DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Een Jubileum. No. 63. WOENSDAG 15 MAART 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE LANDER. Hsofdredacteur ®t. O. K I.I UK S 8. ütiii-euii: KL.KIXK 9I.XA4J O. Telet. Interc. IS». Abonnementsprijs Prijs der Ailvertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuneu-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Duitsche bladen hebben de gelegen heid om eeno welverdiende hulde te brengen aan den Nestor der Duitsche vorsten niet ongebruikt gelaten. De Prins Regent Luitpold van Beieren iB in hooggestemde artikels gevierd. Hij heeft vijfentwintig jaar Beieren ge regeerd. Hij heeft negentig jaar geleefd en zijn leven is niet nutteloos voorbijgegaan. Prins Luitpold is een merkwaardig man, die de aandacht verdient ook buiten Duitschland. Hij is de derde zoon van Koning Ludwig I, die voor de revolutie van 1848 moest wijken. Do Koning verkoos niet af te zien van zijne absolutistische neigingen ou zijne verhouding tot do danseres die zich Lola Hontéz noemde en door bem tot gravin Lansberg was verheven, had een groot schandaal gewekt. De ondste broeder van den tegenwoordigen regent Maximiliaan, volgde zijn vader op, de ander, Otto, werd Koning van Gric&eulund. Priu9 Luitpold intusschen studeerde en deed groote reizen. Hij bezocht niet alleen Italië en Griekenland, maar ook Spanje, Kleiu-Azië, Egypte en zelfs Marokko, welke staat toen mindei dan thans in den gezichts kring lag van het beschaafde Europa. Hij nam doel aan den oorlog van 1866 en in het gevecht bij Helmstadt werd zijn zoon Ludwig aan de zijde van zijnen vader ernstig gewond hij kon niet verder dienen. Toen in 1870 Beieren voor de vraag gesteld werd of het al dan niet met Pruisen zou meedoen, verklaarde prins Luitpold zich voor het bondgenootschap. Intusschen had zijn neef Ludwig II, zoon van Maximiliaan, den troon beklommen en deze zond zijn oom naar het groote hoofdkwartier. De prins nam persoonlijk deel aan de slagen om Metz en zag voor zijne oogen op korten afstand het bloedige drama van Sedan. Daar, terwijl hij op eene hoogte het gevecht gadesloeg, reed de Pruisische kroonprins, later keizer Friedrich, op ,hem toe om hem geluk te weu8chen met de honding van zijne Beieren; het is bekend dat de Beiersche soldaten dikwijls vooraan waren in de gevechten en dat do Franschen hen vreesden. Prins Luitpold bracht Kor.ing Wilhelm het be richt, dat Napoleon gevangen was en reikte hem te Versailles het schrijven over van zijnen koninklijken neef, waarin bij hem aangedrongen werd op het aannemen van een keizertitel, waartegen aanvankelijk de Koning bezwaar maakte. Koning Ludwig vau Beieren was, zooals men weet, niet gehuwd. Zijn broeder Otto zou, indien hij stierf de regeering moeten aanvaarden. Maar Otto leed aan de ziels ziekte, die in het Huis Wittelebach meer is voorgekomen. Hy werd kiaukzinnig. Zoo moest prins Luitpold, dje toen reeds een man van leeftijd was, zich voorbereiden om ingeval Koning Ludwig voor hem mocht heengaan, de kroon te aanvaarden. Zeer dikwijls werd hem opgedragen den Koning te vertegenwoordigen. Het is bekend, dat deze in menschenschuwheid en ten slotte in volslagen krankzinnigheid verviel. Hij trok zich terug bij Chienisee in het gebergte, liet prachtige paleizen bouwen en beging allerlei buitensporigheden. Zijn leven w.sb een romantische droom. Niettegenstaande zijn vorstelijk inkomen, maakte hy schulden en de regeeringszaken liepen in de war. Eindelijk werd een deskundig onderzoek van zijnen toestand noodig geacht. De artsen bevestigden wat iedereen vermoedde; de Koning had o.a. bevolen dat men zijne ministers zou doodschieten en hij had zijne bedienden tot ministers benoemd. Het drama eindigde met den zelfmoord van den beklagens- waardigen vorst die in het Starnbergermeer sprong. Onder moeilijke omstandigheden aan vaardde prins Luitpold als regent voor den nog altijd levenden Koning Otto het bestuur. Hij beijverde zich om de verwarde zaken in orde te brengen. De Koning had bijgedragen tot de stichting van het Duitsche Rijk, maar zijn trots kon niet verdragen, dat