DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 19 MAANDAG 23 JANUARI 1911. 8e JAARGANG DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. BUITENLAND. DE EEMLANDER. II o o 1 <1 r c <1 c t e u r K. G. H,IJ HE SI S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.—. Praiicojper pust id. f.0.60. Per 3 utaauden id. 11.Frauco per post id. i 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLEINK HliO 6. Telet. Inter. 18». Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kuuton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vanadvert. en reel, van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bllitenhindscli Advert.- bureau D. Y. ALTA,| Warmoesstr. ,7b- 78 Amsterdam Eerder dan wij hadden gehoopt, staan we weer voor eene Gemeenteraadsverkiezing. En ditmaal is het er eene, waarbij wo niet enkel te strijden hebben tegen de rechtsche partijen, maar ook tegen enkelen, die zich vrijzinuigen noemen. Want, het is er weer, hetzelfde clubje, (thans vermeerderd met enkele argloozen) dat in de laatste jaren de zaak der vrijzinnigen heeft trachten te ver troebelen. Het zijn menschen, die nooit ofte nimmer op den voorgrond ziju ge treden; die nooit te vinden ziju, als er eenig Amersfoortsch belang moet worden besproken of behartigd. Menschen, van wie niet do minste kracht uitgaat, die alleen zeggen wat ze niet willen, maar van wie men nooit weet, eu die het zelf ook ver moedelijk niet weten, wat ze dan wel willen. Ze hebben bij de laatste verkiezingen geen persoon kunnen vinden, die zich er toe leende dat clubje te vertegenwoordigen. Ditmaal is het hun echter gelukt, iemand te bewegen zich door hen te laten aan bevelen. Dit is de heer Wolterbeek. Ze hebben don tyd niet afgewacht om eerst eens te zien, wie de candidaat zou worden van de kicsvereenigiug „Gemeente belang". Er bleef „Gemeentebelang" niet anders over dan, in het belang der eenheid, eens te gaan vernemen, wie de heer Wolterbeek was en wat hij dacht over gemeentezaken. Dit is geschied. En het resultaat? Men kan het lezen in den volgenden brief: Amersfoort, 22 Januari 1911. Aan Het Bestuur der Kiesvereeniging „Gemeentebelang" te Amersfoort. Het was voor den ondergeteekeude zeer vereerend dat het Bestuur der Kiesvereeniging „Gemeentebelang" te Amersfoort, twee afgevaardigden tot hem zond met het verzoek, om zijne inzichten ten opzichte van het program van begin selen dier kiesvereeniging kenbaar te maken. De ondergeteekeude betuigt over die haudelwjjze van het bedoelde Bestuur, zijne diepgevoelde erkentelijkheid. Hjj meent thans het volgende te moeten mededeelen. Een zetel in den Gemeenteraad kan door den ondergeteekende slechts worden aanvaard onder de voorwaarde: dat hij volkomen vrij staal tegenover alle inwo- tiers der Gemeente. Door geen enkelen band mag hg dus aan beginselprograms van eenige Kies vereeniging zijn vastgehecht. Naar de grondbeginselen van onderge teekende moet een Gemeenteraadslid zijn plichten vervullen met de nn est mogelijke onpartijdigheid en mag hij zijn eigen geweten slechts als zijn rechter erkennen. In verbaud daarmede kan hij zich in geen enkel opzicht uitlaten over het beginselprogram der Kiesvereeniging „Gemeentebelang". nij heeft zich verplicht geacht aan do Redactiën der bladen in deze Gemeente, die voor zoovor hem bekend advertentiën ter aanbeveling zijner evcn- tueole candidatuur opnamen, een afschrift van dezen brief te doen toekomen, ten einde desverlangd daaraan publiciteit te geven. Het Reglement wordt hierbij beleef delijk terug aangeboden en heeft hij met gevoelens