WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. Rechtzaken, STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. Do Bilt, 4 Januari 1911. Hoogste barometerstand 782.1 in.M. te Hernosantl, laagste 749.9 te Nice. Verwachting tot den avond van 5 Januari 1911. Matige tot krachtige Oostelijke tot N.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest betrok ken, weinig of geen neerslag. (Barometerstand te AMERSFOORT heid. Eu hoezeer werkelijk niets ernstigs schijnt te vreezen, is de koers der voor naamste speculatiepapieren op de beurs te Wcenen een paur kronen l.ger geloo- pen. Inmiddels bleef redres daarvan niet uit. Keizer Vilhelm heeft aan de kanselary van den Oostenrijkscben Keizer een tele gram om inlichtingen gezonden, vervat in de meest hartelijke bewoordingen. Het antwoord luidde, dat de indispositie niet de minste zorg baart. Kreta. De Turksche ambassadeurs hebben op dracht ontvangen, bij de beschermende mogenheden vau Kreta te protesteeren niet alleen tegen het aannemen van de Griekscbe militiewet door de Kretenzische volksvertegenwoordiging, maar ook in het algemeen tegen de toepassing van Griek- sche wetten. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 706 ui M. Voiige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 36 F. 29 F. 37 daar ue voor ze Russische voor; gelegd. uitlatingen van den kanselier, werden uitgesproken, aan de regeering ter goedkeuring zijn Bulgarije. Iu liet Turksche gezantschap te Sofia zijn een groot aantal gewichtige schrift stukken gestolen: o.a. het procesverbaal van den ministerraad over de quacslic der Tuiksth-Bulgaarsche militaire overeenkomst benevens plannen en aanwijzingen daar omtrent van den Bulgaarschen minister van oorlog. De sleutel waarmee men cijfer telegrammen zou kunnen oplossen, is niet gestolen. Portugal. In Portugeescke rcgceringsknngen ver zekert men, dat de uitslag der verkiezingen voor do nationale vergadering het bewys zal leveren, dat het Portugeesche volk goed republikein6cb is. De regeering is druk hezig met de voorbereidingen voor de vei kiezingen en is vast besloten alle pai tijen volkomen kiesvrijheid te waarbor gen en zich van alle ongeoorloofde prak tijkou van het oude regime verre te houden. Hoewel er in het land nog een groot aan tal monarchisten zijn, ia de regeering toch overtuigd, dat zij het nieuwe regime zullen steunen, gedachtig aan de verregaande corruptie onder het koningschap. De roge-jring meent vast te kunnen reke nen op het leger en de vloot, vooral om dat men niet karig is geweest met het bevorderen en beloonen van degenen, die deelgenomen hebben aan de gebeurtenissen in October. Men hoopt derhalve op een fliuke meer derheid voor de regeeriug iu de aanstaande nationale vergadering, die tegen net einde van April bijeenkomt. Oostenrijk-Hongahije. Er schijnt met den grijzen Keizer Frans Jozel iets aan de hand te zijn. Reuter telegrafeert te veel, dat dien toestand niets te wenscheu overlaat. Vroegere gebeurtenissen in aanmerking genomen, doet dit vermoeden, dat er gevaar dreigt. Hoezeer de toestand van den ouden Keizer, heet het nu, bij voortduring een bevredigend verloop heeft, ontbreekt hot niet aan eenigszins pessimistisch gestemde berichten. Zoo wordt uit Weenen geseind, dat, ouda' ks de geruststellende mededee- lmgen der officieuse nota's, onder de be volking ecu zekere onrust gaande blijft over den toestand van 's Keizers gezond Militikwet en kustverdediging. De Hoefijzer-correspondent van het Hbld. uieldt Wij meeuen met stelligheid te kunnen berichten, dat het optreden van den nieuwen Minister van Oorlog nóch aan het tijdstip van iudicning der Militiewetswijziging, nóch in don inhoud van dat ontwerp, voor zoover deze laatste door Minister Cool reeds was bekend gemaakt, beduidende verandering zal brengen. Wat het tydstip van indie ning betreft, valt op te merken, dat het ontwerp nog wel niet, zooals van elders is bericht, naar den Raad van State is ver zouden, maar dat dit toch eerstdaags is te wachten, zoodat Minister Cool's vertrouwen, dat het ontwerp de Tweede Kamor zou bereiken, voor dat deze het Kustverdedi- gings-Ontwerp iu behandeling gaat nemen ook onder zijn opvolger kan worden uit gesproken En wat de essentialia van den inhoud belangt, ook deze zullen door zyn opvolger worden gehandhaafd, mot name de contingents-vorhooging, de verdeeling van de infautcric in veld- en vesting-infau- terie (in verhouding van */s en l/s) eu de oprichtiug van een corps militaire werkers. Ton aanzien van het Kustverdedigings- ontwerp, hebben wy zeer goede redenen, om aan te nemen dat de regeeriDg, die zich in haar geheel verantwoordelijk stelt voor dit ontwerp, geen