"stadsnieuws. Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand Land- en Tuinbouw. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT Opgemaakt vooi'ui 10.50 uur. De Bilt, 30 December, 1910. Hoogste barometerstand 773.2 m.M. to StMathieu, laagste 752.4 te Skagen. Verwachting tot den avond van 31 De cember 1910. Meest matige Westelijke tot Z W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, later wellicht regen. Temperatuur: Dezelfde, mogelyk nacht vorst. IBaromelerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 41 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 42 brief van Keizer Wilhelm heeft bestaan De nieuwe Minister van Oorlog zal dezelfde zienswijze volgen als de vorige. Zondagsheiliging. In de jongste vergadering van den Prov. Bond ran Zuid-Holland van Patrimonium is de volgende motie aangenomen: „De Prov. Bond enz. „gehoord het referaat van den heer W. C. Uittenbroek, „betuigt zijn groote instemming met de woorden van de heeren Duymaer van Twist en Pollema, afgevaardigden ter Tweede Kamer der Staten-Gem raai, in zake Zon dagssluiting van de Landbouwtentoonstelling in 1913, „verklaart zich smartelijk aangedaan, omdat er inet onze beginselen niet meer rekening wordt gehouden; „bidt van God, dat al onze mannen in de Staten-Gencraal pal mogen staan voor de eere onzes Gods; „dankt de heeren bovengenoemd voor hun! manlijk, kernachtig en kloek woord van protest in deze zaak en „besluit afschrift van deze motie te zenden aan genoemde hoeren en ze door de pers bekend te maken." Ontwerp Stuwadoorswet. Naar De Tel. meldt, is de iudiening van de ontwerp-8tuwadoorswet binnen enkele dagen te verwachten. Het ontwerp is in hoofdzaak gelijk aan de voorgenomen rege ling, welke destijds aan belanghebbende organisaties en colleges ter beoordeeling is voorgelegd. De wijzigingen, die daarin zijn aangebracht, zijn in hoofdzaak die. welke aanbevolen zijn door de Rotterdam- sche Kamer van Koophandel. Nieuwe sneltrein-locomotieven. Naar de „Zw. Crt. verneemt, heeft de Maatschappij tot Expl. van S. S. 12 zware sneltreinlocomotieven besteld bij de Neder- landsche fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. Tot dusver werden de locomotieven voor de S. S. hoofdzakelijk uit Engeland be trokken. Eerste Kamek. In de Eerste Kamer is gisteren eeue eenigszins zonderlinge vertooning afgespeeld ten gunste van den demissionnairen minister van Oorlog. Eerst kwam de heer 't Hooft, een der leden van rechts, lid bovendien van den Raad van Defensie, zijn „vurigen wensch'1 uitspieken dat de Regeering nog een mid del mocht vinden om den heer Cool op zijn ontslagaanvrage terug te doen komen. Daarna was het de generaal Van Voorst tot Voorst die zyu leedwezen kwam te kennen geven over het ontslag nemen van dezen Minister van Oorlog, „van wien nog zooveel goeds was te wachten". Vervolgens stond do heer Van den Biesen op, uitsluitend om óók nog eens de hoop uit te spreken dat de Regeenng den Minister van Oorlog nog zou weten te behouden. Toen was het weer de heer Fraussen 't ging bijna om en om, nu eens een R.-Katholiek, dan een anti-revoluiionnair die gelijken wensch kwamen uiten. Eu eindelijk sloten zich nog de r. katholiek Van dor Does de Willeboi8 en de anti-revolutiounair Waller bij den algemeenen rechtschen 9meekzang aan. De linkerzijde luisterde natuurlijk met gepaste aandacht... en misschien met ook een minder ernstige gewaarwording. Ja, ja, dat ziet ineu wel meer, zegt de Overzichtschrijver in het Handelsblad, dat lemaud bij leven en gezouüheid weinig waardeering vindt, maar dat zijn naaste verwanten om zijn sterfbed komen huilen