WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELIN GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 11 Januari 1911. Hoogste barometerstand 774.7 m.M. te Horta, laagste 742.4 te Bodo. Verwachting tot den avond van 12 Januari 1911. Stormachtige tot krachtige Zuideljjke tot Z.W. lijkc wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regen. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 773 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 43 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 37 gas practisoh gebruikt kan wordon. Ook wil men hot gebruik voor enkele dier doeleinden demonstreeren en wel op zoodanige wjjze, dat ook bljjkt met welke kosten het gepaard gaat, door nl, het gebruikte gas te meten. Op ruime schaal zal tot deelname worden uitgenoodigd, vermoedelijk ook in het buitenland. Een parallel. De schrijver van „Brieven uit de Hof stad" in de Arnh. Ct. herinnert, naar aan leiding van de benoeming van den heer Colijn tot Minister van Oorlog, aan het optreden als zoodanig van De Roo van Alderwerelt in 1877, die toen nog slechts kapitein was. „Terloops moge hier, naar aanleiding van deze merkwaardige figuur uit den strijd voor juistere begrippen op defensie gebied, vervolgt de schrjjver dan, nog wel eens herinnerd worden aan de treffende overeenkomst tusschen een epi sode uit de levensgeschiedenis van wjjlen De Roo en van het Tweede Kamerlid Thomson. Dc Roo werd in 1865 door den toenmaligen Minister van Oorlog Blanken uit Den Haag naar het Noorden verplaatst, ten einde dien lastigen criticus kwyt te zijn. IetB dergelijks is den heer Thomson indertijd overkomen. De Roo echter werd kort daarop door Leeuwarden als lid der Tweede Kamer naar Den Haag terugge zonden, waar hij gelegenheid had het den ouden pruiken in het leger nóg lastiger te maken dan voorheen, een gelegeoheid, die hij niet ongebruikt heeft gelaten. En hetzelfde Leeuwarden heeft dezelfde voldoening ook aan kapitein Thomson geschonken, die door zijn onverdroten Btrijd tegen sleur en misbruiken in het leger, een waardig opvolger van De Roo is. Moge ook aan bem eenmaal besluit do schnjjcr evenals aan De Roo de gelegenheid gegeven worden, om.... Maar laat ik niet op de gebeurtenissen vooruit- loopen. Wat de briefschrijver der Arnh Ct. in het bovenstaande memoreert aangaande De Roo van Aldewerelt, is historisch juist. Bij navraag is ons gebleken, dat ook het door hem medegedeelde aangaande den heer Thomson in hoofdzaak met de toedracht der feiten overeenkomt. Maatschappelijke eu Hygiënische vraagstukken. Melkonderzoek in de huishouding. „English Mechanic" raadt een eenvoudigb methode aan voor het onderzoeken van melk in de huishouding, die in principe iets weg heeft van den Feserscheri Lactos koop. De melk wordt goed geschud, om een gelijkmatige vei deeling der bestand- deelen te verkrijgen, en met water 1 50 verdund. Men houdt daarna in een donkere ruimte een gewoon drinkglas met breeden vlakken bodem boven een kaarsvlam en vult het zoolang met die verdunde op lossing, tot de kaarsvlam niet meer door de oplossing heen te zien is. De dikte der laag, welke noodig is, om de vlam onzichtbaar te maken, geeft de kwaliteit van het te onderzoeken melkmouster aan. Bedraagt de laag twee centimeter, dan kan men aannemen, dat de melk niet verdund is. Goede melk dekt het licht reeds met een laag van l3/, centimeter. Bij ver dunning met de halve hoeveelheid water is een laag van drie centimeter vloeistof noodig voor het onzichtbaar maken van de kaars, bij vier centimeter is een bijvoe ging van water 1:1 noodig. (Maandblad tegen de Verv.) Amersfoort 10/1 '11. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U opname van onder- Btaaande: Tijdens do verbreeding van den „Nieuwe Weg" alhier is dezo voor rijtuigverkoer afgesloten en wel door middel van eenige ter hoogte van het hoofd aangebrachte latten welke evenwel des avonds niet zijn voorzien van brandende lantaarns zoodat, en vooral 's avonds laat, deze teneeuenmale onzichtbaar zijn. Reeds hebben enkele slachtoffers in letterlijken zin het hoofd ge- stooten zoodat aanbrenging van lantaarns zeer gewenscht is. U beleefd dankend voor de verleendo plaats ruimte uit ik nogmaals den wensch: „Er zij licht". B. Alcohol en Ziekte. Over bovenstaand onderwerp sprak giste renavond voor een Btampvol zaaltje iu Ons Huis arts M. Kamerling, in een openbare cursusvergadering, uitgeschreven door de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Geh. Bond Nadat de voorzitter de bijeenkomst geopend had ving dr. Kamerling zijn inleiding aan met er op to wijzen, dat hij zou bespreken eenige ziekten als gevolg van alcoholgebruik. Men denkt nog vrij algemeen dat alcohol slecht6 dan schaadt wanneer dronkenschap het gevolg is. Dit is niet waar. Iemand die dagelijks kleine hoeveelheden gebruikt, behoudt voortdu rend de gifwerking. Het gaat bij alcohol als bij loodvergiftiging. Arbeiders die met lood veel in aanraking komen bespeuren van de werking vaak niets. Maar na jaren treedt dan vaak plotseling een ernstige storing, tergevolge van de langzame voort durende vergiftiging in. Hetzelfde zion we bjj meerdere ziekten, vooral het zenuw stelsel is vatbaar voor de ophooping van vergiften Dit is juist daarom zoo gevaar lijk omdat herstel meestal onmogelijk is, terwijl de patiënt eenvoudig de oorzaak van zijn ziekte niet begrijpt. Bij verschillende personen is de gevoe ligheid zeer uitcenloopend. Afstammelingen van drinkers zijn er veel vatbaarder voor dan anderen. Hierna gaat Spr. de werking na van deu alcohol op het lichaam. Tal van kwa len in keel en maag zijn (1e gevolgen van het alcoholgebruik. Ook na het verlaten van dc maag, wanneer het gif wordt opgeno men in hot bloed veroorzaakt de alcohol ziekten van lever, hart en longen. Long ziekten vooral komen veel bij alcoholisten voor, meer echter als indirect dan d'rect gevolg. Van de longen gaat het bloed naar het hart terug en de er in opgeno men alcohol veroorzaakt dan nog ziekten als ziels- en zenuwziekten en nog tal van andere. Dat zijn dan nog slechts de directe ziekten, de indirecte wenscht Spr. voor dezen avond niet te bespreken. Spr. laat dan de verschillende ziekten nog eens de jrevue passeeren om ze wat nader te bespreken. Do aandoeningen van do slijmvliezen der koel veroorzaken veel opgoveu van slijm en de heesche stem. Van maagaandoeningen noemt Spr. vooral de maagcatarrh, terwjjl indirect hierbij nog komen aandoeningen van den darm. Wat de lever betreft kan het chronisch alco holisme aanleiding geven tot geelzucht. Ook komt bg drinkers veel voor een ziekte die begint met opzetting en later ver schrompeling van den lever en daarna uitstorting van vocht in de buik, de z.g. waterzucht. De duur dezer ziekte is van 1 tot 3 jaar en genezing vrij wel uitge sloten. In hart en bloedvatenstelsel uit zich de schadelijkheid op tweeërlei wijze. In de eerste plaats door zijn scheikundige werking en in de tweede plaats een indirect nadeeligen invloed doordat deze organen veel tneer vloeistof moeten verplaatsen en dus meer arbeid moeten verrichten, waar tegen ze meestal niet bestand zgn. In den regel is bij deze ziekten de alcohol wel niet de eenige oorzaak, wel de voor naamste; voorai tabak is hierbij echter zeer kwaadaardig. Van