DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 15 WOENSDAG 18 JANUARI 1911. 8e JAARGANG Waarom algemeen Vrouwenkiesrecht BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hooti)rc<l acteur H. O. R IJ KR S S. Abonnementsprijs: Per jaar(4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. flFranco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE H.%AO 6. Telet. latere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedcren regel meorjf 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Buiteulandsch Advert.- bureau D. 1ALTAj Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam Wij geloovcn, dat het zijn nut kan hebben, de vraag, die als titel hierboven staat, eens met een kort woord te behan delen. Wat houdt velen terug het vrouwen kiesrecht met overtuiging in hun vaandel te schrijven Bezwaren Welke Verscheidene Laten we er enkele met u mogen be handelen. Is in het algemeen gesproken de vrouw wel rijp voor het kiesrecht De meeste vrouwen schijnen zoo onver schillig voor kiesrecht Geen wonder Stel u voor, dat het haar absoluut onbereikbaar isWelke moeite ze ook doet, hoe ze ook haar krachten inspant, zoolang artikel 80 van onze Grondwet onveranderd bljjft, kan ze het niet veroveren En zelve, door eigen krachten kan ze nooit in staat zijn dat artikel te wijzigen, want ze bezit geen kiesrechtMoeilijke kringloop, niet waar Is het dan wonder, dat de meeste vrou wen, alleen al om krachten te verspillen, zich rustig neerleggen bij het bestaande Is het niet veeleer verwonderlijk, hoe des ondanks veel meer dart tienduizend vrou wen al, alleen in ons land, de ene gie hebben, deu wijderen kijk in de toekomst, <le verbeeldingskracht en de toewijding, om voor een zoo vaag en moeilijk te ver overen 'doel te blijven werken? Is dat op zich zelf al geen teeken van rijpheid En vindt go <jat de vrouwen in de laat ste 20 jaar enorm zijn vooruitgegaan in ons land? In ontwikkeling, in't inspannen barer krachten, vooral ook in haar zorg voor anderen, en in haar verantwoorde lijkheidsgevoel Ziet ge, dat is ook weer zoo iets tra- gisoh: ook de vrouw draagt als menschdo verantwoordelijkheid voor den gang van 's lands zaken, voor het lot van hare zonen en dochteren maar tegelijkertijd zijn zij, de moeders van het land, onmachtig ook maar den allergeringstcn staatsbur gerlijken invloed op 's lands wetten (die toch het leven der menschen regelen) uit te oefenen En hebben de vrouwen iu ons land nog niet kunnen bewijzen, dat ze in zake kies recht rijp zijn Is het niet een weinig wreed van een mensch te eischen u te bewijzen, dat hij zwemmen kan wanneer ge al het water zorgvuldig voor hem afsluit? De vrouw kan nooit haar politieke rijpheid volkomen bewijzen vóór ze het stombiljet bezit. De vraag is maar, of ge, gegeven de kennis, die ge nu van haar karakter en haar gemoed bezit, genoeg vertrouwen in haar hebt, om haar dat stembiljet in banden te durven geven Hebt ge vertrouwen in uw moeder, uw zuster, uw vtouw en uw dochter? Welnu, alle vrouwen zijn dat van alle mannen! Ja maar, zegt ge, alles goed en wel, maar we hebben geen lust om te komen onder de numerieke meerderheid van de vrouwen! Vrouwen zijn nu éénmaal het sterkst in aantal in ons land en elders. Maar dunkt ge dan, in oprechtheid, dat de vrouwen ooit één aaneengesloten Vrou wenpartij zouden gaan vormen tegen al wat man is tezamen? tegen haar vaders, haar echtgenooten, haar broeders en haar zonen Kom, zelfs wie nog zoo weinig de vrouwen kont, weet dat toch wel zeker van niet; daarvoor is 't leven van mannen en vrouwen te sterk en te innig saatn- geweven. In de landen waar het Vrouwenkiesrecht bestaat, is van dat verschijnsel ook nog nooit een spoor gevonden; zelfs de kiem er van ontbreekt. „Do vrouwen verdeelen zieh tamelijk regelmatig over de verschillende politieke partijen, zoodat hun ledenaantal ongeveer verdubbelt, maar hun onderlinge verhou ding