WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kerknieuws. STADSNIEUWS. MEDEDEELENGEN VAN HET ONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uor. De Bilt, 7 Februari 1911. Hoogste barometerstand 780.5 m.M. te Thorshawn, laagste 751.3 te Ilorta. Verwachting tot den avond van 8 Februari 1911. Zwakke tot matige Noordelijke tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Tot zwaarbe wolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Sarometersland te AMERSFOORT Vorige stand te 12 uur 776 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 24 Hedenmiddag 12 uurF. 41 China. Uit Charbin wordt dd. 4 Februari ge seind, dat de twee dagen voor dien door de epidemie aangetaste arts dr. Michel overleden is. Den vorigen dag waren 40 personen gestorven, w.o. 2 Europeanen. Iu de Chineesche voorstad Foedsjatiën of Foedsjadan sterven dagelijks 150 perso nen; het aantal inwoners is van 40.000 tot 0000 geslonken. De Chineesche over heden verbrandden ongeveer 2000 lijken, op verbranding wachten nog 4000! De berichten uit andere steden schil deren den toestand niet minder schrikwek kend. Op het gs van de Hoelan en zijn zijrivier de Soengari liggen de lgkeu bij hoopen. Men verwacht blijkbaar, dat zg mot den ijsgang in het voorjaar zullen afdrijven. Aan het Petersburgsche Telegraafagent- schap wordt uit Kwantsjoengtsjoe nog go- meld, dat daar dagelijks 100 pestzieken sterven. Billiton. Er is blijkens een telegram aan De Tel. nog een halve compagnie infanterie naar Billiton gezonden, waar de ruBt op Manggar hersteld is. Do correspondent van de N. B. Ct. te Batavia seint nog, dat de mijnwerkers nog ourustig zijn. De EuropeaneD maken het wèl. vereenigino van voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid. Deze vereeniging zal op Maandag 6 Maart te Utrecht een algemeene vergade ring houden, waarin aan de orde zal worden gesteld een voorstel van het bestuur om de wenscheiykheid uit te spreken, dat de Kamers van Arbeid pogingen in het werk stelleD om de oprichting van gemeentelijke bureau's voor rechtskundige adviezen te verkrijgen. Verder zal de wenschelijkheid van het brengen van meer verband tusschen de Kamers van Arbeid en de arbeidsinspectie worden besproken. In een buitengewone algemeene verga dering na afloop van de gewone algemeene vergadering, zal aan de orde wordeD gesteld het onderwerp: De leekenrechtspraak in burgerlijke zaken, in het bijzonder in ge schillen uit het arbeidscontract. Dit onderwerp zal worden ingeleid door een voor en een tegenstauder, nl. door de heeren mr. M. Mendels te Amsterdam en mr. H. J. Tasman te 's-Gravenhage. Grondwetsherziening en Vrouwenkiesrecht. De Nationale Vrouwenraad van Neder land, welke is samengesteld uit 33 ver- eenigingen heeft een adres gezonden aan do Staatscommissie voor Grondwetshor ziening om er met de meeste kracht op aan te dringen, dat deze Commissie bij hare voorstellen tot wijziging der Grondwet de verwijdering der grondwettelijke be lemmeringen van de uitvoering van het actieve en passieve kiesrecht voor de vrouw moge voorstaan. Godsdiensttwisten. Te Puttershoek heeft Donderdagavoud op kerkelijk gebied een gebeurtenis plaats gehad welke de „D. C." als volgt mede deelt: De Ned. Hervormde gemeente aldaar, welke een orthodoxen predikant heeft, ds. Booy, en een orthodoxen kerkeraad, telt toch vele leden, die de vrijzinnig gods dienstige beginselen zgn toegedaan. Vooral in de maatschappelijk eenigszins hooger staande kringen worden die leden aange troffen. Het kollege van kerkvoogden bijv. bestaat op één na uit vrijzinnige leden. Sedert de komst in de Doratsche