WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 24 Februari 1911. Hoogste barometoiBta id 771.3 iu.M. te Coruua, laagste 720.G te Christiunsund. Verwachting tot den avond van 25 Fe bruari 1911. Stormachtige Westelijke tot N.W.lijke later tijdelijk afnemende en krimpende wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, aanvankelijk regen- of sneeuwbuien. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOOPT 750 m M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 46 was hij slechts bereid om vóór de woorden „als verkrijgbaar aanwyst" in zyn artikel in te lasschen: „openlyk of door versprei ding van eenig geschrift". Aldus zouden in elk geval de particuliere gesprekken over anti conceptioneele middelen onscha delijk zyu. De heer Limburg zal zich vermoedelijk door deze concessie in miniatuur niet laten lymen (zyn stem aan het artikel to geven te minder waar zelfs ter rechterzijde de heer Van Sasse van Ysselt volle sympathie met zyn amendement heeft uitgesproken eu er op gewezen heeft, dat hoezeer hg zulks betreurde het Nco Malthusianisme nist door de comminis opinio als onzede lijk wordt beschouwd. Hoe kan zoo vroeg hg een ambtenaar van het Openbaar Ministerie, die Nieiiw-Mathusiaau is, iets vervolgen wat hij als niet ouzede lijk en dus niet als strafbaar beschouwt? Ziehier het schema van de discussie in zoover zij werd gehouden strikt binnen de perken van het ontwerp. Maar zij is verre daarover heen gegaaau en toeu de verga ring uiteen ging, was zij midden in het debat over het pro en contra van het NeoMalthusianisme., Gek.-majoOr van den Brandeler. Gisteravond is de generaal-majoor van den Brandeler, gouverneur der Kouink- lijke Militaire Academie, te Breda over leden. Gehuwde Onderwijzeres. In aansluiting bij het adres, gericht tot de Tweede Kamer der Staten Generaal, dato 13 Juli 1910, heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Onderwijzers-Gc- nootBchap nogmaals tot de Kamer een uitvoerig adres gericht, om onder haar aandacht te brengen bezwaren tegen het Ontwerp van Wet tot rcgeliDg van de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren en Onderwijzeressen bij het Openbaar Lager Onderwijs, die in het huwelijk tn-dni. Het hoofdbestuur van het N. O. G. vat zijn meening samen als volgt: le. Het geven van ongevraagd outslag aan de onderwijzeres bij haar huwelijk kan zyn tot schade van het onderwijs en zal tegelijk zijn een daad van verregaande onbillijkheid tegenover de betrokken onder wijzeres; 2e. de beoordeeling, of het belang van het onderwijs hot onslag eischt van de gehuwde onderwijzeres, blijve ovcuals de bevoegdheid, om haar al dan niet in functie te houden, aan de gemeenteraden, behou dens handhaving van de daartoe geëiBchte medewerking van ryksschooltoezicht en van bet recht van hooger beroep, zooals thans hg de wet is omschreven. Een valsch bericht. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in do zaak tegen A. J. E. Houbaer, die door ce Rechtbank was vrijgesproken van de hem ten laste gelegde pogiug om door een leugenachtig berioht, dat hij aan ver- schilleude dagbladen gezonden had, te trachten de beursnoteering van een fonds te doen stijgen. Het Hof achtte bekl schuldig aan het ten laste gelegde en veroordeelde hem tot acht maanden gevangenisstraf. Het Geiechtshof overwoog in zijn arrest, dat blijkens de vorklaringen van de door het Hof gehoorde deskundigen, de circulaire, welke bekl. verspreid had, is te beschouwen als een betrekkelijk geschikt middel om den koers van fondsen ter Beurze op te drijven. De vergiftigde taart. Gister diende voor het Gerechtshof te Amsterdam de zaak tegen B., veroordeeld