WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 1Ü.50 uur. De Bilt, 17 Maart 1911. Hoogste barometerstand 775.S m.M. te Scydisfjord laagste 751.5 te Coruna. Verwachting tot den avond van IS M art 1911. Meest matige Oostelijke tot Noord oostelijke wind. Gesteldheid van delncht: WaarBchijnlyk regen of sneeuwbuien. Temperatuur: Kouder, waarschijnlijk nachtvorst. IBaromelerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige «tand te 12 uur 753 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 45 F. 28 F. 46 Tweede kamer. Het wetsontwerp tot bestrijding van zedeloosheid is, zooals we reeds gisteren meldden, aangenomen met 60 tegen 33 stemmen. De rechterzijde stemde als één man er voor, ter linkerzijde lieten slechts vijf leden het „voor" hooren, de oud-libe raal Van Foreest en de vrijzinnig democra ten Drucker, Limburg, Marchant en Teen stra. Vóór de stemming legde namens de Liberale Uuie de hoer Van Hamel de verklaring af, dat zijn vrienden met hem van oordeel waren, dat het wetsontwerp, wat goeds het ook bevatte, in menig opzicht te verre de perken van oirbaar strafrecht overschreed, dan dat zy voor deszelfs totstandkoming de verantwoorde lijkheid wilden dragen. De alg. beschouwingen over het wetsont werp tot wijziging van de Arbeidswet werden geopend met een redo van den heer Ketelaar, die het goedkeurde, dat de Reg. meer wijziging in de Arbeidswet brengen wil, dan de in in 1906 te Bern gesloten Conventie betreffende het verbod van nachtarbeid voor vrouweu in de industrie noodig maakt. Met de regeling van de huisindustrie heeft spr, geduld, doch noode mist hij een regeling van den 10-uren dag. Spr. klaagde over 'sMinistors genngo voortvarendheid in dat opzicht. Naar aanleiding van de voorgestelde 1 verbetering om voor nog leerplichtige kinderen den arbeid te verbieden, evenals aan kindereu beneden 13 jaar, wees spr. op de urgentie van wijziging der Leer plichtwet door scrhooging van den leef- tydsgrens. De by dit ontwerp voorgestelde bescherming van kinderen is nog onvol doende voor hun onderwijs. Spr. wil krachtige Daleving van het arbeidsverbod voor kinderen. Van hun arbeid wordt thans zeer veel misbruik gemaakt. Hij wil den leerplichtigen leeftyd op 14 jaar gesteld zien, den arbeid tot dien leeftijd verboden en verder verplicht herhalingsonderwijs. Te dien einde diende spr. met de heeren Drucker, Bos, Teenstra en Vorsterman van Oyen een motie in, waarbij de Kamer verzocht wordt zich uit te spreken voor wijziging van de Leerplichtwet in bovouaan- geduiden zin, om daardoor een doeltreffende regeling van den arbeidstijd van kinderen mogelijk te maken. De Voorzitter achtte de behandeling van deze motie bij afwezigheid van den Minister- van Binnenlandsche Zaken onmogelijk. Zy zal worden gedrukt en rondgezonden. De heer Schaper erkende, dat het ontwerp verbeteringen brengt, maar niet genoeg, wegens het ontbreken van een regeling van den 10-uren dag, waarvoor de Kamer zich reeds uitsprak en ook de Katholieke arbeiders ijveren. Spr. laakte dit verzuim in Ministor Talma en weeB op het nut van verkorten arbeidstijd. Spr. kwam op tegeu de jammerklachten van de werkgevers, wier inkomsten onder de wer king der Arbeidswet enorm zijn gestegen. De bescherming van jeugdige personen on kinderen is onvoldoende, en de landbouw had in het ontwerp opgenomen moeten worden. De heer Alberse (R.