hij in dit Rijk niet de eerste was en een Keizer uit het huis der Hohenzollern te Berlijn resideerde. Hij weigerde daarheen to gaan. Maar prins Luitpold bracht zoo spoedig mogelijk een bezoek aan Berlijn en herstelde de goede betrekkingen. De schulden van den onge- lukkigen Ludwig II werden betaald, de de regent weigerde het inkomen van de Kroon te aanvaarden, zooals hij de Kroon geweigerd had. Er kwam weer gang in de wetgeving. De verkeersmiddelen werden verbeterd en uitgebreid. De prins was een waar bevorderaar en beschermer van d^ kunst. Ook aan hem is het te danken dat Müuchen tot de kunststeden van Europa behooit en zijne schilderschool vermaard is. Prins Luitpold houdt zich daarbij geenszins op een afstand van de kuustenaars; hij is een trouw atelierbezoeker en men zegt dat zijn ooi deel zeer op prijs gesteld wordt door de artisten. Deze negentigjarige, die zooveel beleefd heeft, wenscht nooit de aandacht te trekken. Hij ia een zeer eenvoudig man, die zijne zaken doet en wiens grootste genoegen de jacht iB. Want hij is zeer krachtig en een bergtocht vermoeit hem niet. Thans bij zyn, jubilé heeft hij in eene korte toe- spraak, want hij houdt niet van lange redevoeringen, o.a. gezegd zeer verheugd te zijn dat men hem in zijne jeugd had gehard; daaraan meende hij zijne goede gezondheid op hoogeu leeftijd to danken te hebben. Daar de prins niet van drukte houdt, werd zijn jubilé niet gekenmerkt door de pracht van vroegere hoffeesten te München. Aan het geld daaraan vroeger besteed werd een betere bestemming gegeven. München was versierd, maar de recepties onderscheidden zich door eenvoud. De prins schijnt van den regel te zijn dat deze het kenmerk is van echtheid. Mexico en de Vereenigüe Staten. Van Amerika's vredelievende gezindheid is in zake Mexico nog heel weinig geble ken. Integeudeel, gister meldde een telegram dat er nog eens 20.000 man Amerikaansche troepen naar de grena van Mexico gezonden zullen worden. Indien dat waar mocht zijn, begint de zaak waar lijk onrustbarend te worden: waarom zouden er 40,000 soldaten noodig ziju om te waken tegen vrijbuiterij van Mexicaan- sche revolutionnairen in Texas? En zelfs wanneer de bedoeling mocht zijn, president Diaz tegenover de rebellen te helpen, is dan daarvoor een leger van 40,000 man, zegge de helft van heel de landstrijdmacht der Vereenigde Staten, noodig? Eo dan: wat doen de Amerikaansche schepen in'dc Golf van Mexico? In Washington zegt men, dat zij kolen kotnen haten in de Mexicaausche havens eu dan weer ijlings zullen vertrekken. Maar dat zal wel oen praatje zijn van dezelfde soort als de oorspronkelijke mededeoling, dat de troe- peu naar de Mexicaansche greus gestuurd werden om manoeuvres te houdeu! Aan de geheimzinnigheid der regeering te Washington slechts is het te wijten dat er geruchten gaan loopen als zouden al deze maatregelen eigenlijk niet tegen Mexico, maar tegen Japan gelicht zijn Wij hebben dezer dagen in het voorbij gaan melding gemaakt van dat gerucht; thans duikt het weer op. Men vertelt dat president Diaz een verdrag gesloten zou hebben met Japan, volgens hetwelk 15000 gewezen Japansche soldaten als arbeidors cu boeren in Mexico aan land gezet zou. den worden. De Vereeuigde Staten evenwel zouden lucli. gekregen hebben van het plan en daarom zulke verstrekkende maatregelen hebben genomen, die mooten dienen ten eerste als dreigement jegens Mexico eu het tweede om een eventueeleu Japauschcn iuval via Mexico af te weren. Het gerucht klinkt wel zeer fantastisch eu 't is best mogelijk dat het niet? is dan ecu praatje; maar aan den anderen kant is hot verklaarbaar dat er znlks geruchten ontstaan als gevolg van de ontzagwek kende inachts-outwikkeling van de Ver eenigde Staten aan de Mexicaansche grens. Rusland en China. De Russische gezant te Peking kreeg de opdracht aan den Wai-woe poe een nota te overhandigen waarin verklaard wordt: dat de Russische regeering in het antwoord van de Chioeesche regeering over de belemmering van den Russischeu handel door monopolies en over de op richting van Russische consulaten in het district Kobdo bewijzen