DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 45. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. Na den Slag. BUITENLAND^ BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. O. HIJ KR NS Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLGIÜIG Htlfl Telef. luiere. 18.3. Prijs der Advertentién: Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Bniten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiten landsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Gemeenteraadsverkiezing van gisteren heeft voor de vrijzinnigen een zeer gunstig verloop gehad. In district III is het niot eens tot een herstemming gekomen, maar heeft de candidaat van „Gemeentebelang" terstond do vo)8trekto meerderheid gekregen. Dat klinkt heel anders, dan vrat we in een strooibiljet ten gunste van den heer v. Heioma lazon, dat „vele vrijziooigen" liet bedrijf van doze kiesvereeniging „reeds moede" waren. Als wy daarenboven zien, dat in district I de candidaat van „Gemeentebelang" een honderdtal stemmen meer kreeg, dan de can didaat van do roomsch katholieken, anti-re- volntionuaireu cn de protesteerende vrijzinni gen saam, dan kan men eona zien hoe ge ring in aantal degeneu zijn, die het drijven van de kiesvereeniging „reeds moede" lieeten te zijn. Gelukkig hebben de vrijzinnigen in het algemeen zich dun ook niot vao de vrijs laten brengen, maar hebben zij getoond te begrijpen, waar het ditmaal om ging en nog gaat; bobben zij het gevaar, dat ligt in verbrokkeling van stemmen, begrepen. Maar al zyn do cijfers voor do vrij zinnigen in I ook zeer gunstig, dit mag iiimnand zorgeloos doen zijn. Want dan kan er opnieuw gevaar dreigen. In nog grooter getalo dan gisteren, ver wachten wij Donderdag '2 Maart de werkeljjk vrijzinnigen aan de stembus, opdat onze beginselen de zege mogen behalen. Uit Portuqai,. Zoo heel rooskleurig schijnt, ondanks de zeer optimistische verklariDgen, welke de Portugeesche Minister van Buitenlandeche Zaken wekelijks aan de pers verstrekt, dc algemeene toestand niet te eijn. Eerst de relletjes te Oporto, welke al een onaangenamon indruk gemaakt hadden en nu weer de herhaalde arrestaties, over plaatsingen van militairen en veibanningen. Zeer de aandacht trekt de verbanning van de twee oud-Ministers José Azevedo en Joao Coutinho, waarvan Reuter giste ren met oen enkel woord molding gemaakt heeft. Bij d6ze gelegenheid werd nog eeD derde bekende persoonlijkheid uit het land gezet, nl. de journalist Alvare Chagas. Wel heet het, ;dat deze maatregelen het werk zijn van de radicale meerderheid in het Kabinet, waartegenovor de gematigde leden Braga, Machado en d'Almeida vrij wel machteloos staan, maar ten slotte is de Regeering in haar geheel aansprakelijk voor dergelijke maatregelen, wolko toch al heel weinig in overeenstemming zijn met de liberale opvatttngen, welke hot republikeinsche régime te huldigen heette en van wie verwacht kon worden, dat zij haar tegenstanders met andere dan deze gewelddadige middelen zou bestrijden. José Azevedo do Castello Branca was Minister van Buitenlaudsche Zaken in het laatste Kabinet van Koning Manuel, aan het hoofd waarvan de „Rogeneradore" Teixeira de Souza de leider waB. Sedert de revolutie leefde Azevedo teruggetrokken op zijn landgoed aan de Douro en eerst voor kort trad hij weder in het openbare loven door een brief te richten aan den tegenwoordigen Mmister van Binnenland- sche Zaken, waarin hij protesteerde togen de mouarchi8tenvervolgiog. Azevedo verklaarde io dien brief, dat hij wel niet tot de Republiek was tocgo- treden, maar evenmin iets tegen haar had ondernomen. Wanneer de Republiek de monarchisten vervolgt, oordeelt hij, dan toont zij daar mede, dat zij bevreesd is en vrees is oen slechte raadgeefster. Wanneer de tegenwoordige Regeering billijk en loyaal wil handeleu, dan moet zij daarvoor zorgen, dat de verkiezingen onafhankelijk plaats hebben, opdat or een nationale vergadering kome, waarin allo politieke meeningen ziju vertegenwoordigd, zoodat de nieuwe grondwet inderdaad