WEERBERICHT. ALLERLEI. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 23 Januari 1911. Hoogste barometerstand 777.4 m.M. te Kopenhagen, laagste 754.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 24 Januari 1911. Zwakke tot matige Zuidelgke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMEBSFOCpT tegenover de kritiek van bevriende regee ringen, omdat elke afwijking van het oor spronkelijke plan dan juist den indruk zal geven van onderwerping aan pressie van buiten en dat wel in sterker mate naar gelang we ons standpunt van zelfstandige beslissing te krachtiger verdedigen. Hoe luider wij onze stem doen hooren tegen buitcnlandsche inmenging in onze zaken, des te smadelijker zal 't zgn als wij ten slotte toch, al is het dan om gansoh andere overwegingen dan drang der Mogendheden, bakzeil moeten halen. Niets zou voor ons prestige nadeeliger zijn dan een retraite, die men zou kunnen voor stellen als een afstand van ons hoogste recht onze souvereiniteit in eigen kring." Motorballon. Een inwoner van Den Haag, de heer W Jochems, heeft aan de Regoering aange boden een motorballon Zodiac van 900 M3. Dk uitkomsten der negende vokstelling. In de St.-Ct. No. 19 zijn opgenomen de dofinitieve uitkomsten der negende algemeene tienjaarlijksche volkstelling, gehouden 31 Dec. 1910. 't Zal tyd worden, met het oog op de kiezerslijsten, want nu eerst kunnen de Ged. Staten voorstellen doen aan de gemeenten inzake het veranderen der stcmdistrictcn waar dit noodig is. Zwollenaars vrij zwak en de Amersfoorters wisten dan ook met 3—0 de leiding te nemen. Daarna zette Verwisseling wat beter op en wiBt tot tweemaal toe het net te vinden, terwijl 't Vijfde geen kans meer gegeven werd. Het eind kwam met een 32 overwinning voor onze stadge- nooten. Naar wij vernemen zal de Utrechtsche Onderw. Tooneel club a. s. Zondag in Amicitia een volksvoorstelling geven. Op gevoerd zal worden „Een groote nul", het blijspel waarmee deze club voor eenigeu tijd alhier zooveel succes behaalde. Zaterdugavond werd in hotel Bellevtte een buitengewone vergadering gehouden vau afgevaardigden van militaire openlucht spelvereenigingen. Vertegenwoordigd wa ren: eerste, tweede, vijfde, zesde, zevende en negende regiment infanterie, bereden wapens en hoofdcursus. De overige infan- terie-regimenten, de militaire academie en het marine instituut te Willemsoord hadden geen antwoord gezonden op de uitnoodiging. De voorzitter, do heer A. Duythouwer uit Amsterdam, deed uitkomen, dat niet wordt bedoeld eenige obstructie tegen een of ander lichaam op sportgebied, doch men wil juist samenwerking met de bestaande clubs bereiken Bedoeld wordt beoefening van alle open luchtspelen (het schermen is reeds uits'ekend georganiseerd) en te regelen al hetgeen ligt buiten de eigeulijko kompetitiën, zoo dat do militaire sport hooger wordt opge voerd (onder meer door het houden van districts-competitiën) en propaganda wordt gemaakt voor de sport in 't algemeen ten bate voor de reeds bestaaude vereenigingen, daar hierdoor in alle garnizoenen clubs zullen werden gevormd. Met 7 tegen 2 stemmen werd besloten een militaire competitie te vormen in den geest van den N. V. B. Mocht in gesloten seizoen niet mogen worden gespeeld, dan zal worden gespeeld een militaire beker competitie. Mej. W. van Eek, tydelijk onder wijzeres aan de school 2e soort alhier, komt voor op de voordracht ter benoeming eener onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs te Brummen. De Levens verzekering-Maatschappij „Dordrecht" (vertegenwoordiger voor Amersfoort, de heer A. C. R. O. Lein- weber) zendt ons een practischen zakka- lender, een „Wetboekje voor iedereen" dat vele nuttige opgaven voor het dage- lijksch gebruik bevat inzake ongevallen verzekering, bedrijfsbelasting, personeel- huurcontracten, kiesbevoegdheid, spoorweg reglementen, dienstbodenruBt, enz. enz. H. V. C. P. E. C. 5—0. Deze hoogst belangrijke ontmoeting had gisterenmiddag op het terrein achter Rust oord plaats. Een zeer talrijk publiek stond om het veld geschaard, met spanning de verrichtingen der beido clubs gaande te slaan. Een mooi spel ontwikkelt zich spoe dig. H.Y.C. pakt vurig aan, maar de P.E.C. verdediging is uitstekend en ook de doel man houdt het leer flink uit het net Aan geen der beide partijen gelukt het dan ook voor rust te doelpunten. Rust komt alzoo met blanke score. Tijdens de rust worden de kansen druk besproken en ziet men voor H.V.C. nog geen overwiuuing. Het elftal evenwel denkt er zeer goed over en weet dat nu aan gepakt moet worden. Dit gebeurt dan ook. Direct is H.V.C. het leder meestor en stormt Nieuborg op het Zwolsche doel af. Aanval op aanval wordt door hem ondernomen en geleid, terwijl die van P.E.C. onbeteeke- nend zijn. Daarna onderneemt N., die in dit tweede gedeelte enorm is, een mooie solo-ren en deponeert onder reusachtig enthousiasme den bal in het Zwolsche net. De tweede goal komt op dezelfde keurige wijze van zijn voeten, terwijl de derde door hem, uit een mooie hoekschop van Dijk huizen, even prachtig wordt geno men. Nauwelijks trapt P.E.C af, of onze vlugge stadgenooteD, die de oververmoeide P.E.C.'ers verre de baas waren, nemen wederom het leder over. Uit een schamp schot van een der P.E.C. backs krggt N. den bal, rent op het dool af, doch kan ditmaal niet schieten en geeft kalm over aan v. d. Hazel, die no. 4 maakt. Kort daarna trapt een der P.E.C. backs min der net en geheel onnoodig tegen de bee uen van N., die al van te voren door den zelfde speler gemoerd was; N. wordt eenig6- zins onhebbelijk tegeu dezen speler en moet onder sterke afkeuring van het publiek het veld verlaten. Dit ontmoedigt echter i de spelers niet en nu is het Van der Pol, i die schitterend en spoedig no. 5 maakt, t Verder werd er niet meer gedoelpunt en heeft H.V.C. haar laatsten thuiswedstrijd i schitterend gewonnen, waardoor ze ver- huisd is naar de eerste plaats, omdat V.V.O. niet met 80 kon winnen van de militairen uit Kampen. Zij wonnen echter wel met sprekende cijfers, n.l. met 72. i 1 Zoo we reeds meedeelden geeft Amersf. Mannenkoor 1 Febr. a.s. een concert in „Amicitia", met medewerking van: Mej, Fré de Ligt, Sopraan, te Utrecht; den Heer Jac. Ph. Caro, Bas-baryton, te Utrecht; Mej Bet9y Poppelsdorf, Pianiste te Amster dam; terwijl Mevr. Bertha Frcnsel Wege ner Koopman de door haar gecomponeerde liederen, te zingen door den Heer Caro, zelf zal begeleiden. Verder vernemen we nog, dat met de uitvoering van „Liefste" (no. 1 van het Programma) op den Nationalen Wedstrgd te Nijmegen in het vorige jaar, door dit koor een prijs werd behaald. Ook zal op dit concert voor de eerste maal worden ten gehoore gebracht het door den directeur, den heer H. Hazen- donk, gecomponeerde werk Requiem. Maandag 6 Februari a, s. komt de bekende journalist en declamator, Henri Dekking, spreken voor de Nuts leden. Op zijn programma komt o.a. voor Cantecleer. Een ernstig ongeluk had gisteren in den vroegen Zondagmorgen plaats op den Hoevelaker straatweg. De landbouwer V. uit Hoevelaken reed tegen zeven uur met zijn vrouw en nog drie dorpsgenooten naar Amersfoort om ter kerke te gaan. Ter hoogte van de Tweede Steeg gleed het paard, dat niet op scherp stond, uit en ging al vallende in de richting der sloot. Het rijtuigje kantelde en kwam in de sloot terecht. V. en de drie bureD kwam er met eenige schrammen af, maar zijn echtgenoote was iu de sloot onder het karretje geraakt. De arme vrouw, die niet spoedig genoeg kon gered wordeD, is blijkbaar gestikt, althans toen het gelukte haar te bevrjjden waren de levensgeesten reeds geweken. AGENDA. 