ziet van de ouvrieml schappelijke houding van China tegenover Rusland. Do Russische regeering verzoekt de Chineesche regeering iu het vervolg bij zulke haudclingen to overwegen, dat zij onvermijdelijk tot verstoring van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Rusland en China moeten leiden. Frankrijk. Minister Monis heeft een belangrijke hervorming bedacht waardoor tevens de heer Malvy, de nieuw geschnpen onder secretaris van justitie, wat werk zal krijgen. Zijn hervormiug betreft de bestraffing van voor het eerst veroordeelden (bet straf. fensysteem voor recidivisten moet blijven bestaan) en is gegrond op het beginsel, dat een misdadiger zóó gestraft moet worden dat hij het door zijn misdrijf berokkend nadeel vergoeden kan. Stel, iemand heeft gestolen. Men vonnist en veroordeelt hom. Wat is het gevolg? De man wordt gestraft en in de gevangenis gestopt; hy leeft een half jaar of een jaar op kosten van den staat en deze moet ook nog do proces kosten betalen. Mouis wil dat veraoderen: de dief zal moeten werken en loon krijgen, maar dat loon zal uitbetaald worden aan den benadeelde, totdat deze is schadeloos gesteld, en vervolgens aan den Staat totdat de proceskosten gedekt zyn. Nu, nieuw is het denkbeeld niet; toege past is het in den nieuweren tijd zelden, omdat men van meening was, dat de misdadige gezindheid van den veroordeelde van meer invloed behoort te zyn op de strafmaat dan het berokkende nadeel. Maar de beer Monis schynt voor dat argument weinig te voelen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is, naar uit Reims wordt gemeld, op het station te Rilly la-Montagne een ergerlijk staaltje van sabotage voorgevallen. Dertieu groote vaten met champagne gevuld, zijn aangeboord en vervolgens is de inhoud door toevoeging van petroleum onbruikbaar gemaakt. Deze daad, waarvan de burge meester van ChigDy, als wijnhandelaar de schade dragen moet, is een gevolg van de jougste onlusten in Champagne. Bovendien verluidt, dat dit slechts het begin is van een op groote schaal voorgenomen sabotage, van hen, die ontevreden zyn over do wijze waarop het geBchil is opgelost. Het parkot van Reims heeft een onderzook ingesteld. Duitschland. Bij liet debat over de begrooting voor ondeiwijs in den Pruisischen landdag heeft de socialist Liebknecht een heftige rede voering gehouden tegen het geestelijke toezicht op de scholen. Hot wordt gebruikt zei hij tot politieke propaganda tegen de sociaal democratie, en Centrum en conservatieven verlangen door dit toezicht van geestelijken do school geheel onder het juk der Kerk to brengeu. Liebknecht werd tijdens het uitspreken van zijn speech zeer heftig en riep ten slotte uit: „Indien wij hier eeu wet op de ministcrieele verantwoordelijkheid haddon, zat de minister van onderwijs op het beschuldigdenbankje!" Hij zeide dat, omdat de minister naar zijn meening oen uitspraak van het Rijksgerechtshof met voeten trad. Spanje. In de Kamer heeft de Carlist Salaberry gevraagd of het waar is, dat binnenkort de Koning van Italië benoemd zal worden tot ecrrecommandant van het regiment Savoya en dat Koning Alfons een bezoek brengen gaat aan het Italiaanecho Hof. De premier Canalejas antwoordde hier op, dat wat het eer9to gedeelte dezer vraag betrof, hij geen antwoord geven mocht, daar een dergelijke benoeming be hoort tot de prerogatieven ven de Kroon, terwijl te golegeucr tijd wel zal worden medegedeeld, of de Koning inderdaad naar Italië gaan zal. Dit laatste wekte nogal eenige sensatie, daar men er uit afleidt, dat Koning Alfons inderdaad plan heeft tydens het Italiaanscho jubileum een be zoek aan Rome te brengen, wat in verband met de gespannen verhouding tot het Yaiicaan, zeer zeker door don II. Stoel als een uitdaging zou kunnen worden opgevat. purtugal. De 30en April zullen de verkiezingen plaats hebben voor de coustitueerende vergadering, welke 20 Mei d. a. v. zal bijeeukomen. Het decretensysteem zal dus betrekkelijk spoedig plaats maken voor een normaal regime. Hierdoor zal dan de laatsto voor waarde vervuld zijn welke de mogendheden

De Eemlander | 1911 | | pagina 1