ongeveer dezelfde blijft". Zóó wordt geoordeeld in staten waar 't Vrouwen» kiesrecht in werking is. De woordvoerder der sociaal-democraten in den gemeenteraad van Kopenhagen begroette de eerste vrou welijke gemeenteraadsleden o. a met deze woordeu: „De vrouwen hebbeD èn iu uit stekenden getale gestemd, èn zich dadelijk verdeeld over de verschillende politieke partijen; zeker een bewys van politieke rjjpheid." En nu zouden we nog wel aardig wat bezwaren met u kunnen behandelen, inaar mogen we daar eens wat voordoelen tegen over stellen Weet ge voor welke wetten de vrouwen zich bijzonder hebben ingespannen in de landen waarin 't Vrouwenkiesrecht bestaat? Vóór kinderbescherming (korter arbeids duur; verhooging van de leeftijdsgreus; verbod van werken in schadelijke be irijven; kinderrechtbaukeu; onderzoek naar 't va ier- scbap; verhoogiug van den verantwoordelijks leeftijd bij meisjes enz. enz Vóór vrouwenbescherming (verbetering van do huwelijkswetten, [ook voor ons land zeker geen overdaad!] Verhooging van vrouwenloonen, te beginnen bij Staat en Gemeente; openstellen van alle onderwijs, van de meeste ambten en beroepen enz.) Vóór algemeene arbeidersbescherming. (Verkorting van arbeidsduur; instelling van miuimum-loonraden; onder contrölo brengen van huisindustrieverbetering van het ziekenhuis- on verplegingswezen; betere zorg voor ouden van dagen en iuvalidenenz). En waartegen? Tegen den oorlog. Wie kan daar feller tegen zijn dan de vrouw? Heeft ze zonen gebaard, om ze te laten slachten in den oorlog? Tegen de piostitutie. Wie lijdt méér onder dien geesel dan de vrouw? Tegen den drankduivel. Oorzaak van alle lichamelijk on zedelijk kwaad. Uitstekende mannen hebben het dikwijls uitgeroepen, hoe bij het strijden tegen deze drie ellenden de hulp van de vrouw on misbaar is. En nu kunnen de vrouwen, daar waar ze 't kiesbiljet bezitten sneller en vollediger haar doel bereiken, zooals uit tallooze voor beelden blijkt, dan in landen, waar ze politiek machteloos staan. Trouwens do kracht van het stembiljet behoeven wij u toch zeker niet uit te leggen. Laten we u ten slotte mogen mededeelen, iu welke lsnden reeds het kiesrecht voor de gemeenten voor de vrouw bestaat: 1. In het geheele werelddeel Australië. In ons land b.v. is ieder meisje van 16 jaar (een kind!) vogelvrij; de man die haar dan misbruikt, is niet meer strafbaar. In Finland was het vóór de invoering van 't Vrouwenkiesrecht 14 jaar on nu althans 17 jaar. 2. In 12 Amerikaansche staten. 3. In Engeland en Schotland. 4. In Finland. 5. Denemarken; IJsland. 6. Noorwegen 7. Zweden. En het kiesrecht voor de Tweede Kamer? In Finland. In Noorwegen, (daar werd eerst voor de vrouwen een kleine belasting geëischt, wat de sociaal-democraten niet verhinderde vóór het voorstel te stemmen toen dat was aangenomen heeft ook de Vereenigiug voor vrouwenkiesrecht niet gerust, vóór het al gemeen vrouwenkiesrecht was ingevoerd), In 6 staten van Amerika (Wyoming; Colorado; Utah; Idaho; Cslifornië en Washington). In het geheelo werelddeel Australië. In Januari 1910 word iu het Australische Bondsp.irlement een motie aangeboden, waarin werd verklaard, dat het Yrouwen- kiesreoht zegenrijk werkte, en dat voor de menschheid geeu boter werk kan gedaan worden dan door samenwerking van man nen en vrouwen beiden. De motie werd met algemeene stemmen en onder toejuichingen aangenomen. Zoo blijkt dus Vrouwenkiesrecht geen nieuwtje te ziju eu een onheil aller minst Op dau! helpt de moeders der mensch heid aan haar medczeggensschap bij het maken der wetten. Zooinin als het huisgezin kan ook de Slaat do Moeders missen bij liet besturen van zijn huishouding Op dan voor ecu democratisch vrou wenkiesrecht. Want het spreekt van zelf, dat vrou wenkiesrecht in den vorm van een nieuw belastingkiesrecht of welk ander „dames" kiesrecht ook, voor ons demoeraten onaan nemelijk is. Wij begeeren het