DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 51. WOENSDAG 1 MAART 1911. 8e JAARGANG Gemeenteraads verkiezing. J. van der WAL Kzn. J. van der WAL Kzn. J. van der WAL Kzn, J. van der WAL Kzn. NABETRACHTING OVER DEN - - - - GEMEENTERAAD. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. (1. BIJKKKS. Abonnementsprijs Per jaar 14.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. 1 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE H.lAG 6. Telef. Interc. 188. Prijs «Ier Advertentiön Van 1 tot 5 regelB (0.40. Yoor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Alg. Binnen, en- Ëultenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7b. 78 Amsterdam De toeleg van de Roomsch-Katholioken en een handje vol zoogenaamde vrijzinni gen is dus mislukt! Trouw aan de vrijzinnige beginselen, hebben de Kiezers in District III de zogo weten te behalen voor hun candidaat on de heer heeft in district I bijna een honderdtal stem men meer op zich vereenigd dan de Heer Wolterbeek, tuut wien hij nu in herstem ming komt op Donderdag 2 Haart. Slechts A stemmen nogen de Heer Van der Wal zou bij eerste stemming reeds de meerderheid verkregen hebben. (O, gij thuisblijvers Dit geeft ons moed voor de Herstemming. Wy vreezen niet, dat onze paitijgenooten ons zullen teleurstellen, maar zijn zeker dat ze nu in grooter aantal naar de stem bus zullen trekken (bij de stemming op 21 Februari 11. zyn helaas niet minder dan ruim 35© kiezers in District I thuisge bleven) en hopeu en vertrouwen dat de heer met een verpletterende meerderheid zal worden gekozen. Wy hope» dit, opdat daardoor het be kende ontrouwe clubje „malcontenton", dat misschien, door de stemming op 21 Februari, nog niet wijzer geworden is, voor goed hun onverstaudig gedoe zal worden afgeleerd. Wol ziju enkelen hunner reeds bekeerd, maar wij vermoeden, dat de kleine kern, gedreven niet door groot beginselverschil maar door persoonlijke of andere redenen, taai genoeg zal zijn om nog een hopelooze poging aan te wendon de zaak der Vrijzinnigen in Amersfoort te blijven tegenwerken. De zaak der Vrijzinnigen in Amersfoort! Zoolang velen menschen heugt, heeft in onze goede stad een overwegend vrijzin nige, vooruitstrevende geest voorgezeten. Dat wil niet zeggen dat een bekrompen anti-clericali8me den boventoon bij die burgers voerde. Het wil ook niet zeggen, dat zy wars waren van kerk en godsdienst, hetgeeu hun dwaas genoeg wel eens door bekrompen, onnadenkende clerikalen wordt aangewreven. Bloeien hier c|an niet drie Vrijzinuige Kerkelijke Gemeenten en een Protestantenbond Wat het dan wel wil zeggen ia, dat zy en hun vertegenwoor digers in den Raad een open oog hadden en hebben yoqf de aanwending van die middelen, voor de bevordering van die instellingen op geestelijk en sociaal gebied, welke naar hun innige overtuiging er toe leiden moeten niet alleen de maat schappelijke maar ook de geestelijks be langen van Amorsfoorts burgers te be vorderen. Haar, helaas! de Vrijzinnigen waren tot voor korten t'y'd slecht geoiganiseerd; wel was er steeds oon (zy 't een kleine) vrijzinnige meerderheid in den Raad, maar dit was bij dat gebrek aau organisatie wel licht meer geluk dan wijsheid. In dit opzicht nu beloven wij betere tyden. Nooit zjjn de vrijzinnigen in Amers foort beter georganiseerd geweest dan thans (al moeten wij in één adem er by voegen dat 't nog beter kan). Terwijl vroeger vaak lauwheid of kleinzielige verdeeld heid heersebte onder hen, die de kop stukken der partij hadden kunnen en moe ten zijn is thans een periodo van eenheid en kracht aangebroken. De V r ij z i n n i g e n (het bekende kleine clubje uitgezonderd) staan thans schouder aan schouder. Hun organisatie wekt den naijver op van andere partijen. Zij voelen thans, nu Amersfoort een over gang doorleeft tot een periode van grooter bloei op maatschappelijk en geestelijk ge bied, dat al wat zich vryzinuig noemt, zede lijk verplicht is mede te werken, daértoe, dat die vooruitgang niet zal belommerd worden door de engere banden van het cle- rikalisme. Zij zijn thans bij deze herstem ming volkomen bewust van de waarheid der woorden onlangB hier na Professor Eerdman's leerrijke rede geuit: „er staan (in Amersfoort thans moer dau ooit te voren) geestelijke belangen op het spel". Geestelijke en maatschappelijke! W(j behoeven met het oog op onze aan beveling bij de herstemming voor onzen candidaat, den Heer hierover niet verder uit te weiden na al hetgeen in onze vorige artikelen in dezo Verkiezingscampagne is gezegd. Genoeg zij 't U te herinneren, dat, zoo de Vrij zinnigen in den Raad hun meerderheid in een minderheid zouden zien omgezet, onze Openbare School, dat bolwerk van breed opgevatte volksontwikkeling, in de niet verre toekomst gevaar zal loopen, zooals die op andere plaatsen helaas reeds een gevoelige knak door de clerikalen is toe gebracht (denk aan Veenendaal!) Dat zou dus ook willen zeggenduurder