23 Jan. Verg. Handel en Nijverheid in de Vereeniging. 24 Jan. Albert Vogel in Amicitia. 25 Jan. Lezing van dr. Gnnning voor het N. O. G. in het Vaikje. 26 Jan. Kiesvereeniging Gemeentebelang „Ons Huis". 26 Jan. Ver. voor Vrouwenkiesrecht, Hotel ReichioaDu. 27 Jitu. Speenhoff en de la Mar iu Amicitia. 29 Jan. Uitv. Tooneelvereeniging D. I. U. in de Keizerskroon. I Febr. Uilvoering Amersf. Mannenkoor in t Amicitia. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersloort v.d. Ned. Vereen, tot afsch. van Alc. dranken in Amicitia. 6 Febr. Nntsavond. Henri Dekking. Ami- citia. 7 Febr. De Hagespelers in Amicitia. 12 Febr. Prof. Boltini (specialiteiten! in de Keizerskroon. 16 Febr. Propaganda venradering Nederl. Protestantenbond. Amicitia 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei zerskroon. Een hooglecraar gepost. Voor de woning van een onzer hoogleeraren, een professor nog wel van oDze Amster- damsche Gemeentelijke Universiteit, is een politiepost geplaatst. Toen wij dit zagen, dachten we, dat er weer vree9 bestond, dat een onzer hoogge- leeren naar het buitenland zou drossen en de Gemeente dit dezen keer met geweld van wapenen trachtte te beletten. Maar 't had een andere oorzaak. Het geval illu- steert, hoe iemand, die aan niets anders dan geleerdheid schuldig is, gelijkberech tigd kan worden als burgers, die er een speelhuis of nog erger op na houden. 't Is de Bouwverordening, die hier in practijk wordt gebracht. Professor heeft namelijk dezer dagen een woning betrok ken, die niet overeenkomstig de voorschrif ten gebouwd is. Dientengevolge was den eigenaar verboden er bewoners in toe te laten, tenzij alsnog het verzuim was goed gemaakt. Maar de eigenaar heeft zich daaraan niet gestoord en het huis aan don bedoelden hooglecraar verhuurd, zonder hem met de bezwaren van het Bouwtoe zicht in kennis te stellen. Eerst toen hij er goed on wel met zyn familie en inboedel in was, kwant een politieagent voor de deur staan om dat te beletten, 't Is een vrien delijke agent. Als de professor de deur uitgaat, tikt hg aan zgn helm en vriende; Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 775 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. Hoog6te gisterenF. 33 Laagste hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 35 Minister Churchill had een kleine ont moeting met een suffragette; hg reed Dow- niogstroet af in een taxi-cab, toen hy op gewacht werd door een vrouw, die een vlag droeg. Juist toen de taxi-cab voorbjj reed, stak de vrouw den vlaggestok in de richting van den minister en het einde van den stok raakte Churchill's hoogen hoed. De cab ging voorbjj; de minister glimlachte, door het incident niet uit bet veld geslagen. Minister Birrell was nog niet geheel hersteld van 'u vorigen aanval der suffra gettes. Het was te zien, dat de knie hem nog zeer deed. De suffragettes hadden stelling ingono- men b(j alle toegangen naar Downing- street, maar behalve het onbeteekenende voorval met betrekking tot den heer Churchill zijn de ministers niet lastig ge vallen. Onze Kustverdedigirg. De Haagsche Kouter van de P. G. Ct. hoopt dat men zich in de Eerste Kamer in 's lands belang onthoude van diepgaande discussies ten aanzien vau onze defensie politiek. „Om meer dan céu reden. De aange legenheid van onze kustverdediging is een phase