-K.) bracht den minister hulde voor het ontwerp, dat een moeilijke materie regelt en op minstens 10 punten de positie der arbeiders verbetert. jiarmoni k-muziekkorpsen der Infanterie. Ten aanzien van de examens, die plaats hebben alvoreus tot de vervorming van harmonie-muziekkorpsen der infanterie (in den lande) tot fanfare muziekkorpsen over te gaan, heeft, naar men verneemt, de Minister van Ooilog bepaald, dat deleden der muziekkorpsen, die over willen gaan, zich moeten onderwerpen aan een examen, alvorens zy kunnen benoemd worden by de fanfare muziekkorpsen. De generaal- inspecteur der infanterie heeft namens den Minister een commissie benoemd, bestaande uit een voorzitter (hoofdofficier of kapitein- adjudaDt van het regiment, te bepalen door don kolonel regiments-commandant van het regiment waar een examen plaats heeft) als adviseerood lid en als deskun dige den len luitenant-directeur der Kon. Mil. Kapel. Aan den directeur is toege voegd een kapelmeester der infanterie. Do muziekkorpsen van het 2e, 3e, 9e 10e en lie regt. inf. worden nu bezocht. Men meldt, dat de muzikanten, hoewel teleurgesteld, zich zeer veel moeite geven om b(j de. fanfarekorpsen geplaatst te worden. De eischen, die gesteld worden aan de a.s. muzikanten der fanfare muziek korpsen, werden met de grootste nauwge zetheid in practijk gebracht door de com missie, ten einde te waarborgen, dat de leden, die toegel iten en aangesteld zullen worden, de militaire muziek ten goede zullen komen. De traktementen der leden zijn veel hooger dan tot nog toe het geval was en doen daarom het beste verwachten. Van Bergeu op-Zoom, Haarlem en Don Bosch zijn de examens reeds geëindigd. De commissie zet thans haar taak voort te Nijmegen en te Leeuwarden. Verheffing der Joden. Het bestuur der „Centrale Organisatie der religieuse en moreele verheffing dei- Joden in Nederland" is voornemens in de eerstkomende maanden propaganda-vei ga- deringen in verschillende plaatsen des lands te beleggen, die tevens aan belangstellen den de gelegenheid zullen bieden om over de toestanden binnen het Jodendom en over hetgeen geschieden moot om verbete ring te brengen, waar die noodig is, van gedachten te wisselen. Ook stelt men zich voor in den aanstaanden vooizomer ineen centraal gelegen stad eeno vergadering van afgevaardigden en belangstellenden uit 't geheele land te houden, waar een rede over een ethisch-religieus onderwerp en een referaat over eene, de organisatie van het Nederlandsche Jodendom betreffende aangelegenheid, zal worden gehouden. Door het bestuur der Organisatie zijn voorts uit zijn midden verschillende com mission samengesteld; aan eene dezer is opgedragen voorbereidende stappen te doen voor do uitgifte van goede populaire volksliteratuur van religieusen en cthischen aard, waarvan de behoefte al meer en meer wordt gevoeld. Medegedeeld kan worden, dat naar alle waarschijnlijkheid binnen korten tijd de eerste zoodanige uitgaven kan worden tegemoet gezien. Het Marine-conflict. Men schrijft aan het Vad: Nauwelijks zijn de gemoederen in de Marine over het ontslag-van den Bosch eenigszins tot rust gekomen of een nieuw incident komt dio rust verstoren. Een algemeen hooggeacht hoofdofficier, die door- alle zeeofficieren beschouwd wordt als een der bekwaamste onder de bekwamen, ziet zich met ontslag bedreigd, ditmaal niet om redenen met de politiek is verband staande (kol. v. Asbeck heeft sterk rechtscho sympathieëu), maar om persoon lijke reden. Van wel ingelichte zijde vernamen wij hot volgende over de door den Minister opgegeven ontslagreden: Ongeveer twee jaren geleden ontvjqg kol. van Asbeck een schrijven van den Minister inhoudende het bericht, dat de Minister voornemens was, hem aan te wij zen voor een belangrijk varend commando in oorlogstijd, een plaatsing op papier, die alleen bij mobilisatie in werking treedt. De kolonel van Asbeck gaf hierop te kennen dat hij het in het algemeen niet goed vond, iemand, dio een