door de rechtbank te Alkmaar tot 15 jaar gevangenisstraf wegens moord door ver giftiging. Men zal zich herinneren dat hij een vergiftigde taart had gezonden aan het gezin Markus te Hoorn. De ocht- genoote van Markus overleed. De adv..generaal eisohte veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf. UAADSSTCKKE1V. Het nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende levering van gas teu dienste van perceelen, gelegen aan den LeusdeDschcn weg, luidt als volgt: Naar aanleiding van het amendement van den heer Van Duinen om in ons voorstel d.d. 29 December 1910, afd. I, no. 1721, de voorwaarde te schrappen, dat nimmer muutgas in de woningen ge- leger, onder Leusden zal worden geleverd, hebben wij het advies van de Commissie tot bijstand in 't beheer van de gasfabriek en waterloiding ingewounen, welk advies wij U hierbij aanbiedeu. Met de zieuswijze van de Commissie kunnen wij ons volkomen vereenigen, zoodat wij U aanneming van het amen dement ontraden. Het advies der Gascommissie luidt als volgt: Naar aanleiding van uw verzoek U advies te willen geven omtrent het voorstel van den heer Van Duinen betreffende het leveren van muntgas in perceelen, in de Gemeente Leusden gelegen, hebben wij de eer U het volgendo te berichten. Onder erkenning, dat een zoo groot mogelijk gasverbruik in den regel in het financieele belang der gasfabriek is, mee- nen wij, dat bij de beoordeeling vaD het bovengenoemde voorstel, niet uitsluitend gedacht mag worden aan dit financieel belang. Ook op andere belangen heeft de Gemeente te letten. Indien de Gemeente muntgas in die perceelen levert, desnoods tegen verhoog den prijs, maar overigens op de zelfde voorwaardeu als waarop dit in de Gemeente geschiedt, dan zal dit in hoofdzaak neer komen op een financieel voordeel voor hem, die de perceelen in de Gemeente Leusden bouwt. Immers de aanleg en installatie van het muntgas geschiedt op kosten van de Gemeente, terwijl de kostcD van aanleg voor gewoon gasverbruik groo- tendeels ten laste van den bouwer zijn. Het is uw college bekend, dat de eischen voor woningen in Lensden belangrijk zachter zijn dan de eisohen vandcAmeis- foortsche Bouwverordening. Naar onze meening is het onbillijk aan hen, die bui ten de Gemeente bouwen en dus geheel onafhankelijk zijn van de eischcu en het toezicht in Amersfoort, in dit opzicht de zelfde faciliteiten te verleunen als aan de- personen, die in de Gemeente bouwen Voor het verstrekken van muntgas kan wel is waar een hoogere prijs gedongen worden, maar deze wordt dan betaald door den verbruiker, niet door den eigenaar. Bovendien is het niet mogeljjk, den prijs van het muntgas zoo te regelen, dat daar in begrepen is een juiste aflossing en rentevergoeding van de door de Gemeente te maken kosten voor de installatie. Eene zuivere regeling daarvan is niet te maken omdat in ieder perceel het gasverbruik verschillend zal zijn, en derhalve ook de gasprija voor ieder perceel verschillend zou moeten zijn. Om deze redenen meenen wy, dat het aangegeven dénkbeeld geen aanbeveling verdient. Nog brengen wij onder de aandacht van uw college, dat het door den voor steller beoogde doel niet vorkregen zal worden door schrapping van voorwaarde b. Uitdrukkelijk zal bepaald moeten worden, dat muntgas geleverd zal worden in Leus- deu, omdat de verordening betreffende de levering van muntgas zonder uitdrukkelijke bepaling uitsluitend in Amersfoort geldt. Mocht de Gemeenteraad evenwel berlui ten toch muntgas te leveren in perceelen in Leusden, dan zal naar onze mecning bepaald moeton worden: 1. dat de kosten van leidingen, lampen couiforen eu meter door den eigenaar