DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 2. DINSDAG 3 JANUARI 1911. 8e JAARGANG BIJ HET CHRISTELIJK ONDERWIJS. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur K. <J. RIJHENS. m Bureau: KI.EINE HAifl 6. Telef. (ntere. ISS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Adverlentil'u Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abounemcot belangrijke kortiDg). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA,$ Warmoesstr. 7'>- 78 Amsterdam Voor eenigeo tijd hebben wij melding gemaakt van het oordeel van den heer Fabius over de hoofdeobenoemingen bij het bijzondor onderwijs. Wat deze autoriteit in onderwijszaken schreef over de benoe ming van „inferieure" personen, is in geen enkel opzicht weerlegd geworden Integendeel, christelijkeschoolbiaden hebben de waarheid zijner critiek gestaafd. Zoo vermeldde „De School met den Bijbel" in zijn nummer van 13 Dec. j.l., hoe hvt noe niet zoo lang geleden toeging bij de bonoeming van een christelijk schoolhoofd. Voor de vacanto plaats hadden zich 13 sollicitanten aangemeld, die even zooveel sollicitatiebrieven hadden geschreven. „Op een vergadering van kerkvoogden en notabelon. werden gelezen de schoone epistels. Nu konden de heeren uit het schrift heel wat zien. En daar is ook veel uit te lezen. Maar zij waren experts bij uitnemendheid. De eene brief was keurig begonnen, ntaar het slot was minder fraai. En klonk het niet aan 't eind van de tafel: die moeten wc niet, hij is niet stand vastig Lazen de heeren niet uit het schrift van den eene hoogmoed, uit dat van den ander, dat hij een achterdochtig mensch was Spraken ze bij een derde niet van onop rechtheid Zoo ziet men, dat men voor zichtig moet zijn. Geen onnoodige krullen, geen buitengewoon mooi schrift dus voort aan in sollicitatiebrieven. Schrijf niet achter over, schrijf, zooals ge zijn moet: natuurlijk, oprecht." De moderne „schriftgeleerden kozeu eindelijk een vijftal candidaten uit. Infor maties werden niet noodig geacht. De vijf gelukkigen moesten een tweede proef afleggen, die het christelijke schoolblad aldus beschrijft: „En 't vijftal kwam en tippelde ter echole. 't Was negen uur en om half twaalf zou de proefles afgeloopen zijn Et- zou worden gebeden, uit den Bijbel verteld on gerekend. Elk half uur een ander voor de klas en ioder begon met gebed. 't Gebed behoorde bij de proef, evenals de vei telling en de rekenles. Daartoe acht ten de heeren het gebod niet te heilig. Het zou de proef zjjn op de som. Ver moedelijk hadden zij niet uit het schrift kunnen lezen, wie voor hun school het zwaarst in de leer was. Het gebed zou de thormometor zijn. Wie gruwt niet van zoo'n proef, wie wenschte niet dat deze vivisectie niet ware het werk van een predikant, van commis sieleden eener school met den Bijbel!" Na deze vertooning kwam de derde proef: „In 't galmen van psalmen en 't lezen der schrift, zou het tweede deel van 't vergelijkend examen bestaan. En ze togen tempelwaarts, met ernstig gelaat en één voor één stonden ze op om uit Gods heilig woord een dierbaar stuk te lezen. En aller ziel en zang smolt luidkeels zich ineen en hoort de Psalmen van Datheen. Pardon, zoo was het niet, elk las een hoofdstuk uit den Bijbel en galmde in 't weinig gevulde kerkgebouw zijn psalm. Toen waren de heeren tevreden. Ze wisten genoeg. Informatiën behooren tot den nieuweren tijd; inlichtingen bij het schooltoezicht, wie dacht er daar aan! Zij waren keurmeesters. Hun kinderen zouden toevertrouwd worden voortaan aan den man hunner keuze in den vol- strekten ziu. Om twee uur reeds werd één uit het vijftal benoemd tot hoofd dei- school." Frankrijk. In de Fransche Kamer is in Februari 1910 het voorstel ingediend tot afschaffing van den nachtarbeid in de bakkerijen. Het voorstel werd naar een commissie verwezen, die nu gunstig rapporteeren zal. De commissie kwatn