WEERBERICHT. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Thsrmometerstand MEDEDEELIN GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 10 Jauuari 1911. Hoogste barometerstand 779.5 m.M. te StMathieu, laagste 74S.8 te Bodo. Verwachtiug tot den avond van 11 Januari 1911. Zwakke tot matige N.W.lyke tot Westelyke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig o( geen neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 773 inM. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hodennaohtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 42 beweging van politieke-onmondigen, bij de behandeling van het in den Rijksdag aanhangige wetsontwerp betreffende een grondwet voor Elza6-Lotharingen ter sprake komeu, en dat zal men begrypelijk vinden. In elk geval zal deze jongste gebeurtenis hen in het gelyk stellen, die voor de nationale veiligheid „garmtiëu" verlangen, voor dat het wetsontwerp betreffende het Rijksland wet wordt. De Fransche bladen melden, dat een soortgelijke gebeurtenis, als de thans te Metz plaats gehad hebbende, sedert 1887 niet meer is voorgekomen. Tweede kameb. Was aanvankelijk het plan om het reces der Tweede Kamer reeds den zevenden Februari te doen eindigen, thanB verneemt men dat de werkzaamheden van verschil lende commission de byeenroepingderKamer uiet dan tegen den 14de d. a. v. zouden toelaten. Zondagsrust. In aansluiting aan ons bericht, volgens hetwelk de Minister van Oorlog heeft be paald, dat, ter bevordering van de Zondags rust dor postambtenaren, dienststukken, welke geen spoed vereiscben, niet na Zaterdags 11 uur 's middags ter post zullen bezorgd worden, deelt het Centrum mede, dat de Minister van justitie geruimen tyd geleden eenzelfde voorschrift gaf. coop. inkoopvereeniging. Naar aanleiding van een bezoek door een commissie uit het bestuur der Handels- vereeniging Rotterdam aan de Ministers van Jnstitio en Waterstaat gebracht, ten einde die Ministers op de hoogte te bren gen van de plannen die er bestonden onder de Rotterdamscbe Belastingambtenaren, tot oprichting eener Coöperatieve vereeniging, waar o. a. ook het doel van zijn artikelen rechtstreeks van fabrikanten te koopen, om zoodoende haar leden 20 h 25 pCt. bespa ring te geven, ontving het bestuur het volgend schryven: Minister van Financiën! '8 Gravenhage, 2 Jan. 1911. Naar aanleiding van opgemeld schrijven en de daarop ter audiëntie gegeven toelich ting, deel ik u mede, dat door mij maat regelen zullen worden genomen om te voor komen, dat de viBiteerende ambtenaren deel uitmaken van het bestuur eener coöpera tieve inkoopvereeniging. De Minister van Financiën, (w.g.) KOLKMAN. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 10 Januari 1911 des namiddags te 1uur. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren Oosterveen, Hamers en wethouder Celosse. De Voorzitter begint met de vol gende nieuwjaarsrede uit te spreken Als men zoo het gansche jaar, dag in, dag uit, met hoofd en hart met de behar tiging van de belangen van de ingezetenen der gemeente, aan wier hoofd men geplaatst is, bezig is, dan spreekt het haast vanzelf, dat men die bevolking een warm hart toe draagt en bij intrede van een nieuw jaar met do beste weuschen voor haar bezield is. En nu verheugt het mij in deze eerste vergadering van het jaar aan die gevoelens uitdrukking te kunnen geven jegens U, als de vertegenwoordigers der burgerij te dezer plaatse en den wensch uit te spreken, dat Amersfoort in 1911 voor al haar inge zetenen een bron van geluk, welvaart en tevredenheid zal mogen opleveren. U per soonlijk mijne heeren, wensch ik toe, dat geluk en voorspoed in uw gezin en in uw werkkring u in dit nieuwe jaar iu ruime mate zullen mogen ten deel vallen. Aangenaam is het mij, met lof melding te kunnen inaken voor de werkkracht, ijver en toewijding, door de gemeente-ambte naren, van den hoogsten tot den laagsten in het afgeloopcn jaar aan den dag gelegd. Ik breng hun daarvoor myn hulde en den dank van het gemeentebestuur. Ik boop mijne heeren, dat onze gemeen schappelijke arbeid ter bevordering van de belangen dezer gemeente, onder Gods zegen in dit jaar rijke vruchten zal moge dragen en dat bij alle verschil van meening niet moge worden vergeten de onmiskenbare waarheid, welke gelegen is in de gulden woorden: „Eendracht maakt macht." De heer Yan Esveld zeide den voorzitter dank voor de hartelijke woorden, zoowel tot den Raad als tot de leden afzonderlijk gericht. Het is zeker aldus Spr. dat de Raad ook U alle geluk en voorspoed in dit jaar toewenscht, U en Uw gezin. Even als U hoop ik, dat dit jaar veel arbeid zal verricht worden ten voor- deele der gemeente. De notulen worden ongewijzigd gearre steerd. Ter tafel komen verachillendo ingekomen stukken waarvan wy noemen Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 2 Januari 1911 3e afd. no. 4046/44 houdende