van het perceel aan de Gemeente vergoed moeten worden; 2. dat de prijs van het muntgas 1 cent per M' hooger gesteld wordt, dan waar voor het in de Gemeente Amersfoort wordt geleverd. Naar aanleiding van de verzoeken, door eenige ledou in de RaadBVorgaderiug van 10 Januari j 1. geuit tot het brengen van wijziging in de namen van enkele straten welke schier gelijkluidend zijn en hierdoor bij het publiek verwarring veroorzaken, stellen B. en W. de volgende wijzigingen voor: Wolfertstraat wordt Eemstraat, torwyl de overige straten op het „Sasje" voortaan zullen heeton: Sluisstraat, Noord straat, Hoogstraat, Dalstraat eD Sasstraat; de Soesterdwarsstraat wordt Brouwer straat; de naam Stationsdwarsstraat vervalt en de siraat, welke tevoren met dezen naam aangeduid word, wordt voortaan gerekend te behooren tot de Wilhelminastraat. Waterleiding. Het volgend adres is door de Utrecht- sche Waterleiding-Maatschappij gezonden aan den Raad: Aan den Edelachtbaren Raad der Gemeente Amersfoort, Geeft eerbiedig te kennen: De Naamlooze Vennootschap Ulrechtsche Waterleiding Maatschappij (Compagnie des Eaux d'Utrecht), gevestigd te Luik, ten deze domicilie kiezende ten haren kantore te Utrecht aan het Predikheerenkerkhof, No. 15, dat zy bij missive van Burgemeester en Wethouders Uwer Gemeente d.d. 4 Febr. jl. Afd. I, No. 181. is in kennis gesteld met het besluit, dat Uw raad in zjjne open bare vergadering van den 31 Januari 1911 heeft genomen naar aanleiding van baar adres dd. 13 December 1910, houdende verzoek om terug te komen op het door Uwen Raad genomen besluit tot aanleg en exploitatie eener gemeentelijke drinkwater leiding, met opdracht aan Burgemeester en Wethoude. s, om met requestrante te her openen de onderhandelingen over eeno wyziging der concessievoorwaarden, waar door requestrante in slaat zal worden ge steld voor lageren prijs dan thans in de waterleverautie ten behoeve van duGemeente en de ingezetenen te voorzien, dat Uwe afwijzende beschikkiug dd. 31 Jauuari 1911 op haar voormeld adres, daarbij wordt gemotiveerd met een beroep op art. 31 harer concessievoorwaarden binnen de Gemeente Amersfoort, welk artikel luidt: „De beslissing over de ver klaring, „toepassing of nict-nakoming dezer concessie blijft uitsluitend aan deu Raad opgedragen", dat het geen betoog behoeft, dat een beroep op gemeld artikel der concessie voorwaarden nimmer het genouiou besluit tot aanleg en exploitatie eener gemeeutelijke drinkwaterleiding, in concurrentie met die der requestrante, vermag te rechtvaardigen, dat requestrante immers bij haar vorig adres heeft betoogd, dat bedoelde aanleg en exploitatie in onverzoenlijkeu strgd zijn met de goede trouw, waarmede de wet, (art. 1374 Burg. Wetb.) wil, dat alle overeenkomsten worden ten uitvoer gelegd, dat nu weliswaar bij een recent arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden dd. 8 April 1910 (Weekblad van het Recht No. 9019) is beslist, dat eene bepaling, gelijksoortig als voorkomt in art. 31 der concessievoorwaarden, in het alge meen niet als ourechtsgeldig is te be schouwen, maar dat bij dit arrest tevens uitdrukkelijk is verstaan: „dat het geheele artikel 1374 Burg. Wetb. toepasselijk is te achten „op dergelijke overeenkomsten „en derhalve, indien, door een klaarblijke lijk te kwader trouw gemaakt „gebruik van de aan eene party verleende „bevoegdheid, rechten van de wederparty „gekrenkt mochten zijn, die wederpartij, „ingevolge het laatste lid van voormeld „artikel zou vermogen dit misbruiken „dientengevolge het ontbroken der voor gaarde voor hare opdracht in rechte te „doen gelden", dat alzoo blijkens deze recente beslissing