DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 44, DINSDAG 21 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. O. RIJHEN8. Abonnementsprijs Per juar14.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HI.KINB HUO Telef. Interc. 18». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiteu het kantoc Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76*78 Amsterdam Uit Mexico. Men zendt uit Amerika een paar malen in de week een telegram over ge vechten in Mexico. Wij mogen niet verge ten, dat in die roemrijke republiek een burgeroorlog „woedt" en dat cr gevochten wordt. Wij vernemon dan zonder verba zing, dat een geheelen dag met leeuwen moed is gestreden en dat do party van den berichtgever boogsteus drie gesneu velden en een paar gewonden had, terwijl de tegenstanders, de slechte vijanden, geslagen werden met enorme verliezen. Iioe eigenlijk de zaken staan, zegt men ons niet. Het is te mooilyker zich een oordeel te vormen omtrent Mexicaansche toestanden, omdat men in de Voteenigde Staten zaken doet met den burgeroorlog en er niets tegen heelt, dat de opstande lingen de regeeringstroepon nu en dan verslaan. Dan kunnen de uffaires langen tijd op denzeltden voet worden geconti nueerd. Maar intusscben vernemen wij althans beter en uitvoeriger dan men ons vroeger daarvan sprak, wat eigenlijk aanleiding heeft gegeven tot dozen wonderlijken opstand En het geval is merkwaardig genoeg. Vijfentwintig jaar had Porfirio Diaz Mexico geregeerd. Niet als een president eencr democratische republiek, maar vijjwel als een keizer. Hjj eerbiedigde den demo- cratischen vorm, maar inderdaad was zijn wil (wet en niemand vermocht zich tegen hem te verzetten. In de verschillende staten waaruit Mexico bestaat, werden als vroeger de "gouverneurs gekozen; maar hunne verkieziug was reeds vroeger in het paleis van den president vastgesteld. Mon koos den man door hem aanbevoleu Ook zou het niet raadzaam zijn geweest een ander te kiezen, want Porlirio Diaz bezat de middelen om zjjne autoriteit to doen gelden. Wie eene betrokking verlangde, eene bevordering, wie iets trachtte gedaan te krygen, moest den president opzoeken en de openbare zaak was zijn zaak. Het kwam zoover, dat eindelijk alle oppositie neigingen waren gedood. En nu deed zich een eigenaardig geval voor. Porfirio Diaz in eigen persoon begon te vinden dat het zoo niet ging, dat Mexico insliep. De almachtige president begon de behoefte te gevoelen aan eene oppositie en hy zeide dat. Het moest natuurlijk een gematigde oppositie zijn, niet al te lastig. Maar thans was geene parlementaire discussie mogelijk en zooiets behoort men toch te bezitten in een beschaafden staat. De lteeren afgevaardigden tot wio deze vermaning was gericht, luisterden met den oerbiod aan Porfirio verschuldigd, maar zij dachten er niet aan eene oppositiepartij te vormen, aangezien zij zeer goed begrepen wat dan voor hon zou volgen. Zoo zij dat niet begrepen hadden, zij zouden het zien in een merkwaardig voor beeld. De president kreeg zijn zin. Niet in de Kamer, maar in het land stond een tegenstander op van zijne politiek. Er verscheen een boek, waarin deze politiek scherp werd aangevallen en gezegd dat eene herkiezing van Diaz een ramp voor Mexico zou zyn. En velen lazen dat boek en verheugden zich. Er vormde zich eene partij tegen de herkiezing van den ouden president. Maar toen bleek hoe ernstig deze het gemeend had met zyne klacht over het gemis van eene oppositie. Men vernam dat de schrijver van het gerucht makende werk, zekere Madero was, die tot ecno rijke familie behoorde en aan zienlijke landerijen in hei noorden bezat, met rancho's, voel vee, mijnen en bosscheu. Men hoorde dat hij zich canuidaat had gesteld voor het presidentschap. Dat was inderdaad het geval. Madero reisde hot land door cn hield redevoeringen. Maar zijn yver werd gestuit. De presideut die zoo gaarne eene oppositie wilde, liet Madero gevangen nemen. Het verhinderde niet dat hy toch een aantal stemmen kreeg bij de presidentsverkiezing. Hy vluchtte of men liet hem ontvluchten eu hij begaf zich naar Texas, waarbeen alle Mexicanen gaan als zij iets op