de longziekten is de longtubcrculose wel het meest het gevolg van den alcohol, ongeveer 80 pet. van de dronkaards krggt tuberculose. Wanneer het bloed de lon gen heeft doorstroomd en daar zuurstof heeft opgenomen gaat het naar het hart terug en verder door het heele lichaam. Het met alcohol bezwangerde bloed oefent dan zijn schadelijke werking op onze hersenen en ons zenuwstelsel. Onderzoe kingen van prof. Kraepelin te Heidelberg hebben aangetoond, dat zelfs een kleine hoeveelheid alcohol invloed op de hersen werking had. Prof. Aschaffenburg ging na den invloed van alcohol op het werk van letterzetters en het resultaat was dat de arbeidsnelheid 15 pet. was verminderd bij een klein alcohol gebruik. Bij geregeld gebruik krijgt de drinker drankzucht, waarvan Spr. het verloop schetst, waarna h|j het delirium tremens nader beschrjjft in zijn verschillende ver schijnselen, die zich bg de lijders er aan voordoen. Dc plotselinge onthouding van alle alcoholische dranken achten sommigen bjj die l|jdere gcvaarljjk, terwgl meu dan tracht door slaapmiddolen de genezing aan te brengen. Na eenige minuten pauze vervolgde dr. Kamerling zijn inleiding. Behalve het deli rium komen nog verschillende vormen van krankzinnigheid voor bij alcoholisten, waar van Spr. noemt de zelfbeschuldiging. Wauneer iemand zich van iets beschuldigt zonder dat er iets van waar is, kan men in 99 van de 100 gevallen zeker zijn met oen alcoholist te doen te hebben. Daarna gaat Spr. de sterke toename van de krank zinnigheid na in verband met het alcoho lisme, waarna hij den invloed van den alcohol op nierziekten bespreekt en het ontstaan van vetzucht en van jicht of podagra beschrijft. En als laatste in de rij komt nog een andere stofwisseling stoornis, n 1. suikerziekte. Hierna toont Spr. met cijfers van Levens- verzekerings Maatschappijen aan, dat de gemiddelde levensduur van geheelonthou ders langer is dan van niet-onthouders, waarna hij er op wy'st, dat, hoewel genees- heeren het vaak niet eens, zij het dan ook vaak schgnbaar, zijn, zjj toch in dit opzicht volkomen overeenstemmon, dat alcohol voor het kind beslist vergif is. Het kinder lijk alcoholisme openbaart zich vooral in nerveuse verschijnselen. Ten slotte bespreekt Spr. do vraag of alcohol een voedingsmiddel is. Tot zekere hoogte is dit volkomen waar, maar het is een te gevaarlijk voedingsmiddel, het menschelijke lichaam is er zeker niet op berekend. Als geneesmiddel is alcohol vroeger nog al eenB overschat en ook tegenwoor dig gebeurt dit nog wel, maar het stand punt van het meerendecl der medici is, dat het alleen b|j acute ziekten een spaar zaam gebruik toelaat eu slechts in enkele gevallen zijn nut kan hebben. Nadat Spr. dit nog met uitspraken van prof. Pel en Prof. Treub had aangetoond besloot hij zijn inleiding met den wensch uit te spreken dat de geheel onthouding zal groeien en bloeien, als zjjnde het beste middel tot bestrijding van al die ziekten. V an de gelegenheid tot het stellen van vragen maakte gebruik de heer S n o u c k, die vroeg een verklaring van de momen- teele opwekking van den alcohol waardoor meer arbeid kan worden verricht, terwgl daarna het arbeidsvermogen ste>k daalt. Een ander vraagt de meening van den inleider omtrent de geneesmiddelen tegen het alcoholisme. Nadat Spr. een en ander had beantwoord en als eenigst middel had aangeraden de onthouding, werd de vergadaring met een woord van dank aan den inleider gesloten. Gisterenavond stond een hondekar onbeheerd in de Utrechtschestraat voor den winkel van den heer J. E. van Nie. De tram, die daar juist moest passeeron kwam met de kar in aanraking, waarop