en jammeren: Och verlaat ons toch nog niet; gij zijt ons onmisbaar en wij hebben u zoo lief! Het zal den heer Cool ongetwijfeld bui tengewoon aangenaam wezen, te merken dat hij althans door de rechterzijde in de Eeiste Kamer zoo algemeeu is gewaar deerd. Maar meer dan eenige verzachting van zijn ministerieel uiteinde zal hij toch kwalijk in deze demonstratie kunnen viu- den. Een votum van de Tweede Kamer wordt door geen pia vota van de Eerste te niet gedaan. Ware de rechterzijde in de Tweede Kamer bezield geweest met gelijke gevoelenB als die in de Eerste, dan had zij daarvan duidelijk, b.v. door een motie, moeten doen blijken. Doch zij is op reces gegaan, zonder de gelegenheid aan te grijpen en men moet dus aanne men, dat zij het heengaan van minister Cool niet erg betreurt, althans niet zóó erg als hare geestverwanten in de Eerste Kamer 't schijnen te doen. Misschien was er trouwens, zelfs in de tranen die er door de rechterzijde in de Eerste Kamer gisteren bij dit ministerieoio sterfbed zijn gepleegd, iets van den kro kodil. Misschien voelden de heeren, welke een miserabel figuur de rechtsche coalitie maakt nu zij, die immers onze defensie eens even op pooten zou zetten, ons hoofdwapen in een toestand van g'-oote inzinking heeft doen geraken eu, alsof dat nog niet voldoeude was, den Minister van Oorlog uit haar eigen Kabinet ten val bracht even vóór het indienen van zijn Mllitiewetswijziging.dio nota bene allen om 't hardst zéér urgent noemen! Uit de redevoeringen van de heeren Van Voorst en 't Hooft was althans op te maken dat de heeren rechts zich niet politiek-lekker voelen. Eerstgenoemde ging zelfs zoover dat hij onderstelde dat de Minister van Oorlog te weinig medewer king bij zijn collega's bad ondervonden. Een onderstelling dio Minister Heemskerk natuurlijk beslist tegensprak. En de heer 't Hooft stelde in elk geval de gan8cbe Regeering verantwoordelijk voor het feit dat zij, opgetreden vooral tot regeling van de defensie, 3 jaren heeft laten voorbij gaaD zonder de Militiewet te herzien. Hij sprak van een „noodtoestand", van het „ziukende schip van onze defensie" en meende dat als het heilige willen er maar was, niet alleen bij de Regeering doch ook bij de partijen waarop zij steunt, een spoedig ingrijpen zeer wel mogelijk was. Was die wil echter niet aanwezig, dan, zoo verklajarde spreker, zou hij niet begrijpen hoe deze Regeering nog de verantwoordelijkheid zou kunnen blijven dragen voor don tegenwoordigen „huive- ringwekkenden' toe.tand". Een toestand waarvoor echter ook de heer 't Hooft en al zijn medeleden van rechts de mede-verantwoordelijkheid dragen door hun goedkeuring van het tweeploe- genstelsel, welke schoonste uitvinding dezer eeuw gesproten uit het brein des heeren Duymaer van Twist en voorgesteld door den minister Sabron, de naaste aanleiding is geweest tot de desorganisatie van onze infanterie. Het was opmerkelijk dat degenen die deze wanhoopskreten van rechts wat tot bedaren trachtte te brengen de heer Staal kon zijn Ilij, die destijds in de Eerste Kamer tevergeefs tegen de invoering van het twceploegenstelse! heeft gewaar schuwd en zóó van de desorganiseerende werkiDg ervan overtuigd was, dat hij, alléén met den heer De Jong, tegen stemde, kwam heden vurige kolen stapelen op het hoofd van deze Regeering door haar in bescherming te nemen tegen de verwijten van de hemen 't Hooit eu Van Voorst. Inderdaad, zei de heer Staal, de toestand is lang niet zooals het wezen moet, maar er is geen reden om zulke krasse uitdruk kingen te gebruiken als de heer 't Hooft had gebezigd. En wat den spoed betrof die met de