DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 32. DINSDAG 7 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. DE MOTIE VAN PATRIMONIUM. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hooldred acteur R. O. HE.BKKN8. Abonnementsprijs Per jaart 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KIM, Ha AG 6. Telet. Intere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 rogcis f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Puiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buitöD het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Aig. Binnen-en Bnitonlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 71.78 Amsterdam Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van de motie door de afd. Amers foort van Patrimonium in haar jongste ledenvergadering aangenomen met algo- meene stemmen. Ter herinnering schrijven wij die motie hier nog eens af. „De afdeeling Amersfoort van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium, kennis genomen hebbende van dn.jongste begrootingadebattcn in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, spreekt als hare overtuiging uit, dat een groot deel der leden het slechts te doen schijnt om vertraging der wetgeving, inzonderheid van de toegezegde sociale wetten, i.n is dan ook beslist van meening, dat het de ernstige roeping is van de meerderheid der Tweede Kamer met voortvarend heid alle gepaste middelen aan te wen den om zoo mogelijk alle beloofde verzekeringswetten vóór 1913 in het Staatsblad te krijgen; opdat ook de Christen-werkman niet worde teleurge steld; er. besluit deze motie te zenden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal". Zulke moties zegt de Vaderlander, het L. U. blad, gegeven de oplossing hoe het mogelijk is, dat achtereenvolgens Dr. Kuyper en de heer Talma, die op sociaal gebied niets tot stand brachten voor die arbeiders, die niet wachten konden geen dag en geen nacht, zich absoluut het hoold niet braken om de vraag, welken indruk zulks moest makeu op de engere huisge- nooten des geloofs. Wij weten, hoe Dr. Kuyper geen enkele 60ciale wet in het Staatsblad bracht en hoe desniettegen staande Patrimonium in 1905 even geest driftig voor hem ten strijde trok als hadde hij aan alle vroegere beloften voldaan. Enfin, Dr. Kuyper was nu eenmaal de profeet, de van God gegeven leider, die door Patrimonium niet met menschelijke maat mocht gemeten worden. Hij is, zooals dc heer Coliju het bij de debatten over de decoratiezaak zoo treffend uit drukte „De geestelijke Leider van ons Christenvolk gedurende meer dan 40 jaar." Maar de heer Talma staat er anders voor; vooralsnog is de mantel van Kuyper- Elia nog niet op dezen Elisa gevallen, om de eenvoudige reden, dat de profeet dien nog zelf om heeft. Eu toch Minister Talma is nu drie jaar aan het roer, en is nu eindelijk en ten lange leste zoo ver, dat hy de, alleen door hemzelven vurig begeerde ziekteverzekering aan het oordeel der Tweede Kamer komt onder werpen. Hy laat die ziekteverzekering voorafgaan aaD de zoo oneindig veel urgenter ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, in den wind slaande zoowel de critiek op deze handelingen van zijn politieke tegen standers als de (om in Heemskerkiaanschen stijl te spreken) „beleefde" verzoeken van z(jn politieke medestanders om toch anders te doen. Hij grijpt verder op onverant woordelijke wijze in de verkregen rechten der arbeiders in, lo. door ze voor de onge vallen die binnen drie maanden afloopen inplaata van de hun by de wetgeving ge waarborgde 70 percent van het loon slechts 50 percent daarvan als uitkecring te geven; 2o, dopr hen premie te laten betalen voor die uitkeeriug, waarvan de wetgever ge wild heeft dat ze door het bedrijf zou worden betaald. Waarlijk reden genoeg voor de „arbeidersorganisatie" Patrimonium om eens een hartig woordje over den „arbeidersvriend" Talma ten beste te geven. Maar neen, de afdeeling Amersfoort neemt een motie aan, waarin de bedoeling zelfs niet verborgen wordt om de schuld van Talma's mislukking als sociaal hervormer op de Tweede Kamer te werpen, en deze als het ware bij voorbaat in