van bijzondere hoogachting de eer te zijn Uw dienatw. dienaar P. S. R. Wolterbeek gepeti8. kapitein ter zee. Hr. Ms. Marine. Het zal ons verwonderen, wat nu de personen, die den heer W aanbevelen, hiervan zullen zeggen. Als daar enkelen bij zijn, die er een gemeenteprogram op na houden, zullen zij wel vreemd opzien. En ook de enkele aulirevolutionnatreu, aan wie de heer W. te kennen heeft ge geven een candidatuur van hunne partij niet te kunnen aanvaarden, zullen iuzien, dat zij aan een verkeerd adres zijn geweest. De heer Wolterbeek is iblijkbaar van meening dat de groote beginselstrijd stil houdt voor de poorten van de stad. O.i. volkomen ten onrechte. In dezen tijd, waarin groote maatschappelijke vragen naar oplossing dringen, openbaart zich ook op het belangrijk gebied van het gemeen televen, beweging in verschillende richting en economische, godsdienstige, wgsgeerige of welke opvatting ook, die ten grondslag ligt aan de Staatspartijen, werkt ook in de gemeenteraden door. Men kan dat leeren, als men 't nog niet wist, ook van onze tegenstanders. Is niet nog zeer onlungs een bond opgericht van Roomsch-Katholioke gemeenteraadsleden? Eu bestaat er niet reeds lang een dito van de antirevolutionnaire? Volgons den heet W. „moet een Ge meenteraadslid zijn plichten vervullen met de meest mogelijke onpartijdigheid en mag hij zijn eigen geweten slechts als zijn rechter erkennen.". Er zal wel geen sterveling in Amersfoort rondloopen, die dit niet volkomen beaamt; wij voor ons zouden ons nog sterker willen uitdrukken en voor „de meest mogelijke" lezen „volkomen", Daar doet een raadslid zelfs zijn eed of belofte voor. De zaak zit echter anders. Alvorens rijp te kunnen worden Jgeoordeeld voor een zetel in den Gemeenteraad, heeft menzich een oordeel gevormd over verschillende beginselquaesties en daarbij raadpleegt men I ook ziju verstand en geweten eu als uien daarmede in hot reine is gekomen, kan men zeggen, „ziet, zoo deuk ik over ver schillende quaesties En dau weet men, of men zich „in hoofdzaak" bij het een of audor program kan aausluiten. Dan weten meteen de kiezers wat ze aan zoo iemand hebben. Anders mag uien er naar raden. Men mag er bij den heer W. naar raden bijv: of de candidaat voor of tegen krachtige bevordering van openbaar onderwijs is; of hij volksbibliotheken en leeszalen wil steunen, ja of neen; of hij voor- of tegenstander is van gemcenleëxploitatie en honderd andore zaken meer. Wat moet men dan toch voor partij zijn, om met zoo iemand in zee te durven gaau! Het zal na dezen brief, dan ook een ieder duidelijk zijn gewordou, dat „Ge meentebelang" den heer W. hoe hoog zij ook diens capaciteiten moge schatten nimmer een candidatuur zal kunnen aanbiedcu. Slaafsche volgzaamheid eischt de ver- eeniging geenseins-, meermalen stemmen trouwens haar afgevaardigden in den Ge meenteraad in verschillenden zin. Zij blijven volkomen ouafliankelijk, hoe zij in afzon derlijke zaken hun stem willen uitbrengen; maar in groote beginselzaken mag men van hen eischen, dat zij uni souo zijn. Deden zij anders, zij zouden de kiezers misleiden en terecht de spotlust opwekken van do rechtsche partijen. Dit hebben we voorloopig willen opmer ken, naar aanleiding van don blief, des heeren Wolterbeek. En wc hebben dat reeds heden gedaan, omdat de heer W. gemeend heeft dien nu reeds te moeten publiceeren. Misschien kouien we er later nog wel op terug. De toestand in Portugal. Zaterdag liep te Lissabou het gerucht, als zou de bemanning van den kruiser Vasco da Gains aan het muiten ziju ge