van ons hoogste rechtscollege meergemeld art, 31 derconces8ievoorwaardentenonrechte ten deze door Uwen Raad wordt gehanteord, en daarop nimmer een beroep kan worden gedaan om hot niet te goeder trouw naleven van de gesloten overeen komst van do zijde der Gemeente te rechtvaardigen, dat requestrante alzoo persisteert bij het verzo.k, door haar bij haar vorig adres tot Uwen Raad gericht, en zij de Gemeente uoguiaals waarschuwt dat, indien deze niettemin tot uitvoering van het genomen besluit tot aanleg en exploitatie eener drinkwaterleiding in concurrentie met die der requestrante mocht overgaan, deze haar recht zal verhalen daar en wanneer zulks zal behooren, stellende zy de Gemeente reeds nu voor alsdan in gebreke en aan sprakelijk voor de vergoeding van ullekosteu, schaden en interessen, door requestrante tengevolge van die waupraestatie tegen de gesloten overeenkomst te hebben en te lydcD, welke in gebrekcstelling zij op legale wyzo zal herbalen, daar en wanneer zulks zal behooren. Utrecht, 20 Februari 1911. De Ulrechtsche Waterleiding-Maatschappij, (Compagnie des Eaux d'Utrecht.) Namens dezelve, De Directeur, (Get.) P. E. RIJK. Concours Hippique te Amersfoort. Dit concours dat op Zaterdag 29 Juli op het sporttereiu Birkhoven alhier zal gehouden worden, is uitgeschreven door het Genootschap voor Landbouw eu Kruidkunde te Utrecht. Het programma luidt als volgt: I. Concours vooi eenspannen, toebc- hourende aan handelaren, landbouwers en dresseerscholen. Hoogte 1.50 M. on hooger. II. Concours voor paarden deux mains. A. onder het zadel. (Er zal op gelet worden of liet paard voldoet aan de eiscben van een goed gereden rypaard. Stane en troDS verplichtend, zoo ook het springen van eenige hindernissen.) III. Concours voor eenspannen, toebe- hooi ende aan particuliereo. Hoogte 1 50 M. eu hooger. IV. Concours voor tweespannen, toebe- hoorcnde aan handelareu, landbouwers en dresseerscholen. V. Concours voor eenspannen hitten, hoogte oniier 1.50 M. VI. Concours voor tandems. VII. Concours voor het schoonste rijpaard. VIII. Concours voor paarden A deux mains. B. In tuig. Er zal bijzonder gelet worden op het goed gereden zijn als tuigpaard. Stang verplichtend. IX. Concours voor tweespannen, toebe- hooreude aan particulieren. X. Groot springconcours, springpaarden, gereden door officieren en heerrijders. Het concours zal gehouden worden onder het reglement van bet centraal comité voor de concoursen hippique in Nederland. In liet spriiiconcours wordt op tijd ge reden, by een gelyk aantal fouten wint het paard, dat het parcours in den kortsten tyd heeft afgelegd. Gedeelten van secouden worden niet in aanmerking genomen. Het uitvoerend comité van het Genoot schap voor Laudbouw en Kruidkunde bestaat uit de hoeren C. J. Kncppelhout van Sterkeuburg (voorzitter), jlir. mr. D. de Blocq vau Haersma de With (ouder voorzitter), mr. H. J. Doude van Troostwijk, A. M. Tromp van Holst, M. L. H. Thisseu, G. W. J. Hooft (penningmeester), H. Tromp van Holst (secretaris), P. J. Swierstra (adviseerend lid.) Het bestuur voor het concours hippique heeft zich gevormd uit de heeren: luit.-kol. W. H. Piepers (voorzitter), L. baron vau Hogoudorp, U. B. Doornbos, H. Boissevain, A. van Hoboken van Hoedekenskeike (gedelegeerd commissaris.) In do jury zullen zitting nemen, voor rijpaarden kolonel Kuel, generaal Blaauw en de heer J. Jurjans; voor tuigpaarden de heeren A. II. de Bruyn Tengbergen, A. H. van Wickevoort Crommelin eu D. C. Hassoluian voor paarden a deux mains kolonel Knel, ritmeester Grondhout en de heer A. H. van Wickevoort Crommelin,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2