tot de volgende conclusiesHet broqd kan overdag beter en zuiverder gebakken worden; het tech nisch zeer achtergebleven bakkersbedrijf zai door het verbod van don nachtarbeid zich technisch ontwikkelen en omvormen. De werknemers zijn éénstemmig in den eisch van den arbeid overdag en ook de werkgevess zullen een betere regeling van den arbeidstijd als een weldaad ondervin den. De consumenten in het grootste deel van Frankrijk zouden van de veranderde arbcidsindeeling niets- gewaar worden, alleen in zekere wijken van Parijs zou een verlating in de broodIcveMntie het gevolg zijn. Daarvoor in do plaats krijgen de verbruikers echter frisschcr en zuiverder brood. Op al deze gronden stelt de commissie voor, een wet uit te vaardigen, die het bakken van brood tusschen 9 uur 's avonds en 5 uur 's morgens verbiedt. De gezamen lijke bakkerijen, zonder ondei scheid met betrekking tot haar grootte, moeteu ge lijkelijk onder de wet vallen. Duitschland. In het jaarverslag der Berlijnsche Kamer van Koophandel betoogt deze met cijfers, dat de invoering der nieuwe rijks-directe belastingen, die van liet zwart blauwe blok, een vcrderfelijken invloed hebben gehad op het handelsleven, en dat er tal van kleine luiden door vernietigd zijn. Een Duitsch blad bevat een artikel tegen de doodstraf van de hand van nie mand minder dan Roindcl, gepensionneerd beul. Deze verzet zich vooral tegen de doodstraf, zooals die in Duitschland wordt toegepast, d. w. z. niet in het oponbaar. Zoodra de terechtstelling niet in het open baar geschiedt, zegt Rcindel, is het voor beeld voor de anderen verloren. Het ergst voor den man, die de straf moet onder gaan, ziju de minuten, die er aan vooraf gaan. De man, die ter dood wordt gebracht, is reeds half dood, voordat de operatie is geschied. Toorts vertelde Reindel, dat voor do beuls de room van de melk is. Vroeger kregen zij wel 300 mark voor de executie, tegenwoordig slechts honderd. En dan komt het nog veel minder dikwijls voor ook. Ei zal dit jaar waarschijnlijk veel over de doodstraf gesproken worden, want de strafrechthervorming komt aan de orde. Spanje. De minis' ers hebben, overwegende dat het eerste gedeelte van hun program is afgewerkt, besloten collectief huu ontslag aan den Koning aan te bieden en hem dusdoende de quaestie van vertrouwen te stellen. Do koning hernieuwde zijn vertrouwen en gaf den president van den ministerraad bevoegdheid in het kabinet de wijzigingen aan te brengen, die hij noodig achtte. De Koning keurde het politieke program van Can.ilejas goed. Tot nieuwe ministers zijn benoemd Gasset (openbare werken), Castrillo (biu- nenlandsche zaken) en Salvador (onderwijs). Rusland. Het onderzoek over de misbruiken op den Siberischen spoorweg is afgeloopen. Het materiaal, dat verkregen werd, boe zemt ontzag in 90100 klachten over om- kooping kwamen in bjj senator Glisjtsjinski, die het onderzoek leidde. Men noemt de som der verduisterde gelden en do som, waarvoor omgekocht is, maar liever niet, omdat het tc erg is. Hooggeplaatste amb tenaren hebben vaak vrachten vervoerd zondci papieren en slaken de betaling in hun zak. Tal van gefingeerde arbeiders ontvingen salarissen, die natuurlijk inamb- tcna"rszakkeu terechtkwamen. Ita lie. Uit Rome wordt aan do Liberté den korten inhoud geseind van den brief, dien de Paus heeft gericht aan de Oosterschc patriarchen van Alexandrië, Antiochië, Babylonië en Cilicië. De Paus maant daariu de Oosterache kerken aan tot eenheid eu eensgezindheid in het geloof en spreekt den wensoh uit, dat deze kerken binnen niet te langen tijd in den 6choot der Rooaische kerk zullen terugkecreu. De Paus herinnert aan den brief van Leo XIII uit het jaar 1S94, waarin hij zich zoo vaderlijk uitliet over de Ooatorsche kerken. Tevens zegt de Paus, dat hef onderscheid in de riten geen be zwaar behoeft te zjjn voor de aaueensluiting