hun geweten hebben of het met hunne regeering niet kunnen vinden. Daar protesteerde hij tegen de gehouden verkiezing, die volgens hem niet wettig was en verklaarde zich met alle middelen tegen Porfirio Diaz te zullen verzetten. Hij zond zendelingen naar dc verschilleudc Mexicaansche gewesten en kocht wapens. In het eerst ging het niet vlot met de revolutie. De Mexicanen hadden het maken van revoluties gedurende het lauge be- stuur van Diaz afgeleerd. Dc hauden stonden hun verkeerd. Maur daar iemaud dio rijk genoeg is om vele vaten sterkcu- draok te betalen zich vele dingen kan veroorloven in Mexico, wil men om zijnent wille ook wel eene omwenteling vertoonen. In het bergachtige district Chihuhahua kwamen omtrent duizend mannen bijeen, lieten zich door Madero van geweren voorzien en speelden de rol van revolu- tionnairen. Madero en zijne zendelingen beloofden hun de beste staatsbetrekkingen als zjj de overwinning behaalden en zij kregen veel aguardiente. Dat was het beste van de zaak. Hot slechtste was dat men nu en dan vechten moest hoewel niet dikwijls, want Diaz nam de zaak niet hoog op. Maar het Bchijnt dat do geschie denis in den laatsten tijd een weinig ernstiger ia geworden en dat de revolu- tionnairen inderdaad een paar malen de regeeringstroepen geslagen hebben. Zoolang Madero betaalt zal de revolutie zeker duren. Maar als hij niet meer be taalt? Dan zal waarschijnlijk Porfirio Diaz spoedig ontslagen zijn van de oppositie, waarnaar hy verlangde en die hem niet voegdo toen zij kwam. De Pest. De LokaMnzeiger publiceert een uitla ting van den Rnssischen oud-professor Skoritejenko, die de Chineezen b- schuldigt opzettelijk do pest te hebben verspreid te hebben in Mandsjoerije, ten einde Rusland's voortdriugen daar tegen te houden. Dat zou dan toch nog meer tegen de Japanners bedoeld zijn dan tegen da Rus sen, dunkt onBl In Peking schat men hetaantal dooden, die de pest-epidemie geëischt heeft op 55000. Ook sterven er dagelijks honderden Chi neezen van honger. De Pransche consul in Charbin schrijft over zyn laatste gesprek met dokter Mesny, den Franschen geneesheer, die in Charbin aan de pest beïweek. De consul vernam, dat de arts de ziekte onder de leden had en wilde naar hem toe. Dat werd hem belet. Wel mocht hy buiten het hotel waohten tot de lijder naar buiten werd gebracht om zich naar een ziekenhuis te begeven. Dr. Mesny kwam, tusscbeu vier bewakers loopend, (naar buiten. Op een afstaud sprak hij met den consul en zei dat hij waarschijnlijk nog twee dagen te leven had; voorts verzocht bij den consul voor zijn zaken te zorgen. Hij maakte ook zijn verontschuldigingen, dat hij den consul niet bezocht had, maar zeide dat nagelaten te hebben om de ziekte niet over te brengen. Glimlachend eindigde hij: „Ik zeg u vaarwel, niet tot weder zien»!'' en daarop stapte hij in een amou- latice-wagen. Frankrijk. De Regeoring heeft dc voornaamste buitcnlandBche Staten aangezocht in Mei a s. te Parjjs een internationale gezond- hcidsconferentio to houden. Na de choleraepidemie, die in 1910 in enkele Italiaansche districten optrad en in verband met do thans heerschoude longen pestepidemie, acht men nieuwe beraadsla gingen noodzakelijk. Op verzoek der Franeche Regeoring heeft de voorzitter van de permanento commissie uit het Internationaal gezond heidsinstituut, deze commissie tegen 8 Maart a.§. bijeengeroepen ter vaststelling van do vragen, welko op deze gozond- heidsconferentie zullen besproken dienen te worden. Zoodra de commissie mot deze voorbereidende werkzaamheden gereed is, zal het resultaat medegedeeld worden aan de ter conferentie geroepen Regeeringen. Wij kunnen de pubheatio van Wal- deck-RouBseau'a papieren door de Matin niet da®elijks bijhouden. Trouwens, zij zijn niet altjjd belangrijk, hoewel het altijd aardig is, weer verplaatst te worden in don veelbewogen tijd van do Dieyfus-zaak. In de Matin van Zondag 1.1. staan veer brie ven van minister Gallifet aan Waldeck- Rousseau, handelend over den indruk, dien de verleening van gratie aan Dreyfus gemaakt heeft Er blijkt uit dat de eerste-minister zijn volledige toestemming gaf de uitvaardiging vau