plaatsing had aan den wal, bij mobilisatie aan boord te zenden en te belasten met een commando dat veel beter zou kunnen worden gevoerd door dengene die ook in vredestijd die post bezette. Bovendien gaf hij daarbij te kennen, dat hij persooulyk, wanneer hij, ua een langdurig verblijf aan den wal, weer op zee was, in de eerste dagen al tijd eenigeo last van zeeziekte had en dus, hoewel steeds zijn dienst kunnende ver richten, alsdan niet beschikte over zijn volle energie, iets wat juist in zulke dagen vereischt wordt. De Minister ant woordde hierop, dat nu kolonel van Asbeck bezwaar maakte de aangewezen plaatsing te aanvaarden, hij beui niet zou kunnen handhaven en hem ter zijner tijd niet tot bevordering zou kunnen voordragen. Na tuurlijk liet de heer van Asbeck het hierbij niet en gaf den Minister te kennen, dat hij nooit bezwaar gemaakt had de betrek king te aanvaarden en dat ook niet zou doen als zij hem werd opgedragen, maar dat hij den Minister, nu deze nog aan het overwegen was, die inlichtingen had willen verstrekken, welke hem in staat zouden stellen beter een beslissing te nemen. Dit hielp evenwel niet, de Minister verklaarde door dieu tweeden brief niet van inzicht veranderd te zijn. Intusschen werd kolonel van Asbeck toch in zyn betrekking als commandant van het Instituut gehandhaafd en meende hij reeds dat alles in orde was, tot kort geleden hem een schrijven van den Minister- bereikte, waarin de urededeeling was vervat dat de Minister een joDger hoofd-officier voor bevordering tot schout bij-nacht zou voordragen en hem de gelegenheid werd gogeven zijn pensioen te vragen. Het onlogische van deze ontslagreden ligt onmiddellijk voor de hand als men bedenkt dat bevordering tot don rang van vlagofficier mee zou brengen een plaatsing als commandant van de stelling van de Monden van de Maas en het Haringvliet, een plaatsing dus aan den wal ook in oorlogstijd, waardoor dus de door kol. van Asbeck over zichzelf gegeven beoordeeliug verviel. Gegeven de bekende wyze, waarop de tegouwoordige Minister handelt, had de kolonel van Asbeck voorzichtiger kunnen ziju en zijn chef geen wapen in de hand moeten geven om hein te treffen, een wapen, waaraan Zijne Exc. hoogstens tegenover leeken een schijn van juistheid kan geven, maar nooit tegenover degeneu, die goed ingelicht zijn. Doch het karakter van eeu man als kolonel van Asbeck komt tegen zulk een vorm van „voorzichtigheid" op. Hg is iemand die alleen het belang der zaak voor oogen houdt en dan met alle eerlijkheid en oprechtheid die in hem is ook zichzelf zal beoordeelen. Dat in het bekende officieuse bericht aangaande deze zaak een voorstelling daar van is gegeven, die niet met de waarheid overeenstemt, is na het boven medegedeelde duidelgk, en doet vermoeden dat hier een niet te peilen ondergiond aanwezig is. De verontwaardiging bij de Marine over het geven van zulk een voorstelling van zaken is intusschen algemeen. In ons artikel „Niet om de knikkers, maar om 't spel" komen twee regels voor, die een rectificatie behoeven. Wij schreven: Bovendien weet men hier in Amersfoort dat de collega's van den heer Jorissen getracht hebben den Raad een bona fide uitspraak te laten doen omtrent de al of niet-vereenigbaarheid van beide betrek kingen. In het eerste geval zouden zij mag men aannemen niet hebben gesolliciteerd. Die collega's hebben echter na de zitting besloten wél te solliciteeren. Hoe dezen dus over die uitspraak, die men eon uitspraak uit het ongerijmde zou kunnen noemen, denken, valt niet te betwijfelen. En evenmin valt het te betwyfelen, hoo bij een vol- talligen raad de benoeming zou zijn uit gevallen. De woorden „Die