DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 9 WOENSDAG 11 JANUARI 1911. 8e JAARGANG. NABETRACHTING. OVER DEN - - - - - GEMEENTERAAD. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hooi <1 redacteur B. <4. K IJ Kil N S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rureiin: KbF.IKG (I. Telel. Interr. IS». Prijs der Adverteutiün Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. 3inneu-en Buiten landsch Advert.- bureau D. Y. ALTA,| Warmoesstr. 71.78 Amsterdam De heer van Kalken wil de damCB be letten voorzitster te worden van het Col lege van Regenten van het Burger Wees huis, uit pure beleefdheid. De dames moeten gespaard worden voor de moeilijkheden aan zulk een functie verbonden. Do twijfel is gerechtvaardigd of een dergelijke beleefdheid wel op prijs gesteld zal wor den. Dergelijke galanterieën hooren meer thuis in de bal-, dan in de raadszaal. De vrouw, die de lust, de kracht en de roeping gevoelt om de vergaderingen van het College van Regenton te presideeren en daartoe door haar medeleden wordt gescbikt geacht, moet niet geweerd worden op grond van dergelijke quasi-ridderlijk. 1 eden. Wanneer een vrouw zich beschikbaar stelt voor een of andere bestuursfuuciie, dan eert meo haar het minst door haar een struikelblok van hoffelijkheid voor de voeten te werpen. De raad toonde ineer respect voor de werkkracht van de vrouw dau de heer van Kalken, door het aanneineu van de motië-Gorritsen. Waarschijnlijk zal nu ook het reglement wel gewijzigd worden en in het vervolg ook regentessen benoembaar zijn voor het presidium van genoemd College en in het algemeen de rechten van regenten en regentessen gelijk worden. Zonderling dat no. 2 van de voordraoht voor Directour van de Burgeravondschool benoemd werd met zoo'n groot aantal stemmen. Een kwestie van 'n persoonlijkeu indruk misschien? De heer van Duinen had een voorloopig en dunkt ons, welverdiend succes. Waarom 't gasverbruik, ook in omlig gende gemeenten niet zooveel mogelijk bevorderd? Do meerderheid van den Raad ging met hem mee. 't Gaat niet aan te pogen de menschen te beletten in de omgeving van Amersfoort te wonen. Dat lukt niet. En de gas- prjjs in aanmerking genomen komt'took ons voor, dat er geen nadeel, maar voor deel aan verbonden is, dat het debiet van het gasverbruik zoo groot mogelijk wordt. Aan 't begin van de zitting sprak do burgemeester een hartelijknieuwjaarspeechje uit, beantwoord met oenige welgekozen woorden door den nestor van onzen raad, den heer van Esveld. Aan 't slot sprak de Burgomeester zeer waardeerende woorden aan het adres van den heer Plomp. Ofschoon we hopen, dat van alle raads leden gezegd kan worden, wat de Burge meester zeide van den heer Plomp n.l. dat ze het gemeentebelang stellen boven sllerlei andere belangen, erkennen we gaarne, dat de Raad in den heer Plomp een zeer scherpzinnig en bovendien zeer werkzaam lid verliest. Spanje en het Vaticaan. Canalejas, de Spaansche minister-president, heeft het plan gevormd bij de Cortes het ontwerp betreffende de wet op de vereeni- gingen in te dienen, zonder zich van te voien met hot Vaticaan te hebben verstaan over den inhoud daarvan. Dit is voor de Vaticaausche pers iets allerverschrikkelijkst en Canalejas wordt van niet minder dau van schending zijner belofte beschuldigd, gedurende de onderhandelingen over de bangslotwet afgelegd, dat deze wet als grondslag voor de voortzetting defender handelingen met het Vaticaan zou dienen. De hangslotwet heeft, zooals men weet, ten doel, te voorkomen dat er in den loop dor eerstvolgende twee jaren nieuwe kloos ters bij komen, en deze termijn is voor du regeling van de concordaats- en kloostor- kwestie voorzien. Het is zeer de vraag of het Vaticaan de termijn