DAGBLAD VOOR AMERSFOORI' EN OMSTREKEN. No. 16 DONDERDAG 19 JANUARI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE MLANDER. Hoofdredacteur R. <4. RIJUEHK. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per post id. (5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINR HaAG Telet. lutere. 183. Prijs der Adverteutiën: Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iederen regel meerjf 0.08. Buiten het Kauton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- eu Buiteulandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA,' Warmoesstr. 7b- 78 Amsterdam Fkankrijk. Er zijn betrekkelijk weinig bijzonder heden te vermelden over don aanslag in de Fransche Kamer, gepleegd door den waanzinnigen oud-kantongereebtsgriffier Gi- zelme. De man blijft ontkennen dat hij op minister president Briand gemikt heeft, maai de afgovaardigden der uiterste linkerzijde verklaren allen zeer beslist, dat zjj, toon zij zich omwendden na het eerste schot zij hadden den kogel boven hun hoofd hooien fluiten een man zagen op de publieke tribune, vlak boven hun banken gelegen, die heel kalm en met overleg mikte op de bank der ministers en daarop een tweede schot afvuurde. Tusschen de beide schoten, moet wel ongeveer een minuut verloopeu zijn, waarin de consternatie zóó algemeen was, dat niemand iets deed. De andere menschen op de publieke tribune liepen weg en de boden maakten zich ge reed den schutter te pakkon, terwijl eenige afgevaardigden uit de zaal riepen: „Lafaard, lafaard De ongelukkige getroffen Mirinan kon nog, ondersteund, de zaal verlaten en naar oen lokaal gebracht worden, waar de afgevaardigde van Lyon, een arts, hem verbond. De kogel heeft het vleesch van de kuit doorboord, maar geen ernstig liohamelijk letsel berokkend, en men verwacht dat Mirinan spoedig beter zal zijn. Gizelme is, gelijk bericht, griffier van bet kantongerecht in Pan geweest, maar ontslagen wegen9 storing van zijn verstan delijke vermogens. Kij heeft een tijd in een gesticht doorgebracht, omdat hij in Sint Sebastiaan zonder «.enige reden of aanleidendc oorzaak op den Engelschen consul geschoten had. Sinds eenigen tijd echter was hij als genezen ontslagen en opgenomen door zjjn broeder, attaché aan het ministerie van arbeid. Hij zal nu wel spoedig weer opgesloten worden, 't Is te hopen dat men den man dan niet zoo spoedig vr|j laat, want hij is blijkbaar etn gevaarlijke gek. Eenige duizenden wijnboeren hebben Dinsdag j.l. een inval gedaan in de wijn kelders van een champagnehandolaar te Damory, Perier gcheeten, en daar alles kort en klein geslagen. Zeventig duizend flesschen chauipague werden stukgegooid, uit de vateu werden de bodentB geslagen, zoodat de inhoud over de straat stroomde en al het gereed schap werd vernield. Voor den kelder stond een wagen met 2500 flesschen cham pagne. Ook van deze maakte de menigte zich meester en wierp den inhoud in de Marno. Periev was, naar men in het plaatsje geloofde, een wijnvervalsoher en de woe dende boeren meenden hem daarvoor op deze wijze te moeten straffen. Duitschland. De Pruisische Minister van Eeredienst, de heer v. Trott zu Solz, heeft in het thans aan do orde zijnde begrootingsdebat twee keer de modernistenquaeste aange roerd. Omtrent de plaDnen der Regeering ten opzichte de theologische faculteiten aan de staatshoogescholen, uit zich de Minister 0. s. als volgt: „Deze faculteiten zullen ook in de toe komst worden samengesteld uit kringen, waar men den auti modernisteneed heeft afgelegd. Voor de vraag of deze faculteiten zullen worden gehandhaafd, zal alleen het staatsbelang den doorslag geven. Het zal gaan om de vraag of het nut der faculteit grooter is, dan de daar tegenover slaande bezwaren: en of do overwegingen, die tot dusver tot haar instandhouding hebben ge leid, ook bij den veranderden toestand nog gelden. Op het oogenblik is er stellig geen aanleiding er tegen op te treden." Daarna sprak de Minister, onder leven dige toejuichingen van do liukerzijdc en onder het