerlei uitspattingen van den jongeosleefiijd, op liet oefenen van wilskracht en volhardingsvermogen. „De godsdienst van de daad wordt dagelijks beoefend. Immers iedere padvin der moet dagelijks voor den hulpbchoovende een goede daad verrichten, al is die nog zoo klein. „Do tweede knoop in zijn halsdoek is daarvoor het memento. Die mag er niet uit, zoolang hij niet bijv. een oude vrouw of kind over een drukke straat heeft ge loodst, of in de tram zijne plaats afstond aau eene vrouw of aan een oudeie, eou hond of paard gedrenkt, een sinaasappel- of bannanenschil van het trottoir, waardoor iemand zou kunnen uitglijden, heeft ver wijderd en dat alles zonder belooning of hoop daarop: Zoo wordt do praktische ridderlijkheid er in gebracht: hulpvaardig heid beleefdhoid, eerbied en een medelij dend hart. Al zijn godsdienst en politiek buitengesloten, moet toch iedere padvinder zijne godsdienstplichten vervullen." Hierin is nu werkelijk heel veel, dat onze volle sympathie heeft, al missen wij in het bovenstaande overigens ongaarne do oefening in handenarbeid, die wel door deze beweging niet geheel is vergeten doch naar onzen smaak te veei op den achter grond wordt gehouden. Alles bijeengenomen, achten wij deze beweging intusschen vooral een gelukkig symptoom, een aauwijziging dat steeds meerderen gaan zoeken naar betere opvoe dingsmethoden, dat de weg, die ons zal wegleiden van de al te cerebrale opvoeding, althans „verkend" zoo hij dan o. i. nog niet geheel gekend wordt. Frankrijk. 't Is bekend, dat in 1833 een zekere Naundorff uit Pruisen in Frankrijk kwam, bewerend te zijn Lodewijk XYH, de Dauphin uit de Fransche revolutie, wiens overlijden in den Temple indertijd werd wereldkundig gemaakt. De afstammelingen van dien Naundorff, zichzelf de Bourbon noemend, hebben hun bewering altyd gestaafd met te wijzen op de omstandigheid dat het testament der Hertogin d'Augoulcme, de zuster van den Dauphin, die in 1851 gestorven is, nooit werd gepubliceerd, omdat zeggen ze er in stond, dat Naundorff inderdaad de Dauphin was. Nu heeft de Echo de Paris dezer dagen het testament in facsimile gereproduceerd, maai er staat niets in over Naundorff', of over eenig belangryk historisch feit. Groot Britan vie. In de officieelo „London Gazette" wor den de resultaten van de ontwikkeling der rijksontvaugsten in het tweede jaar van de begiooting van Lloyd George medegedeeld. Zij zijn zeer gunstig en vormen niet alleen een glansrijke weerlegging van de bij de debatten in het Lagerhuis geopperde bedenkingen, maar brengen ook een nieuwen zwaren s'ag toe aan do protectionnisiische agitatie in 't algemeen. De rijksontvangsten bedroegen uamelijk van den aanvang van April tot 24 December jl. £136 044.632 tegen 92.884.547 in het vorige jaar. Daarmede is liet tekort van het vorige jaar, groot 30.046.000 reeds gedekt en nog 'n overschot van 13.114.085 verkregen. De miuister van Financiën zelf had hel overschot voor hec geheele jaar op „slechts'' 5.152.085 geschat. Duitschland. lu de woning van den zeekapitein Trau- gott von Koppelow te Berlijn heeft een vergadering plaats gehad, om de oprichting van een vereeniging met den eenigszins wonderlijken titel „Komitee Konfessionolos" te bespreken Voor deze vergadering was o.a. ook professor Ernst Haeckel overge- koineu. Het doel der vereeniging zou moeten zijn: de bevordering der uittreding uit do kerkgenootschappen; verkrijging van rechispersoonlijkheid voor do vereeniging en gelijkstelling der dissidenten met hen, die wel tot een of andere religie belmo ren Een doel dat later aan de orde zal komen is de organisatie van liet onderwijs voor kinderen van dissidenten, die thans met de anderen mee op christelijkeu of mozaïschen grondslag worden onder wezen. Als voorzitter van deze vereeni ging werd