ge meente van den vrijzinnige predikant ds. J- L. N. Zillinger Molenaar, heeft deze reeds enkele kinderen van moderne ouders uit Puttershoek alhier gedoopt. Van vrij zinnige zijde was er bij den predikant nu op aangedrongen, dat hij ook eens te Put tershoek in de Ned. Herv. Kerk een gods dienstoefening zou komen houden. Deze nam dit volgaarne aan, mits er geen incidenten zouden plaats hebben. De godsdienstoefening was bepaald op Donderdagavond half zeven en dit was in de gemeente en daarbuiten alom bekend gemaakt. De kerkvoogden hadden voor dien avond het korkgebouw beschikbaar gesteld, daar er geen godsdienstoefening in gehouden werd door ds. Booy. Als die niet preekt, hebben ze te allen tijde de beschikking over het gebouw. Ze meen den dan ook, door ds. Z. Molenaar te laten optreden, niets onwettigs te doen. In Friesland gobeurt dit onder dergelgke omstandigheden algemeen, zoodat de Dordtsche vrijzinnige predikant, die in Friesland meerdere n.alen op deze wijze een godsdienstoefening heeft geleid, wel gemoed per rijtuig de reis naar Putters hoek aanvaardde. Des middags was er al iets gebeurd, dat er op wees, dat de gemoederen door de aankondiging van de komst van ds. Z. Molenaar verhit waren. Een der kerkvoog den nl., de hoer Van der Broek, wilde eens naar de kerk gaan kijken. Bg het gebouw, dat hij wilde binnengaan, trachtte ds. Booy hem tegen te houden. Toen de heer Van der Broek de deur wilde openen, bleek dit onmogelijk, het slot was stuk gemaakt. Onverrichterzake kon deze kerk voogd dus weer heengaan. Te half zes was de kerk reeds stampvol, hoofdzakelijk met volgelingen van ds. Booy. Deze beklom den kansol en zeide: „Wie het ongeloof wenscht te hooren blijve; wie eigen leeraar liefheeft, ga heen!" De kerk stroomde toen leeg en de lichten werden door het publiek uitgedraaid. Alleen de kerkelqke ontvanger, een oude man (mo dern), werd in de kerk opgesloten, hij kon er niet uit en werd later door den koster door een achterdeur uitgelaten. De man waB door het geval geheel van streek. Toen ds. Zillinger Molenaar het dorp binnenreed, merkte hij reeds aan de herrie, welke er op straat heerschte, dat het niet pluis was. Hij stapte af in de woning van den kerkvoogd, den heer Beljers. Daarvoor groeide de menigte Hteeds aan, doch er gebeurden geen wanordelijkheden,misschien ook, omdat de politie versterkt was. Tegen half zeven zouden de kerkvoogd, de heer Van der Broek en de moderne notabele, de heer A isser, eens gaan kijken, hoe het met de zaak stond. Buiten de woning van den beor Beljers gekomen, werden ze door de opdringende menigte echter gauw van elkaar gescheiden. De heer van dor Broek werd voortge- schoven tot bij de kerk, waar hij over het ijzeren hek werd gegooid. Geheel onthutst kwam hij in de woning van den heer Beljers terug. Op straat was het een lawaai van belang. Dreigende kreten, zooals: „Ik heb mgn oude klompen aan, die sla ik liever stuk dan de nieuwe", werden gehoord. Besloten werd toen maar, onder zulke omstandig heden den dienst niet te laten doorgaan. Toen ds. Z. Molenaar per rgtuig terug keerde werd hij bij het instappen door de politie beschermd. Er was een touw over den openbaren weg gespannen, om het wegrgden te be letten. Het paard voor het rijtuig heeft echter deze versperring stukgetrapt, althans het heeft het paard niet gehinderd. Men heeft nog pogingen aangewend het paard op een andere wijze te vorschrikken en de ruiten van het rijtuig, waarmode de predikant vertrok, stuk te slaan. Toen deze wegreed, hief de menigte een luid gejuich aan. Verder zijn de notabelen, die voor de richting van den