collega's hebben echter na de zitting besloten wél te solliciteeren". zijn niet geheel juist. Op de byeenkomst vau medici in Amicitia den avond van de Raadszitting is een dergelyk besluit niet genomen. Wel keurde niemand het ge beurde met de bekende motie goed, doch over solliciteeren is toen nog niet gesproken. De Amersfoortsche schietvereeniging „Prins Hendrik" behaalde bij het schiet- concours to Harderwyk in den korpswed strijd den tweeden prys We vostigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, bo- treffende de opening van het meubelma gazijn var. den heer van Til aan de Stati onsstraat alhier. Donderdag a.s. houdt de Oranje- vereeDigiug een algemeene ledenvergadering in café Otte, ter bespreking van de a.s. feestelijkheden. De le luit. H. J. van der Grinten, van het 3de reg. veld-artillerie, wordt 1 April ontheven van zyne detacheering bij de rijschool te Amersfoort en ingedeeld bg de batterijen te Breda. Hot programma van het concert Maandagavond alhier door mevr. Noorde- wier-Reddingius, mevr. De Haan-Manifar- ges en den heer Verhey te geven, luidt als volgt: 1. 2 duetten uit Jud. Mou, Handel. 2. a. Dor Nuszbaum, b. Er ist 'r, c. Mondnacht, sopraan, Schumann. 3. Arabeske C dur, voor piano, Schu mann. 4. a. Ich uud du, b. In Sternennacht, sopraan-alt, Cornelius. 5. Duet uit Lakmé, Delibes. 6. a. Carnaval a mineur, Grieg, b. Menuet G. majeur, Paderowski. Piano. 7. a. Dor Tod uod das Madcheu, Schu bert, b. Weyla's Gesang, Wolff, c. Des Kiudes Gebet, Reger, allen voor alt. 8. a. Die Meere, b. Die Boten der Liebe, sopraan-alt, Brahms. Het Hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacantie-Kolonies wonscht dit jaar van 1 April tot en met 30 Mei de gelegenheid open te stellen tot voorjaarsverpleging aan zee. Het nn geheel voltooide koloniehuis „Zwartendyk" biedt daarvoor een bg uit stek geschikte gelegenheid. Op hetWesten liggen 3 serres, op het Oosten is een ruiine open veranda. De eet- en slaapzalen, de speel- en leervertrekken liggen op het Zuiden. Het gebouw heeft centrale ver warming, terwyl een uitgestrekte beschutte duinvallei een prachtige speelplaats biedt, wanneer het aan het strand te koud mocht zgn. De resultaten van het ouderwijs in de najaarsverpleging waren zóó gunstig, dat ook in de najaarsverpleging de kinderen boven 8 jaar, die de kolonie-arts Bterk genoeg acht, een paar uren per dag onder wezen zullen worden in de hoofdvakken, beuevens nnttige handwerken en handen arbeid. De vorpleegkosten bedragen voor 60 dagen 60 gulden en 1 gulden voor admi nistratiekosten. Aanvragen te richten tot A. C. Bos, te Egmond aan Zee. AGENDA. 19 Maart. Uitvoering Amersf. Best. Bond in de Keizerskroon. 20 Maart. Jaarvergadering Onderlinge Hulp in de Keizerskroon. 20 Maart. Liederenavond in Amicitia, 20 Maart. Jaarvergadering Volkshuisvesting. 21 Maart. Bioscope Voorstelling en lezing betreffende Canada in de Keizerskroon. 21 Maart. Volks- en Schoolbaden, Beeke- steinschelaan 23. 23 Maart. Oranjevereeniging in Café Otte. 28 Maart. De Hagespelers in Amicitia. 30 Maart. Nutsavond en Orkestvereeniging „Amersfoort" in Amicitia. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. De Vesuvius Een gelukkige treinvertraging heeft vgftig toeristen op den Vesuvius het leven gered, toen onlangs een groot gedeelte van den kraterrand instortte. Als dc trein van den kabels spoorweg niet vijf minuten te laat was geweest, dan zouden zij zich op den rand hebben bevonden en zeker waren dan velen van hen mode in de diepte gestort. Twee jonge Engelsche echtgenooten op de huwelijksreiszgn met den gidB dien zy bij zich hadden, tcuauwernood aaq

De Eemlander | 1911 | | pagina 2