beteekenisvolle zwijgen van con servatieven en centrum van het grensge bied, tusschen Kerk en Staat, dat in <ie Pau6eljjke verordeningen was bestreden. Hij eischte, dat men terughouding en voor zichtigheid in acht zou nemen, wanneer men wenschte, dat het naast elkander arbeiden dezer beide machten niet zou worden gestoord. „Daarom heb ik", vervolgde bij, „als zulke terughouding beschouwd, den maat regel. dat de eed niet door de Katholieke professoren in (Ie theologie behoeft te wor der. afgelegd, en evenzeer de mcdcdecling, die mij uit geestelijke kringen gewerd, dat de geestelijke staatsbeambten den eed evenmin behooien af te leggen. Wanneer zuls toch mocht zijn geschied, dan zal ik zulke staatsambtenaren weten te bescher men. Ik heb van een dergelijk geval ge le/en; ik heb er een onderzoek naar inge steld en ik moet mij mijne gedragslijn in dezen voorbehouden." Deze rede zal stellig iu de betrokken klingen niet onopgemerkt voorbijgaan De officieuze Norddeutsche Allgeiueine Zeitung herdenkt het veertigjarig jubileum der totstandkoming vau het Duitsche rijk aldus: „De vestiging van het Duitsche rijk was een 6lot en eeu begin. Zij bracht oude verwachtingen in vervulling eu schiep nieuwe. Nog nooit is een volk in zoo korten tijd zoo ver en krachtig vooruitgegaan als het Duitsche. Dat kao niemand tegen spreken, die oogen heeft om het groeiende volk aau den arbeid te zien. Toch is ei- zekerlijk ook nooit in cenig ander tijdperk van zulk eeu ontwikkeling zooveel sprake geweest van pessimisme, dat groote kringen des volks aangegrepen moet hebben, en van ondragelijke reactie. De natie ondervindt dat het Duitsche volk tegenwoordig even goed als vroeger, hoewel in veranderden vorm, neiging vertoont tot afscheiding in groepen, - de fout van het verleden en dat ook de tegenwoordige tijd gebrek hoeft aan gemeenschappelijk idealisme. Wij verlangen van de ontevredenen geen tevredenheid. Beide, tevredenheid en onte vredenheid zijn onproductief. Maar tusschen beide ligt het leven met zijn hoop, zijn werk en het rustelooze arbeiden der tegen woordige en toekomstige Duitschers." BelgIE. Volgens het Journal de Bruxelles, weigeren de mijnwerkers in hei bekken van Luik beslist zich te voegen naar het besluit tot hervatting van den arbeid, door de afgevaardigden der mijewerkersvereeni- ging genomen, wijl de afgevaardigden zich tevreden stelden met mondelinge beloften, terwijl zij de opdracht hadden kort en goed intrekking van de reglementen, die de staking ten gevolge hadden, te verkiygen. Japan. Ketoku, zijn vrouw en 23 andere ge vangenen zijn ter dood veroordeeld wegens samenzwering tegen het leven des Keizers en andere leden van de keizerlijke familie. Twee gevangenen werden veroordeeld resp. tot acht en elf jaar gevangenisstraf. Portugal. De Romeinsche correspondent van de Daily News te Rome seiut, dat het Itali- aansche pautscrschip Roma en de kruiser Liguria gereed zijn om naar Portugal te vertrekken. De bevelhebbers zouden van verzegelde orders zijn voorzien Daaruit wordt de conclusie getrokken, dat de toestand in Poriugal werkelijk erustig moot zjjn. Turkije. De Ttirksche regeering wil voor de wedergeboorte van de natie een boter onderwijs invoeren en laat ook scholen bouwon met dat doel. Vóór alles zijn echter noodig: de onderwijzers en die kunnen niet zoo op eens uit den grond gestampt worden. De minisior van Onderwijs Emrullah heeft voor kort in de Kamer verklaard dat hij tot opleiding van onderwijzers reeds een kwceksciiool hut) opgericht, terwijl nog andere zonden volgen. Jongelieden waren naar Dnitschlund eu Frankrijk gezonden om daar te worden voorbcieid. De oogst liet zich echter niet zoo spoedig binnen halen, daar zouden misschien nog 'n tiental jaren mede gomoeid zijn. De Petersburgsche cot respondent van de Parijsche New-York Herald seint, dat de Britsche regeering Jonlaugs een zoogenaamd vriendschappelijke DOta heeft gezonden aan de Porto betreffende den toestand in Perzië. In die nota zou aau de