SPm DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 21 WOENSDAG 25 JANUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hooltlrrilacfrnr K. O. K IJ HK N S. Bureau: UI.KINK H,%AU 6. Telef. Intere. 18». Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf4.Francogper post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel moerjf 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per rogel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten bet kantor: Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau Y. ALTA,} Warmoesstr. |76- 7ö Amsterdam Neutraliteit bedreigd. Id het jongste nummer van de Times komt een uitgebreid artikel voor van een militaire medewerker, waarin na eenige waardeerende woorden over het Duitsche leger, de militaire werken aan de Duitsche oostgrens worden beschreven. De schrijver komt dan op grond van den aanleg dezer werken tot de conclusie, dat 't operalieplan van den Duitschen generalen stat voor hot geval van een oorlog met Frankrijk, een belangrijke wyziging heeft oudergaan. Nog niet lang geleden, aldus de corres pondent, was men de moeniug toegedaan, dat bij den oorlog tegen Frankrijk de groote massa van de vijandelijke legers op de linie Metz-Straatsburg bijeen zou wor den getrokken, voor drie vierden tusscheu Metz en Saverne, en wat hot overblijvende gedeelte betreft tusschen Saverne en Col- mar. Sinds eenigen tijd echter schijnt er wij ziging in dit plan te zijn gekomen. De sterkto en de staat van geoefendheid van het Fransche leger, do sterke verdedigings middelen van Frankrijk en eindelijk de eischen van de Duitsche tatiek van ont plooiing en de uitbreiding van de Duitsche legers hebben een uitbreiding jau het strategisch ontplooiingsfront noodzakelijk gemaakt. ^ftie met aandacht de door Duitschland genomen maatregelen heeft gevolgd, zoo vervolgt de schrijver, heeft kunnen opmer ken, dat de perrons vau aankomst aan het station te Metz langzamerhand ver driedubbeld zyn en dat Trier langs do Belgische grens tusscheu Trois Vierges en Aken een nieuwe conceutratiebasis voor een leger iD voorbereiding was. Ten dui delijkste blijkt, dat het centrum van een toekomstigen aanval op Frankrijk naar het noorden verplaatst is en dat een be langrijke offensieve beweging misschien wel do belangrijkste de linie Keulen Koblenz tot basis zou hebben. Onder deze omstandigheden zou de handhaving der neutraliteit van België, en misschien zelfs van die van Nederland, door deze nieuwe Duitsche strategie be dreigd worden. Duitschland. De uitspraak der Berlijnsche rechtbank in het tweede Moabit proces bevat in zoover iets merkwaardigs dooidat aan die uitspraak voorafgingen de volgende woorden van den president tot de gezworenen: „De ambtenaren die op straat waren om rust en orde te bewaren, bevonden zich ongetwijfeld in de rechtmatige uitoefening hunner bediening, maar die rechtmatigheid houdt op, zoodra, gelyk in het geval- Hermann door getuigen wordt vastgesteld, een vreedzaam man die komt aanloopen, met een sabel geslagen wordt, zoodat hij dood neervalt. In zulk een geval handelt iemand, die zich togen zulk een ruwheid verzet, desnoods met een goedgemikt revolverschot, niet onrechtmatig Dat is dus de tweede „duw", die de politie in zake Moabit ontvangt vau de rechterlijke macht. In dit verband is ook van belang wat er gisteren gebeurd is by een ander on lustenproces in Berlijn. De verdediging bood daar het bewijs aan dat een dor ge tuigen was een agent-provocateur (lok beambte) der politie. Het is een man zoo beweert de verdediging die sinds jaren in vasteD dienst der politie staat en vast betaald wordt en die onder de menigte wordt gezonden om het oproer aan te stoken en de politie reden te geven tot ingrijpen. Dc man is achtmaal veroordeeld geweest wegens diefstal. Men weet dat or in de laatste maanden herhaalde malen beweerd is, dat politic- president von Jagow, naar Russischen trant, gebruik maakt van politie spionnen. Belgie. In den stand der