hot befaamde regeeringsmanifest aan het leger onder het opeohrift: „Het incident is gesloten" (L'incident est clos), waarin de regeoring betoogt, dat hel leger zich moet buigen zoowel voor de uitspraak in Rettnoa als voor de verleeniug der gratie. Portugal. Te Lissabon zijn vjjttion personen gear- re8teord, meest 6tudcntcu, die onder ver denking staan tegen de Republiek een samenzwering op touw gozot te hebben. De bekeude Republikeinsche schrjjver en journalist José Sampaio heeft in een open brief verklaard, dat hij zich uit het openbare leven terugtrekt, omdat hij walgt van de wjjze, waarop in Portugal de poli tiek gevoerd wordt. Het schyut, dat deze merkwaardige ver klaring het gevolg is vau do jongste rel letjes in Oporto. Zwitserland. De Bondsraad heeft besloten onder zekere voorwaarden den invoer van overzeesch bevroren vleesch in Zwitserland voorloopig bij wijze van proef toe te staan. Zoo krygen bijv. alleen die plaatsen vergunning, welke beschikken over goede ijskamers1 en andere koelinrichtingen. Het transport moet in doelmatig ingerichte koolwaggons plaats hebben en alleen het vleosch van schapen en runderen mag worden geïm porteerd, echter zonder de ingewanden. Rundveè wordt in helften of kwartstukj ken, schapen in hun geheel (maar zonder kop) tot invoer toegelaton. In de vcrkooplocaliteiten moet dagcljjks het bevroren vleesch door keurmeesters worden gecontroleerd. Voorts moot den kooper steeds duidelijk bljjken, dat hy met bevroren vleesch té doen heeft (door goed zichtbare aanduiding op de waar). Voor de woratfabricage is het gebruik van bevroren vleesch vorbodon. Een voorstel, het bevroren'vleesch dat voornamelyk uit Argentinië zal worden ingevoord als versch vleo6ch|te belasten bij den invoer, werd door den Bondsraad verworpen cn bepaald word, dat het vallen zal onder de rubriek geoonserveerde vlecsch- waren. Dientengevolge bedraagt het in voerrecht 2a francs per dubbelen centenaar, terw|jl voor versch vloesoh slechts 10 frs. betaald wordt. Het heet, dat de Bondsraad tot deze hoogere belasting van het Argentijnsche vleesch besloot op ernstig aandringen van den Zwitserschen Booronbond, welko or op wees, dat bij tolvrijen invoer van dit vleesch, de Zwitsersche veeteelt oen ge- voeligeu knak krijgen zou, daar het Ar- gentynsche vleesch per pond franco naar Genua slechts op 50 centimes komt te staan. Amerika. Nog twee staten in de Noord-Amori kaansche Unie 8taan voor de invooriog van het vrouwenkiesrecht: Kalifornië eu Kansas. De wetgevende lichamen van die Staten hebben in de oerste dagen van dezo maand besloten daarop betrekking hebbende wijzigingen van de grondwet aan een volksstemming to ondorwerpon. Daar zich in die parlementen geen oppositie tegen het voorstel opwierp, gelooft men te New- York, dat de strooming ondor het volk ten gunste van de hervorming zeer sterk is en do aanneming daarom verzekerd. Een overwinning hebben de vrouwen ook behaald te Seattle, in den staat Was hington, waar nog niet laog geleden het vrouwenkiesrecht werd ingevoerd. Zjj meenden, dat de burgemeeester der stad der prostitutie to veel vrijheid liet en grepen eindelijk naar het nieuwe middel tegen ambtenaren, den zgn. „recall" waar onder de ambtsontzetting by volksstem ming te verstaan is. In een reeks van westelijke staten zijn nl. in de laat6te jaren wetten tot stand gekomen, volgens welke op voorstel vaD een bepaald precen- tage der kiezers, van 10 tot 15 doorgaans, de ambtenaar zich aan eeu nieuwe verkie ziug, d. i, hcrbcuocming, onderwerpen moet. De vrouwen van Soattle brachten nu het noodige aantal handteekeningen voor een „recall" bijoen en zoo vond de stemming plaats, die een meerderheid van 400 tegen den mayor tot resultaat had, terwyl in het jongste najaar de overwinning van den mayor met 3500 stemmen bevochten was. Alleen do agitatie der vrouwen had tot dit resultaat gevoerd, daar de mannen voor een godeeltc geen party kozen, voor het overige aan de zijde van den mayor stonden. In hoeverre de vrouweu in dezen strijd goede gronden hadden aan te voeren, is uit het bericht uiet op te ntakeu.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1