Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 18 Maart ign. ZZI Stadsnieuws. ALLERLEI Do zangvereeuiging „Looft den Heer", directeur de heer H. Koopmans, geeft Woensdag a.s. in het Valkje een Liederenavond, met medewerking van mej. v. W. en den heer R. v. d. B. We herinneren nogmaals aan het concert Maandagavond in Amicitia te geven. We hopen, dat de zaal nu ook eens geheel bezet zal zijn. Yoor Maatsch. Werk, afd. A'foort Alg. Red. Typ Bond zal, op Dinsdag 21 Maart s'avonds 8 uur, in Ons Huis, de heer J. C. Snouck, heilgymnast, spreken over: Een en ander ovor het ontstaan van beroepsziekten in 't bijzonder die van de Typografen. Deze veigadering is toegan kelijk voor alle typografen. Op een nader door den minister van oorlog te bepalen datum worden over gebrachtde standplaats van den comman dant van het 15de landweerdistrict van Harderwijk naar Amersfoort; die van het 18de district van Amersfoort naar Utrecht. Het Hbld. deelt mede, dat 26 Juni a.s. de heer II. R. Krapels, den dag zal herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst der H. IJ. S. M. trad. Zijn ataat van dieoBt luidt aldus: Na eenige jaren voor de Nederl, Rijn spoorwegmaatschappij te Arnhem, Zeveuaar en Elten werkzaam te zijn gewee6t werd Krapels 26 Juni 1886 benoemd tot onder- stationchef te Nijmegen. Reeds 1 Augustus 1887 volgde zijn benoeming van stationchef te Cranenburg, 1 Februari 1893 werd hij benoemd tot stationchef te Oldenzaal, 1 April 1900 tot stationchef le klasse te Bentheim, twee jaar later tot chef van het Amersfoorticho station, on toen de heer Van Vassen overleden was, riep de H. IJ. S. M. den heer Krapols naar Am sterdam om hem met ingang van 1 Juni 1907 do leiding van het Centraalstation op te dragen. In zeer waardeerende woorden wijst het Hbld. er verder op, dat de heer Krapels is een man van nauwgezette plichtsbetrach ting, voorbeeld van stoere werkkracht en onverflauwbaren werklust. Zijn druk en verantwoordelijk ambt van stationchef absorbeert de bijzondere werk kracht, waarover de heer Krapels beschikt, geenszins. Met tal van andero aangelegen heden houdt hij zich bezig. Zoo legde hy zich toe op de opleiding van H. IJ. S M.- personeel voor het examen van commies voor den Stationsdienst. Omstroeks 1904 werd door de vereeniging van H. IJ. S. M.- personeel te Amersfoort een cursus op gericht, waar Krapels de eenige lecraar was om de deelnemers in alle vakken te bekwamen. Toen de Coöp. vereeniging „Voor allen der H. IJ. S. M." opgericht werd, heeft hij veel bijgedragen tot het instellen van opleidingscursussen in ver schillende plaatsen. Aan den Amersfoort- schen cur&us bleef de heer Krapels leeraar totdat men hem naar Amsterdam riep. Na op zyn werkzaamheden in verschil lende functie's te hebben gewezen, schrijft het blad: Do heer Krapels is (hans acht-en-veerlig jaar oud. Mag hij met voldoening en rcchtmatigen trots terugzien op een kwart eeuw noesten arbeid, die weldra achter hem ligt en waarvoor hem zeer bijzondere hulde wacht, voor de H. IJ. S. M. in bet bijzonder voor de maatschappy in hot algemeen is er een reden te meer tot verheuging nu van hem nog zooveel kan en mag verwacht worden. Aiuersfoortsche Kiekjes. II. Vooruitgang. 't Was hier voorheen zoo'n beetje...duf! Men kwam bijeen, maar zonder puf; Men miste moed en zelfvortrouwen; Men wist niet, wat met had, te houen... Men treurde niet toen z' eindlijk ging, De oude Kiesverconiging. Een clubje, met wat meerder praats, Bracht toen iets anders in de plaats. Men zou zijn krachten concentreeren En voor den Raad slechts opereeren. Gemeente Amersfoort'e!belang, Van meet af zat er in de gang! 't Blijkt achterna, 't was goed gedacht, Men werkt en wint nog steeds in kracht; De weerpartij is op haar hoede En zucht: men is dat dry ven moede. „Dat wouen ze". Ik zeg 't met U! 't Ging vroeger 9lecht, 't guat beter nu. S. L. AGENDA. 19 Maart. Uitvoering Amersf. Bost. Bond in de Keizerskroon. 20 Maart. Jaarvergadering Onderlinge Hulp in de Keizerskroon. 20 Maart. Liederenavond in Amicitia. 20 Maart. Jaarvergadering Volkshuisvesting. 21 Maart. Volks- en Schoolbaden, Beeke- steinsehelaan 23. 21 Maart, Algemeene Vergadering Industrie en Huishoudschool in hot Schoolgebouw. 