mijnwerkersstaking in het Luiksche kolenbekken is nog geen noemenswaardige verandering gekomen. Wel is waar heeft de Bond van Belgische Mijnwerkers Zondag nogmaals de beëindi ging der staking en hervatting van den arbeid afgekondigd, doch op tal van plaat sen blijven de partieele stakingen gehand haafd. Vooral in Herve en Herstal is zulks het geval; bij Luik en in Seraing is sedert kort echter een groot aantal mijnwerkers weder in de putten afgedaald. Op verschil lende plaatsen zijn door deze verdeelde stemming, opnieuw onlusten voorgekomen en werden arbeidswilligen gemolesteerd. De over het gcheele kolenbekkon van Luik nog in grooten getale aanwezige gendar men hebben verscheidene stakers in hech tenis genomen. Amerika. Uit New-York wordt bericht, dat door negen republikeinsche gouverneurs, vijf senatoren en twintig afgevaardigden een bond is opgericht, de Republican Progres sive League met onderafdeelingen in alle staten, die zich ten doel stelt krachtige agitatie tegen de herkiezing van resident Taft in het leven te roepen. Men heeft ook Roosevelt verzocht toe te treden tot den nieuwen bond, maar deze weigerde. Zijn intiemste vriend echter, de heer Gifford Pinchot, is lid geworden van het bestuur. Griekenland. In Griekenland schijnt weder iets gaande te zijn ouder de militairen. Minister-presi dent Venizelos heeft den Atheenschen correspondent van de New-York Herald weliswaar medegedeeld, dat de bewoging niets te beteekeneu had, maar intusschen heeft hij kolonel Lapathiotes, die minister van oorlog was onder de revolutioDnaire regeering, in hechtenis doen nomen, naar het heet, omdat deze hoofdofficier, in strijd mot de voorschriften, laat op den avond nog onderofficieren in zijn woning ontving. Met den kolonel zijn zes dier onderofii- ciereu gearresteerd. Turkije. Het Tnrksche ministerie van binnen- landsche zaken heeft aan de bladen te Konstantinopel een uitvoerig exposé doen toekomen over den toestand in Yemen. Na een geschiedkundig overzicht van de opstanden, aangestookt door Iman Jabia en Seid Idris en van de militaire en vredelievende maatregelen, waarmede de regeering sedert twee jaren den opstand heeft trachten te bedwingen, wordt ver klaard, dat genoemde hoofden, aan welke men zelfs vorstelijke rechten heeft toege- keud, al hunne beloften hebben geschonden en thans sauienspanneu om een onafhan kelijk rijk te stichten. Voor dit plan zijn reeds een groot aaDtal stammen gewonnen. Seid Idris heeft mu nitie en levensmiddelen voor zes jmaanden. Hij hoeft officieren en soldaten gevangen genomen, zich meester gemaakt van alle wegen in Yemen, vaste steden omsingeld en den Arabischen afgevaardigde Sueidi in boeien geslagen. De Arabische boeren hebben hunne vrouwen reeds in veiligheid gebracht en staan gereed tot den strijd. De regeering kon, nadat zij alle moge lijke concessies beeft gedaan, het plan tot stichting van een autonoom vorstendom niet anders beantwoorden dan door uitzending van een talrijke troepenmacht, die ten deele reeds onderweg is. Volgens de „Staatscourant" bedraagt liet aantal opstandelingen in Yemen 40,000 man, waarvan er op het oogenblik 10,000 zich in de omstreken van Sauaa bevinden. De versterking van Vlissingen. Bij de Belgische Kamer is door den heer Franck, afgevaardigdo van Antwerpeu, een verzoek ingediend, om een interpella tie te mogen richten tot den minister van bu'tenlaudsche zaken, over de houding die de Belgische regeering denkt aan te nemen in verband met de neutraliteit van het koninkrijk, en de vrijheid van de Schelde, die bedreigd worden door liet Nederland- scho ontwerp tot versterkiug van Vlis- siugeu. Do iotcrpellant is voornemens hiervoor de urgentie te vragen in de Kamer. Reuter soint uit Brussel: De minister van buiteolandschc zaken had een onderhond mot den Belgischen gezaDt te 's Graveohage, over de versterking van Vlissingen, naar men ineent met het oog op de ingediende interpellatie. De Berlijnsche berichtgever van het Ilbld. seint