Onderwijs. Hoet nu deze onze heilige zaak verzwakt worden, ja misschien verloren gaan door de overwinning van den candidaat der Roomsch-Katholieken,den Heer Wolterbeeb, een overwinning die verkregen zou zijn met behulp van de Anti-Revolutionairen? Immers peen! Wel, helpt ons dan dit verhoedon door onzen candidaat don Heer te steunen met Uw stem op a.s. Donderdag 2 Maart tusschen 8 en 5 uur en stemt liefst voor 2 uur. Het Bestuur der Kiesvereeniging „GEMEENTEBELANG". Wat gisteren in den Gemeenteraad is ge. schied, is weer een droevig staaltje van coalitie geknoei. Thans hebben de christe lijk-historischen voor de roouischen de kastanjes uit het vuur mogen halen. Aan do orde was de benoeming vau een gemeentegeneesheer. Aan de beurt van aftreden was de heer Jorissen, die tevens direoteur is van het Elisabeth-ziekcuhuis. Zooals men zich zal herinnereu, is over die combinatie, anderhalf jaar goledenheel wat te doen geweest. De zaak kwam op een voor den hoer Jorissen zeer gunstig tijdstip op nieuw aan de orde, want de rechterzijde heeft tijde lijk do meerderheid en de verknochtheid van de christelijk historischen aan do rooui schen is innig. Maar toch was er list noodig. De heer Joris-en mocht natuurlijk zelf niet .mee stemmen in deze quaestie. De Raad stond dus: 7 recht6 tegenover 7 liuks. De stem men zouden dus staken over ieder voorstel dat werd gedaan en aangezien de Raad voltallig was, zou dus een voorstel, wau- neer de stemmen staakten, terstond ver worpeu zijD en zoude men daaroter niet iu de volgende vergadering nog eens behoeven te stemmen. De heer Veis Heiju is eeu voorstander van de combinatie; hij had dus in duiveu- oprechtheid een motie moeten iudieneu, om de betrekking van gemeenteneesheer en directeur van het Elizabeths-ziekenhuis vereenigbaar te verklaren. Haar dan haddeu daarover de stemmen gestaakt en was het dus verworpen. Daarom zooveel heeft de heer \els Heijn reeds van coalitiegenooten overgeuo- monkwam slaugeulist te baat en stelde hij een motie voor, waarin de beide betrek kingen ouvereeuigbaar werden verklaard. Daarover zouden ook de stemmen staken en deze was dan ook verworpen waut men zou het schouwspel beloven, dat de voorsteller tegen zijn eigen motie stemde en dan was de vereenigbaarheid uitgesproken. „Immoreel" noemde de heer Rykens zulk gedoe en toen de motie dan ook in behandeling kwam, verlieten hij en de heeren Gerritsen, Rolandus Hagedoorn en van Dujnen de naai. Het spreekt vau zelf, dat de leden van links even gemakkelijk een motie tot ver eenigbaarheid hadden kuuncu voorstellen, die dan, als zijnde van nog verdere strekking, het eerst in stemming zou zjjn gekomen. Haar er zyn menschen, die tot het be reiken van hun doel niet alle middelen goedkeuren. Natuurlijk heeft de rechterzijde haar zin doorgezet eu de heer Kroes vond, dat inen nog maar meer moest profiteeren en de beuoeming van den geneesheer urgent verklaren. Maar daar dorst men toch niet aan. Minder noodig ook, de concurrentie van de Amersfoortsche doktoren is nu van de baan 1 Als dezen er zich aan storen ten minste en do truc niet doorzien. Als er ooit nog een aansporing voor de kiezers noodig was om by gemeenteraads verkiezingen uit hun oogen te kijken, dan is die aansporing er nu geweest. En dat deel van de christelyk-historischon, dat van eeu samengaan mot Rome nog niets wil weten, weten nu ook wien zy bij de herstemming hebben te kiezen. Stellig uiet iemand die door Rome is candidaat Er is vroeger reeds gezegd, dat men de beide betrekkingon niet door één persoon moest laten vervullen, omdat deze dan in de verzoeking zou kunnen komen de eene instelling te bovoordeelen ten koste van de andere. En de heer Veis Heyn, die dagelyks het „leid niet in verzoeking" ouder de oogen moet krygen, smyt by zoo'n gelegenheid een lastig boek ter zijde, om den Roomschen coalitiebroeder te gerieven. 't Is niet verheffend. In trouwe het spijt ons, dat het do heer Veis Heyn is geweest, die hier het „vuile werk" heeft moeten opknappen. Het komt ons voor, dat deze, als hij te voren goed de portee had begrepen van het door hem voorgestelde, hiertoe niet zoo licht zou ziju overgegaan. Wel had de heer Jorissen verklaard, zich buiten de discussies te zullen houden, doch wie in den Raad het voortdurend onderhoud gadesloeg tusscheu hem en den heer Veis Heyn, kon den indruk niet van zich afzetten, dat hier iemand „ge bruikt" werd. V. Z. D. Spanje. De Diario Universal, welk blad, gelijk bekend is, met de Regeering in relatie staat, deelt mede, dat de H. Stoel een besliste weigering als antwoord op do voor stellen der Spaansche Regeering, gegeven geeft. De Curie zal de onderhandelingen niet hervatten, dan indien de Regeering te Madrid van te voren toegeeft aan den eisch van het Vaticaau, te weten, dat alle zaken van godsdienstigen aard zullen wor den behandeld in overeenstemming met den H. Stoel.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1