voor noemenswaar dige concessies zal benutten, want tot uit toe heeft bet zich viij onwelwillend en ontoegankelijk getoond, daar het aan den tegen woordigen toestand der absolute kloostervrijheid in 't geheel niets veranderd wil hebben. Nu is dc kloosterkwestie een zaak van het concordaat, en zoolang dit bestaat heeft het Vaticaan het recht een woordje mee te spreken ui de regeling dier kwestie. Totdat de Spaansche regeering genoeg zal hebben van de dralingstactiek van het Vaticaan, en ze het Concordaat opzegt, waarna ze er toe kan overgaan de kloosterkwestie op eigen houtje to regelen. Iets anders is het met do wet op de vcreenigingen: dit is geen zaak die in het Concordaat geregeld is, en daarom gaat ze het Vaticaan Diet aan. Canalejas heeft herhaaldelijk verklaard dat hij alle wereldlijke aangelegenheden volgens eigen rechten denkt te regelen. Het ontwerp van wet op de vereenigingen is een gevolg daarvan, zooder dat het Vaticaan om diens toestemming gevraagd wordt. Het zal nauwelijks vermeden kunnen worden dat het ontwerp ook bepalingen over het religieuse vereenigingsloven zal bevatten, maar dit zal het Vaticaan geen aanleiding kunnen geven nu het recht van meespreken over het vereeniging6wezeu in algemeenen zin te verlangen. Het zal zaak zijn voortgang te maken met dc regeling der kloosterkwestie, omdat het anders gevaar loopt dat deze op grond van de nieuwe vereenigicgswet zonder bet Vaticaan en tegen hem wordt beslist. Maar deze waarschuwing schijnt men in de omgeving van den Paus Diet te begrijpen, want men blijft daar aanspraak maken op het medezeggingschap in de wet op de vereeniging on men moet zelfs besloten zijn het op een volslagen breuk te laten aan komen. Canalejas zal daar echter niet erg bedroefd over zijn, want hij kan zich geen gunstiger positie denken, dan wanneer hij de onafhan kelijkheid van den staat en de souvereiniteit der burgerlijke macht tegen absoluut on rechtmatige aansprakeo vau het Vaticaan te verdedigen heeft, Frankrijk. Een reorganisatie van het syndicaat der „chominots", dat tijdens do jongste staking 'n gevoeligen knak heeft gekregen, was volgens de spoorwegmannen van den Ooster- spoorweg een gebiedende eisch. Hierover zou van gedachten gewisseld worden j.l. Zondag te Reims, op het jaarlijksch con gres, dat echter maar matig bezet was. Van de 52 groepen, welke vóór de staking bestonden, waren er slechts 13 vertegen woordigd. De gewezen spoorwegman Bon- teinps fungeerde als voorzitter, en al dade lijk werd besloten de pers slechts toe te laten tot de discussie der regeeringsvoor- stelleu, de arbitrage betreffende. Velen noemden de jongste staking, haar organisatie en haar verloop een groote fout. Anderen, hoogsprekers, waren vau merning dat elke staking een uitmuntende vooroefening voor de groote revolutie is, die ceus het gevolg moet zijn van don klassonstiijd. De aanwezigen namen ver schillende moties aan, o.a. oen waai bij zij liuu vertrouwen in het bestuur uitspraken. Zij behielden zich wijders voor op liet a.s. nationale congres de verantwoordelijkheid vast te stellen van degenen welke de he weging organiseerden in strijd met de besluiten, op het laatste nationale congres genomen. Men verklaarde ook te zijn vóór de hervatting de onderhandelingen met de maatschappijen, indien zulks ooodig mocht blijken, en betreurde het dat het uitvoerend comité van hot nationale syndicaat niet meer in deze richting heeft trachten te verkrijgen. Ten slotte werd door de vergadering de wenschelijkheid uitgesproken van een spoe dige, algelieele verzoening tusschen de ex-stakers en hen die niet staakten. Een slotmotie hield iD dat men zich beslist tegen het voorstel van een verplich te arbitrage verklaarde, alle arbeiders