gebreke te stellen als in 1913 de sociale hervormingen er niet zijn. Wij hebben „de stoere mannen" van Patrimonium al dikwijls vlak zien liggen, maar hier is inderdaad allo ruggegraat weg. Dit moge den psycholoog er toe leiden opnieuw te overwegen tot welke excessen menschenvergoding brengen kan. Wy willen er slechts op wyzen, hoe onwaarachtig deze motie is, hoe haar eenig doel slechts dit kan zyn: stemming te maken voor do meening, dat, wanneer in 1913 de sociale beloften niet zullen zijn vervuld, dit niet de schuld zal wezen van het ministerie, maar van de Kamer. Hetzelfde spelletje dus dat in 1905 is gespeeld. Wie die „vele leden" zijn, die het te doen zou wezen om vertraging der toe gezegde sociale wetten, blijft in deze motie in nevelen gehuld. In zooverre men hier met een herhaling zou kunnen te doen hebben van de verdachtmaking, dat het verwijzen van de ziekteverzekeringswet naar eene Commissie van Voorbereiding een veiholen obstructie zou zijn, zij er hier nogmaals op gewezen, dat zulks is gepchied met medewerkiug der geheele Kamer. En als de Amersfoortsche mannen even vol waren in het beoordeelen van wetsontwer pen als ze thans meesters bleken in de „arglistigheden der menscheu", zouden zij kunnen begrijpen, dat vooral bij dit wets ontwerp een dergelijke commissie niet kan worden gemist. Zij behoeven echter ons woord uiet om in te zien, dat zij met hunne onoprechte moties aan het verkeerde adres zijn. Zij hebben zich slechts te rpfereeren aan het geen hun van God gegeven Leider zelf over het werk van dit ministerie in dn Tweede Kamer op 22 Nov. 1910 (zie bludz. 456 der Handelingen) heeft gezegd. Dr. Kuyper bracht toen hulde aan het Kabinet, een hulde, waarbij wij ons gaarne aansluiten, mits niet vergeten worde, dat men heel hard kan werken zonder ooit iets tot stand te brengen. En nadat hij die hulde had gebracht, ging hy aldus voort: „Natuurlijk is hard werken niet genoeg, dit stem ik toe. De vraag dient ook gesteld, of er met beleid gewerkt wordt. En of er met beleid gewerkt is, zal men zien in 1913, want dan moeten in het Staatsblad geplaatst zijn de ziekteverzekering, de herziene Ongevallenwet, de invaliditeits verzekering en de wijziging van het tarief. Nu voegt het mij uiet een oordeel te vellen, of dit het geval zal zijn of niet, maar ik wil wel uitspreken, dat de vraag, of met beleid is gewerkt geworden, dan haar definitieve beantwoording zal vinden, want, wanneer het volk, dat hier de meer derheid van Rechts heeft gebracht, en ook het overige deel van de bevolking in 1913 een Staatsblad in handen had, waarin die groote stukken in blanco waren geboekt, zou daarmede bet kabinet zelf zal het niet tegenspreken, hot oordeel over het beleid van het kabinet zyn geveld." Dr. Kuyper mocht er aan toevoegen, dat hij voor zich iu het volle vertrouwen stond, dat het Kabinet niet in gebreke zal blijven, maar uit zijne woorden blijkt genoeg, dat hij er zelfs niet aan dacht, wanneer zijn vertrouwen in 1913 mocht worden be schaamd, daarvan de schuld op de Tweede Kamer te werpen. Amersfoort'sPatrimonium kan zich dit voor gezegd houden. Wij kunnon deze enkele opmerkingen niet besluiten zonder er op te wijzen, hoe groote veroordeeling van Talma's werk deze motie eigenlyk is, grooter dan eenigo critiek door politieke tegenstanders van dezen bewindsman op dien socialen arbeid uitgebracht. Waar zulko middelen toch door dc naaste vrienden van den „arbei- dersvi iend" Talma moeten worden gebezigd, om den naderenden aftocht te dekken van hem, die ali sociaal hervormer zijne insolventverklaring iedecen dag met rasscher schreden ziet aanspoeden, kan men zonder eenige overdrijving zeggen, dat hy ook in die kringen „te licht bevonden" ia. Frankrijk. In do Kamer van Afgevaardigden heeft de behandeling plaats van het wetsontwerp, waarbij de echtheid dei Champagne-wijnen wordt gegarandeerd. Volgens artikel IV van het wetsontwerp zal een belasting van 5 centimes per flesch worden geheven ter bestrijding der onkosten van de controle. Een splitsing van dit artikel, voorgestaan door de commissie, doch door de Regeering bestreden, wordt aangenomen met 260 