23 Maart. Oranjevereeniging in Café Otte. 28 Maart. De Hagespelers in Amicitia. 30 Maart. Nutsavoud en Orkestvereeuiging „Amersfoort" in Amicitia. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. Diamanten gevonden. Do „Daily Chronicle" verneemt uit Vancouver dat diamanten in loonendo hoeveelheid gevonden werden in Britsch Columbia, aan de Tulameen-rivier, tusschen de Graniet-kreek en Prioceton. .Een officieel rapport zegt, dat deze diamantenlaag van dezelfde formatie is als die in Zuid-Afrika; er zijn aanwijzingen, dat de stroek rijk is aan diamanten. Hot Camor risten-proces. Reeds meldden wij de groote moeilijkheid bij de bohandelingen van het proces te Viterbo ondervonden, om de noodige juryleden te vinden, daar de meesten uit vrees voor wraak zich aan do verkregen opdracht trachten te onttrekken. Th rus scbynt men deze moeilijkheid te boven te zijn gekomen. Intusschou van een loien dakjo gaat de behandeling van het proces nog geenszins. Een tweetal lieden die zich civiele party hadden gesteld, waren door den priester Vitozzi als de moordenaars aangewezen. Deze beschuldiging echter bleek valsch; de priester door hen deswege aangeklaagd, werd gevangen genomen, waarbij de waardige man iu het bezit bleek van talrijke onzedelijke photo's, messen en een degenstok. Een der aanklagors echter Abbatemaggio kan niet als zoodanig optreden, daar hij zelf tot de beschuldigden behoort, als zijnde lid eener verboden vereeniging. En nu ontspon zich tusschen den procureur-generaal eu de advocaten een fijn uitgeplozen juridisch debat over de vraag of zy gemeldeu Abbatemaggio als aanklager dan wel als beschuldigde zullen beschouwen. Daarmede ging de jongste zitting heen. De volgende zal gewijd zijn aan het ondervragen van Nicolo Morra, een der moordenaars van Cuocolo. Oude schilder ij en. Het EngeLche weekblad „Truth" bevat een schrijven dat een eigenaardig licht werpt op de tegenwoordigo hooge prijzen voor oude schilderijen. Deze brief luidt aldus: „Ik beu een Amerikaansch millionnair en bohoor tot degenen die hooge prijzen besteden voor kunstwerken uit Europa. Onlangs ben ik uitgenoodigd door oen Engelsch syndicaat om den prys voor een bepaald kunstwerk te helpen opdrijven. Het syndicaat stelde voor, dat ik 209,000 pond sterling zou bieden en het bood mij aan daarvan een vierde aan mij af te dragen iudien de prija werd bereikt of een kleiner bedrag, naar verhouding van den werkelijken koopprijs. Er word bijgevoegd, dat do enkele mcdcdeeling van myn bod van 200,000 pond, gezien de vaderlandsche stemming waaraan de Engelsche natie tcgeuwooidig laboreerde, voldoende zou zijn om het s.uk bij inschrijving voor die som door het rijk te doen aankoopen. Ik heb evenwel mijn medewerking tot die transactie geweigerd". „Tiuth" merkt in een toelichting hierbij op, dat men hier een verklaring heeft voor de ontzaglijke biedingen die uit Amerika worden gedaan, nu onlangs nog, zooals men weet, 100,000 pond voor Renibrand's molen, eigendom van Lord Landsdowne. Overleden aan miltvuur Een week geleden werd te Noordlarcn (prov. Qron.) miltvuur met doodclijkcn afloop geconstateerd bij een koe van den landbouwer II. Gisteren overleed H. zelf aan deze ziekte, waaraan hij slechts een paar dagen ziok gelegen had. Opeen voordeeltje uit! Het volgende ondervond dezer dagen een welgesteld landbouwer, die voor zijn zoon aankocht een hofstede met land, doch voorloopig geen voldoend kapitaal had om alles direct te betalen. Hij verzocht iemand f15.000 ter leen onder hypothecair verband. Deze wilde do som verstrekken tegen eon rente van 4 0 0. Do landbouwer vond deze rente te hoog on in overleg met een buurman (die het wel voor 3 4of 3'/j o w'8t te krijgen) werd een advertentie geplaatst en f 15,000 gevraagd als hypotheek tegen 31/, 4/o- Na een paar dagen wordt een schrijven ontvangen van een heer uit Den Haag, met verzoek om nadere inlichtingen; na gevoerde correspondentie, verzocht mon do boerderij en het land te zien. De land bouwer haalde den Haagschen heer met zijn tentwagen van den trein en reed hom naar de hofstede, welke werd bezichtigd, en nogal naar genoegen 6cheen te zijn