uil- noodigende een agitatie te ondernemen die voldoende is te verhinderen dat het wetsontwerp wordt uangenomen. Belgie. Uit Brussel wordt bericht, dut het hoofd comité vau deu Boud van mijnwerkers Zondag te Luik een vergadering heeft gehouden en zich verklaard voor de alge- meene staking. Ook do mijnwerkers van het plateau van Hervé, waar ongeveer 20 mijnen zijn, zijn gisteren in staking gegaan, zoodat het aantal stakeudo mijnwerkers in België sinds de vorige week met 3000 vermeer derd is. De mijnwerkers in de bekkens van Charleroi en Bergen blijven rustig Turkije. Een Turksch grenswacht is Zondag nacht iu de nabgheid vau Papapuli door een Grieksche bende aangevallen, waarbij enkele soldaten werden gedood. De wacht beantwoordde het vuur en doodde 7 Grie ken; de overigen sloegen op de vlucht. Ook uit andere plaatsen komen berich ten in van onderlinge vijandelijkheden. Portugal. Het Portugeesche gezantschap te Lon den heelt in een mededecling aan de pers het Zoudag te Lissabon voorgevallene toe gelicht. Gelijk we reeds meedeelden, heeft een volkshoop de bureaux van drie konings gezinde bladen vernield. In zijn toelichting zegt het Portugeesche gezantschap, dat de onware, tartende taal der drie bladen, van welker gebouwen bovendien de koninklijke vlag wapperde, den aanval van het volk uitgelokt heeft. Een koningsgezind blad ging zelfs zoover, dat het de republikeinen Calabrische roovers Doemde. In de ambtelijke mededeeling aan de Londensche bladen wordt nog gezegd, dat een groote menigte naderhand betoo gingen gehouden heeft voor de woningen der vreemde gezauten te Lissabon, opKo- mende tegen de lasterlijke berichten over de republiek verspreid. De voorloopige rogeering heeft krachtige maatregelen be raamd om herhaliüg der geweldplegingen te voorkomen; verscheidene personen, die er aan deel genomen hebben, zjjn aange houden. Wijziging Militiewet 1911. Het veelbesproken ontwerp tot wijziging van de Militiewet, heeft Maandag het de partement van Oorlog verlaten. Grondwetsherziening. De staatscommissie voor dc grondwets hei ziening heeft gistoren hare vergaderingen hervat onder leiding van haar vice-voor- zitter, jhr. inr. J. Röell, daar haar voor zitter, minister Heemskerk, verhinderd waB. Mr. D. Fock. Naar de Haagsclio correspondent van de Tel. vernoemt, zal uir. D. Fock, gouverneur van Suriname, in Juli van dit jaar aftredeu en naar Nederland terugkccrcu. Kamerverkiezing Sneek. De minister van binnenlandschc zaken hoeft bepaald, dat de verkiozing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Sneek, noodig geworden door het optreden als minister van oorlog van den heer H. Colgn, zal plaats hebben op Woensdag 1 Februari, de stemming, zoo noodig, op Maandag 13 Februari, de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 23 Februari. (Stut.) De versterking van Vlissingen. De Antwerpsche „Metropole" schrijft, naar aanleiding van de kwestie der forten t te Vlissingen: „Wanneer Nederland er thans toe besluit de monding van de Wester-Schelde te versterken, is dit omdat het er de dringonde'noodzakelijkheid daar van inziet." Eu het blad 7ocgt hieraan toe: „Laat ons oprecht zjjn. Het gevaar is van den kant van het OoBten te verwachten en dit is zolfs zoo dreigend, dat wjj daar voortaan steeds rekening mee zullen moe ten houden". Een gastektoonstelling. Naar wij vernemen, bestaat ook bij de Amsterdam8che gemeentegasfabrieken het plan, om tegen den tijd van de opening der Zuidergasfabriek, welke iu het a. s. najaar wordt tegemoet gezien, evenals thans te Haarlem, ook te Amsterdam een gastentoonstelling te organiseeren. Hot doel van deze tentoonstelling is, te laten zien, voor welke verschillende doeleinden het

De Eemlander | 1911 | | pagina 1