nieuw lid in haar midden zou hebben opgenomen, indien dat nieuwe lid op dit belangrijke punt van regeeringsboloid iu deze niet met de andere Ministers homogeen ware geweest. Zoodat ook in dit opzicht nu de ministerwisseling geen verandering of vertraging zal brengen. Lohman en Kuyper. „De Standaard" bevat het volgonde onder do rubriek „lugezondcu Stukken" Aan do Redactie van „De Standaard,. Mijnheer de Redacteur Tot tweemalen toe is door uwe redactie beweerd, dat door my feilen zijn medege deeld, waaromtrent mij geheimhouding is opgelegd, de tweede maal zelfs in een voor mij uiterst krenkenden vorm. In „De Nederlander", waarvan ik hoofd redacteur ben, heb ik tot tweemalen toe de juistheid dezer aantyging beslist ge loochend. Ik meende, dat uw blad zich verplicht zou hebben geaoht deze loochening ten spoedigste onder de oogen uwer lezers te brengen. Nu ik mij blykbaar daarin vergist heb, veroorloof ik my uitdrukkelijk te verzoe ken, alsnog mijne besliste ontkenning van de door u mij ten laste gelegde feiten aan uw lezers voor te leggen. Met verschuldigde hoogachting, Uw dw. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. ontkennen, dat de Nederlandsche plannen voor België en voor de mogendheden die moeten zorgeD voor België's onafhankelijk heid en neutraliteit moeilijkheden scheppen. Onder deze omstandigheden zou het vrij wat verstandiger van de Hollanders zijD, die moeilijkheden te erkennen en te trach ten daaraan tegemoet te komon, dan zich boos te maken en te zeggen: „Wij doen wat ons goeddunkt. Minister Colijn De nieuwe minister van oorlog, do beer Colijn, heeft die benoeming aanvaard, met het voornemen om de door minister Cool ontworpen Militiewet, welke thans om ad vies bij den Raad van State in overweging is, iu hoofdlijnen te handhaven en eeu spoedige behandeling van dit ontwerp te bevorderen. Van betrouwbare zijde wordt verzekerd, dat van den aanvang af de portefeuille van oorlog aan niemand anders is aange boden dan aan den thans benoemden mi nister, den heer Colijn. Zeker is het dat hierover geenerlei besprekingen of onder handelingen met opper-officiereu van het leger gevoerd ziju. De nieuwe minister van Oorlog. Het Huisgezin (R.-K): „De anti revolutionuaire partij 'oofi op zeldzame wijze met twee Indiscbo kapiteins. De een, Idenburg, ia, na reeds Minister van Koloniën geweest te zijn, thans onder koning van Indië „De ander, Coliju, staat op het punt de portefeuille van Oorlog over te nemen. Zoo vindt dan de korte crisis van Oorlog haar einde. „Men mag die crisis blyven betreuren en men kan toch over de oplossing die ze gevonden heeft, voldaan zyn. „Natuurlijk dient afgewacht, of de heer Colyn ook die rijpheid van oordeel en die bezonkenheid zal blijken te bezitten, welke in een Minister oomisbaar zijn, alsmede of hij het vertrouwen van het leger heeft. „Dat met het optreden van Minister Colyn het anti-revolutionnairo eiement in het Kabinet-Heemskerk versterkt wordt, mis- pryzen wij niet. Wy Katholieken zijn met drie portefeuil les tevreden, cu mits de heer Colijn niet genomen is omdat hy anti-revolutionnair maar omdat hij een geschikt titularis is, valt er, nu de crisis er toch eenmaal was, tegen de vervanging van een politiek- neutraal ministei door een man van auti- revolutionnairen huize o.i. niets in te brengen. „Moge de heer Colijn ons nu do oplossing van het militaire vraagstuk bezorgen en moge het Kabinet-Heemskerk voor verdere wijzigingen bewaard blijven. Vooral late men niet meer om een zaak van zoo ondergeschikt belang, om een mee ningsvoorstel dat geen beginselen raakt, een Ministercrisis uitlokken." Bond van R. Katholieke gemeenteraadsleden. 11 Januari a.s. zal te Arnhem een bij eenkomst gehouden worden met het doel te gerakeD tot de oplichting van een Bond van R. Katholieke Gemeenteraadsleden in het land. De Kustverdediging. De „Daily Graphic" schrijft: In Holland sohynt men wat geirriteerd te zijn over de kritiek die in België en Eugeland ge oefend is op het Iiollandsche kustverdedi gingsplan en voornamenlijk op de fortifi catie van Vlissingen, Het is gewis niet te De Gelderlander (R.-K.: „Of de heer Colijn het bijltje beter of minder of even goed zal haDteeren als do heer Cool, zullen we moeten afwachten. Hij is meer een Indische specialiteit en als zoodanig lijkt hij niet juistt de aange wezen man om iu het moederland de weermacht eens op pooten te zetton. Maar hij iB een bekwaam man en kan zioh ook wel de rechte man op de rechte plaats toonen. In één opzicht alvast gaat het Kabi.iet er toch door deze Miuisterverwisaeling op vooruit. Kon van den heer Cool van libe rale zijde zelf getuigd worden, dat zijn beleid meer liberaal was dan antirevolu- tionnair, van den heer Colyn weten wij dat hij van positief Christelijke beginselen i6. Niet alleen wint het Kabinet daardoor in honiegeniteit. maar ook voor het leger kunnen wy het niet anders dan heilzaam achten, dat aan het hoofd van bet Depar tement van Oorlog een man komt te staan, die in het leger de Christelijke beginselen tot betere doorvoering belooft te brengen. Dat is zeker niet weinig gewennen". Land en Volk (vrijz.