niet goedkeuring van de op 29 November 1910 vastgestelde bouwverordening. In handen gesteld van B. en W om prae- advies. Een adreB van het bestuur van de af- deeling Amersfoort der Vereeniging „Ons Belang" betreffende politietoezicht, reini gingsdienst en afwatering van de kazerne straten en daaraan grenzende teneinen. In handen gesteld van B. en W. om prae- advies. Een schryven van Jhr. Dr. E. Teiieira de Mattos, dat hy zich tot zijn spijt genood zaakt ziet ontslag te nemen als lid van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Dit ontslag wordt eervol ontleend. Eene dankbetuiging van het bestuur vau de Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken voor de verhoogde gemeentelijke subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Benoeming van een directeur van de Burgeravondschool. De Voorzitter deelt mede dat als nog is ingekomen oen schrijven van de voorzitter der Ambachtsschool te Harlingen, waarin deze een gunstig advies over den heer Brouwer uitbrengt. Uitgebracht worden 10 stemmen op den heer Brouwer en 4 op den heer Groote Haar, zoodat benoemd blijkt de heer Brouwer, no. 2 van de voordracht. 2. Benoeming van een leeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde. Uitgebracht worden 10 stemmen op Dr. Wensinck en 4 op Dr. v. d. Flier, zoodat Dr. Wensinck benoemd blykt. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van een commissie inzake de onbewoonbaarverklariug van de perceelen Bloemendalschestraat no. 35 en Koppelpoortwal no. 7, Benoemd worden op voorstel van den Voorzitter de heeren Tromp van Holst, Kroes en Rijkens. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het verslag in zake Kindervoeding en Kinderkleeding. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vei anderen van de namen van eenige straten. De heer Hagedoorn had gaarne nog een beter ouderscheid gebracht willen zien in de namen der Wolkerstraat en Wolferstraat. De Voorzitter zegt overweging toe. De heer Joriasen wijst op het feit, dat de namen der verschillende dwars straten ook aanleiding geven tot verwarring, waaromtrent de Voorzitter ook overweging toezegt. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het aanstellen van een concierge aan de openbare lagere school le soort voor jongens. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten een concierge aan te stellen op een jaarwedde van f 400. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van A. van der Pol betreffende afsluiting van de brug nabij Kleine Luiaard over de Heiligenbergerbeek. Door den secretarie wordt alsnog een schryven voorgelezen, waarin door notaris Bolk namens de fam. Hardenbroek van Ammerstol verzet wordt aangeteekend tegen afsluiting van de brug. B. en W. wenschen de brug openge steld zien. Daartoe wordt zonder hoofde lijke stemming besloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verzwariug en uitbreiding van het buizennet van de gasfabriek en tot levering van gas ten dienste van perceelen aan den Leusdenscheweg. De heer van Duinen kan geheel met het voorstel meegaan, doch wijst op een clausule in het concept, waarin gezegd wordt, dat er nimmer muntgas verschaft zal worden in die perceelen. Spr. acht dit niet wenschelijk, omdat wel spoedig aan vragen om muntgas zullen inkomen. De heer Plomp verdedigt de voor dracht en wijst op de aanlegkosten van muntgas welke kosten de gemeente wel wil dragen voor haar inwoners doch niet voor de bewoners van andere gemeen ten. Dit offer kan aan de gemeente niet gevraagd worden. De heer van Duinen vraagt, waar om door B. en W. geen andere voorwaarden voor aansluiting voor beido partijen ge maakt kunnen worden. Spr. gelooft dat er voor de gemeente wel degelyk voordeel aan vast zit. De heer Veis H e y n wijst erop, dat er dan ook andere automaten voor de Gemeente Leusdon aangeschaft zullen moeten worden. Wethouder Kam vestigt de aandacht op verschillende bezwaren aan het voorstel van den heer Van Duinen verbonden. Do heer J o r i s s e n gelooft, dat met aanneming van het voorstel-Van Duioen niet bereikt zou worden, wat deze ervan voorstelt, omdat het muntgas voor de mcn8chen van Leusden dan te duur zal worden. De heer Plomp bestrydt nogmaals het voorstel-Van Duinen op grond van het Gemeentebelang. Op die wijze bevorde ren wy het wonen in de andere Gemeenten, Bovendien mag gemeentegeld niet aan gewend worden voor inwoners van andere plaatsen. De heer Gerritsen wijst op het voordeel dat de gemeente zal hebben met uitbreiding van haar debiet. Hij acht het gewenscht de clientele zooveel mogelyk uit te breiden. De heer R ij k o n s acht bet standpunt van de lieer Plomp verouderd en wijst op Haarlem, waar men voor 20 jaren ook dit standpunt innam, doch thans de omliggende gemeente gas levert en daar van voordeelen geniet. De heer Kroes stelt voor de zaak in verband met het voorstel-Van Duinen te renvoyeeren aan B. en W. om een en ander nog eens nader te onderzoeken. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 4 stemmen. Voor de heeren: Ruys, Plomp, Rijkens, Van Kalken, Van Duinen, Van Esveld, Hagedoorn, Tromp van Holst, Gerritsen en Kioes. 9. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de verordenin gen, als bedoeld in art. 114bis der Ge meentewet. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 10. Rapport van de commissie inzake reglementswijziging van hetBurgerweesbuis, De heer Gerritsen zegt de commissie dank voor hetgeen zij in zoo korten tijd ter tafel heeft gebracht. Echter zijn z.i. de rechten van regenten en regentessen niet goed omschreven. Aan de laatsten worden niet dezelfde rechten toegekend als aan de eersten. En waar de meeste opvoedonde kracht van do regentessen zal uitgaan, dienen wy haar ook niet achter te stellen bij haar mannelijke collega's. Volgens het reglement zal een regentes nooit voorzitster van 't college van regenten kunnen worden, terwijl zij inzake finantiën ook niet even veel zeggingsechap heeft. Wel in woorden, doch niet inderdaad. Spr. dient een motie in om .liet door hem te berde gebrachte nogmaals onder de oogen te zien en het reglement alsnog in dien zin te wijzigen. De heer Plomp verdedigt het voorstel van de commissie. Dst slechts een man voorzitter kan wezen acht spr. gewenscht, met het oog op eventueele transacties. De overige bestuursfuncties zijn echtor ter regeling overgelaten aan het college van regenten zelf. De heer R ij k e n s was, toen hij het stuk, dat betrekking heeft op deze quaestie begon te lezen, aangenanm gestemd, omdat er zulke frisscho theorieën in werden ver kondigd. Doorlezende maakte die aange name stemming echter ui spoedig plaat6 voor teleurstelling omdat hem bleek, d-t de commissie die schoone theorieën wel verkondigde, maar in de practyk toch niet aanvaardde. Het sterkst bleek hem dit uit de voorgestelde bepaling, dat alleen een mannelijk bestuurslid tot voorzitter benoemd zal kunnen worden. Dit lijkt hem schro melijk onrechtvaardig. Eerst dan, wanneer men met nauwkeurigheid kan aantoonen, waarin het psychiseh verschil gelegen is tusschen een mannelijken en een vrouwe lijke regent, zou men een onderscheid kunnen maken bij het toekennen van be stuursrechten. Dit kan nmn echter niet. En Spr. is ervan overtuigd, dat niemand hem hier zal tegenspreken, wanneer hij zegt, dat namen noemt hij natuurlijk niet sommige regentessen in ontwikke ling en wetenschap hooger staan dan som mige regenten. Welnu, zoodra dit wordt toegegeven, zal men ook tegen het algemeen belang handelen, zoo men de vrouw moedwillig en by voorbaat uitsluit vau de goede dien sten, die zy zou kunnen bewijzen. Hieruit moge blijken, dat Spr. voor de motie van den heer Gerritsen zal stemmen, en mocht die worden verworpen dan zal hij bij art. 9 voorstellen de woorden „der regenten tot" te laten vorvallen. De heer Van Kalken verdedigt eveneens het standpuut van de commissie en wijst erop, dat de verdeeling der werk zaamheden wordt geregeld door een huis houdelijk reglement. De kwestie van een mannelijken voor zitter vindt in de eerste plaats grond in den aard der functie en in de tweede plaats in de beleefdheid. Men dient een vrouw de vele onaangenaamheden, verbon den aan eenvoorzittersfnnctic, te besparen- De heer Van Duinen vraagt of in rechtskwesties de voorzitter niet optreedt voor 't gesticht. En wanneer nu een ge huwde vrouw regentes is, kon die dan op treden in zulk een kwestie? Dc Voorzitter merkt nog op, dat de regentessen gehoord zijn omtrent het conceptreglement en dat zij ermede accoord gaan. De heer Hagedoorn acht dit argu ment niet steekhoudend. Het kon niet verwacht worden, dat één der regentessen zou zeggen: ik wil nu ook wel eens op den voorzitterszetel zitten. Spr. acht het gewenscht, dat een regentes eventueel voorzitster kan zyn. Laat men dit overlaten aan het college van rogenten. De moge lijkheid bestaat, dat er een regentes is, die als 't ware aangewezen is voor 't voor zitterschap. De heer Gerritsen wijst erop, dat b.v. Mej. Hugenholz 4 jaren achtereen 't voorzitterschap van 't Nut heeft waarge nomen en zoo goed als men maar wen schen kau. De heer H a g e d o o r|n wijst erop, dat juist in onB land een vrouw niet van een dergelijke functie uitgesloten mag worden, wijl toch aan 't hoofd van ons land staat een vrouw en waar wij daarvoor jaren zoo voortreffelijk geregeerd zijn door Koningin- regentes Emma. De motie Gerritsen wordt hierop iu stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren: van Esveld, Jorissen, Ruys, Veis Heyn, Plomp en van Kalken. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleidiug van een verzoek van het bestuur der sociëteit „Vereeniging", waarbij gebouwen en grond te koop worden aangeboden,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2