DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. gin No. 59. VRIJDAG 10 MAART 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. LANDER. Hoofdredacteur K. <4. BIJKEN9. Bureau: KLEINE HulG 6. Telef. Interc. 18». Abonnementsprijs Per jaar4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiiin: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). -sta»- Tot plaatsing van advert, ea reel, van buiten het kantor. Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Vereenigde Staten en Mexico. De regeering der Vereenigde Staten zendt een leger van '20,000 innn dat is ongeveer een vierde deel van heel het leger der Unie naar de grens van Mexico en een sterk eskader van pantsersohepen naai de Meciaanache wateren, zoogenaamd tot het houden van oefeningen, maar in werke lijkheid natuurlijk om politieke redenen. Wat steekt hierachter? In Mexico, men weet het, is sedert maanden een revolutionnaire bewegingjaan den gang. De regeering hoeft telkens be weerd dat zij die beweging meester was, maar altijd is dat onwaar gebleken. In het noorden dee lands althans dat is dus het aan de Vereenigde Staten grenzende deel zijn de revolutionnairen machtig, getuige het ingesloten houden der steden daar. Wat nu evenwel den toestand nog heel wat hachelijker maakt, is dat Presi dent Porfirio Diaz, de man die gedurende meer dan dertig jaar almachtig was in Mexico, op sterven ligt. En het gaat met hem als met den stervenden leeuw: zijn aanhang vermindert naarmate zijn krachten afnemen. De revolutionnaire party groeit bestendig aan; de opstandige beweging wordt vermengd met een tegen de vreem delingen onder do leus „Mexico voor de Mexicanen", en het gevolg is dat men zeer bevreesd is voor het uitbreken van anti-vreemdelingen-onlusten, zoodra de 82 jarige president mocht komen te overlijden Vandaar dat de regeering te Washington tijdig haar maatregelen neemt. Niet onwaar schijnlijk is het, dat Diaz zelf den stoot tot dit optreden gegeven heeft, want oen zijner zoons is in Washington aanwezig, evenals de Mexicaansche minister van financiën. Mocht Amerika bij dit alles nog gewei feld hebben of het zijn maatregelen zou nemen in deze zaak, dan moest het daartoe wel besluiten wegens de houding van Engeland en van Duitschland. Volgens de Londensche Morning Post toch hebben de regeeringen te Berlijn en te Londen door hun gezanten te Washington de regeering daar aangezegd, dat indien de Unie niet zorgde voor do belangen der vreemdelingen in Mexico, de Europeesche landen zulks zelf zouden doen, want ook Engeland en Duitschland hebben grooto belangen in Mexico. Terstond na deze mededeeïing zoo weet de Morning Post verder te ver tellen heeft president Taft de ministors van oorlog en van marine, alsmede den chef van den generalen staf bij zich ont boden en is er tot het „houden van wintermanoeuvres in Texas" en bot zenden van de vloot voor oefeningen naar de Golf van Mexico besloten. Natuurlijk kon de Unie, indachtig aan do Monroe-leer, Engo- land en Duitschland niet laten waken voor het behoud der orde in eeu Ameri- kaansche republiek. Duitschland. De correspondent van de Lokal Anzeiger te Rome verneemt, dat de rede van von Bethmaun Hollweg in het Pruisische Huis van Afgevaardigden, in het Vaticaan een diepen indruk heeft gemaakt. De Osservatorc Romano zwygt echter tot dusver. Portugal. In een Reuter tolegram uit Lissabon wordt melding gemaakt van de maatregelen die de Portugeesche regeering genomen heeft jegens den bisschop van Oporto, omdat deze de voorlezing van het herderlijk schrijven van den kansel aan de lagere geestelijkheid heeft gelast. Bij de aankomst van den bisschop in Lissabou hebben zich enkele incidenten voorgedaan. Toen de automobiel, waarin de secretaris van den minister van justitie, den bisschop van het station had gehaald, voorbij een groep men8chen kwam die den bisschop herkenden, begonnen zij to jouwen en dwongen den auto een anderen weg te nemen. Daarbij werd de chaffcur van den auto aan de hand gewond. De bisschop werd naar het huis van den