dd. 24 Januari: Volgens een particulior telegram uit Weenen aan de Nationalzeitung is aan de Fransche gezanten bij de mogendheden, die hot verdrag van 1839 over de neutra liteit van België hebben geteekend, last gegeven bij do regeeringeu de Vlissingache aangelegenheid officieel ter sprake te brengen. De gezant te Weenen Crozier begeeft zich morgen naar den minister van Buiten- landsche Zaken von Aehrental. Tegen Tariëfsvekhooging. Der Confectionnair, het bekende vaktijd schrift der textielnijverheid, houdt zich bezig met de tariefplannen van onze regeering. Hoewel zegt het blad, iD Neder land steeds dringender wordt gepleit voor het behoud vau den vrijhandel, is het toch vrij zeker, dat het tariefontwerp wet zal worden. En dan vervolgt het: „Voor Duitschland en in het bijzonder voor do Duitsche confectie is de invoering van beschermende rechten natuurlijk eed aanzienlyke bemoeilijking van den uitvoer'). Rijwielkaarten S. S. Bij dc S.S. bestaat het plan om de rijwielkaarten ook verkrijgbaar te stellen in sigarenwinkels, boekwinkels, enz. Men zal dan niet meer aan de stations behoeven te wachten om een rywielkaart te koopen, doch men kan zich er onderweg reeds van voorzien, op zyn gemak do kaart invullen en aan 't station alleen de fiets afgeven. De Studentenstaking. De staking der tandheelkundige studen ten te Utrecht blykt niet algemcon meer te zijn. Gisteren toch zjjn er weder zóo- velen teruggekomen op het instituut, dat de l'y'st werd afgesloten met 48 studenten. De colleges zijn thans alle hervat. Men verwacht nu algemeen een spoedige beoindigiug van het conflict. (U. D.) Loterij voor hulpbehoevende Gemeente-Ambtenaren. De over hot algemeen lage belooningen van de ambtenaren by het bestuur en de administratie der gemeenten en het nog alty'd ontbreken van eene Pensioenregeling zyu hoofdoorzjken, dat velon van deze ambtenaren en hunne nagelaten betrek- kiugen in zeer ougunstige geldelyke om standigheden vorkeereD. De geringste tegenspoed beteckent voor een niet onbe langrijk deel van deze nijvere „werkbyen", soms volkomen geldelijken ondergang. Zoo velen zijn hoogst bezwaarlijk in staat to bekostigen de verpleging van henzelf of leden van hun gezin in een herstellings oord. Dood van don kostwinner brengt zoo menigmaal reeds de eerste dagen in geldzorgen, indien deze door voorafgegane ziekte niet reeds vroeger intraden. In deze en nog zoovele andere gevallen kan het door den Nederlandschen bond van Ge meente-ambtenaren opgerichte hulpfonds door het verleenen van voorschot of andere wijze van tijdolyke hulp schrijnend leed in groote mate lenigen en verzachten, meer en betere studie tot heil van de studeerenden, tot heil ook van de Ge meente administratio in het algemeeD, me nigmaal waarborgen. Iotusschen is hiervoor veel geld noodig. Nu getuigt het zeker van veel medegevoel, dat door vele Ge- meeute-ambtenaren, raadsleden en anderen reeds een niet onbelangrijke som wordt bijgedragen. Intusschen is het zeker zeer te hopen, dat tot volmaking zooveel mo gelijk van deze schoone instelling van den genoemden bond de financiën spoedig nog aanmerkelijk worden versterkt. Het alge- meeu belang is vau groote werkkracht ou werklust van deze ambtenaren steeds meer afhankelijk. Daarom mag worden ver trouwd, dat naar verwachting zal slagen de onder Koninklijke goedkeuring te honden verloting ten behoeve van het fonds, waarvoor de leden van den bond dozer dagen zullen trachten prijzen te bekomen en loten te plaatsen. De verlo ting wordt geregeld door de onderafdee liog 's Gravenhage. Het fonds wordt be heerd door de heeren Van der Laan, Ge meeDte-secretaris van Soeek, Voorzitter Tromp, burgemeester van Wijmbritseradeel, Secretaris, en De Hoop, burgemeester van Sueek, penningmeester. Tot zoover het bericht ons toegezonden. 't Is toch treurig dat Gemeente-ambte naren in ons land in een positie verhuren, dat zulke hulp voor hou noodig is.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1