ingetreden, waarin dc meest zorg- vuldigo omzichtigheid geboden schgnt. Nu zich 't buitenland na België en Enge land ook Frankrijk met het aanhangig voorstel, speciaal wat betreft de fortenbouw bij Vlissingen, is gaan bemoeien, behoort er meer dan gewone diplomatieke tact voor om te verhoeden dat uit deze aangelegen heid een internationaal conflict geboren worde. Ik wil de vaag of onze hoog begaafde minister van buitenlandsche zaken door als altgd op zijn qui vive ter stond opheldering te vragen nopens een uiting van den Franschen minister Pichon, het rsurtout pas do zèle niet een weinig heeft uit het oog verloren, hier onbe sproken laten. Maar indien het waar is, wat de Haagsche correspondent van 't „Hbld." dezer dagen schreef en wat ook mij, vau meer dan één zijde, is bevestigd, dat n.l. het ontwerp voor de kustverdediging, ook naar het oordeel vau onze regeering, wel niet ongewijzigd zal tot Btand komen zij het ook om andere overwegingen dan het ontzien van internationale gevoelig heden, dan lijkt het mij zeer geraden toe dat we, noch van gouvernementswege, noch in de pers, al te forsch optreden Gebrek aan pasmunt. Het iB voor groote industrieele bedrgven in het zuiden van Noord-Brabant in de laatste tijden zeer moeilijk geworden, om op loonbelaaldagen, aan voldoende pasmunt te komen. Velen wijten het euvel aan de uitbrei ding van industrie en winkelnering, waar door de behoefte aan pasmunt steeds grooter wordt, doch ook wordt gemeend, dat de oorzaak dieper ligt, want de corre spondentschappen der Ned. Bank, moeten dikwijls met minder pasmunt genoegeo nemen, dan zij aanvragen en noodig hebben! Intusschen is hot voor dc industrie centi a zeer lastig! Het tklephoon-gehkim. Naar het Hbld. verneemt, is men er bij den Amsterdamschen gemeentelijken tele- phoondienst in geslaagd een middel te vin den, waardoor het onwillekeurig afluisteren van gesprekken van anderen voorkomen wordt. Zooals men zich herinneren zal, dacht men aanvankelijk, dat dit euvel uitsluitend aan vochtigheid moest wordon toegeschre ven en daarom werd de telephoonzaal goed verwarmd; men was namelijk tot de conclusie gekomen, dat het kwaad werd veroorzaakt door het onder de multiple- tafels gelegen gedeelte der snoeren, waar mede op het centraal-bureau de verbinding tusschen de verschillende abonné's worden tot stand gebracht. Men bleef evenwel constateeren, dat de aangesloten, wanneer zij den hoorn van hun toestel namen om een verbinding aan te vragen, toch nog dikwerf, zonder het te willen, gesprekken afluisterden. En dit deed zich dan voor bij die aangeslotenen, welker snoeren op het centraal-bureau vlak naast elkaar gelegen waren. Men heeft er nu dit op gevonden. De draden in dat deel der snoeren, waar het euvel zetelde, werden omgoveu door sta- niol (een soort bladtin); men droeg zorg dat dit staniol met do aarde verbonden werd, en hot resultaat was inderdaad ver rassend. Tal van proeven bewezen, dat dit middel inderdaad afdoende mag worden genoemd. Reeds is dan ook ten aanzien van ongeveer de helft der aangeslotenen deze voorziening getroffen, en men is thans bezig haar voor het geheele net in te voeren. l Door dozen maatregel is het telepboon geheim vrijwel afdoende gewaarborgd. Alleen kan zich natuurlijk het geval blij ven voordoen, dat door toevallige storingen bijvoorbeeld twee draden vlak naast elkaar komen te liggen, en men dan toch in staat is onwillekeurig een ander gesprek af te luisteren. Het eerste elftal van 't "Vijfde kreeg gisterenmiddag op het terrein aan de Koninginnelaan bezoek van Verwisseling uit Zwolle, Voor rust was het spel der

De Eemlander | 1911 | | pagina 2