predikant Zillinger Mole naar gestemd waren, door oen jo< lenden troep thuis gebracht. „De katholieke en anti-revolutionnaire kiesvereenigingen besloten voor twee vacatures aan te bevelen P. Wolterbeek, liberaal, gesteld door enkele liberalen, die met de katholieke kiesvereeniging ver klaarden samen te willen werken en M. van Heioma, Christelijk-Historisch." Tot zoover een bericht, geknipt uit de R.K. Tijd. Nu wordt het geval nog stuitender. Enkele liberalen, die met de r.k. Kiesver eeniging verklaren saam te willen werken. Men mag Ier, als straks de candidaten- lijst verschijnt, benieuwd naar zgn, wie die liboralen wol mogen zijn. En in Amersf. Dagblad lezen wg, dat liberalen hebben verklaard saam te willen werken met de R.K. Kiesvereeniging in district HL Dat beteekent, dat zij daar zullen werken voor den heer v. Heioma. Dat zgn dus liberalen, die er geen been in zien ons een clericalen wethouder van onderwgs te bezorgen. Men zou soms gaan gelooven, dat poli tiek het zedelijk peil van den mensch doet daleD. Te Zeist het woord voerende heeft de heer Van Asch van Wijck de afgevaar digde voor Amersfoort in de Tweede Kamer, zich, volgens het verslag in de a.-r. Stichtsche Crt. als volgt uitgelaten over den Minister Kolkman: Wat de financieele politiek van dit Kabinet aangaat, spreker is daarover niet gerust. De paitgen van rechts hebben in hun program tariefsherziening geschreven en op dat program de overwinning behaald. De linkerpartijen waren voor een Rijks inkomstenbelasting en voor verhooging van de successiebelasting. Nu zou men toch vermoeden dat minister Kolkman allereerst gekomen ware met tariefher ziening en als dat middel niet genoeg opleverde casu quo met andere belastin gen. Doch wat doet hg? Hij neemt het programma van de link8che partgen in zooverre over, dat hg jallereerst komt met verhooging van de successiebelasting, daarna een Rgks- inkoDi8tenbelasting wil zien aangenomen en allerlaatst het tarief van invoerrech ten. Hoewel minister Kolkman nu al drie jaren minister is en een ontwerp tariefwet-Harte vond, hoeft hg dit door rechtsche partijen verlangde ontwerp nog niet ingediend. Het is bekend, dat minister Kolkman ideeën heeft, die niet altoos met de wenschon van rechts strooken. Zoo stemde hij voor de leerplichtwet en maakte haar aanneming mogelijk, Minis ters met linkschc neigingen mogen dan slechts plaatsnemen in een rechtsch Ministerie, als zij die neigingen ter zijde stellen. Het Kabinet Kuyper handelde anders. Dat wilde tariefsherziening in de eerste plaats en dacht niet aan ver hooging van de successiebelasting met invoering van progressie in de rechte lijn, een zuiver vrijzinnig-democratisch denkbeeld. Wat de financieele politiek aangaat, is dit Kabinet met dat van dr. Kuyper niet homogeen. Donderdag 16 Februari a s. houdt de plaatselijke afdeeling van den Nederl. Pro testantenbond een propagandavergadering met debat in Amicitia. Als spreker zal dan optreden prof. dr. B. D. Eerdmans uit Leiden, met het onderwerp: „De heden- daagsche staatkundige toestand en de godsdienst." Morgenavond houdt de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederl. On- derwgzers een vergadering in de Zwaan waarin als spreker zal optreden de heer R. Gaasbeek uit Utrecht, met het onder, werp: „Waarom lid van den Bond". Onze stadgenoote mej. A. Kok staat no. 1 op de voordracht ter benoeming eener onderwgzeres in de gymnastiek aan de openbare lagere school aan de Hambur gerstraat te Utrecht. Zondag werd alhier een hockey wed strijd gehouden tusschen Amersfoort en Velp welke door Amersfoort gewonnen werd met 42, Het blijkt, dat