Militiewetherzieniug moest wor den gemaakt, wel, daaraau had de Regee ring vrijwel het hare gedaan. Als een ontwerp het depart ment heeft verlaten dan kan de Regeering weinig of niets meer ter bespoediging doen. Het waren kolen vuurs. Want de heer Staal is noch door de rechterzijde, toen hij Minister was, noch als Eerste Jinmerlid vanwege dit ministerie altijd bijse vrien delijk bejegend. Thans gaf hij den heer Heemskerk aanleiding toe het uitspreken van erkente lijkheid. Natuurlijk sloot de Minister zich bij den afgevaardigde van Noord Holland aan en hij merkte op dat hij juist niet den heer 't Hoot kwalijk kon spreken over de moeilijkheden en vertragingen, dit- men „in den allerlaatstcn tijdmet het Militie- ontwerp had ondervonden. Als men zich herinnert, dat generaal Cool nog dezer dagen in de Tweede Kamer verklaarde, dat het ontwerp juist van deu Raad van Defensie terng was gekomen, dan ligt de onderstelling voor de hand dat de heer Heemskerk bedoelde te zeggen: De allerlaatste vertragingen zijn veroorzaakt door den Raad van Defensie, waarvan gij, lieer 't Hooft, zelf lid zijt. Het ontwerp ligt thans, zoo verklaarde de Minister, gereed ter verzending naai den Raad van State. Overigens meende Z. E. dat het thans wel liet meest ongeschikte oogeublik was om met de Regeering over onze dofensio te spieken. En op de vele wenschen omtrent een terugkomen op het ontslag Cool achtte hij zelfs geheel het zwijgen te moeten bewaren. Onze Middenstand. Nu onze handeldrijvende middenstand, na een periode van lusteloosheid, weer krachtig opleeft en in moderne wapenrus ting den strijd voor zelfbehoud aanvaardt, wijst de Nieuwe Ct. op het gevaar dat de middenstands-actie in verkeerde richting zou kunnen worden geleid. Het blad denkt daarbij aan een wette lijke organisatie als die van de Duitsche „InnuDgen" of vooral de Oostenrijksche „Gewerbegenossenschaften"aan wettelijke bepaling van eeu sluitingsuur; aan wette lijke hulp in den strijd tegen oneerlijke concurrentie, tegen consumptie-coöperatie en warenhuizen aan wettelijke bepalingen ter bevordering van contante betaling door het publiek, enz. Kunstmatige bescherming is het gevaar lijkst voor den betrokkene zelf. Voor den middenstand meer nog dan voor eenige andere klasse in onze maatschappij. In onzen tijd van gemakkelijk verkeer, beweeglijk kapitaal en lenige maatschap pelijke geleding, kan geen kla9se of stand zich overeind houden, die er niet zorg voor draagt, een noodzakelijk en waarde vol lid in het maatschappelijk organisme te zijn Dat dunkt ons dus de allereerste taak van onzen middenstand, zijn bestaans reden naast en tegenover coöperatieve winkels en warenhuizen te bewijzen Het publiek heeft behoefte aan leiding voor zijn smaak en voor zijn kennis van de innerlijke waarde der aitikelen. De midden stand toone die leidsman te kunuen wezeu, en hij zal zich. ook zonder kunstmatige bescherming, de plaats veroveren, die hy dan terecht in ons maatschappelijk samen stel verdient in te nemen. Dat juist zal altijd de groote voorsprong blijven van den particulieren winkel op coöperatie, bazar en warenhuis: het per soonlijke in de verhouding, het onderling kennen en waardeeren vau kooper en verkooper. De Hollander, de Hollandsche vrouw vooral, want met haar heeft de winkelier wel allermeest te maken, is dankbaar voor eeu respectvolle behande ling, voor beschaafde en dus bescheiden belangstelling bij haar koopen. Zij haat lawaai en luidruchtigheid, laat zich spoedig door een gemoedelijk en smaakvolle atmos feer vangen. De middenstand zorge haar iu dat alles ter wille te zijn. In dat geval meent het blad zullen