minister van justitie gebracht. Men heeft daarop besloten, den bisschop te ontzetten, maar hem een pensioen vau f 3000 toe te kennen, terwijl hem een woonplaats zal worden aangewezen buiten zyn diocese. Rusland. De schrijver van een operette libretto, hoe geestig en bekwaam bij ook ware, zou misschien nooit op de gedachte geko men zijn, een zóó komische verwikkeling uit te denken als zich in werkelijkheid heeft afgespeeld aau het spoorwegstation van Tasjkent. De stationschef aldaar wilde zich wat afleiding verschaffen niet op zijn eigen, muar op staatskosten, wat in Rusland eigenlijk een van zelf sprekende zaak is Hij kwam op het eigenaardige denkbeeld zich een harem aan te schaffen. Fluks werden twee en twintig mooie jonge meisjes bijeengezocht voor dezen stationschef-pasja, die ze als benoodigd voor den dienst van telegrafiste, telefoonjuffrouw, dienstbode, bsanwachteres of anderszins in do registers inschreef. Zoo van de zorg voor het levenson derhoud van zijn harem ontheven de meisjes werden nu immers door den Staatsspoorweg gesalarieerd besloot de oolijke chef wat leuke feestjes te arrau- geeren. Het geld daarvoor werd gevonden uit spoorwegdiefstallen op grooten schaal en bovendien zorgde de chef steeds, dat geen postpakket met manufacturen of dame6kleedingstukken de plaats van zijn bestemming bereikte. Alles sleepte hij voot zijn harem in de wacht. Als feestlokaal diende de wachtkamer le klasse, die voor het publiek steeds gesloten bleef. Bij een inspectiereis kwam een hoogcro spoorwegambtenaar achter al deze onge regeldheden en aan de serail stemming van den stationschef werd op ruwe wijze een einde gemaakt. Marokko. Eeu Sultan in Marokko kan nooit al te zeker zijn van 't bezit zyner kroon. Moelei Hafid zelf verwierf de zijne door wapen geweld zijn broeder Abd-ol-Azis werd door hem onttroond en thans is er een sterke beweging gaande om hem op zijn beurt van den troon te stooten. Wel-is- waar zijn de berichten nogal heel duister, maar in elk geval staat het vast, dat de stammen in den omtrek van Fez in for- meelen opstand geraakt zijn, en dat hun doel is den Sultan het gezag te ontnemen. De leuze waaronder de strijd tegen hem gevoerd wordt is dezelfde, die Hafid zelf indertijd tegen zijn broeder gebruikte: de Sultan heult met de vreomdelingen, verkoopt het land aan do Christenen, enzoovoort. Er is natuurlijk nog niets van te zeggen of de beweging eenig succes zal hebben en zeker is het nog lang zoover niet, want men hoort nog uiet eens een tegeu-Sultan noemen, die in Moclei Hafids plaats in Fez zou moeten heerschen. Ook is het in Hafids voordeel, dat in den lautsten tijd zyn bandclooze troepen door de Franscheu missie eeuigermate gedrild zijn, want bij den vijand is van discipline natuur lijk niet de minste sprake; maar aan don anderen kant de legerhei vorming was pas begonnen, zoodat ook bij het Sjerifiaansche leger de Marokkaanschen gewoonten do we8tersche legerinrichting nog wel zullen overvleugelen. In elk geval hebben des Sultans troepen blijkens het jongste Reuter tolegram Vrijdag een succes behaald. Juist gisteren bevatte de Matin een onderhoud van zijn berichtgever te Fez met den Sultan. Deze verdedigdo zich eerst nog eens tegen het verwijt dat hij met te groote wreedaardigheid zijn gezag hoog houdt en kwam vervolgens te spreken over zijn beraamde reis door het land, waarvan nu door het oproer voorloopig zeker niets komen zal. Een Marokkaansche Sultan, zei Hafid, is niet werkelyk meester van zijn land, wanneer hij niet alle be langrijke stroken doorreisd heeft. Eerst wanneer ik ongestraft rayn troon van Fez naar Marakesj en weer terug kan ver plaatsen, ben ik in waarhoid meester over uiijn rijk. Ten slotto sprak de Sultan nog over zijn goede verhouding tot Frankrijk en uitte hij zijn voldoeniug over do samenworkiog tusschen hem en do Franschen tot heil van het Sjerifiaansche rijk. Tweede kamer. Het plan moet zijn om de Tweede Ka mer wanneer zij na het tegen 4 April aan do orde gestelde afdeelingsonderzoek uit eengaat, weer tegen 9 Mei bijeen te roepen tot voortzetting van het werk in openbare vergadering, hetgeen een 5 a 6 tal weken vóór het nemen van het gewone zomer reces zou vorderen. Gouverneur der Kon. Mil. Academie. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Kolonel- gouverneur der Kon. Mil. Academie de luitenant-kolonel van het 4e regiment veld artillerie H. Kemper. Rijksverzekbringsban k. Ten behoeve van den geneeskundigen dienst der Rijksverzekeringsbank zijn in den loop der jaren sedert 1903 een aautal controleerend-genoeskundigen aangesteld, die worden beschouwd als ambtenaren der bank en als zoodanig een vast salaris ge nieten, terwijl hun niet is toegestaan andere werkzaamheden als praktijk, enz. waar te nemen. In verband met een te verwachten de centralisatie van den geneeskundigen dienst na aanneming der thans in voorbereiding zynde ziekte-7erzekeringswet en de daar van afhankelyke technische herziening der Ongevallenwet zullen o. a- adsistenteu van de controleerend-genoeskundigen worden aangesteld. In afwachting daarvan is op initiatief van het ministerie van Landbouw, nyver- lieid en handel een nieuw instituut in het leven geroepen in navolging van de in Duitschland bestaande Vertrauens Aertzte. De minister heeft nl. de medewerking weten te vorschaffen aan een aantal z.g. raadgevende artsen, wier advies wordt ingewonnen bij eventueele meeningsver- schillen tusschen den controleerend-genoes- kundige der Rijksbank en den behande- londen geneesheer. Het debiet-recht op tabak. De Vereeniging van Sigarenlabrikanton te Amsterdam heeft eeno vergadering ge houden, waarin behandeld is een rapport van den secretaris dier vereeniging, den heer H. de Hartog tegen het ontwerp van wet op de heffing van een debietrecht op tabak. In het rapport zet de schryvcr allereerst uiteen, dat de tabakswet slechts een klein netto winstcijfer voor de schatkist zal opleveren. Immers van de f 2,000,000 bruto-ontvangsten zal circa de helft verloren gaan, wegens de contróle- en administratiekosten, de ontduikingen en de 10 pet. der vermindering in het verbruik. Voor het publiek zal de tabakswet eeno belasting zyn, alleen drukkend op de minder gegoede rookers, terwyl de wet voor nyverheid, fabrikanten en arbeiders, er. voor de winkeliers een ramp zal worden. In het rapport wordt becijferd dat het totaalverbruik per jaar zal verminderen met 4 millioen gulden, hetgeen beteekont dat aan loou jaarlijks ruim eon millioen gulden minder zal worden uitbetaald. Dui- zendeu arbeiders zullen dus werkloos worden. Ook de fabrikanten zonden verschillende ernstige nadeelen van aanneming van het ontwerp ondervinden. Velen kleinhandelaren zal het leven onmogelijk wor.len gemaakt; de gedeponeerde handelsmerken zullon óf in prijs verhoogd, óf van voel minder hoe danigheid worden gemaakt, wat zeer scha delijk zal werken op dcD verkoop; alle fabrikanten met of zonder populaire merken (deze populariteit is vaak de vrucht van veel arbeid en kosten) zullen plotseling door de wet aaD elkaar gelyk worden gesteld; en de nijverheid zal zich ver plaatsen naar de streken waar eeu lage loonstandaard heerscht. En eindelijk zal de winkelier de buffer worden tusschen fiscus en belastingbetaler. De Staat zal hem als heffingsiustrument gebruiken, en hij zal zijn kennis en werkkracht moeten geven, zonder daarvoor vergoeding te ontvangen. Dit rapport werd door do vergadering goedgekeurd. In eene in hot begin der volgende week te houden openbare ver gadering, waartoe ook de leden der Tweede Kamer voor Amsterdam zullen worden uitgenoodigd, zal de zaak nogmaals ter sprake komen. Arbeidsvoorwaarden Rijkswerklieden. Naar Het Volk verneemt, zal de Minis ter van Oorlog een commissie benoemen, waarin ook rijksworklieden zitting zullen krijgen, om te onderzoeken, op welke wijze de nadeelen van de loonregelingen van 1906 en 1907 voor do rijkswerklieden aan de Ilembrug kunnen worden wegge nomen, nog voor de Staatscommissie van 19 Mei 1908 haar werk beëindigd heeft.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1