vrouwenkiesrecht en als eiseh van rechtvaardigheid jegens de vrouw en tegelijk als eisch vau demo cratie. Frankrijk. De pas in Frankrijk ingevoerde belasting op de „automatische sigarenaanstekers heeft iu het Seine-departement in enkele dagen reeds tusschen de f 50,000 en f 60,000 opgebracht. Men kan echter uaar die cijfers de opbreugs: per jaar niet afmeten; want volgens de wet moest belasting worden betaald voor al de reeds in gebruik zijnde toestelletjes, die dan van een merk worden voorzien. Tijdens een rede van den afgevaar digde Razinbaud in de' Kamer worden van de publieke tribune twee revolverschoten gelost in de richting van de regeeringsbank. De directeur van de afóeeliug armenzorg aan het ministerie van binneulandsche zaken, de heer Mirmau, die als regee- ringscommissaris in de Kamer was, werd gewond. De revolverschoten werden gelost van de tribune onder do perstribune. Na het eerste schot maakte de dader van een oogenblik van verrassing gebruik om nog een tweede schot af te vuren. Het schot werd gelost in de richting van den minister-president. De voorzitter schorste de zitting. De heer Mirman is in de rechterkuit getroffen. De verwonding is niet gevaarlijk. De dader is gearresteerd. Hij heet Ginel- ine en is oud-griffier van het vredesgerecht te Pau, die wugens storing der geestver mogens van zyn ambt is ontheven. Hy ontkent op Briand te hebben aan gelegd, en houdt vol in den blinde te hebben geschoten. Hij gaf zyn spijt te kennen, dat hy Mirman getroffen bad in plaats vau oen afgovaardigde. Het is reeds gebleken, dat hij ontoerekenbaar is. Toen do zitting der kamer heropend was, uitte president Brisson namens de geheele Kamer de beste wenschen voor het 6poc- di? en algeheel herstel van Mirman. Bris son wilde geen oordeel vellen over de daad van Gizelme, ten einde het werk der justi- stie niet te belemmeren. In den Senaat vei tolkte de president de verontwaardiging der vergadering over den aanslag in het Palais Bourbon. De Senaat besloot eenstemmig zijn levendige sympa thie te betuigen met Briand en Mirman. Groot Britannib. Nogmaals zijn de vijf Russen, vermoede lijk betrokkeu in de moorden van Hounds- dith, voor de politierechtbank geweest. De verdediger van Loeba Milstcin wees er op, dat zijn cliënte zich nu reeds vier weken in hechtenis beviudt, zonder dat een bepaalde klacht tegen haar is ingediend. Men moest daarom een welomschreven be schuldiging inbrengen, ot haar op vrijo voeten stellen, maar het ging niet aan telkens de zaak maar uit to stellen eu middelerwijl de vrouw gevaugen te houden. De verdedigers der andore gevangenen sloten zich hierbij aan, maar de rechter vei klaarde, dat men geduld moest hebben, in de volgende zitting zou de openbare aanklager zyn aanklacht indienen, en er was geen reden om de gevangenen thans vrij te laten. Overigens bracht de verhandeling giste ren weinig nieuws. Rusland. Er dreigt een visscherygeschil tudschen Engeland en Rusland. Bij de Russische Doema is n.l. thans een wet ingediend om de overheid te Archangel machtiging te geven, de territoriale zeegrens te bepalen op een afstand van twaalf mijlen van de kust. De gebruikelijke territoriale grens loopt drie mylen van de kust. Do Russische regeering wil du echter de visscherij van vreemdelingen vooral uit Huil nemen tal van vaartuigen deel aan de vischvaugst in de Witte Zee tegengaan en wil daarom eenvoudig de territoriale grenB uitzotten. Doorvoering van deze plannen zou de dood zijn voor do Eugelsche visch- vangst in de Witte Zoe, en daarom heeft de vereeniging tot bescherming der Brilsche visscherij zich tot den Engelschon minister van buitenlausche zaken gewend, ten einde diens hulp in te roepen, om de doorvoe ring der Russchische plannen te verhin deren. Belgie. De mijnwerkers in het Luiksche kolen- district besloten den arbeid te hervatten.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1