de nieuwe spoorweg tarieven nog al oens aanleiding geven tot vergissingen. Vooral gebeurt dat door rei zigers die eenzelfde reis heen en terug maken op denzelfden dag. De retourtjes zijn nu vervallen, maar men kan op het station van vertrek zich voorzien van twee enkele reiskaarten, van ivelke eene als gel dig voor de terugreis wordt gewaarmerkt. Nu komt het aan het station alhier her- haaldelgk voor, dat men twee enkele reis kaarten vraagt, zonder meer. De ambtenaar geeft dan natuurlgk twee kaarten voor de heenreis, als of voor twee personen kaartjes worden genomen. Op de terugreis bemerkt men dan, dat zgn kaartje feitelijk niet gel dig is. Vandaar dat men ons verzoekt er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat men aan het loket moet meedeelen of één kaartje voor de terugreis wordt bedoeld. Doet men dat niet, dan wordt geen der kaartjes gewaarmerkt en is teleurstelling onvermijdelgk. Gisterenavond werd voor de leden van het plaatselgk Nutsdcpartement een voordrachtavond gehouden door Henri Dek king. Voor de pauze droeg hij voor een korte bewerking van Edm. RoBtand's „Can- teclaer". Op uitmuntende wijze wist hg de schoonheden van dit werk te doen uit komen en zgn duidelgk zeggen en juist intoneeren zal dan ook zeker niet weinig waardeering voor dit poëem hebben gewekt. Vooral de jour bij bot parelhoen, die geestige parodie op het mondaine Fransche leven gaf hij vol kleur weer, terwgl ook het laatste bedrijf, de nacht van den nachtegaal, met onmiskenbaar talent werd voorgedragen. Na de pauze gaf de heer Dekking eea allervermakelgkste gymnasium geschiedenis. Niet het minst door de wijze, wsarop hg deze voordroeg, kwamen nu aanhoudend de lachspieren in beweging en zeker zal er wel niemand in de zaal zijn geweest, die uiet hartelijk heeft meegelachen. Onze landgenoot Frits Koolhoven heeft, naar de Tel. verneemt, toch dezer dagen besloten, een contract mot do firma Verwey en Lugard te sluiten, waarbij hg is aangesteld tot chef van exploitatie der vliegkampen te Socsterberg en te Ede. Koolhoven is dus definitief besloten zich geheel aan de aviatiek te blijven wgden. Niet alleen dat hij voor de firma Verwey en Lugard gaat construeeren en als leer- meoster zal optreden, tevens dat bezwaar is thans uit den weg geruimd blgft hg vliegen. Men is thans te Soesterberg onder zgn leiding bezig een monoplaan te vervaardi gen, welke alle voordeelen der Blériots, Hanriots, Antoinette's en Meuparts in zich vereenigt, en zeer sterk is en waarvan men do stoutste verwachtingen koestert. Voorts is men bezig een grooten twee dekker te fabriceeren. die eveneens zeer solide zal worden gebouwd en veel beter afgewerkt zal worden dan de Fransche fabrikaten. Met een dergelijk tweedekker type, door hem zelf gebouwd, is Koolho ven van plan, behalve te Soesterberg en te Ede te vliegen, een groote overland- vlucht hier te lande te volbrengen, en ook aan eenige buitenlandsche raids te gaan deelnemen, waarvan de eerste hoogstwaar- schijnlgk Aken-Berlgn zal zgn. AGENDA. 7 Febr. De Hagespelers in Amicitia. 8—13—20 Febr. Staathuishoudkundige cursus voor Ver. v. Vrouwenkiesrecht in Café Centraal. 9 Febr. Lezing Gordijn in de Arend voor de Kon. Bond van oud-onderoff. 9 Febr. Alg. verg. »an de Ver. tot opv. van half-verw., verwaarl. of verl. kindereu in het huisgezin, in Ons Huis. 10 Febr. Concert Amicitia. 12 Febr. Prof. Boltini (specialiteiten) in de Keizerskroon. 14 Febr. 'Jaarvergadering in de Arend van den Kon. Boud van oud-onderoff. 16 Febr. Openb. verg. Gebeelonth. Bood in de Keizerskroon,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2