slagen, en de officieren in hechtenis heb ben genomen. De corr. vau de Köln. Ztg. verkreeg van den Miuistcr van Marine machtiging om zich aau boord te begeven, waar hij de bemanning, zoowel als den kapitein en de officieren ondervroeg. Het gerucht bleek als toen zijn ontstaan te danken, aan enkele woinig beteekende gevallen van indiscipline, betreffeude den inwendigen dienst, welke gevallen overi gens, zonder eenige verdere moeilijkhedcu ziju afgewikkeld. Het te Lissabon verwachte Italiaansche oorlogeschip zal in de haven van Vigo binnenloopen, om mogelijk verkeerde ge volgtrekkingen te voorkomen, aldus luidt een telegram uit Portugal's hoofdstad. De hict bedoelde mogelijk misplaatste gevolgtrekkingen, staan in verband met in het buitenland verspreide geruchten, dat de Italianen in Lissabon woonachtig, om een oorlogsschip aan hun regeering hadden gevraagd. Deze vraag dan zou bcteekenen, dat het te Lissabon nog alles behalve veilig vertooven is. Ministor Machado verzekerde echter, dat vau de redenen, waarom een Italiaansch oorlogsschip gere- quireerd werd, hem niets bekend was. Integendeel had de Italiaansche kolonie nog heel Kort gekdeu, aan de Portugeesche regeering haar leedwezen uitgesproken, dat hel buitenland zeer misleid wordt wat betreft den toestand in Portugal eu speciaal te Lissabon. Om nu aan alle praatjes een eind te maken, heeft de Italiaansche regccring, en zulks denkelijk op verzoek der Italiaanscho kolonie, bevel gegeven, dat haar kruiser, niet voor Lissabon, maar in een Spaansche haven, die van Vigo dan, het anker zal laten vallen. Frankrijk. De laatste dageu is het, naar uit Eper- nay wordt gemeld, rustig met de wijn boeren uit Champagne verloopen Wel hielden zij overal vergaderingen, doch tot gewelddadigheden kwam het nergens meer. Integendeel, op de verschillende vergade ringen werden do reeds genomen besluiten om verder geen geweld te gebruiken, nog eens bevestigd. Niettemin blgven overal de militaire maatregelen, door de regeo ring genomen tot handhaving der orde, van kracht. Belgie. Meer dan do helft der stakende arbei ders in het Luiksche mijndistrict, ongeveer 1G000 man, hebben den arbeid hertat. Intiisschen worden de ondei handelingen tusscheu de mijnmaatschappijen en de nog stakende arbeiders voortgezet. Onder de arbeiders, vooral de niet-geor- ganiseerden, heerscht groote ontevreden heid over de wgze, waarop de ondersteu ningsgelden verdeeld worden. Vijftien arbeiders van de Wiesdorfer verffabrieken hadden dezer dagen hun middagmaal gebruikt in een der vertrek ken van de fabriek en vielen, toen zij later buiten kwamen, de een na den ander bewusteloos neer. Zes hutiuer waren zoo ziek, dat zij naar het ziekenhuis te Mtll- heint overgebracht moesten wordoc, waar er na korten tijd één overleed. Men gelooft, dat de arbeiders door het inademen van watergas vergiftigd ziju. Rusland. Bij een uitvoering in de keizerlijke opera to Petersburg op Donderdagavond j.l. viel plotseling het geheele personeel van den Tsaar op de knieën eu zong toen driemalen achtereen het volkslied. Zulk een bijzautinisme wekte zelfs in Petersburg groote verbazing. De betoogiug, die zelfs voor de deelne mers een verrassing was, werd uitgelokt door drie zaugers, die tot den bond van eebt Russische lieden behooreu en onver wacht voor den Tzaar neerknielden, waar op den overigen niets anders overbleef dan hun voorbeeld te volgen. Groot Britannie. Het Engelsche ministerie heeft weer zijn eerste vergadering na do verkiezingen gehouden.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1