-dem.): „Sabron, Cool, Colijn. Het Kabinet, dat optrad om onze defensie op pooten te zetten en dat het nog niet verder heeft gebracht dan tot desorganisatie van het leger, zal hot nu eens met den heer Colyn probeeren. Colijn is man van de daad, man van gezag, man van bevelen. Wanneer zoo iemand con hoofd van ecu Departement, van Oorlog nog wel, zonder stuur op de stroomingen onder het samenstel van amb tenaren ziet ronddobberen, moet hy wel zich geroepen voelen om er eeu eind aan te maken. In Indië was hij het zoo geheel anders gewend. Er komt nu een kracht aan het hoofd. Een man, die in Indië een goede school heeft doorgemaakt. Wiens werkkring bo vendien niet tot militaire bezigheid bleef beperkt. Hetgeen doet verwachten, dat de nieuwe Minister van Oorlog zich bewust zal zijn, dat hij zijn schouders gaat zetten onder een bij uitstek sociale taak. Dat de wetgeving, die hy heeft voor te bereiden, een belangrijk onderdeel is van de sociale wetgeving, waartoe in onzen tyd een Re geering in de eerste plaats is geroepen. Boeken wij hierbij als een voordeel, dat de heer Colijn jong is. Voor een arbeid als in onze dagen door een Minister van Oorlog moet worden verricht is een jonge kracht geschikter dan een van de generaals die naar eerwaardig aantal dienstjaren voor den hoogen post in aanmerking komen en zoo iets mogen beschouwen als de bekro ning van hun carriere. De heer Colijn zal niet, als tot dusver zyn voorgangers de hoogste kunst hierin zien, dat hij van den collega van Finan ciën het grootste bedrag loskrijgt om de zaak op denzelfdeu voet voort te zetten. Hij zal schoon schip maken. Hij zal inzien, dat een voor onze krachten passend bud get van Oorlog hervorming eischt van onze levende strijdkrachteu, wauneer wij, wer kende op bescheiden voet, waar zullen hebben voor ons geld. Van militair vertoon en werken op uiterlijk effect zal hy af- keerig zyn. De kracht zal hij zoeken naar binnen. Het Volk (S. D. A. P.): „Met de benoeming van het antirevolu- tionnaire Kamerlid voor Sneek, den Indi- schen oud.majoor Colyn, tot Minister van Oorlog in de plaats van Generaal Cool, is het Ministerie-Heemskerk gezwicht voor den eiscli, dien Kuyper door zyn boodschap- loopers van den beginne liet stellen: ver vanging van de niet-clericale elementen in het Kabinet door clericale. Toen de heer Cool niet van zins bleek, als de heer Went- holt, zich zelf te verkerkelijken, werd hem tioor boodschaplooper Duymaer oen beentje gelicht. Heemskerk heeft nu voor Kuyper gebogen en Lohumn hoeft het intrigenspel achter de schermen verloren. ,Dit is de politieke beteekenis van het gebeurde. Wat er de militaristische betee kenis van zal zyn, moet nog blijken. De nieuwe Minister heeft zijn denkbeelden daaromtrent nog weinig geuit; hij was niet de militaire, maar de koloniale specialiteit der antirevointionuaire fractie Het heet van hem in de Kamer, dat hij weinig voor de „doode weermiddelen", voor vesting bouw en dergelyke voelt, maar meer voor de versterking der „lovende strijdkrach ten". Maar ook daarmee kan men een duur Minister zijn. Het kustverdediging6ontwerp kan ingetrokken of besnoeid worden en men kan de tnillioenen toch verspillen gaan aan uitbreiding van het legercontin- gent zonder evenredige verkorting van den diensttijd. De oorzaak van het optreden van den Minister doet in dat opzicht niets goeds hopen." Politiehond en jachtwet. Binuenkort zal voor het gerechtshof te 's Gravenhage worden behandeld do vraag: of het afleiden van een politiehond, die gebezigd werd door een ambtenaar tot arrestatie van een overtreder der jachtwet, is te beschouwen als het belemmeren vau een ambtshandeling. De Haagsche rechtbank heeft daarvoor opgelegd 7 dagen gevangenisstraf. De afdceling Amersfoort van den Ge- meentewerkliedenbond sloot zich aan bij den A B. B. Hiermede zijn alle afdeelin- gen vau bonden, aangesloten by het N. V. V., tot den Bostuurdersbond toege treden. We herinneren nogmaals aau den propaganda avond van den Bond voor Vrou wenkiesrecht, morgenavond in de Arend te houden. De onderoff. sociëteit „Eensgezind heid" houdt Zaterdag a.s. een algemeene ledenvergadering in de Areud,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2