Turksche regeering te kennen gegeven worden, dat de Turksche politiek ten aan zien van Perzië een dreigement zou kun nen schijnen jegens Eugcland. Turkije schijnt aldus de nota de gevaren die het omringen niet te zion en niet te letten op de Britsche belangen in Perzië, belangen, die Engeland ten koste van alles zou beschermen. Turkije moet zich geheel onthouden van inmenging in de Perzische zaken. Doet het dal, dan za! Engeland de Porte ter wille zijn in de Kretenzische quaestie. Wij weten natuurlijk niet of dit bericht juist ia en of Engeland inderdaad zulk een dreigende nota gezonden heeft aan de Porte. Is dat het geval, dan is het een zaak van «root belang. Leverantie aan een buitengemeente. De gemeenteraad van Dokkum heeft besloten tot gaslevering aan de gemeente Dantumadeel op voorwaarde, dat f 3000 worde bijgedragen in de kosten van aanleg eu de gemeente zich verbiude om gedurende 30 jaren noch zelf het initiatief te nemen noch concessie te verleenen om door het leggen van buizen of het spannen van dra den de ingezetenen van licht te voorzien. De raad van Dantumadeel heeft de voor waarden aanvaard. nkderlandsche tandartsen. Do Vereeniging vau Nederlaudsche Tand artsen hield, onder voorzitterschap van den heer J. M. Klinkhamer, haar jaarvergadering te Utrecht. In verband met het rapport, dat uitge bracht werd door de commissie, welke In opdracht dor algemeene vergadering, den heer John. E. Grevers bezocht had, wordt de volgende motie aangonomen „De vergadering, enz. spreekt haar af keuring uit over het besluit van den heer John Grevers, direoteur van het tand heelkundig instituut te Utrecht, in zake zjjn herhaalde weigering tot het houden van wetenschappelijke vergadoring aan het tandheelkundig instituut en betreurt het ten zeerste, bij haar stroven do tandheelkundige ontwikkeling te bevorderen, van don heer Grevers, in plaats van medewerking, veel eer tegenwerking te ondervinden en gaat over tot de orde van den dag". De versterking van Vlissingen. De Berlijnsche berichtgever van het Hbld. meldt: Naar aanleiding van de vraag, door minister Pichon gericht tot de mogendhe den, die het Belgische neutraliteitsverdrag van 1839 teekenden, of de versterking van Vlissingen niet in strijd zou zijn met verdrag, meldt do „National Zeit." van hedenavond In Berlijn heeft deze vraag, die van de veronderstelling uitging, dat Duitschland invloed had uitgeoefend op de Nederlandscho regeering om Ylissingen te versterken, eenige verwondering gewekt. Men begrijpt niet, hoe de heer Pichon onderhandelingen wil aanknoopen over een quaestie, die uitsluitend Nederland aangaat. Nederland kan als souvereincr en niet neutrale staat in haar maatregelen tot bescherming van de gronzen door niemand beperkt worden. Internationale besprekiu- gen over een versterking van Ylissingen schijnen daarom niet alleen doelloos, doch ook in strijd tnet het recht, daar deze besprekingen een inmenging zou betee- kencn in do biuucnlandsciicaangelcgcnhcden van Nederland. Welke houding men in Den Haag zal aannemeu tegenover de voogdij, die Frankrijk tracht uit te oefenen, ie de zaak der regeering eu het Nederland scho volk. Duitschland heeft er nooit aan gedacht invloed uit te oefenen op de Nederlandscho regeering en wij zijn niet van plan en hebben geen reden om ons over deze quaestie te bekommeren. De Londensche correspondent van bet zelfde blad seint: De „Evening Standard" bevat een interview met generaal-majoor Sir Alfred Turner over hot kustvordedigings-ontwerp. Sir Alfred voDd den opzet van het ontwerp niet heel duideljjk, omdat niet waarschijnlijk is, dat men er in zou berusten dat de positie van Nederland in Europa gewijzigd zou worden. Hij wees op het geiucht, dat het ontwerp gewijzigd zal worden en verwachtte zelfs, dat de heele quaestie als een nacht kaars zal uitgaan. Wanneer Holland toch voortgang met de zaak maakt, dan zou dit aanleiding geven tot ernstig internationaal overleg.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1