de honden op het trottoir sprongen en de kar medetrokkeu. Deze kwam in do groote winkelruit terecht, die grootendeels ver brijzeld werd. Een der honden werd daar bij zoo ernstig gewond, dat het dier moeBt worden afgemaakt. Voor eenige maanden maakten deze honden kennis met de auto van Kiiller toen hun baas zoo ongelukkig om het, leven kwam. „Het Vrjje Toonoel", directie Speen- hoff en de la Mar, zal op 27 Jauuari in Amicitia opvoeren: „De Papendrechtsche strafzaak". Op 3 Februari krijgen we „De Hage- spelers", onder leiding van Eduard Ver kade, weer te hooien. De Utrecht8che rechtbank deed gis teren uitspraak in de zaak tegen J. D. W. te Amersfoort, beklaagd van mishandeling vau H. H. alhier en veroordeelde hem tot 8 dagen gevangenisstraf. Door de recherche is aangehouden zekere M., die*door inklimming zich in eens anders woning heeft begeven en aldaar een geweer met bajonet, in bewaring bij een verlofganger der Landweer en toebe- hoorend aan het R|jk, ontvreemd heeft. De dief trachtte zijn buit bij een opkoo- per van de hand te doen, op welk oogen- blik hij gearresteerd werd. Door den commissaris van politie werd hjj aan een scherp verhoor onderworpen, waarna hij bokende. Hij is naar Utrecht ovei gebracht en ter beschikking van deu officior van Justitie gesteld. In de godsdienstoefening Zondag a. s. voor den Doopsgezinden kring in het Logegebouw te houden zal als spreker optreden Ds. E. M. ten Cate. AGENDA. 11 Jan, Lezing van Dr. Haverkamp voor den Proiesiantenbond. 13 Jan. Handel en Nijverheid' in de Zwaan. 15 Jan. Lezing van deu gewezen r.k. priester Fernantzen voor de Evang. Maat schappij in Amicicia. 17 Jan. Soirée Amicitia, 24 Jan. Albert Vogel in Amicitia. 25 Jan. Lezing van dr. Gunning voor het N. O. G. in het Valkje. 27 Jmi. SpeenhofF en de la Mar in Amicitia. 1 Febr. Uitvoering Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 3 Febr. De Hagespelers in Amicitia. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afsch. van Alc. dranken in Amicitia. Gevangenisstraf in de Ver. Staten. Het verbljjf in de gevangenissen in de Ver. Staten zal, als het zoo doorgaat, spoedig een belooning in plaats van een straf zjjn. Niet alloen, dat bioscoopvoor stellingen, zanguitvoeringen en concerten voor de heeren tuchthuisboeven gegeven worden, maar nu heeft de directeur der gevangenis te Vermant zijn gevangenen toegestaan dat z|j als zjj hun eerewoord geven om terug te komen, de gevangenis zoo nu en dan mogen verlaten, ten deele, om onbespied te kunnen wei ken en ten deele ook, om een beetje afwisseling te brengen in de vreeselijke eentonigheid van het gevangenisleven. Toen kort geleden een circus de plaats bezocht, kocht de directeur elf eutrëekaarten, die hjj gaf aau gevangenen dio zich bijzonder goed gedroe gen, waarbjj hij hun verlof gaf, om zondor toezicht de voorstolling bjj te wonen. Be doelde elf zjjn trouw en braaf teruggekeerd wat echter niet zoo heel erg te verwonde ren valt, want een gemoedelijker verblijf plaats zonden zjj niet licht teruggevonden hebben. De politiehond. In Deutsch- Avricourt, in de buurt van Straatsburg, is een politiehond beroemd geworden als ontdekker van anonytne briefschrijvers. De griffier Contesse van het kantongerecht aldaar, ontving voortdurend smaadbrieven, eu hoe men ook zijn best deed, om den schrgver te vinden, niets werd ontdekt. Ten slotte nam men zjjn toevlucht tot een politiehond en zie do hond wees als daderes aan een vriendin van de vrouw van Contesse. In den loop van de behan deling der zaak voor dë rechtbank, bekende de vrouw, dat zji, hoewel zeer bevriend

De Eemlander | 1911 | | pagina 2