der kerken tegenover het protestantisme en rationalisme, die mot den dag veld win nen en ten slotte verklaart hij, dat de Roomschc kerk bereid is tot een overeen komst omtrent punten, die het dogma niet raken. Portugal. De Portugeesche regeering heeft blijk baar gelijk gehad, toen zij met verontwaar diging de geruchten tegensprak, die den toestand in de republiek als uiterst hachelijk afschilderden en repten van een royalistisch complot. Want ook de dagbladberichtgevers seinen thans uit Lissabon, dat dit onwaar of althans schromelijk overdreven geweest is, al is het dan juist, dat do regeering een moeiljjken tijd doormaakt, wegens de gisting onder de arbeiders. Ziehier nog iets uit de verklaring, die de minister van buitenlandsche zaken heeft afgelegd tegenover de journalisten: In Portugal lieerscht volstrekte rust. De financieele toestand verbetert dagelijks. De tucht iu leger en vloot is onaangetast Aan de agitatie der geestelijke orden is een einde gekomen. De verkiezingen zullen in April plaats vinden. Voorts bevatte de verklaring datgeen wat Reuter reeds seinde. Hoogstwaarschijnlijk stelt de minister den toestand wel wat roos kleurig voor, want alle brieven uit Lissabon stemmen daarin overeen, dat, al dreigt or geen onmiddellijk gevaar, de toekomst van hot land er nogal donker uitziet. De correspondent van de New York Herald b.v. schrijft, dat ook in het leger wat de regeering moge zeggen de stemming geenszins gunstig is voor het republikeinsche bewind. Do soldaten en matrozen zijn gewonnen voor de revolutio door tal van schoone beloften en do regeo- ring is niet bij machte geweest om dio behoorlijk na te komen. Zoo is het ook met de werklieden, die gehoopt hadden op een gouden tijd en bedrogen uitkomen, nu de loonen niet stijgen en do belastingen niet lager worden. „Nu is ongeduld wij halen hier den bovengenoemdon bericht gever aan de fout van elke revolutie. De menschen zien uit naar wonderen, en deze worden zelfs door een republiek niet gewrocht. Dit ziju de ouvermeidelijke ge volgen van de plotselinge ineenstorting dot- republiek, maar daaruit volgt allerminst, dat zij zullen leiden tot de terugroeping van Koning Manuel". Turkije. Maandag werd in de Tuikschc Kanier de motie van Loefti Tikfi bey besproken, waarin deze een onderzoek verlangde in zake de arrestatie van dokter Riza Noor en do mishandelingen, waarvan politieke gevangenen het slachtoffer zijn geworden. Dokter Moenir, de voornaamste getuige tegen Riza Noer, zou gefolterd zijn, teneinde hem eene verklaring te ontrukken. Aan een zoodanig gekrege i getuigenis kan moeilijk eenige waarde gehecht worden. De indiener der motie schilderde vervol gens in geuren en kleuren de martelingen, welko de leden van het „Geheim genoot schap" hebben moeten verduren. Hij toonde o. a. een met bloed bevlekte stok en een nagel, die volgens zijne bewering aan oen gevangene was afgescheurd. Rmaïl Effendi verklaarde, dat de groot vizier gedreigd had zijn ontslag te zullen nemen, indien de Kamer tot eene parlemen taire enquête besloot. Hakki pasja logenstrafte deze verklaring en wees er met nadruk op, dat in Turkije de pijnbank voor politieke gevangenen niet bestaat. De Kamer kon de zaak vrijelijk onder zoeken, wanneor zij meende zulks te moeten doen. De motie werd daarna verworpen, maar in het algemeen moeten deze debatten eon zeer pijulijken indruk gemaakt hebben. Een Protest. Wij lezen in het Vaderland: „Van heeren kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente te Helder ontving ik het volgende schrijven. HoogEdelGeslr. Heer, De Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente te Helder heeft bij dezen de eer zich tot u te wenden met beleefd verzoek namens haar in de Kamer ten sterkste te protesteeren tegen het beweren van Z. E. den Minister van Marine,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1