oen nationaal werk zij en niet een daad van geweld ten voordeele van de overwinnaars van 4 October. Het is absurd to gelooveu, dat geheel vrye en ona'hankelijke verkie zingen een monarchistische meerderheid zouden kunnen opleveren, maar zelfs, wanneer dit het geval ware, betcekende dit nog niet noodzakelijkerwijze, dat een verleden moet terugkomeo, dat in vuil eu stank is ton onder gegaan. En is niet ook de derde Fransche republiek gevestigd door een nationale vergadering, welke voor het grootste gedeelte monarchistisch gezind was? De jonge Portugeesche Republiek heeft Blechts iets te vreozen vau haar eigen fouten en exoessen, van haar toegevendheid aan heethoofden, en aan lieden, die begeerig zyn naar hooge posities. Tenslotte vermaant Azevedo de Regeering om niet mot geweld oen republikeinsche meerderheid te willen vormen, maar de grondstellingen, van het republikeinsche régime in waarheid toe te pasBcn. Ik zelf, schrijft Azevedo zoti mij candi daat kunnen stellen, maar ik zal dat niet doen voor mijn eigon rust en die mijner familie. Het schijnt dat dit schrijven mede aanleiding ia geweest tot Azevedo's verbanning. Voorts heet het, dat hij met Coutinho, die Minister van Marine was in het progessistische Kabinet-Beirao eu tevens vleugeladjudant van Koning Manuel, geheimo samenkomsten heeft gehad met monarchistisch gezinde opperofficieren. In hoeverre deze laatste beschuldiging juist is, kau natuurlijk niet worden nago- gaan, maar Azovodo'e brief bevat wunrlyk niets, wat een zóó barschen maatregel als een verbauning kan rechtvaardigen. Frankrijk. De Fransche regeering gaat de Wester- staatsspoorweg hervormen. Het was tyd, want er gebeurde ongeveer eeu ongeluk in de week. Er komen nu drie onderdirec teuren in plaats van 12 en voorts een uieuwe directeur. Dan worden er tal van hervormingen ingevoerd in de administratie, de dienstregeling, onzoovoorts. Du wegen, het materieel en de veligheidsdienst zullen verbeterd worden, eu tot op dien tyd vallen er enkele treinen uit en wordt de snelheid verminderd, Duitschland. De Duitschen bladen deelcn een en ander mede over den kolonialen ambtenaar Kerner, die in een aanval van „tropen kolder" tweo collega's heeft doodgeschoten. Kerner maakte reeds op de koloniale school den indruk van zwakzinnig te zyn en men had zeker beter gedaan met hem niet naar de tropen te sturen. In Kame roen was hij vaak het mikpunt van de scherts zijner collega's. Hij wer.i dan driftig en dat verhoogde den lachlust nog. Eens in Hamburg (toen hij daar op de koloniale school wns) viel hij flauw, door dat hij eeu kalf slachten zag on een unde ren keer vluchtte hy uit eeu stal, omdat eeu vastgebonden koe aan haar touw begon to rukken. Met zijn geriDge hoovoelhoid verstand kostte het hom de grootsto moeite, door ziju examen to komen, en dat heeft zijn zenuwstelsel blykbaar volkomen ge sloopt. Griekenland. Minister Veuizclos in Griekenland heeft wel een meerderheid in de nieuw verkozen Kamer, maar zoo meegaand als een lam i- die meerderheid toch allerminst. Zij heeft het den minister nogal heel lastig gemaakt, toen hij van de Kamer eischte dat er wat meer spoed zou gemaakt worden inot het werk. Men verweet hem toeu meteen dat hij dictator wilde worden. „Als ik dat gewild had", antwoordde de premier, „dan was ik al lang dictator, want de Millitairc Bond hoeft mij indertijd de dictatuur aangeboden, maar ik heb het geweigerd". Dat maakte indruk Veuizclos stelde eon termijn voorde werkzaamheden der Kamer, ten einde wat spoed te maken en kreeg ten slotte een votum vau ver trouwen met 207 tegen 7 stemmeu. TWEEDE KAMER. Bestrijding der zedeloosheid. De Christelijke Rcgearing, aldus schrijft het Yaderland", heeft een harer parade paarden in de politieke arena binnenge voerd: het wetsontwerp tot bestrijding dei- zedeloosheid. Eo al wat rechts is in den lande zal het Kabinet prijzen om deze etalage van uiterlijke moraliteit en laken hen, die het wagen een woord kwauds er van te zeggen. Ilct wetsontwerp bevat goeds, het houdt gevaarlijks