wettelijke bepalingen alleen onmis baar blijken tegen enkele notoire mis standen. Bloembollen. Door het zachte winterweder ontwikke- leu de bloembollen in Haarlem's omstreken zich zóó spoedig, dat van vele velden de helft der bedekking reeds moest afgenomen worden. De kweekerij ziet dit met leede oogen aan, wijl de bollen nu des te meer zullen te lydcn hebben van de voorjaars nachtvorsten. Het eerste abonnementsconcert der concert-directie Stoker en Reddingius wordt Woensdag 4 Januari in Amicitia gegeven door den beroemden pianist Percy Grainger. Deze jonge Australiaan werd door Edward Grieg een genie genoemd, Julius Röntgen noemde hem een eerste rangskuDstenaar, ter wijl L. v. G. Jr. in de Telegraaf schreef dat hier een der grootste pianisten van onzen tijd zich geopenbaard heeft. En in een recensie in de N' R. Ct. wordt o a. het volgende gezogd: een door zulk eon innig verzonkenhetd den toon weet te verdiepen tot oen zielefluistering, is sinds Rubinstein in de concertzaal nog niet weer verschenen 1 Elke slem krijgt bij de rykste harmonieën en ingewikkeldste polyphonic hare waarde; wordt geïndividualiseerd, gelyk de stemmen van een orkerst en setnble en de kleurschakeering doet in verscheidenheid daarvoor niet onder". Ten slotte laten we nog volgen hetgeen D. de Lange in het N. v. d. Dag schrijft: en toen wij allen, in geestdrift ont stoken, juichten en bleven juichen, zette Grainger zich nogmaals neder en vertelde ons van zijn diep-innig gemoedsleven in de romance iu Fis gr. van Schumanu. En daarmede had deze ontzaglijke kunstenaar zij a hoogtepunt bereikt. Door de commissie voor de gasfabriek te Zeist werd gisteren aanbesteed het bouwen eener electriscbe centrale met toe- behooren op liet terrein der gasfabriek. Ingeschreven werd o.a. door de volgende Auiersfoorters: J. Wildeman voor f27.100 en H. Keijzer voor f 26.150. De laagste inschrijving, nl. f22.700 was van F. Carree te Zeist. De 2e luitenant E. A. Wolfsou van het 5e leg. inf. wordt van 25 Januari tot en met 14 Februari gedetacheerd aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug, tot het volgen van een cursus voor officier van wapening. De rechtbank te Utrecht, gisteren uitspraak doende in de zaak tegOD J. E. en M. d. V. te Amersfoort, beschuldigd van het nabootsen van een fabrieksmerk, sprak beide beklaagden vrij. De eisch luidde f 100 boete, subs. 30 dagen hech tenis. Als verdediger was optreden Mr. R. P. van der Mark alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot 2de luitenant bij het le regiment huzaren L. A. A H. Weijtlandt, op verzoek eervol ontslagen 2de luitenant bij het 4e regi ment infanterie. AGE N DA. 5 Jan. Propagandas vond Nod. Bond roor Vrouwenkiesrecht in de Arend. SJan. Opvoering „Asschepoestor" inAmicitta. S Jan. Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. 11 Jan, Lezing van Dr. Haverkamp voor den Protestantenbond. 15 Jan. Lezing van een gewezen r.k. priester Fernantzen voor de Evang. Maat- sohappij in Amicitia. 17 Jan. Soiree. Amicitia. Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afsch. van Alc. dranken in Amicitia. Een grap? Een gehuwd Friesch ar beider, thans in Duitschland werkzaam,, schreef aan zijne vrouw, dat hij weer met een Duitsche vrouw ging trouwen, en sloot 't portret zyner tweede aanstaande er by in. De vrouw ging direct do autoriteiten waarschuwen en deponeerde daar het portret. (Tel.) Middel tot kerkbezoek. Een Schotsch predikant, te Rayne, die zich maar al te zeer over geringe opkomst by, de godsdienstoefeningen had to beklagen, heeft een eigenaardig middel uitgedacht

De Eemlander | 1910 | | pagina 2