voorgesteld piofessor Gurlitt- Steglitz en als secretaris de kapitein Von Koppelow Ernst Haeckel opperde in een korte toespraak enkele bezwaren tegen de nieuwe vereeniging. Hij wees er op, dat er reeds tal van dergelijke bonden bestonden, in do eerste plaats de Monistenbond. Bij deze gelegenheid deelde Haeckel tevens mede, dat er plau bestaat den Duitschen Monis tenbond uit te breiden tot een algemeenen internationalen Monistenbond. Hij verzocht nu uiet de oprichting van het „Komitee Konfessionolos" te wachten tot men gezien had hoe die nieuwe organisatie, waarvan hij zich veel voorstelde, zou werken. Om trent het uittreden uit de kerkgenootschap pen was hij sceptisch gestemd; hij had in Jena, de meest vrije universiteit, daarmee treurige ervaringen opgedaan. Vau de 120 docenten van deze universiteit waren er volgens Haeckel geen een, die niet over kerkelijke zaken precies zoo dacht als hij en toch was hij de eenige die de kerk had verlaten. Professor Gurlitt meende, dat het den bloei der nieuwe vereeniging ten goede zou komen, wanneer der kerk zooveel mogelijk inkomsten wordon onttrokken. Ilij deed daarom ook het voorstel, dat de vereeniging aan elk die uit zijn kerkge nootschap wilde treden, maar de kosten er van niet kon betalen, dit bedrag ter beschikking zou stellen. Het is nog niet bekend of do vereeniging zich werkelijk geconstitueerd heeft. Amerika. De verzoening tutschen Taft en Itoosevelt, wier verhouding reeds vóór de laat6te verkiezingsnederlaag niet van de beste was, wordt nu aangekondigd. Alle meeningsver schillen zouden zijn bijgelegd; er wordt gewerkt aan volkomen overeenstemming bij do bevordering van de Republikoinsuhe partjjzaak. Roosevelt wil de hernieuwde candidaatstelling van Taft in het jaar 1912 zonder terughouding steunen. Uit New-York wordt aan de „Daily Telegraph" geseind, dat de Northern Bank, één van de meest belangrijke fiuauciecle instellingen der stad, die negen succursalen to New-York telt en ongeveer 35 millioen aan depositos, haar loketten gesloten heeft, ten gevolge vau de ongelukkige operaties van den directcnr. Eergistereumorgeu vereenigden zich meer dau drichcndcrd inleggers vóór één der succursalen, terwijl zij dreigden de deuren in te loopen. De politie kwam echter tusschenbeide. De directeur bevindt zich sodert eenige dagen in een krankzinnigengesticht; do inleggers gelooven evenwel, dat de krank zinnigheid slechts voorgewend is. Portugal. De Temps heeft via Spanje een telegram ontvangen, waarin de toestand in Portugal als vrij ernstig wordt gekenschetst. De arbeiders stellen eisohon, die niet voor inwilliging vatbaar ziju, in het leger komen herhaaldelijk gevallen van indisci pline voor, en drie kruisers moeten zich hebben verwijderd. De rogeering, zoo heet het, is niet meer zeker van leger en vloot, eu onder de bevolking heerscht on gerustheid. He Portugeesche blad le Diario noticias meldt, dat de iegeering het bestaan ont dekt heeft van een geheime monarchistische vereeniging, waai van do leden een complot gesmeed hadden, om Koning Manuel weder op don troon te helpen. Verscheidene samenzweerders werden gearresteerd. Dr. Kuyper weer aan 't woord. Reuter seint uit Brussel: De „Soir" geeft een interview met dr. Kuyper, den Nederlaudsche Minister van Staat. Dr. Kuyper zegt, dat Nederland het recht heeft een versterking aan te leggen bij Vlissingen, maar dat de oppositie sterk genoeg is om het ontwerp te laten vallen. De artikelen iu de „Indépendance Beige" en de „Temps" hadden tot resul taat gehad om talrijke tegenstanders bij elkaar te brengeu om tegen buitenlandsche inmenging te protesteeren. Wij zullen in tijden van oorlog hande len overeenkomstig de verdragen en de uitlegging kenbaar maken. Dr. Kuyper verklaait, dat er nooit een

De Eemlander | 1910 | | pagina 1