in; het is veeleor ostentatief dan fundamenteel en de cenige quaestic, die ziclt er bij voordoet, ia deze: mag het doelmatig heeten Rechtsvorming is in de eerste plaats een vraag van doelmatigheid; zedelijkheid een begrip van beginselen. Het recht heeft zijn normen te ontleenen aan de moraliteit, maar het kan die niet vervangen noch stellen: het registreert moreelo regelen. Welke? Het practisch inzicht des wetge vers heeft hier te beslissen, een algemeene leer valt daartoe oiet aan de hand te doen. Juist deswege is de grootst mogelijke voorzichtigheid geboden. Verbodsbepalin gen zijn gemakkelijk te stellen, maar zij verplaatsen het kwaad zeer dikwijls en stichten nog vaker meer euvel dan zij pogen te bestrijden. Zij zijn licht over. bodig, licht worken zij niets uit. Strafrechtpolitiek, ziedaar de naam, dien men geeft aan de wotonschap, die do ondervinding met en do consequenties van de verschillende soorten van strafbepalingen verzamelt en classeort. Nu heeft het exhibitionistisch Christen dom de strafrechtpolitiek vrijwel overboord geworpen. Kon het anders? Zoo men het volk wijd on zijd verkondigt, dat mon nu oena mot de legislatieve machine de zede lijkheid zal schaven en polysten, dan moet men iets doeu, ook al verzet zich daar tegen het gezond verstand. Dan moet men in 's hemels naam maar normen stellen, sancties ontwerpen, die op den oppervlak kigeo lezer grootscheu indruk maken, maar diewat voor een strafbepaling altoos het schadelijkst is—onpractisch zyn. Zoo is er dan ook in dit wetsontwerp veol kaf ondet het koron geraakt eo betreedt de Christelyke wetgever een weg, die ver moedelijk niet tot het dool zal voeren. De heer Van Hamel hooft het eenvoudig en overduidelijk gezegd: „Met richtingen of algemeone levensbeschouwingen hangt de regeling dezer materie niet samen. Het gaat moer om appreciaties Groote gematigdheid blijft iutusschen noodwendig. Het is niet de vraag of men moralitor iets afkeurt, maar wel of meu het in de strafwet mag ver bieden!" Wij treffen op het gebied van dit ontwerp, zoo ging do spreker voort, de excessen eener levenskracht, van een hartstocht, door God of de nutuur aan ieder ingeboren, met een levenselement, dat het voortbestaan der we reld verzekert. En die excessen hebben in de eerste plaats de kerk, de school, het huisgezin te beBtrijdoD, niet de wet, die alleen de inbreuk op de openbare orde treft Gaat de wet verder, dan zal do politie gaan jacht maken op uitspattingen tot zetlemisdryvon verheven en dan zal zij de rust in de gezinnen verstoren, menschen, die geheel andors gezondigd hebben dan gewono misdadigers, werpen in de gevaugenis, of prijs geven aan chantage. Do grondgedachte van een wetsontwerp dient dan ook alleen te zyn, dat, met vrijlating van het individueele sexueele leven, de exploitatie van anderer leven uit winstbejag wordt tegengegaan. Men vrage niet, -gelijk de hoogleeraar Simons het in bet W. v. h. R. noemde, wat de strafwet kan, doch wat zij mag en moet. Met deze boodige beschouwing kunnen wij ons geheel vereenigen; zij is juridisoh zedelijk, politisch uitnemend en dient des wege de doelmatigheid vao het recht. Het spreekt van zelf, dat het ontwerp, waar het aan die beschouwiog beantwoordt, ook bij de linkerzijde steun zal vinden. Maar waar het verro daarover heen gaat, zal het een krachtige bestryding vinden, die reeds tot haar iccht kwam in de beide redevoeringen, waarmede do algemoeue beraadslagingen begOHuen; van de hoeren Hugenholtz on Treub, do eerste sprekende namens zyn fractie, de ander geheel voor zich zelf. Een groot deel van 's heeren Hugenholtz' redo was gewijd aou de con sequenties van hot door de rechterzijde voorgestane zedelijkheidsrccht: de ver plaatsing eu de verergering van misstanden, zooals bv. reeds dr. Kuyper's Drankwet ze in het leven riep. Hij wees voorts op de inconsequenties in het wetsontwerp, dat het spel wil treffen cn nochtans een regeling biedt voor het woddon op do courso»! Wilt gij de mora-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1