bevonden, want kort daarop kwam uit Den Haag bericht, dat mijnheer f 25.000 disponibel had en deze som liever in zijn geheel al» hypotheek op de hofstode zou plaatsen. De landbouwer vond dit goed, en voor de tweede maal werd mynheer mot den tentwagen afgehaald om nog maals alles goed te besprekon, en men kwam overeon, dat op de hofstcdo gevestigd zou worden een hypotheek van f 25.000 tegen 3'/a Voor gemaakte reiskosten, enz. betaalde de landbouwer f 25, en do zaak zou met eenige dagen zijn beslag krijgen. De landbouwer gaf nu kennis van een en ander aan zijn notaris met verzoek de acte gereed te maken. Deze vond de zaak eenigszins verdacht en ging naar Den Haag op onderzoek. Het opgegeven adres zoekende, bleek het, dat „mijnheer" een kamertje bewoonde bij een .barbier in een omgeving, waar het er nu juist niet uitzag of de duizenden er voor het oprapen waren. De notaris had geen lust er binnen te gaan, uit vrees voor een minder aangename ontvangst. Hij informeerde evenwel onmiddellijk by de politie, waaruit bleek, dat men met zeer gevaarlijke lieden te doen had. Onze landbouwer is er gelukkig afge komen met f25 reiskosten, gratis rijtoeren, en goed onthaal aan den „ryken Haagschen mijnheer". Een ieder zy gewaarschuwd, schrijft de „Ned" waaraan we hot bovenstaande ont- leenen, bij voorkomende govallen allereerst goede informatiën te nomen. Een nieuwe vliegmachine. De vroegere monteur van Jan Olieslagers, Hagenus die sedert eenige maanden in vereeniging met Emilo de Schepper, den zoon van den bekendon biljartfabrikant te Helpman, bezig was aan den bouw van een vliegmachine, ts bijna met zijn werk gereed. Over een maand denkt hij er mee naar Ede of Soeterberg to gaan, waar hij met zijn compagnon vliogtochten denkt te ondernemen. Met de vliegweek te Helpman, die 24 Juni begint, zal hij daar terugkomen. Het toestel een eendekker, weegt onge veer 200 KG., heeft een breedte van 10 meter 80 en een lengte van 9 meter. De motor weegt 76 kilo on heeft 50 paarde- krachten, bezit 5 cylinders en doet 120 1400 slagen in do minuut Hjj is ge plaatstvoor aan hot toestel. Het mechanisme om te sturen werkt gemakkelijk. De staart is geheel ingericht als een vogelstaart en kan op en neer worden bewogen. Het roer is zoodanig gemaakt, dat het bij sterken winddruk slechts zeer geleidelijk heen en weer bewogen wordt. De vleugels loopen naar de einde toe af. Do staart is driehoekig; de schaats onder de staart is vau Spaansch riet vervaardigd. De benzine en olici esovoirs kunnen een voorraad bevatten, die den aviateur in staat stelt 4 uur achtereen te vliegen. Als het toestel voldoet, waaraan de vervaardiger niet twijfelt, dan zal hij een nieuw toestel bouwen, waarin plaats voor een of meer passagiers is. Een kruitfabriek in de lucht gevlogen. De Intransigeant verneemt uit Rome, dat de buskruitfabriek te Cavadetirreni in de lucht is gevlogen. Er zijn verscheidene personen gedood en gewond. Meningitis? Naar de „Prov. Gron. Courant" meldt, heeft zich in do kazerne der infanterie te Groningen een geval van meningitis, besmettelyko nek kramp, voorgedaan. De patiënt ligt zeer gevaarlijk. Op advies van een militair geneeskundige uit Utrecht is aan de 21 kamergenooten verboden de kamer te verlaten. Ontsmettingsmaatregelen zijn ge- De vergiftigingszaak in do Niouwe Meer. Gister is in tegen- woordigheid van den rechtercommissaris, den officier van Justitie, den waarnemend griffier en de deskundigen, de heeren Van Ledden Hulsebosch, dr. de Schoo uit Amsterdam en dr. Folman uit Nieuwe Meer op het kerkhof te Hoofddorp het lijk opgegraven van de vrouw van Van Exter. Het lijk werd herkend en met de kist in een andere kist geplaatst, die verzegeld werd en naar hot \Vilholminagasthuis te Amstordum vervoerd. Een nieuw tragisch goval in deze zaak is dat de broer van vrouw Exter vader van 3 kinderen plotseling krakzinnig is geworden, omdat hij zich het gebeurde geweldig heeft aangetrokken. BURGELIJ KE STAND. 18 Maart 1911 GEBOREN: Wilhelmina Johanna d. v, Johanne6 Veldman en Teunisje van Pluren Cornelis z. v. Gerard Pieter van Mourik en Marina Iieusevcldt. OVERLEDEN: Geen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 5