stemmen tegen 241 stemmen. De Minister verzoekt de Kamer het vraagstuk dezer belasting nader te regelen, daar het niet aangaat, dat door de geheele bevolking een belasting betaald wordt, die slechts door de bewoners eener bepaalde streek wordt gevraagd. Duitschland. De begrafenis van Paul Singer had Zon dag op het stedelijk centrale kerkhof te Friedricbsfeld bij Berlijn plaats. De lijkstoet zette zich om 12 uur voor het gebouw van de „Vorwarts" in bewe ging. Drie uren later hadden zich uit de aangrenzende straten vele duizenden bij den stoet geschaard en in eindeloozen op tocht ging het naar de begraafplaats, waai de stoet om 5 uur aankwam. Men schal het aantal deelnemers op honderdduizend. Op het kerkhof weiden alleen de deputaties toegelaten, met name de buitenlandsche, waaronder zich de heer Vliegen, uit Amsterdam, bevond. De politie was in grooten getale ter plaatse; er kwamen geen wanordelijkhe den voor. Te Duisberg is een derde cholera geval voorgekomen. De plaatselijke autori teiten hebben alle mogelijke maatregelen getroffen, om verspreiding der ziekte te voorkomen. Zwitserland. Bij een volksstemming in het kanton St. Gallen, is met 29.600 stemmen tegen 28.000 stemmen besloten, de verkiezingen van het kantonnaal wetgevond lichaam, volgens het stelsel der evenredige verte genwoordiging te doen plaats hebben. De Zwitsersche Bondsraad heeft eonigen tijd geleden een circulaire tot de verschillendekantonnale regeeringen gericht, waarin het standpunt van den Bondsraad ten opzichte van den invoer van Argen- tijnsch vlcebch werd uiteengezet en betoogd werd, dat de invoer van dit vleeach in het belang der slagers en veeboeren binnen zekere grenzen beperkt moest wor den. Tevens werd verlangd, dat de kan tonnale regeeringen haar meening zouden geven. Er zijn, naar we in de Kölnische Zei- tung lezen, reeds antwoorden ingekomen. De kantonnale regeeriDgen, die ze zonden, willen van beperking van den invoer niet hooren. In de pers is reeds betoogd, dat de Bondsraad zoomin als de kantonnale regeeringen het recht, heeft, te bepalen welke hoeveelheid ingevoerd mag worden. En wat de slagers betreft, velen hunner zijn reeds van plan zich toe te leggen op den handel in Argentynsch vleesch. Spanje. Ook Spanje wordt thans door een groote spoorwegstaking bedreigd. De spoorweg beambten van alle lynen hebben protest aangeteekend tegen de pensioenregeling, gelyk deze thans is ingericht door de spoorwegmaatschappijen vau Andalousië, van Madrid—CaceresPortugal, en van YVest-Spanje. De beambten eischen do hun toegezegde uitkeering van 5 pCt. der bruto ontvangsten, boven die zij in 1901 vorkregen. In den schouwburg Barbieri te Madrid hebben zy een groote meeting belegd, waar talrijke on zeer heftige rode- voeringen zijn gehouden. De voorzitter sprak uit naam van een groot aantal aangesloten vakvereenigingen, met een totaal van 30.000 leden. Hij deelde mede, dat de spoorwegambtenaren vast besloten zyn, tot uitgebreide maatregelen van verweer over te gaan, indien de Regeering niet naar hen luisteren wilde en zy de spoorwegmaatschappijen niet dwong, de gedane beloften beter na te komen. De Minister president heeft een langdurig onderhoud met de Minister van Binnen- landsche Zaken en van Publieke Werken gehad, om de noodige maatregelen te nemen tegen de houding der spoorweg ambtenaren. Amerika. Uit New-York wordt geseind, dat het onderzoek, ingesteld naar de oorzaken der dynamietontplofling, naar het tot dusver geblekene doet vermoeden, dat 10.000 pond buskruit ontploft zijn, die in den lichter, de „Catherine", geladen waren eu die in strijd met do voorschriften niet zijn gelost voor de inlading van het dynamiet. Do deskundige Maxim heeft n.l. verklaard, dat bevroren dynamiet zoo goed als onont- plofbaar iB en de op 1 Februari geheerscht hebbende temperatuur moet doen aanne men, dat byna de geheele hoeveelheid dynamiet bevroren was. Daaraan ie ook toe te schrijven, dat een tweede wagen dynamiet niet ontplofte, terwyl het dyna miet van den eersten wagen gedeeltelijk onontploft in bevroren staven is terugge vonden.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1